Audiohobby.pl

Magnetofon

Destroyer

  • 335 / 1315
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2024, 09:04
Trochę danych na zachętę....))
St.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
12-04-2024, 21:26
a to ciekawa kaseta

ArturP

  • 1303 / 2794
  • Ekspert
13-04-2024, 07:18
Tentelometer (tensometr) sam w sobie nie jest niczym nowym, a ta kaseta służy do mierzenia naprężeń taśmy między "capstan'ami". Słabsze naprężenie taśmy, daje mniejsze zużycie głowic, silniejsze - większe.
PS.: Wiem jak i czym się to robi w szpulakach, ale z kaseciakami gorzej, bo nawet się nie domyślam.
 
Tu masz to samo, ale z podziałką, jaką? - nie wiem.

« Ostatnia zmiana: 13-04-2024, 07:22 wysłana przez ArturP »

pień

  • 2241 / 1034
  • Ekspert
13-04-2024, 11:14
Chyba to jest w uncjach jubilerskich  :)
1 gram = 0,0352 uncji
   No ale uncja uncji nierówna -  bo są jeszcze trojańskie i inne amerykańskie heheheheh.
   Mniejsza z tym,  a filmik bardzo mnie zainteresował i patrzyłem sobie z uwagą jak ten Nak powoli zwiękasza siłę naciągu taśmy między kapstanami i jak mi się wydaje to ona nie ustabilizowała się na powiedzmy 15-tu gramach.   Sam filmik skończył się na końcu skali jakby.     Zainteresowałem się tym filmem bo jakiś czas temu dorabiałem hamulec do swojego Kena 880  i na czuja dobierałem naciąg.   Poza tym ekran na głowicę dorabiałem który przy okazji unosi pad dociskowy kasety.  Wyszło mi w moich eksperymentach że bardzo dobrze gra jeżeli hamulec pracuje na ok 15 gramów i dalsze zwiększanie siły hamowania mija się z celem.    Z tym że ja jedynie mierzyłem siłę potrzebną na pokonanie hamulca i w/z tym w sumie nie wiem czy 15 gramów potrzebne do wyciągania taśmy równa się 15 gramów nacisku tejże taśmy do czoła głowicy.     To tak mniej więcej w połowie taśmy-  bo na początku siła hamowania mniejsza- ok 10g  na końcu taśmy większa bo 20-21.
  Trzeba by sobie taką taśmę skombinować-  albo samemu zrobić

ed:  gdyby ktoś z nas miał taką taśmę to chciałbym też wiedzieć jaką wartość pokaże w zwykłym mechanizmie z jednym kapstanem :) w przeciętnym magnetofonie.
  Swoją drogą-  nikt nie musi się ze mną zgodzić-   dual capstan uważam za rozwiązanie z typu > podgrzewanie tylnego siedzenia w samochodzie dla wygody teściowej-  której nigdy nie wożę heheheheheh.  Chwyt marketingowy wątpliwy ,  no ale czymś trzeba było klientów przyciągać.
     
« Ostatnia zmiana: 13-04-2024, 11:35 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
13-04-2024, 11:48
Jak będzie zbyt duża siła na hamulcu lewego talerzyka to będzie problem z prowadzeniem na cieńszych i wrażliwych taśmach. Tak samo jak i zbyt duży moment na prawym zwijającym talerzyku. Te wartości są określone w prawie każdej serwisówce. I mają pewne ramy, które zbliżają się do pewnego standartu tych wartości. Czyli 40-60g odbieranie i max 10 hamowanie. W zależności od mechanizmu te wartości mogą być zmienne, ale tylko w pewnym obszarze.
« Ostatnia zmiana: 13-04-2024, 11:53 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
13-04-2024, 14:53
zgubiłem gdzieś temat o My first Sony a tu nowy gadżet do kompletu....radiobudzik

AUDIOTONE

  • 9396 / 5836
  • Ekspert
13-04-2024, 21:52
zgubiłem gdzieś temat o My first Sony a tu nowy gadżet do kompletu....radiobudzik
Przecież jest w temacie SONY...
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
14-04-2024, 17:41
zgubiłem gdzieś temat o My first Sony a tu nowy gadżet do kompletu....radiobudzik
Przecież jest w temacie SONY...

może, zajęty jestem praca ostatnio i ....

ArturP

  • 1303 / 2794
  • Ekspert
14-04-2024, 18:57
i ....
A nie miałeś ostatnio jakichś odwiedzin??? U mnie latajom jak gupie jakieś, ale się przydali, bo z góry mi wiertła namierzyli. ;););)

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
14-04-2024, 20:46
odwiedzin? są jakieś zaplanowane tylko mam przygotować dobre wino z winogron jasnych jako wode życia i chlebek życia  czyli placek jak na pizze, a termin mi dadzą znać  znakiem na polu, wygną trochę trawy w parku obok.
Mam sporo swojej roboty a i jeżdże sporo codziennie, trzeba korzystać z pogody a nie dłubać a kaseciakach.

Tmarecki

  • 113 / 1126
  • Aktywny użytkownik
21-04-2024, 15:58
Witam. Piszę w dziale ogólnym, bo nie wiem gdzie umieścić zapytanie. Dotyczy kilku wątków. Chodzi o ustawianie wysokości głowicy odtwarzającej za pomocą kasety 1kHz od HPR. Problem dotyczy Nakamichi LX-5 i BX-300. Czytałem wątek dotyczący kaset serwisowych i ustawiania wysokości głowicy, ale dokładnej odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem. Na kasecie jest nagrana wąska ścieżka między kanałami i powinno być tak, że przy dobrym ustawieniu wysokości sygnał będzie minimalny i równy w obu kanałach. Nie wiem czy moje decki były grzebane, ale mam jeden kanał prawie na zero a drugi kilkanaście dB więcej. Ktoś u nas na Forum pisał, że dostał wiadomość od HPR, że możliwe i dopuszczalne jest wystąpienie różnicy w kanałach do chyba 6dB i nie trzeba tego regulować. U mnie jest więcej. Moje pytanie dotyczy tego czy, ktoś ustawiał wysokość przy pomocy tej kasety? Czy ustawić wysokość tak aby wartości były jak najmniejsze w obu kanałach, ale równe? (Skłaniam się ku tej opcji, bo wydaje mi się, że wtedy ta nagrana ścieżka jest dokładnie na środku między kanałami ) Czy tak aby jeden miał wartość jak najniższą, a drugi mieścił się w podanej tolerancji? (Tak mam w LX-5)

RetroTape

  • 454 / 807
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2024, 16:41
Jeśli wszystko jest ok, sygnał w obu kanałach nie będzie minimalny tylko zupełnie spory (nie pamiętam teraz jaki tam jest poziom, ale sprawdzę jutro) no i równy, tak aby różnica między nimi nie była większa niż 6dB. Są magnetofony, które tak nie mają i nic praktycznie nie da się zrobić aby to wyrównać. Walczyłem już z kilkoma różnymi modelami bez większych sukcesów.

Ważne, aby przez rozpoczęciem pomiarów przewinąć kasetę do przodu i do tyłu. HPR pisze również, że ta kaseta jest na razie eksperymentalna i nie ma co jej traktować jako wyroczni.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
21-04-2024, 22:08
Kaseta ta jest dodatkiem po wcześniejszym ustawieniu szablonem, jeśli najpierw ustawione zostało to mechanicznie poprawnie.

Tmarecki

  • 113 / 1126
  • Aktywny użytkownik
21-04-2024, 22:28
Kaseta ta jest dodatkiem po wcześniejszym ustawieniu szablonem, jeśli najpierw ustawione zostało to mechanicznie poprawnie.
Czytałeś moje pytanie? Dotyczy ustawienia wysokości głowicy odtwarzającej w Nakamichi LX-5 i BX-300 za pomocą kasety od HPR. Nie zmieniałem głowicy. Chcę ją sprawdzić/wyregulować. Nie mam szablonu, ale w tej sytuacji go nie potrzebuję.

Tmarecki

  • 113 / 1126
  • Aktywny użytkownik
21-04-2024, 22:31
Jeśli wszystko jest ok, sygnał w obu kanałach nie będzie minimalny tylko zupełnie spory (nie pamiętam teraz jaki tam jest poziom, ale sprawdzę jutro) no i równy, tak aby różnica między nimi nie była większa niż 6dB. Są magnetofony, które tak nie mają i nic praktycznie nie da się zrobić aby to wyrównać. Walczyłem już z kilkoma różnymi modelami bez większych sukcesów.

Ważne, aby przez rozpoczęciem pomiarów przewinąć kasetę do przodu i do tyłu. HPR pisze również, że ta kaseta jest na razie eksperymentalna i nie ma co jej traktować jako wyroczni.
Jeśli dasz radę to czekam na informację jak to u Ciebie wygląda. Dzięki