Audiohobby.pl

WLM - klonujemy ?:)

lancaster

  • Gość
26-12-2008, 14:11
Bawię sie swiatecznie tym coaxem i musze powiedziec ze coraz bardziej i sie podoba :)
Musze do niego skombnowac jakąs docelowa obudowę(na razie gra na desce) - poządam burczybasa :)
....myślę o jakiejś bardziej kompaktowej zabudowie.
....po Nowym Rou myslę to uczciwie pomierzyc(ze zwrotnica, bo same gośniki mierzyem i symulacje przeprowadziem w oparciu o pomiary)

utopia

  • 209 / 5611
  • Aktywny użytkownik
28-12-2008, 10:41
Odpowiadasz na wpis
>> lancaster, 2008-12-25 01:12:48
utopia jak dla mnie to zwrotnica w projekcie z Twojego linku jest zdecydowanie przekombinowana.
Jak to grało wogóle ?

Grało dość dobrze średnica jedna z lepszych jakie słyszałem wysokie lekko krzykliwe przy tej zwrotce ale jak robiłem pomiary i stroiłem inaczej było lepiej .

jedynie basu było mało było trzeba mieć jednak suba do takiej konstrukcji

aa jak gdzieś znajdę podeślę pomiary głośników i ostatnią zwrotkę

lancaster

  • Gość
29-12-2008, 14:42
Poprosze o te pomiary/schemat.
Jak dla mnie średnica i ogólna ekspresja jest satysfakcjonujaca w tym głośniku....i pewnie jeszcze jais czas na nim pogram....wyciaem juz nakadki przeciwpylowe, bo kaszanily...nie wem ktro w eminence wpadl na pomys montowania tam czegos takiego ?
W np. Tannoy SRM jest ladna ażurowa siateczka a w eminence jakas posklejana pulpa....slychac to niestety.

lancaster

  • Gość
30-12-2008, 13:54
Utoia, link ktry zamieścies nie dziala w tej chwili.
Moglbys opisać tweeter jaki uzyeś i czy porownywales go z jakimś innym ?

  • Gość
02-01-2009, 20:25
>> lancaster, 2008-12-29 14:42:45
"wyciaem juz nakadki przeciwpylowe, bo kaszanily...nie wem ktro w eminence wpadl na pomys montowania tam czegos takiego ? W np. Tannoy SRM jest ladna ażurowa siateczka a w eminence jakas posklejana pulpa....slychac to niestety."

Wiesz co ty sobie wytnij Lancaster??? Dust cap usztywnia też membrane i odpowiada za kontrolę dzielenia i rezonanse membrany i to w najtrudniejszym pasmie dla tego głosnika...
Widze że psucie głosników idzie ci coraz lepiej - najpierw B200 teraz Eminence :)))

Zauwazam też się upajasz średnimi tonami. Wpadłeś w jakiś ciąg - jak alkoholowy. Może już czas na odwyk? :)

lancaster

  • Gość
02-01-2009, 21:36
qubric, zanim to zrobiem porównałem obie werdje(wycinalem w jednym)
Nakladka przeciwpylowa w tym głośniku wpływa na:
- jakość wysokich tonow(znacznie)
- zmniejsza sie bezpośredniość dxwięku i jego detalicznosć(pewnie zwiazane jest to z powyzszym, biorąc pod uwagę ze f podzialu leży poniżej 2KHz)
- dla przetwarzania reszty pasma(srednica/bas) nie ma ŻADNYCH przynajmniej SŁYSZALNYCH różnic.
Wyniki pomiarów w necie i wykonanych przez KLIO są identiko(pewnie glośniki jakotako powtarzalne) z podobną zapadlością kilkudecybelową w okolicach 1,5-1,6KHz i lekkim wzniesieniem w okolicach 3-4KHz
- membrana Bety jest tak sztywna ze zapewniam Cię ta nakładeczka nie stanowi tam zadnego elementu usztywniającego membranę

Głośniki byly mierzone z WYCIĘTA nakladką i zapewniam ze spisuja sie świetnie a rezonans uzyskany bylo nawet o kilka Hz nizszy niż katalogowy(ok 45Hz)

Uwagi :) :

Mam już nakladki p.pyłowe o tej samej sztywności ale luźniejszym splocie(jutro po nie jadę) :) - kwestia estetyki, bo po wycięciu starych nakladek na membranie pozostały po nich "krązki" - miejsca w ktorych były wklejone.
Nowe nakladki sprawdze na tweeterze jezeli niczego mi nie skaszania to wklejam i mam jak oryginalnie....tylko lepiej :)


A poza tym to tez mi to wygląda na na nałóg :P
....będę go troskiliwie pielęgnował :)

lancaster

  • Gość
02-01-2009, 21:44
CLIO sie nazywa ten system pomiarowy :)

  • Gość
03-01-2009, 08:02
W oryginale te nakładki były z usztywnianej tkaniny czy z pianki? Bo jeśli z pianki to przyczyna może być bardzo prosta. Chodzi o zatrzymywanie kurzu na który głośniki estradowe są z powodu warunków użytkowania dość często narażone. Zastosowali więc jakiś rodzaj pulpy która filtruje kurz.
Bardzo wątpię żeby przeszkadzało to głośnikowi wysokotonowemu mającemu prawie 10db przewagi SPL nad głośnikiem niskotonowym.
Z ta tam jakaś fajną siateczką będzie wyglądało może i ładniej ale to już nie będzie chyba klon WLM?
W recenzji, z czasopisma debila i melomana, napisali że przez nakładkę widać tubkę głośnika wysokotonowego. Wiec już sam nie wiem czy ona jest z pulpy czy przezroczystej siatki?

Masz gdzieś schemat zwrotnicy WLM i charakterystyki pomiarów?

  • Gość
03-01-2009, 08:11
A i jeszcze przydałoby się porównanie pomiarów driwera bez tuby od GDWK9/100FP i GDWK12-19/150FP bo sie trochę od siebie różnią.

lancaster

  • Gość
03-01-2009, 10:46
nakładka przeciwpyowa miaa zdaje sie spełniać taką funkcje :) .... bo na pewno nei optymalizowana jej pod kątem przexroczytosci akustycznej :)
Wygląda mi na tkanine sklejona jakims mazilem i sprasowaną.
w kazdym razie bawiac sie w eksperymenty jest ona spor mniej przepuszcalna niż standardowy materiał uzywany na maskownice.
Olac klona WLM :) Jak sobie psoluchalem innych driverw przy APT50 to straciem entuzjazm do klonowania :)))
Chcesz to Ci ta wycieta nakladkę odeślę i sam ocenisz z czego ona jest, bo mi ona nie potrzebna.
Zwrotnicy do Divy nie mam, nie mialemokazji pomierzyć...no moze sie uprę i kupię uzywane monitory....albo poszukam kogoś kto bedzie chcial Divy upgradować(bez modyfikacji oryginalnych eminence - na podmianke moze posuchac sobie jak apt50 gra bez nakladki)
Słuchałem kiedys Divy monitor, ale byla nie wygrzana w malym pomieszczeniu i bardzo przypadkową elektronika. Efet był taki sobie, ale kilka cech dxwieku mi sie podobało....widomo - nałóg :)

  • Gość
03-01-2009, 12:27
No właśnie, Lancaster... Tkanina usztywniona - zaimpregnowana i sprasowana. Jakiś wpływ na wyższe pasmo przenoszenia na pewno ma. Możesz mieć nadzieję że chodziło tylko o usztywnienie w celu zachowania wypukłego kształtu nakładki.
A co dasz w zamian za nią? Też powinno być podobnie sztywne i o takiej samej masie.
Poza tym nie wiem na jakiej podstawie wypowiadasz opinię że grało źle, skoro nie zastosowałeś zwrotnicy z WLM Diva? W ogóle przed odsłuchem zastosowałeś jakąś zwrotnicę?

Z tego co czytałem to ATP50 jest GDWT9/80/5F. Natomiast ja piszę o 9/100FP lub 12-19/150. Można sprawdzić ich charakterystyki przenoszenia na stronie internetowej Tonsila
 http://www.protonsil.pl/?s=1&page=1&k=2&cid=10&p=4
różnią się od siebie i to właśnie w tym zakresie który tak bardzo lubisz :)
Wydaje mi się że 9/100 lub 12-19/150 ma membranę metalową. Poza tym 12-19/150 ma także większy magnes i większą indukcję w szczelinie.
Reasumując, gdybym chciał któryś z nich zastosować do kolumny wysokoefektywnej to raczej GDWT12-19/150. Do rozwiązania domowego nie bawiłbym się w aplikowanie ich do koncentrycznego Eminence, ze wszystkimi wadami takiego układu tworzącego tubę z ruchomej membrany głośnika i wyciskania zbędnej efektywności bo to nie odsłuch estradowy. Tylko połączyłbym np. z GDN 20/80/2 lub dwoma takimi GDN być może w układzie 2,5 drożnym. Przycinając tę tubkę w okolicach 2khz filtrem III rzędu. Może by z tego wyszedł taki lepszy Altus (bo WLM Diva to taki gorszy Altus :)

lancaster

  • Gość
03-01-2009, 16:23
Qubric, wkleje foty przed i po....własnie wrocilem, ale mam aparat rozładowany.
Pewnie ta nakladka fabryczna wpywa na rzetwarzanie pasma jakoś ....rzy nisim odziale jak w WLM nie ma to jednak wiekszego znaczenia.
te ngloni itak sie nia nadaje do zatoowania powyżej 2-2,5KHz.
Natomiast różnice w reproducji gory pasma, detalicznosci, subtelności i barwy dzwieku(bardziej zrózncowanej) sa naprawde spore.
Od oryginalnej nakladki dźwiek sie odbija trochę jak od kartki papieru
sztywnosc i masa nowej nakladi sa bardzo zblizone....tak jakos samo wyszlo :)


....zreszta czekaj Ty....dam ogłoszenie o modyfikacjach i sam zobaczysz że prawdziwy hi-end krytyki se nie boi !:)

  • Gość
03-01-2009, 18:53
Skąd miałeś tę nowa nakładkę? Wklej zdjęcie jak masz, a potem dokładne głośnika po przeróbce. Zastawiałeś się nad dokręceniem driwera z GDWT12-19/150 ? Podział tez można dać wyżej. Trochę nie wierzę żeby dali tam 1,5kHz raczej 2,5kHz jeśli efektywność ma być duża.

lancaster

  • Gość
03-01-2009, 19:00
spokojnie Qubric :)
Zastanawiałem sie a nawet prbowałem i są jedna z opcji.
12-19 wygaja sie dynamiczniejsze od apt50.
Ostateczna decyzja co do reivera jeszcze przede mna....i daj sie tym bateriom podladowac :)

lancaster

  • Gość
04-01-2009, 13:38
No i obiecane foty....na pierwszej poozona oryginalna nakladka przeciwpylowa na drugiej poprawion nakadka.
Dźwiękowo jakosc/przejrzystośc góry i środka pasma jest wprost proporcjonalna do tego co widac :))))