Audiohobby.pl

HORN

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
13-04-2008, 23:09
>lancaster
" ...poszukuję info o ew zamiennikach Altec 604..oje marzenie..."
Miales okazje gdzies go posluchac ostatnio ? O ile mi wiadomo, to przed Twoja ostatnia wizyta u mnie chyba nie..., bo jesli to jest "marzenie", to bys cos opowiadal o tym koaksjalu :-)
A do jakiej wielkosci skrzynki..., tzn raczej skrzyni -  chcialbys go wsadzic ?..., a moze w odgrode, jako samotny glosnik bez basowca ? Przyznaj sie co Ci chodzi po glowie :-)

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
13-04-2008, 23:56
>lancaster
Tak..., ale skad wziac pokoj do takich skrzyn. Altec 19 - 76 cm czerokosci. 72 kg wagi. Ale z tego horna bys byl pewnie zadowolony. W 19-ce siedzi basowiec 416-8B, z pasmem  20 - 1600hz, wiec horn pewnie spelnilby warunki ktore mu stawiasz, czyli zaczyna sie sporo ponizej 1,6kHz. Ze specyfikacji Alteca 19: Crossover Frequency - 1200 Hz.
A mnie aktualnie chodzi po glowie wyprzedanie wszystkich gratow audio do zera lub przynajmniej czesci.(okresowo potrzebne PLN - wieloletni tred spadkowy na rynku walutowym :-(   A juz mysle co przyszlosciowo, czy powrot do tych samych kolumn (co oznacza strate), ktore mam aktualnie - bo nie powiem...,  jak na basrefleksy jestem bardzo zadowolony - czy moze odgroda? Altec 604 tez mnie meczy ( nie bylo okazji posluchac, ale sie naczytalem). Na dodatek juz mnie napada chec kupowania glosnikow. Niedawno - gdyby ktos mnie nie przelicytowal - niechcacy bylyby Alteci 601 - taki 604, ale 12 calowy.

"Lutek... 604 moze niebawem posłucham ..."
Jak bylaby mozliwosc i dalbys znac, to rowniez chetnie bym posluchal.

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 15:52
> lancaster
" eeeee, bez jaj.....posłuchaleś dobrej odgrody w bezośrednim porównaniu (:)) wiesz o co biega i nie ma powrotu !:)))
Zgadza sie..., tylko trzeba bedzie jeszcze zaakceptowac je w pokoju. Wiesz jak to wyglada u mnie - niezbyt szeroko. Zeby choc 1m szerzej !
 Jakosc dzwieku oczywiscie najwazniejsza, ale na estetyke tez zwracam uwage. Mysle, ze maskownica na odgrodach istotnie poprawilaby estetyke - musialbym popytac na forum gdzie mozna dostac odpowiednia tkanine.
Jest jeszcze rzecz najistotniejsza: ilosc basu, wypelnienie tym zakresem. Jakosc oczywiscie bdb - ale wyraznie go brakuje..., takze wyzszego jego zakresu - jakby brak zszycia miedzy srednica o basem. Pomoglo troche przysuniecie do tylnej sciany, ale to jeszcze nie to. Np. na Credo kotly sa potezne, glebokie, wybrzmiewaja itd., natomiast te same kotly z odgrod, to tylko takie plytkie "pykniecie" :-)
Jesli ten aspekt  bedzie poprawiony, to bedziemy cos dzialac w tym kierunku. Nie moge sie jakos zgrac czasowo z Vectorem, aby posluchac Waszego rozwiazania. Ostatnio jak bylem w Poznaniu, to on na wyjezdzie.
Temat jednak draze i ostatnio - jak pisalem - napadla mnie chec kupowania glosnikow. Byc moze za pare dni beda 15 calowe basowce - moze sie przydadza :-)

 

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 16:43
>lancaster
No to juz tym wpisem pobudziles we mnie otuche.  Oczywiscie zdania nie zmienilem, ze wszystko jakosciowo bylo lepsze. No ale te troche pietrzace sie przeszkody: szerokosc mojego pokoju a wielkosc odgrod, ich estetyka  (tu moze sobie poradze), no i ten bas, co do kturego juz sporo wyjasniles. Jednak niemal wszyscy majacy odgrody, o w miare akceptowalnych wielkosciah, narzekaja na ten zakres.
Co do rozwiazania problemu z basem, to celowo mysle o koaksjalu, ktory nie ma wyzylowanej skutecznosci. a mianowicie tylko  ok. 92 dB, natomiast na bas widzialbym po jednym 15 calowym, ale co najmniej 100dB.
Takiego koaksjala juz mam na oku - moze sie przyda :-)))

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 16:44
"...niebawem bede mial swietną i niedużą odgrodę - podiadę i posłuchasz. "
Juz sie ciesze..., ale kiedy to bedzie ?

vector

  • 321 / 5892
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2008, 16:57
Lutek,
Te wszystkie punkty, o ktorych piszesz juz zostaly rozwiazane - wielkosc, estetyka, bas itp....
Potrzeba jeszcze troche czasu na pewne modyfikacje i testy roznych glosnikow szerokopasmowych.
Mamy wzorzec, do ktorego dazymy wiec wiemy czego chcemy.
Koncepcja, ktora walkujemy obecnie jest naprawde bardzo obiecujaca wiec proponowalbym zebys sie uzbroil w cierpliwosc. Jak bedziemy gotowi to damy znac. W miedzyczasie mozesz posluchac tego co mamy ale to nie jest koncowy produkt.
Co do koaksjala to na razie nie bedziemy chyba wchodzic bo to 2 glosniki zamiast 1 i duzo wiecej roznych problemow. Na razie idziemy droga niefiltrowanego szerokopasmowca plus dodatkowy bas.

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 17:12
>vector
 " Co do koaksjala to na razie nie bedziemy chyba wchodzic bo to 2 glosniki zamiast 1 i duzo wiecej roznych problemow. "
 Tzn... dwa w jednym. A gdyby kupic koaksjala z fabryczna zwrotka (najczesciej sprzedaja w komplecie) i podejsc
 jak do szerokopasmowca..., czyli proby z niefiltrowaniem i filtrowaniem  od dolu - za kazdym razem z dodatkowym basem. Zwrotka na wysokie juz by nas nie obchodzila, chyba ze chcielibysmy poprawic fabryczna :-)
Dobrze rozumuje ?

vector

  • 321 / 5892
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2008, 17:33
Lutek,
Ale po co komplikowac. Kazda zwrotka to dodatkowy element toru. Kazdy glosnik to dodatkowa komplikacja.
Czemu mialoby to sluzyc?
"Keep it simple"

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 18:13
>vector
No ale pisza, ze zaden szerokopasmowiec nie odtworzy poprawnie skrajow pasma i trzeba do niego dolozyc cos na gore, a od dolu odciac. Patrzac od strony fizyki, wydaje sie to logiczne, bo w szerokopasmowcu to jednak jedna membrama, ktora normalnie jest obciazona calym pasmem i pewnie dobrze byloby ja odciazyc od przetwazania dolu i gory. W koakcjalu juz to odciazenie mamy (pasmo podzielone na dwa glosniki), a jak jeszcze odciazymy od dolu...?
Tak teoretyzuje, bo i tak zbyt sie na tym nie znam. A co nam zalezy sprobowac rowniez z koaksjalem ? A noz ktorys okaze sie lepszy :-)

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 18:16
Mialo byc: " przetwarzania "

vector

  • 321 / 5892
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2008, 19:07
Lutek,
No wlasnie ta Saba greencone - tweetery gra jak nalezy nieprawdaz...???
A srednice ma jak na tweeter sporawa. Chyba nawet wieksza niz whizery w fullrangach. Poza tym wysokie tony promieniuje tylko czesc membrany - ta najblizsza srodka. Niewazne. Tak czy inaczej wszystko sprawdzamy na ucho! I albo gra jak nalezy albo nie gra. To proste.
Chyba ze chcesz miec dobre parametry tylko na papierze...???? Ale mysle, ze to juz trenowales......
Dla mnie osobiscie w zupelnosci wystarcza pasmo do 16kHz a moze nawet do 12kHz......:))) Troszke sie smieje bo oczywiscie wiem, ze powinno byc wyzej ale nie jestem pewien do ilu slysze w tym wieku.....
Poza tym wiesz przeciez, ze tak wysoko instrumenty raczej nie graja. Taki np. Visaton B200 przenosi chyba do 18kHz a taki Lowther nawet do 22kHz. Ale znowu to nie jest najwazniejsze. Najwazniejszy jest odsluch - albo Ci sie podoba albo nie? Albo gra dobrze albo nie gra. Przeciez to calkiem proste!

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 22:51
>lancaster
"  Szpiedzy donieśli ze kombinuesz Tannoya :) "
Na razie bez uprzedzania faktow i niech tak zostanie, ze kombinuje.  Przeciez moga sie np. po drodze utopic w Atlantyku :-)  Jak dotra  cale i zdrowe to zobaczymy co sa warte.

>vector
Wszystko sie zgadza ale - tak jak pisalem - co zalezy sprobowac, posluchac. Zawsze jakies kolejne doswiadczenie. A w ogole to licze na Was, ze sie tym zajmiecie i obadacie..., bo co ja bidny sam z tym zrobie :-)

Lutek

  • 535 / 5857
  • Ekspert
14-04-2008, 22:57
No i basowce tez musza przeprawic sie przez wielka wode :-)

cypher

  • 252 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
18-04-2008, 08:54
Panowie czy macie jakies doświadcznia z Tapered Quarter Wave Tube..
Zainteresowało mnie takie rzowiąznie i jak tylko pomierzę moje Audaxy chciałbym zaprojektować stosowną obudowę..
Chętnie poznam waszą opinnię o wadach i zaletach takiego rozwiąznia..

Yogi

  • 493 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
05-10-2009, 22:23
Bardzo ciekawe te tuby, napisałem do wykonawcy maila, ... na razie cisza