Audiohobby.pl

Bardzo dziwne zjawisko przy lampie

Synthax

  • 2323 / 4114
  • Ekspert
12-12-2015, 17:04
Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego przesłuch między kanałami bardzo się zmniejsza w momencie włożenia dłoni pomiędzy dwie lampy mocy 2a3?

Nie kumam tego kompletnie. Nie chodzi tu o ekran od zewnętrznego pola tylko jakby o włożenie przegrody między lampy mocy...

Wzmacniacz normalnie gra. Ale crosstalk stereo (przesłuch) miał zawse delitkatny, ale po wsadzeniu łapy praktycznie znika...

brodacz

  • 1780 / 3830
  • Ekspert
12-12-2015, 18:34
Ręka która leczy ?  ;-)

Synthax

  • 2323 / 4114
  • Ekspert
12-12-2015, 18:43
Ręka która leczy ?  ;-)
Wiedziałem, że ktoś to napisze... :) Więc tutaj ręka każdej osoby którą prosiłem o pomoc działa podobnie.
Wracamy do meritum.

Sim1

  • 1829 / 5859
  • Ekspert
12-12-2015, 19:09
Może właśnie dlatego lampy używane w radiostacjach mają taki nieaudiofilski ekran ;) ?

Synthax

  • 2323 / 4114
  • Ekspert
12-12-2015, 22:57
Czy można zmierzyć w domu crosstalk w taki sposób że:
puszczam szum różowy na lewy głośnik, odłączam sygnał od kolumny i sprawdzam jaki jest poziom tego szumu na drugiej kolumnie? Na razi wychodzi mi tak że w spoczynku: 41dB, a jak odkręcę VOL na maksimum, to jest 92dB w tym przeciwnym kanale łapiącym przesłuch.

Synthax

  • 2323 / 4114
  • Ekspert
13-12-2015, 00:24
??

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
15-12-2015, 12:10
Po pierwsze primo - SIM - masz pełną skrzynkę, nie mogę odpowiedzieć na Twoje PW :)

Po drugie primo - Synthax - aby zmierzyć przesłuch to żadnych głośników nie odłączaj.
Podaj sygnał na wejście lewego kanału, ale zadbaj aby prawy miał wejście zwarte do masy (mam na myśli gniazda cinch).
Ustaw poziom wyjściowy, np. ok. 3 V na wyjściu lewego kanału (do obu kanałów na wyjściu  oczywiście są podłączone głośniki).
Przestaw miernik na dB, wyzeruj licznik i zmierz poziom na wyjściu prawego kanału.

Zrób to samo porównanie z ręką między lampami.

Testy możesz wykonać dla różnych częstotliwości, na bank poziom przesłuchu będzie się zależny od częstotliwości.
Najprawdopodobniej uda się też zmierzyć zależność od poziomu sygnału.

Pochwal się wynikami :-)

« Ostatnia zmiana: 15-12-2015, 12:23 wysłana przez Krzysztof_M »
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Synthax

  • 2323 / 4114
  • Ekspert
15-12-2015, 12:58
Po pierwsze primo - SIM - masz pełną skrzynkę, nie mogę odpowiedzieć na Twoje PW :)

Po drugie primo - Synthax - aby zmierzyć przesłuch to żadnych głośników nie odłączaj.
Podaj sygnał na wejście lewego kanału, ale zadbaj aby prawy miał wejście zwarte do masy (mam na myśli gniazda cinch).
Ustaw poziom wyjściowy, np. ok. 3 V na wyjściu lewego kanału (do obu kanałów na wyjściu  oczywiście są podłączone głośniki).
Przestaw miernik na dB, wyzeruj licznik i zmierz poziom na wyjściu prawego kanału.

Zrób to samo porównanie z ręką między lampami.

Testy możesz wykonać dla różnych częstotliwości, na bank poziom przesłuchu będzie się zależny od częstotliwości.
Najprawdopodobniej uda się też zmierzyć zależność od poziomu sygnału.

Pochwal się wynikami :-)

Tak jak mówisz jeszcze nie zrobiłem, ale już teraz mam obserwacje że 'ekran' silniej tłumi szum wyższych częstotliwości w przesłuchu.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
15-12-2015, 13:37
A co to za wzmacniacz?
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Sim1

  • 1829 / 5859
  • Ekspert
15-12-2015, 13:45
Po pierwsze primo ;) jakimś cudem miałem 133% zajętości skrzynki ale już jest lepiej.

Po drugie primo - lampy chyba zawsze sieją po okolicy... i zbierają? bo pamiętam jak pierwszego lampiaka postawiłem obok telefonu bezprzewodowego i włączyłem to od razu zacząłem pakować do pudła i odsyłać jako uszkodzony... ale wrodzona ętelygęcja ;P kazała mi wyłączyć ów telefon i już nie pakowałem wzmacniacza tylko ustawiłem oba sprzęty w odpowiedniej odległości od siebie :).

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
15-12-2015, 13:52
Oczywiście wyeksponowanie lamp we wzmacniaczach nie wpływa dobrze na ochronę przed obcymi polami. Ale to problem, który głównie dotyczy stopni wstępnych, przedwzmacniaczy.
Natomiast tutaj mamy do czynienia ze zjawiskiem w lampach końcowych. To dlatego to trochę dziwne.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
15-12-2015, 23:21
Bardzo ciekawe zjawisko, z którym się nigdy nie spotkałem.
Kabelek od lampy sterującej nie jest jakiś przesadnie długi, nie sądzę, aby on był za to odpowiedzialny.

Czy np. ta konstrukcja nie posiada jakiegoś wymyślnego zasilacza żarzenia wysoką częstotliwością?
A może wzmacniacz się wzbudza i wtedy jeden kanał robi za antenę a drugi za odbiornik?

Gdybania sporo, przydałoby się maszynę "prześwietlić" jakimś dobrym zapleczem pomiarowym.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
16-12-2015, 08:18
Skąd masz te zdjęcia? Autor wątku, mimo mojej prośby nie zdradził co to za wzmacniacz, więc nie za bardzo wiedziałem co i gdzie szukać.
Jeśli kabelek do siatki nie jest ekranowany to rzeczywiście możesz mieć rację, że to jest bardzo prawdopodobna przyczyna problemów z przesłuchami.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
16-12-2015, 09:33
Różowego pojęcia nie miałem co posiada Kolega Synthax :)
No ale to chyba ne była taka tajemnica żeby nie mógł jej zdradzić?

Przyznaję, że zdjęcie od spodu pokazuje zacieśnienie elementów na małym obszarze i to całkiem niepotrzebnie, bo miejsca w środku sporo.
Ale rzut oka na górę wzmacniacza i widać, że warunki tutaj dyktowała estetyka, bo od tej strony nie ma zastrzeżeń.

No ale dalsze gdybanie już sobie podaruję, bo zjawisko i mechanizm  przesłuchu przydałoby się zmierzyć a nie tylko o tym plotkować :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
16-12-2015, 10:19
Żarzenie zrobione bez wodotrysków typu w.cz. Na załączonej fotce nie widać generatora do zasilania żarników.
Jak wiadomo, jest to warunek konieczny, żeby w ogóle jako tako grało. :D

Co do anten - nimi są także, a może nawet przede wszystkim, kondensatory o wielgaśnych gabarytach i dużej powierzchni elektrod. Dlatego takie bezkrytyczne polecanie odkurzaczowych zawijasów w miejsce dobrze dobranych elektrolitów gdzie popadnie, uważam za co najmniej niewłaściwe.

Prowadzenie masy to kluczowa sprawa ze względu na:
1. Brum (w lampowcach)
2. Prawidłowe, trójwymiarowe oddanie przestrzeni z jej gradacją i "neutralnym" umiejscowieniem

Przy dobrym spełnieniu warunku 1. nie potrzeba przenosić częstotliwości żarzenia poza 50Hz sieci. Zresztą taki oscylator ma sens tylko wtedy, gdy jest synchronizowany z siecią, no chyba że ktoś lubi słuchać bogatego widma produktów intermodulacji zmieniającego się dynamicznie w czasie.