Audiohobby.pl

Opera

La Vendetta

  • 6 / 2095
  • Nowy użytkownik
06-04-2019, 17:33
Jeśli chodzi o polskich spiewaków to dodałbym np. takich:





plus Tomasz Konieczny, o którym teraz głośno z powodu debiutu w MET

Egon@

  • Gość
19-04-2019, 18:00
No właśnie!

Do obejrzenia ostatnio i uwaga - z polskimi napisami!
Coś nareszcie zaczyna się zmieniać ;)

Donizetti - La Fille Du Regiment - Mazzola (Yende, Camarena, Blythe) MET 2019 - z kapitalną Pretty Yende i fajnym Toniem (Camareną) - mimo, że jestem skażony nieodwracalnie dziewięcioma wysokimi C Pavarottiego

Verdi - La Forza Del Destino - Pappano (Netrebko, Kaufmann, Tezier, Corbelli) ROH 2019 - dwójka protagonistów w najwyższej formie

Bizet - Carmen - Langree (Margaine, Alagna, Kurzak, Vinogradov) MET 2019 - nasza Olka kradnie przedstawienie

Wagner - Tristan und Isolde - Rattle (Skelton, Stemme, Gubanova, Pape) MET 2016 - monument

Cilea - Adriana Lecouvreur - Noseda (Netrebko, Beczała, Rachvelishvili) MET 2019 - wg mnie, ustępuje wersji z moją ukochaną Angelą Gheorghiu, ale i tak ogląda, a przede wszystkim słucha się z wielką przyjemnością

Egon@

  • Gość
08-05-2019, 11:35


HALKA Mazurka from Act I of the opera ORCHESTRA  OF THE TEATR WIELKI - POLISH NATIONAL OPERA
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Sword-Bearer’s aria "Kto z mych dziewek” from Act II of the opera ŁUKASZ GOLIŃSKI
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Hanna’s recitative and aria  "Do grobu trwać w bezżennym stanie”  from Act IV of the opera EWA TRACZ
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Jadwiga’s dumka from Act II of the opera URSZULA KRYGER
HRABINA / THE COUNTESS Countess’s aria  "Zbudzić się z ułudnych snów”  from Act III of the opera JOANNA ZAWARTKO
STARY KAPRAL / THE OLD CORPORAL Lyrics: Pierre de Béranger.  Translation: Władysław Syrokomla ADAM PALKA
ŁZA / THE TEAR Lyrics: Wacław Szymanowski  based on Casimir Delavigne’s Paria
PRZĄŚNICZKA / THE SPINNER Lyrics: Jan Czeczot JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI
HALKA Highlander dances from Act III of the opera ORCHESTRA  OF THE TEATR WIELKI - POLISH NATIONAL OPERA
HALKA Halka’s recitative and aria  "Gdyby rannym słonkiem”  from Act II of the opera OLGA BUSUIOC
HALKA Jontek’s aria "Szumią jodły na gór szczycie” from Act IV of the opera RAFAŁ BARTMIŃSKI
HALKA Halka’s aria "Ha! dzieciątko nam umiera” from Act IV of the opera JOANNA ZAWARTKO
ZNASZ-LI TEN KRAJ / KNOW YE THE LAND Lyrics: Adam Mickiewicz KONU KIM
DO NIEMNA / TO THE RIVER NIEMEN Lyrics: Adam Mickiewicz URSZULA KRYGER
NIEPEWNOŚĆ / UNCERTAINTY Lyrics: Adam Mickiewicz JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI
KOZAK / THE COSSACK Polish lyrics: Jan Czeczot ŁUKASZ GOLIŃSKI
SEN / THE DREAM Lyrics: M. Desbordes-Valmore Translation: Maksymilian Radziszewski
TĘSKNOTA / LONGING Lyrics: Piotr Maszyński AGATA SCHMIDT
KRAKOWIACZEK / LITTLE KRAKOWIAK Lyrics: Edmund Wasilewski RAFAŁ BARTMIŃSKI
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Skołuba’s aria "Ten zegar stary” from Act III of the opera ADAM PALKA
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Stefan’s recitative and aria "Cisza dokoła” from Act III of the opera KONU KIM
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Hanna and Jadwiga’s duet "Już ogień płonie” from Act II of the opera EWA TRACZ, AGATA SCHMIDT
STRASZNY DWÓR / THE HAUNTED MANOR Mazurka from Act IV of the opera ORCHESTRA  OF THE TEATR WIELKI - POLISH NATIONAL OPERA

Egon@

  • Gość
08-05-2019, 22:09
Pękać ze śmiechu można - mołdawski sopran śpiewa Moniuszkę, nie znając ani słowa po polsku.
Kpina. Minister Gliński jednak jest idiotą.

Egon@

  • Gość
25-05-2019, 12:00
Pierwsza Traviata z posłanką Szajbus-Wielgus!

almagra

  • 11514 / 5519
  • Ekspert
26-05-2019, 01:06
Egon pokaż jeszcze jakąś z fajnymi cyckami.

Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:00
Jestem wielkim fanem opery. Ta sztuka, pomyślałby ktoś, jest ponadczasowa.
Polscy śpiewacy stanowią w tej chwili elitę - Ala Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień...

Grają w Royal Opera House Covent Garden, La Scali i Metropolitan Opera w NYC i są rozchwytywani, bo są doskonali.

Ich nazwiska w Polsce, nikomu nic nie mówią.

Mówią za to Karolak i Cichopek.

Przez ostatnich 30 lat schlebiamy chamom - to do nich się dostosowują media.
Najśmieszniejsze, że za PRLu, komuniści ciągnęli ludzi prostych w górę - zarówno filmem, kabaretem jak i programem.

Oprócz propagandowego gówna typu Stawki większej niż życie czy Czterech pancernych można było doświadczyć doskonałej klasyki teatru. Kabaret Starszych Panów, filmy poziomu Ziemi Obiecanej.

W zbiorach mam około 300 przedstawień, wręcz doskonale wyreżyserowanych i zagranych.


Natomiast teraz "sztuka" pochyliła się nad ludem. Fenomen disco-polo.
Nikt nie dźwiga głupkowatych rodaków w górę.

Gadam trochę z ludźmi i wyciągam wnioski przerażające. Mamę sąsiadki skroił facet na wnuczka.
Gdy jej mówię, że od paru lat trąbią o tym oszustwie w każdym dzienniku, dowiaduję się, że ona dzienników nie ogląda.
Tylko telenowele.

To co robi Kurski, Solorz i Walter mózgami Polaków jest przerażające.


Ale miało być o operze. Nie przeczę - jestem konserwatystą, to znaczy, że widzę sztukę oczami Mistrza.
Lubię stroje z epoki, aranżację.


Nie mniej podobają mi się innowacje i przeniesienia do wieku XX czy XXI.
Ale, gdy są udane. Taką doskonałą transformacją, była La Traviata z roku 2005 w Salsburgu z Netrebko, Villazonem i Hampsonem. Ta opera była zagrana praktycznie na pustej scenie. Jedynym elementem była kanapa.


Teraz mamy nowy trend - dopiero się połapałem, że opery robi się pod kątem marksizmu i LGBT.
Co zobaczyłem? Otóż w Berlinie i w Paryżu, Salzburgu czy Amsterdamie cały, zachowany przez wieki styl opery został rozharatany.

Zuzia z Figara Mozarta jest lesbijką, Foskariusz Verdiego pederastą.

To wręcz nie do uwierzenia. Są dobrzy ludzie, którzy odnawiają cyfrowo stare wykonania.

Myślę, że ten marsz ku unicestwieniu się kiedyś skończy. Czy za mojego życia? Wątpię.

Nie mniej zobaczyłem furę oper, zrealizowanych w scenografii rur hydraulicznych, klozetów, stalowych konstrukcji, ceglanych murów. Gdyby Handel widział swego bohatera dziarsko potrząsającego przyrodzeniem, pewnie by zemdlał.


Opera ma w sobie tę elegancję - nie idziesz na spektakl ubrany w dżinsy i śmierdzący potem sweter.
To jest święto. A ja w święto, chcę oglądać rzeczy piękne i wzniosłe, a nie kupę gnoju...
która poniżej

[ Invalid YouTube link ]




Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:09
Oczywiście link się nie wkleja i zaradzić temu nikt nie może od lat, ale wbijcie:
KARL V. Trailer

Czy według Was tak wyglądał Karol V, pan połowy świata?


Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:13
A tu słynna kanapa, o której pisałem :)

Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:19
Wielkiej sztuce nie sa potrzebne atrybuty, ale są wielce przyjemne i mile widziane.

Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:23
Jeżeli jest pomysł, można ją zrobić wszędzie, nawet na Hauptbahnhof Zürich.

Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:33
Albo na Malapensa Air Port w Mediolanie z Grigolo i Burrato!

Egon@

  • Gość
26-08-2019, 04:41
Na zakończenie, by kogoś zainteresować operą.
Tak, to jest ten spektakl pod batutą Levine'a z Pavarottim, Battle, Darą i Ponsem z MET 1991
Klasyk

Egon@

  • Gość
26-08-2019, 07:58
Męczy mnie to - otóż nie jestem żadnym guru od oper.
Guru jest Papagena - Opera czyli boski idiotyzm. Wbijcie w GG

Nie jestem godny pocałować Jej stopy.

To co piszę jest bez przemyśleń, jest na bieżąco.

Ale przeszedłem przez operowe fora na świecie i fajnie napisać własny komentarz.

Opera jest piękna i ciekawa. Może przybliżę ją któremuś z Was?

Egon@

  • Gość
25-10-2019, 14:22
Great Puccini Love Scenes and Other Opera Favorites - coś cudownego!

Zlepek scen i arii, dziś nie do obejrzenia w całości

01. G.Puccini, "Madama Butterfly " - "Vogliatemi Bene"
Raina Kabaivanska as m. Butterfly; Nazzareno Antinori as Pinkerton
Conductor - Maurizio Arena

02. G.Puccini, "La Fanciulla Del West" - "Non Potro Mai Capire Ch'ella Mi Creda"
Carol Nebiett as Minnie; Placido Domingo as Dick Johnson
Conductor - Nello Santi

03. G.Puccini,  "Manon Lescaut" - "Vedete? Lo Son Fidele"
Placido Domingo as Des Grieux; Kiri Te Kanawa as Manon
Conductor - Giuseppe Sinopoli

04. G.Puccini,  "Manon Lescaut" - "In quelle trine morbide"
Kiri Te Kanawa as Manon
Conductor - Giuseppe Sinopoli

05. G.Puccini, "Il Tabarro" - "O Luigi! Luigi!"
Sylvia Sass as Giorgetta; Nicola Martinucci as Luigi; Piero Cappuccilli as Michele
Conductor - Gianandrea Gavazzeni

06. G.Puccini, "Tosca" - "Amaro sol per te m'era il morire"
Eva Marton as Tosca; Giacomo Aragall as Cavaradossi
Conductor - Daniel Oren

07. G.Puccini, "La Boheme" - "Donde lieta usci"
Ileana Cotrubas as Mimi; Neil Shicoff as Rodolfo
Conductor - Lamberto Gardelli

08. G.Puccini, "La Boheme" - "Sono andanti?"
Ileana Cotrubas as Mimi; Neil Shicoff as Rodolfo; Thomas Allen as Marcello; Marilyn Zschau as Musetta; John Rawnsley as Schaunard; Gwynne Howell as Colline
Conductor - Lamberto Gardelli

09. J. Strauss, "Die Fledermaus" - "O Gott, wie ruhrt mich dies"
Kiri Te Kanawa as Rosalinde; Hildegrand Heichele as Adele; Hermann Prey as Eisenstein
Conductor - Placido Domingo

10. J. Strauss, "Die Fledermaus" - "The Czardas"
Kiri Te Kanawa as Rosalinde
Conductor - Placido Domingo

11. J. Offenbach, "Les Contess D'Hoffmann" - "Il etait une fois a la cour d'Eisenach"
Placido Domingo as Hoffmann
Conductor - Georges Pretre

12. J. Offenbach, "Les Contess D'Hoffmann" - "Amis, l'amour tendre et reveur, erreur!"
Placido Domingo as Hoffmann
Conductor - Georges Pretre

13. G.Puccini, "La Fanciulla Del West" - "Ch'ella mi creda"
Placido Domingo as Dick Johnson
Conductor - Nello Santi

14. G.Verdi, "Otello" - "A terra si nel livido fango"
Kiri Te Kanawa as Desdemona
Conductor - Zoltan Pesko

15. G.Verdi, "Otello" - "Piangea cantando... Ave Maria"
Kiri Te Kanawa as Desdemona
Conductor - Zoltan Pesko

16. G.Verdi, "Ernani" - "Come rugiada al cespite"
Placido Domingo as Ernani
Conductor - Riccardo Muti

17. G.Verdi, "Ernani" - "Ah, morir potessi adesso"
Placido Domingo as Ernani; Mirella Freni as Elvira
Conductor - Riccardo Muti

18. G.Puccini, "Manon Lescaut" - "Tu non m'ami dunque piu?"
Kiri Te Kanawa as Manon; Placido Domingo as Des Grieux
Conductor - Giuseppe Sinopoli

19. G.Puccini, "Manon Lescaut" - "Ah Manon, mi tradisce il tuo folle pensier"
Placido Domingo as Des Grieux
Conductor - Giuseppe Sinopoli

20. G.Puccini, "Manon Lescaut" - "Ansia eterna, crudel"
Kiri Te Kanawa as Manon; Placido Domingo as Des Grieux; Thomas Allen as Lescaut; Mark Curtis as the Lamplighter
Conductor - Giuseppe Sinopoli

Kiri, Placido Reina i Ileana.