Audiohobby.pl

Magnetofon

PhantomLord

  • 420 / 2263
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2021, 17:35
Ja miałem swego czasu AD-F880 i o ile całkiem zacny magnetofon to miał dwie bolączki dźwiękowe, które mi w pewien sposób przeszkadzały.
1. Miał cofniętą średnicę - dokładnie tam gdzie gitary "leżą" i wg mnie traciły na tym nagrania rockowe/metalowe
2. Grał mocno w środku, mi brakowało efektu rozejścia się sceny na boki. Było to bardzo zauważalne przy bezpośrednim porównaniu 880'tką Kenwooda.

W ogóle jakoś za mało selektywny był dla mnie ten deck. Oczywiście może to być zaletą, jeśli ktoś lubi takie granie, mi jednak nie odpowiadało.

Na plus jednak, że ewidentnie fajnie wybrzmiewał dół pasma - trąciło lekko graniem NADa...ale lekko.
W sumie deck przyzwoity, ale bez szału. W zasadzie powyższy Kenwood pozamiatał go na każdym polu.

Oczywiście w temacie jakichkolwiek porównań między deckami jestem tego samego zdania co Hammer - kaseta nagrana na tym konkretnym decku i w nim odtwarzana. Jeśli porównywałem dwa różne decki, to starałem się użyć tego samego rodzaju taśm (np ten sam rocznik TDK SA), nagrać z równym poziomem, aby przy odtwarzaniu żaden z decków nie był głośniejszy. Potem to już tylko wcisnąć Play w tym samym czasie i przełączać się na wzmaku między porównywanymi deckami.

Za to nie do końca zgadzam się z kolegą odnośnie, że na taśmie musi być identyczny dźwięk jak na wejściu :-). Jasne, że nie mam ochoty mieć obciętego pasma czy innych defektów, ale jeśli dany deck "dodaje coś od siebie" przy odtwarzaniu to jest to dla mnie ewidentnie na plus (o ile akurat to "coś" mi odpowiada oczywiście). Jeśli decki grałyby absolutnie identycznie że źródłem...to w ogóle bym się w te taśmy nie bawił :-D.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4977
  • Ekspert
03-04-2021, 17:55
phantom..
zaczalem czytac twoj wpis ze zrozumieniemi nagle trwalo to tak dluugo ze pioosenka sie skonczyla..
to zart oczywiscie
dzieki za wymiane zdan

PhantomLord

  • 420 / 2263
  • Zaawansowany użytkownik
03-04-2021, 18:03
phantom..
zaczalem czytac twoj wpis ze zrozumieniemi nagle trwalo to tak dluugo ze pioosenka sie skonczyla..
to zart oczywiscie
dzieki za wymiane zdan

:-D:-D:-D

Znamy się już trochę Nano, nie? Przecież Ty dobrze wiesz, że że mnie szczególas i pedant :-D. Na moje wpisy puszczaj album jakiś koncepcyjny - co trwa cięgiem 40 minut :-P

Podsumowując w walce 880-tek wygrał Kenwood :-D, ale przecież w tej kwestii moje zdanie też znasz .

No nic, czekamy na werdykt kolegi Hammera.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
03-04-2021, 20:07
Po minimalnych poprawkach pierwsze odsłuchy po 2 latach ....wcześniej porównywałem do Onkyo 2550.. efektów nie pamiętam ale chyba Onkyo mi coś nie pasiło wtedy, różnica 1 wałka, teraz z Soniakiem.
Kasetke z naka 1000zxl Aiwa odtwarza tak jak nak, czyli bez przebarwień, Sony niestety ociepla te nagrania w barwie.
Jeśli chodzi o nagrywanie własne, nagrywa wg mnie prawie 99,9% dostarczanego materiału zakładając że będzie dobra kaseta.
Sprawa kalibracji poziomu i Biasu, to decki są całkiem inaczej poustawiane - inne zakresy, ale tak sobie firmy ustawiły i tyle.
Magnetofony mają inne poziomy zapisu, Aiwa ma ok 2-3 dB niżej ustawione "0" - kasety z obydwu sprawdzałem na naku CR1.
Obydwa mają 2 wałki przesuwu i obydwa prezentują bardzo dobre brzmienie, dźwięk jest pełny a nie taki wybrakowany jak z 1 wałkowca, i to słychać .
Ja już nie mam takich wymagań w reprodukcji kasetowej jak 30 lat temu więc i tak uważam że jak na te lata i nie dotykane sprzęty obydwa chodzą super, Sony jak to się mówi jest "cieplejszy" ale to nie zawsze jest zaletą bo wole słuchać jednak np Kraftwerku  tak jak te pierwsze klawisze brzmiały.
Obydwa decki są dobre, musiałbym być wybredny jak małolatka w sklepie obuwniczym żeby kręcić nosem w tą czy w tę stronę.
Dla mnie są w tej samej klasie.
Inna sprawa, mechanizmy.....w Sony mamy potężne koła zamachowe, niestety w Aiwie sa te kołka z 3- razy cieńsze
Płyty główne też....w Aiwie jest już malutka, mamy tylko podstawowe regulacje i przypomina mi to ascetyzm Denona drm 800, też mało części i regulacji.
Nie wiem z czego wzięła się "kultowość" obydwu model, każdy z nich ma swoich zwolenników, ja z jednego i z drugiego jestem zadowolony jak słyszę co słyszę.
Odsłuch prowadziłem na słuchawkach Studio monitor jakiejś niemieckiej firmy  na których słychać  pod i ultra dźwięki...hehehe a żródło płyta cd.
A teraz takie porównanie trochę lepiej Aiwa odtwarza kasety nagrane na Sony, niż nagrane na Aiwie i odtwarzane na Sony, niby góra i dół jest podobne, ale średnie już nie, w drugim przypadku są lekko wytłumione.
Nagrania jakich użyłem to lata 80-te superhits kawałki typu Stranglers - Golden Brown i podobne.
Dokładnie ten kawałek zaraz wrzucam na naka aby porównać z Sony i Aiwy ich produkcję.
Efekt? Aiwa ma minimalnie mniej średnich wyższych, ale minimalnie.
Za chwilę wrzucę na Aiwie Gipsy King, jak mi gitarę nagra poprawnie to nie będę płakał.
I mówimy tu o deckach za 4-5 stówek więc szału nie ma.
Gipsy się obroniło, gitarka jest,l perkusja też  i kaseta bardzo dobra Fuji JP II.
Także przyznam że Sony jest lepszy ale jest to kwestia gustu bo różnic dla mnie są takie że mogę je pominąć i używać jednego lub drugiego zależy który się trafi.
« Ostatnia zmiana: 03-04-2021, 20:25 wysłana przez Hammer »

nano

  • 9079 / 4977
  • Ekspert
03-04-2021, 20:13
hammer...ale tekstu   waw....na dwa kawalki bedzie....😀😀...dzieki za twoje zdanie....moze za ta cieplosc   jak to mowisz bardzej lubie sony w tym budget cie

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
03-04-2021, 21:11
Wszelkie testy warto robić na różnych taśmach bo od taśm zalezy jak na m zagra, na jedneych będzie tłumił średnie a na innych nagle się okazuje że zawęża stereo......np taśma Fuji super przenosi pasmo.
Aiwa przed chwilą skalibrowała mi Basfa Chrome Super II na tyle dobrze że się nagrało dobrze.
Następne plusy i minusy....
Sony otwieranie i zamykanie kieszeni elektrycznie, Aiwa recznie
Mechanizm w Sony po załadowaniu kasety w miarę cicho naciąga taśmę wstępnie, w Aiwie się tłucze.......
Przewijanie w Aiwie jest szybsze niż w Sony.
Obydwa decki mają wygaszanie wyświetlacza dwustopniowe.
Obydwa mają kalibracje podczas nagrywania poziom i bias.
Silnik w Aiwie nie pracuje na stopie, w Sony kręci się cały czas.
Obydwa mają podświetlane okienka w kieszeni kasety.
No to na tyle.
« Ostatnia zmiana: 03-04-2021, 23:15 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
03-04-2021, 21:56
Dzięki za porównanie ;)
Każdy z nas ma inne "wzorce poprawnego brzmienia" i każdy co innego lubi. Do tego dochodzą jeszcze jak to zaznaczyłeś inne sprzęty na których słuchamy swoich zabawek, razem daje mam to mnóstwo odmiennych brzmień.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
04-04-2021, 00:22
Walka .....

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
05-04-2021, 10:26
a taki krótki filmik, jakość muzyki....zerowa ale nie o to chodziło.

gabler1

  • 44 / 4510
  • Użytkownik
05-04-2021, 11:19
Czy z waszej praktyki Pioneer ct 979 wymaga po tylu latach wymiany jakichś elektrolitów

Jan61

  • 206 / 3745
  • Aktywny użytkownik
05-04-2021, 12:40
Jeżeli nie jest ewidentnie uszkodzony jakiś to nic nie wymieniaj. Tam są starannie wybrane wysokiej jakości nichicony. Mimo upływu tylu lat trzymają parametry (sprawdzałem również w 757/959) Obecnie dostępne są gorszej jakości i w większości chińskie fejki.
Janusz

Jan61

  • 206 / 3745
  • Aktywny użytkownik
05-04-2021, 12:50
Ma ktoś w swoich zapiskach wymiary rolek do Grundig CT-905 ewentualnie Denon DRM-710?
Ponadto czy możliwa jest regulacja docisku prawej rolki?. W serwisówce Grundiga nic nie ma ale Denon wspomina o regulacji sprężyn obu rolek i podaje nawet wartości docisku jednak nie podaje szczegółów regulacji.
Janusz

gabler1

  • 44 / 4510
  • Użytkownik
05-04-2021, 13:25
Jeżeli nie jest ewidentnie uszkodzony jakiś to nic nie wymieniaj. Tam są starannie wybrane wysokiej jakości nichicony. Mimo upływu tylu lat trzymają parametry (sprawdzałem również w 757/959) Obecnie dostępne są gorszej jakości i w większości chińskie fejki.

Też bym nie chciał wymieniać bo takich samych się nie dobierze
Dzięki za taką odpowiedź
Deck gra bezproblemowo.

ipodziak

  • 129 / 1311
  • Aktywny użytkownik
05-04-2021, 15:21
Ma ktoś w swoich zapiskach wymiary rolek do Grundig CT-905 ewentualnie Denon DRM-710?
Ponadto czy możliwa jest regulacja docisku prawej rolki?. W serwisówce Grundiga nic nie ma ale Denon wspomina o regulacji sprężyn obu rolek i podaje nawet wartości docisku jednak nie podaje szczegółów regulacji.
Część,
Co do rozmiarów rolek ,to niestety nie posiadam wymiarów trzeba by wyjąć mechanizm i pomierzyć suwmiarką i zakupić dobre zamienniki,co do regulacji docisku w Denonie ,to nie wspomina o tym bo tam nie ma regulacji, natomiast wymienia sprężynki nr 26 i 4  (lewa i prawa)według serwisówki, to tak na szybko zerknąłem, tak samo jak w moim M22

tomek05

  • 176 / 1639
  • Aktywny użytkownik
05-04-2021, 15:59
Tam są starannie wybrane wysokiej jakości nichicony. Mimo upływu tylu lat trzymają parametry
Dokładnie, Nichicon z serii FM (M) nie do zarżnięcia, jeszcze Elna seria Duorex II podobnie. Nie zdażyło mi się żeby padły po 30 latach.
takich samych się nie dobierze
Oj tam, dobierze. Robią cały czas tyle że tanie nie są. Trzeba wiedzieć tylko gdzie i od kogo kupić oryginały, bo jak tanie to bankowo podróby chińskie.
Tu na przykład masz oryginały:
https://pl.mouser.com/Passive-Components/Capacitors/Aluminum-Electrolytic-Capacitors/_/N-75hqt