Audiohobby.pl

WLM - klonujemy ?:)

marko3T

  • 421 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2009, 12:25
utopia.

Była ku temu pewna przesłanka.... druga para frontów i już na klej, ale nie bede nic pisał , bo nie czuje sie upowazniony.


Gustaw

Nie jest problemem zrobić tube, problemem jest czas...


__________________
insomnia.lab@interia.pl
__________________
Tylko V2!

Rafaell

  • 5033 / 5862
  • Ekspert
28-01-2009, 13:22
Z tego co pamiętam marko3T ma lamelownicę i to jest mocniejsze i lepsze oraz precyzyjniejsze w małym warsztacie
rozwiązanie łączenia bez posiadania wiertarek wielowrzecionowych
 
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Żyłem zaczarowany, uwieziony w jakimś ciele i w pokorze jakiejś duszy...

                      J L Borges

lancaster

  • Gość
28-01-2009, 14:45
Gustaw, na ebay masz gotowce tractrix. Nic lepszego uwazam nie trafisz.
Jacek zagaja kiedyś wklejal linki.
....zreszta krzystof juz nad tym pracuje :))))

konto_usuniete

  • 56 / 5391
  • Użytkownik
28-01-2009, 14:54
>> lancaster, 2009-01-28 14:45:16

No to nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na "prace rzeźbiarskie" Krzysztofa. Potem zastanowię się co dalej.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
28-01-2009, 15:57
Trochę niestety to kosztuje

http://stores.ebay.de/Stereo-Lab_Spheric-Wave-Tractrix-Horns_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ9QQftidZ2QQtZkm

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

konto_usuniete

  • 56 / 5391
  • Użytkownik
28-01-2009, 16:02
>> Bacek, 2009-01-28 15:57:45

Rozumiem, że to ceny za 2 szt ?

lancaster

  • Gość

lulu

  • 55 / 5819
  • Użytkownik
28-02-2009, 23:30
Ja zrobiłem konstrukcję na tym wysokotonowcu łącząc go z Aurum Cantus 180F1 zwrotka w nim to kond 4,3 uF i cewka 0,4 mH + L pad i gra wyśmenicie nie spodiewałem sie takiego efektu po tanim papierzaku wysokotonowym Visatona.
lulu

lancaster

  • Gość
21-04-2009, 19:21
Jeżeli domyślacie sie jaki filtr znajduje się w passive control to dajcie znać.
...ze banalny to wiadomo, ale tak z ciekawości konkretnie jaki ?!:)

matee

  • 9 / 5809
  • Nowy użytkownik
22-04-2009, 09:16
może regulowany loudness? nie pamiętam w jakich wzmakach coś takiego kiedyś było ...

lancaster

  • Gość
23-04-2009, 11:55
może coś takiego ? :

http://headwize.com/projects/showfile.php?file=equal_prj.htm

...oczywiscie tylko obwod dla basu - audiofilsko :)

lancaster

  • Gość
23-04-2009, 11:56
ups, sorki. 2x to samo(obrazek) mi sie kliknęło.
Mialy być wzory do obliczeń(podane w linku)

Gabriel

  • 1229 / 5662
  • Ekspert
23-04-2009, 12:55
>>Lancasterregulator tonów jaki podałeś na rysunku działa na zasadzie regulowanego tłumienia w odniesieniu do różnych częstotliwości pasma.Układ jaki przedstawiłeś jest nieco rozbudowanym układem klasycznym.W takim układzie jaki przedstawiłeś, mając na celu podniesienie charakterystyki w stosunku 10:1 musimy wstępnie za pomocą dzielnika zmniejszyć napięcie sygnału audio w stosunku 1:15 czy nawet 1:20.Ten klasyczny regulator działa dobrze, jednak układ rc w tym regulatorze obciąża stopień poprzedzający zmienną impedancją, w dodatku charakterystyka regulacyjna układu RC w tym przypadku może zostać bardzo mocno zniekształcona wpływem zbyt wysokiej impedancji tego stopnia.Dlatego to będzie działać, ale:przed tym układem musiałbyś Lancaster wstawić stopień o bardzo małej impedancji wyjściowej, jakiś wtórnik, po to by za bardzo nie obciążać tego stopnia, zaś następny stopień wzmocnienia - bo jak pisałem - by uwypuklić pewien zakres, musimy mocno osłabić sygnał - powinien zapewnić wzmocnienie napięciowe sygnału przynajmniej w takim stopniu, by sygnał wyjściowy całego układu nie był mniejszy od sygnału wejściowego podanego na układ, w dodatku stopień taki powinien mieć dość dużą impedancję wejścia, by nie wpływać na charakterystykę zmiennego filtru RC w układzie.Wzmocnienie stopnia powinno się mieścić w granicach około 20x
Tak więc układ jaki przedstawiłeś do poprawnej pracy wymaga jeszcze 2 stopni: wtórnika impedancji, oraz wzmacniacza napięciowego o impedancji wejściowej mającej wartość przynajmniej kilkudziesięciu kilo Ohm.Gab ^..^   ^..^   ^..^

Gabriel

  • 1229 / 5662
  • Ekspert
23-04-2009, 13:11
Klasyka...przykład:potencjometry od minimum 10 kilo OhmR1=R5=10 kilo Ohmwobec tego pozostałe znormalizowane wartości wyniosą:R2=1 kilo Ohm
R3=100 Ohm
R4=1 kilo Ohm
C1=10 nano farada
C2=0,15 mikro farada
C3=0,22 mikro farada
C4=2,2 mikrofarada
R1=R5=100 kilo Ohmwobec tego pozostałe znormalizowane wartości wyniosą:R2=10 kilo Ohm
R3=1 Ohm
R4=10 kilo Ohm
C1=1 nano fard
C2=15 nano farad
C3=22 nano farada
C4=0,22 mikro farada ^..^   ^..^   ^..^

Gabriel

  • 1229 / 5662
  • Ekspert
23-04-2009, 14:16
R4 w układzie jaki narysowałem powyżej jest tylko po to, by osłabić wpływ pozycji potencjometru "treble" na charakterystykę basu. Używając połówki od basu, można go pominąć, bądź wykorzystać jako część stopnia wzmocnienia na wzmacniaczu operacyjnym /stopień odwracający/
Impedancja stopnia następnego po regulatorze powinna być właśnie nie mniejsza od 10 kilo Ohm /zależy od użytych potencjometrów/Regulator jest lekko rozbudowanym o możliwość płynnej zmiany fg filtrem dolnoprzepustowym RC.
Częstotliwość graniczna (fg) naszego filtru dolnoprzepustowego  przy której zaczyna zaznaczać się wpływ kondensatora C oblicza się z już wyprowadzonego wzoru:fg = 159 / R x CR - opór równoległy do C, w kilo Ohm
C - pojemność w mikrofaradach
fg - częstotliwość graniczna w HzPrzyjmijmy, że R1 = 9 kilo Ohm
C = 15 nano
fg = 1180 HzIm większe osłabienie sygnału wejściowego, tym większy wpływ kondensatora.Jeżeli dzielnik jest zbudowany z R1= 9 kilo Ohm
R2= 1 kilo Ohm(mam nadzieję, że tutaj widać analogię do potencjometru o wartości 10 kilo Ohm)to napięcie wyjściowe (sygnał audio) dzielnika będzie równe 0,1 napięcia wejściowego (sygnał audio)
Lancaster, ten klasyczny regulator jest całkiem dobry, zakres regulacji na krańcach może sięgnąć nawet +- 20dB
 ^..^   ^..^   ^..^