Audiohobby.pl

Magnetofon

SAnd

  • 48 / 358
  • Użytkownik
07-05-2023, 09:34
Witam wszystkich.
Magnetofon Sony TC-K411, co kaseta to inny skos głowicy, a tu taki kwiatek:

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
07-05-2023, 09:38
No to szykuje ci się precyzyjna robota ;).

SAnd

  • 48 / 358
  • Użytkownik
07-05-2023, 10:08
Długo szukałem powodu złego odtwarzania taśm, kilka rolek dociskowych a problem nie znika, rolka odwijająca ma odpowiedni opór, pasek główny po złożeniu 10,6 cm. Dopiero po wymontowaniu mechanizmu i z lupą przy oku zauważyłem że w czasie gdy rolka dociskowa dotyka capstana ten znacząco odchyla się do góry.
Czas i naprężenia zrobiły swoje. Zastanawiam się czym to zabezpieczyć, samo klejenie nie wystarczy na długo.

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
07-05-2023, 10:31
Dość częste uszkodzenie w magnetofonach niestety. Rozumiem, że cały ten plastik z tulejką na capstan oderwał się od metalowej podstawy. Ja sklejałem ten element już kilka razy kropelką w żelu, trzeba tylko dobrze i prosto docisnąć całość, bo jak się sklei krzywo to będzie kompletna katastrofa. Kropelka w żelu bardzo dobrze i mocno skleja plastik z metalem, pozostawia dookoła taką skorupkę/warstwę kleju, która dodatkowo wzmacnia element.

Ja to robiłem tak że układałem cały element idealnie płasko, nakładałem kleju i dociskałem od góry kołem zamachowym capstanu. Jak wszystko leży płasko to idealnie się trzyma. Można oczywiście docisnąć czymś innym, byle było prosto. Jak do tej pory wszystkie naprawy kończyły się sukcesem, także polecam ten sposób.

WOJTEK911

  • 15 / 545
  • Nowy użytkownik
07-05-2023, 16:12
Witam wszystkich,czytam to forum z ciekawoscia bo sam lubie magnetofony,zaczolem tez je zbierac choc troche za pozno.Ludzie tu sie zachwycaja dzwiekiem np Aiwy,Technicsa itp .A ja powiem jedno nic nie pobije Nakamichi,testowalem rozne przez te lata bo z zawodu jestem elektronikiem i nic tak nie zagralo jak Nakamichi. Slynny B100 to zabawka nawet przy BX300 od Naka .Zawsze w kazdym kaseciaku czegos mi brakowalo AKAI 95 tez jakos mnie nie uzekal ale Nakom nie brak nic.Z czegos w koncu ta legenda powstala........

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
07-05-2023, 17:27
A ja powiem jedno nic nie pobije Nakamichi,
Wcześniej czy później, po jakimś czasie każdy kto ma "uszy" dochodzi do tego wniosku. To normalne. A z RS-B100 tragedii niema (jeden z rzadszych dobrych Technics-ów), bez powodu go nie zostawiłem wśród całej gromady naków-padaków ;-)
Ale jak to się pisze, każdy lubi coś innego.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
07-05-2023, 18:53
To jest tzw magia powtarzana jak mantra..... jak sie będzie powtarzać w kółko że różowe to czerwone to będzie to samo.....
Nady też są dobre tylko coś mało dostępne no i głowice nie padają ......

SAnd

  • 48 / 358
  • Użytkownik
07-05-2023, 19:48
Dość częste uszkodzenie w magnetofonach niestety. Rozumiem, że cały ten plastik z tulejką na capstan oderwał się od metalowej podstawy. Ja sklejałem ten element już kilka razy kropelką w żelu, trzeba tylko dobrze i prosto docisnąć całość, bo jak się sklei krzywo to będzie kompletna katastrofa. Kropelka w żelu bardzo dobrze i mocno skleja plastik z metalem, pozostawia dookoła taką skorupkę/warstwę kleju, która dodatkowo wzmacnia element.

Ja to robiłem tak że układałem cały element idealnie płasko, nakładałem kleju i dociskałem od góry kołem zamachowym capstanu. Jak wszystko leży płasko to idealnie się trzyma. Można oczywiście docisnąć czymś innym, byle było prosto. Jak do tej pory wszystkie naprawy kończyły się sukcesem, także polecam ten sposób.
No właśnie że plastik z mosiężną tulejką siedział w podstawie aczkolwiek czuć było luz. Wlałem tam odrobinkę kleju, docisnąłem i podkleiłem te nieszczęsne plastikowe "wąsy" - teraz każda kaseta jest odtwarzana poprawnie.
...A ja powiem jedno nic nie pobije Nakamichi... Z czegos w koncu ta legenda powstala........
Dla mnie osobiście to tylko legenda, wolę kilka Sony niż jednego Nakamichi. Grają przyjemnym dla ucha dźwiękiem, nie ma co narzekać na dostępność części zapasowych... A takiego Nakamichi to w gablocie trzymać lub w sejfie? Kosztuje niemało. Ostatnio z pospolitej Yamahy KX-393 wywaliłem idealną głowicę GF a na jej miejsce wstawiłem starą przeszlifowaną od jakiegoś Sony FX - efekt? Yamaha ociepliła się, nie jazgocze metalem o metal.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
07-05-2023, 20:33
Cytat: SAnd  [i
Ostatnio z pospolitej Yamahy KX-393 wywaliłem idealną głowicę GF a na jej miejsce wstawiłem starą przeszlifowaną od jakiegoś Sony FX - efekt? Yamaha ociepliła się, nie jazgocze metalem o metal.[/i]

Szacun....
« Ostatnia zmiana: 07-05-2023, 20:39 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
« Ostatnia zmiana: 08-05-2023, 12:16 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Marek-41

  • 391 / 5897
  • Zaawansowany użytkownik
08-05-2023, 13:21
Myślę, że za taką cenę, można zaryzykować. Czytałem opinię użytkowników i , może nie byli zachwyceni, ale też nie zawiedzeni.
Marek-41

WOJTEK911

  • 15 / 545
  • Nowy użytkownik
08-05-2023, 14:33
Dość częste uszkodzenie w magnetofonach niestety. Rozumiem, że cały ten plastik z tulejką na capstan oderwał się od metalowej podstawy. Ja sklejałem ten element już kilka razy kropelką w żelu, trzeba tylko dobrze i prosto docisnąć całość, bo jak się sklei krzywo to będzie kompletna katastrofa. Kropelka w żelu bardzo dobrze i mocno skleja plastik z metalem, pozostawia dookoła taką skorupkę/warstwę kleju, która dodatkowo wzmacnia element.

Ja to robiłem tak że układałem cały element idealnie płasko, nakładałem kleju i dociskałem od góry kołem zamachowym capstanu. Jak wszystko leży płasko to idealnie się trzyma. Można oczywiście docisnąć czymś innym, byle było prosto. Jak do tej pory wszystkie naprawy kończyły się sukcesem, także polecam ten sposób.
No właśnie że plastik z mosiężną tulejką siedział w podstawie aczkolwiek czuć było luz. Wlałem tam odrobinkę kleju, docisnąłem i podkleiłem te nieszczęsne plastikowe "wąsy" - teraz każda kaseta jest odtwarzana poprawnie.
...A ja powiem jedno nic nie pobije Nakamichi... Z czegos w koncu ta legenda powstala........
Dla mnie osobiście to tylko legenda, wolę kilka Sony niż jednego Nakamichi. Grają przyjemnym dla ucha dźwiękiem, nie ma co narzekać na dostępność części zapasowych... A takiego Nakamichi to w gablocie trzymać lub w sejfie? Kosztuje niemało. Ostatnio z pospolitej Yamahy KX-393 wywaliłem idealną głowicę GF a na jej miejsce wstawiłem starą przeszlifowaną od jakiegoś Sony FX - efekt? Yamaha ociepliła się, nie jazgocze metalem o metal.
Nie mnie tu sie wymadzrzac ale ja wole jednak tego Nakamichi.Co prawda nie mam nic do magnetofonow SONY przeciwnie lubie je za ich fajne wykonanie,dzwiek itd.Co do czesci do Naka cuz mysle ze chyba latwiej je zdobyc niz do innych kwestia ceny.Jesli chodzi o glowice GF w Yamaha i jej wywalenie ,nie wiem czy to pomysl dobry.Dochodzi dobranie owodu komutacji glowicy,biasu jej indukcyjnosc ,opor itd ktos to przeciez bral pod uwage.Co potem z charakterystyka?zapis -odczyt.Wymiana glowicy nawet z oryginalnej na oryginalna to pewne korekty ,co podaja niektore SM.Magnetofon w budowie jest niby prosty jednak jest wiele do myslenia w naprawach tych urzadzen.Wiem bo sam naprawiam i ja zawsze darze do oryginalu.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
08-05-2023, 21:23
Zakupiłem kasetę  TDK B z alli i powiem tylko tyle: dziadostwo.
Szumy straszne, czułość bardzo niska. Nie polecam, TDK D to przy niej hi-end.
Testowana na Cr-2, Cr-4 i Denonie M34HR.
« Ostatnia zmiana: 08-05-2023, 21:26 wysłana przez Krzysztof_M »
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
24-05-2023, 21:24
Nie wiem gdzie to umieścić, więc napisze tutaj... zmarła Tina Turner ;-(
Jej syn Ronnie Turner zmarł w grudniu poprzedniego roku...
Jej twórczość pozostanie na zawsze z nami.
« Ostatnia zmiana: 24-05-2023, 21:26 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.