Audiohobby.pl

Magnetofon

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
22-03-2020, 10:22
D o takich nagrywań wystarczy nawet prostszy Sony np z serii 4 lub 5  z 3 głowicowych jak to ma być sprzęt dodatkowy  to nie warto wkładać w to za dużo pieniędzy.
Ceny na serwisach posżły do góry niedawno bo i rolki i paski poszły cenowo w górę, a i źródełka dostaw od jakiegoś czasu zmalały, widać po allegro ze sporo śmieci sie pojawia u handlarzy niby nie sprawdzane, a dokładnie przez nich skopane .
Kumpel kupił Onkyo, ładny bez rysek, ale koleś gmerał w mechaniźmie ostro, pogiął blachy, krzywo poprzykręcał , zaczyna się druciarstwo na sztukę i można zaliczyć wtope.

Może jednak Twojego wrtało by uratować

Stanis

  • 94 / 5651
  • Użytkownik
22-03-2020, 10:48
Witam serdecznie,
przedstawiłem się juz i przywitałem w stosownym wątku, a tutaj bardzo poporoszę o poradę.

Cześć.
Cóż, jak widzisz, serwisowanie tych urządzeń przez osoby postronne takie dają czasami efekty.Najlepiej jak spróbowałbyś sam zająć się choćby tymi najprostszymi naprawami, takimi jak wymiana paska,konserwacja mechanizmu itp.To nie jest takie trudne.Tylko trzeba chcieć. Sam przez to przechodziłem, chociaż na początku nie jeden egzemplarz padł pod moimi palcami i nieodpowiedzialnymi posunięciami. W końcu czegoś się nauczyłem, nabrałem wprawy a dzięki podpowiedziom Kolegów z forum, coś potrafię zrobić.
Skoro chcesz zachować system firmowy, proponuję kupić taki sam model(np.ten z OLX-a).Wtedy masz dwa egzemplarze: jeden może służyć jako dawca organów na którym możesz też poćwiczyć serwisowanie a drugi sprawny,cieszący oko i ucho. Na tę chwilę ja tak bym postąpił.Z układu Dual Capstan wolę pojedynczy -mniej problemów z prowadzeniem taśmy a z otwieraniem kieszeni, to takie decki które w ogóle nie mają otwieranej kieszeni.Powodzenia.
Stach

matwiej72

  • 255 / 3024
  • Zaawansowany użytkownik
22-03-2020, 11:41
Tak jak wyżej - myślę że dual capstan to pierwsza rzecz z której można zrezygnować, natomiast podświetlenie kieszeni kasety to musi być :))

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
22-03-2020, 12:42
Może nie miałem do czynienia z wieloma modelami magnetofonów SONY, ale wg mnie najlepiej grają TC-K666ES i TC-K777ES.
Niedawno miałem na tapecie drogie i świetnie zbudowane TC-K970ES i TC-K990ES, które zagrały moim zdaniem całkiem nieadekwatnie do ceny.

Z niedrogich a dobrze brzmiących mogę polecić TC-K690ES, grający muzykalnie, po ciepłej stronie mocy. Ma bardzo tolerancyjny układ kalibracji, sprawdzony mechanizm TCM-200 bez direct drive, elektryczną kieszeń i jej podświetlenie. Ten niedrogi magnetofon świetnie nagrywa, dynamicznie i soczyście.

Nie miałem nigdy TC-K750ES, koledzy może napiszą więcej o nim, (szczególnie nano), ale zbiera on dobre opinie. Idąc tym tropem "podejrzewam" wspomnianego TC-K850ES o dobre granie.
Ze starszych, niedrogich  modeli fajnie gra TC-K75, z wielkim oknem w kieszeni, przez które widać całą kasetę.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

radziulasek

  • 73 / 1496
  • Użytkownik
22-03-2020, 14:34
Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi i odzew. Jestem zobowiązany.

1. Wiem, że to głupie, ale choć moje potrzeby nie są może wielkie, to zawsze marzyłem o porządnym decku, dlatego chcę celować w linię ES lub QS. Jeśli chodzi o to, co rozumiem pod pojęciem ładne nagranie to musze powiedzieć, że np Technics AZ7 swego czasu budził mój zachwyt bo jakośc nagranych z niego kaset była super. Nie wiem jak bym je odebrał dziś. Tak czy inaczej zależy mi na dobrym decku, który byłby też godny reszty mojego sprzętu. Wiem wiem, wygląd to sprawa drugorzędna, ale ... no co ja poradze, że kocham ładny starszy sprzęt vintage i lubię na niego patrzeć?

2. Moje SONY chętnie bym uratował, ale znacie kogoś, kto podjął  by się kalibracji mojego Decka? Bo zdaje się, że z takimi ludżmi jest kłopot. Poza tym tak: deck wart jest około 350zł Włożyłem w niego nową rolkę za około 100 zł i nowe paski za około 200 zł z wymianą. Jeśli teraz za kalibrację, rozmagnesowanie toru przesuwu taśmy i przegląd przyjdzie mi zapłacić kolejne 200-300zł to zaczynam się zastanwiać, czy nie lepiej kupić innego Decka - np SONY 850ES czy SONY 920QS. Zainwestowane pieniądze pójdą chociaż w kolekcjonerski model.
Jeśli znacie kogoś, kto podjął by się kalibracji magnetofonu a cena takiej usługi zmieściła by się w 100-150 zł to pewnie, że warto i chętnie bym sprzęt wysłał.

3. Wiele drobnych spraw staram się robić samemu, z paskami wolałem nie ryzykować, bo jak widziałem rozkładanie i składanie mechanizmu wymaga uwagi i wprawy, dlatego postanowiłem oddać do serwisu. Nie mam do nich żalu, schrzanili ale naprawili. Tylko ja w swojej głupocie niepotrzebnie ruszyłem w międzyczasie podkówki.

4. Niesttey modeli ES jest bardzo mało na Allegro czy na OLX, o 777 można zapomnieć - nawet jak się trafi to  osiąga astronomiczne kwoty. Może niepotrzebnie trzymam się SONY, może jakiś inny magnetofon, można jeszcze dostać w rozsądnej cenie a nagrywa i odtwarza bardzo dobrze? Może AKAI albo Pioneer z serii S?

Dzięki za wszelkie informacje, serdecznie wszystkich pozdrawiam
   

VincentVega

  • 180 / 5872
  • Aktywny użytkownik
22-03-2020, 15:54
ja bym celował jednak w jakiegoś ES. Paski są do ogarnięcia we własnym zakresie. W tym QS z tego co widze nie ma nawet regulowanego wyjścia słuchawkowego. Wcześniej miałem 890, 770. Później przez dłuższy czas było Akai gx75 kilka pioneerów i technicsów ale zawsze miło wspominałem granie ES i aż w końcu przypadkiem trafił się 870.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
22-03-2020, 17:25
Jeśli chodzi o regulacje to są do ogarnięcia, znajomy ma bardzo dobre przyrządy ( serwisuje elektronikę użytkową audio i panele sterowania itp domowego użytku), mierniki itd, ale nie mamy kasety żadnej serwisowej, jakby była to pewnie problem z regulacjami jest do ogarnięcia, ale skąd kasety ?
Na jednym z forów była aukcja, że ktoś robił takie kasety, ja się wpisałem na 2, ale własciciel tego forum zaczął obrażać ludzi z tego forum i wylazłem stamtąd  i się nie załapałem na zamówienie.

Także potrzebuje 2 sztuki jakby co.

radziulasek

  • 73 / 1496
  • Użytkownik
22-03-2020, 17:39
Instrukcja serwisowa nic nie mówi o kasecie serwisowej. Wygląda na to, że magnetofon wprowadza się w stan serwisowy za pomocą zwory a następnie reguluje się do zadanych wartości parametry obsetwując obraz na oscyloskopie i lub na mierniku. Po skończonej kalibracjinusuwa się zworę.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
22-03-2020, 19:34
a to ciekawe, przekaże czy jest to do wykonania jak tak mówisz.

radziulasek

  • 73 / 1496
  • Użytkownik
22-03-2020, 20:02
Sorki znalazłem, w niektórych regulacjach jest wymieniona test tape. A więc niestety...

A tak na marginesie, gdzie szukacie swoich magnetofonów: Allegro, OLX czy jeszcze gdzieś?

Pozdrawiam

Stanis

  • 94 / 5651
  • Użytkownik
22-03-2020, 20:18
Sorki znalazłem, w niektórych regulacjach jest wymieniona test tape. A więc niestety...

A tak na marginesie, gdzie szukacie swoich magnetofonów: Allegro, OLX czy jeszcze gdzieś?

Pozdrawiam
Ebay
Stach

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
22-03-2020, 22:34
Ebay i ogłoszenia lokalne.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
22-03-2020, 23:03
latego chcę celować w linię ES

Sony TC-K690 w USA należał do linii ES i oznaczony symbolem TC-K679ES ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
23-03-2020, 10:54
W USA nawet niskie modele były ES-ami.
Jak przykładowo TC-KA1ESA (który jest modelem TC-KE500S), a model TC-KA1ES to TC-K561 S, dalej idąc to kolejny niski TC-KA2ES (TC-KE600S) itp.
« Ostatnia zmiana: 23-03-2020, 19:51 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
23-03-2020, 13:10
Dziwna polityka firmy.
Chyba próbowali otumanić klientów wciskając im proste magnetofony jako coś eksluzywnego w dobie powolnej agonii CC.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo