Audiohobby.pl

Regulacja wzmacniaczy do elektrostatów

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 17:22
@Fatso
Mam taki stary magnetofon kasetowy Onkyo TA-2070, ma coś skopane z konstrukcją bo grzeje obudowa się tak, że można na niej jejecznicę usmażyć, w środku piekło, a nie ma tam lamp, wyprodukowany w 1981r, ma 34 lata i wyobraź sobie, wylutowywałem kilka kondów z miejsc gdzie temperatura jest najwyższa i trzymały po 80% pojemności, postanowiłem nie wymieniać. Gra świetnie.
Super, i na podstawie tego jednego kaseciaka promujesz zasadę ogólną? Nie, no fajnie.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 17:24
Osoby 'w temacie' vintage wymieniając u siebie kondensatory, które utraciły swoje parametry szukają dokładnie takich samych kondensatorów, ale trzymających parametry. Stąd zdarza się, że posiadają w szafie 2-3 sztuki tego samego modelu, na części :) Zapytane o wymianę na Black Gate czy współczesne (jw. Robert napisał) tylko się uśmiechają nie mówiąc ani słowa.
Rozumiem, że 10cio letni wzmacniacz Stax SRM1-MK2 lub 5cio letni SRM007tII to wzmacniacze vintage? No to fajnie.

To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 17:24
A pisząc o Jensenach, Mundorfach i V-Capach powielasz całkiem modne w audiofilskich kręgach brednie niestety

Wiem o czym piszę, wszystkie te kondensatory miałem w domu, testowałem kiedyś w swoich przetwornikach, wiem jak brzmią i nie są to żadne brednie audiofilskie.... :)

wymieniaj zatem, mnie nic do tego, moje zdanie znasz

pozdro.

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 17:35
A pisząc o Jensenach, Mundorfach i V-Capach powielasz całkiem modne w audiofilskich kręgach brednie niestety

Wiem o czym piszę, wszystkie te kondensatory miałem w domu, testowałem kiedyś w swoich przetwornikach, wiem jak brzmią i nie są to żadne brednie audiofilskie.... :)

wymieniaj zatem, mnie nic do tego, moje zdanie znasz

pozdro.

WSZYSTKIE KONDENSATORY MIAŁEŚ W DOMU ??? WSZYSTKIE ???

Gratulacje. Ja mam raptem kilkaset modli różnych producentów a i tak mam tego całą szafę. Nigdy nie podjąłbym się przetestować wszystkich kondensatorów.

Co do dalszej części zdania - wiem, że między kondensatorami są różnice w brzmieniu. Wynikają one właśnie z różnic pomiędzy kondensatorami. Ale gwarantuję Ci, że nawet najlepszy kondensator, który zdechł jest gorszy od typowego kondensatora, który trzyma parametry. A ja po pierwsze nie używam najgorszych, po drugie staram się używać tych, które były oryginalnie (co w/w wzmiacniaczach wcale nie jest trudne, bo nie ma tam nic co by już z produkcji wyszło), po trzecie, nawet jak wymieniam na inny, to robię to zgodnie z projektem i na koniec dobieram właśnie na ucho. Nie mam aż tak dokładnej aparatury, żeby zmierzyć wszystkie parametry kondensatora, stąd przy reanimacji jakiegoś olboya próbuję, w miarę możliwości przywracać go do stanu pierwotnego.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 17:40
Tak wszystkie flagowe V-capy, Jenseny i Mundorfy i wiele innych. Ja już w audio siedzę 20 lat.
Napisałem Ci wcześniej abyś sprawdził czy kondy trzymają parametry. O co ta afera? Na przyszłość nie pytaj jak sam wiesz lepiej.

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 17:48
Tak wszystkie flagowe V-capy, Jenseny i Mundorfy i wiele innych. Ja już w audio siedzę 20 lat.
Napisałem Ci wcześniej abyś sprawdził czy kondy trzymają parametry. O co ta afera? Na przyszłość nie pytaj jak sam wiesz lepiej.
Nie wiem czy dyskusja to afera. Napisałeś, że jeśli coś się mieści w granicach tolerancji to nie ma sensu wymieniać, ale założyłeś, że ja wymieniam na pałę. Zresztą nie Ty jeden, chociaż nigdzie nie padły ode mnie takie deklaracje. Następnie napisałeś o rozjechanych na 20% kondach w kaseciaku (co mnie już podpada pod ponadnormatywny rozjazd względem parametrów startowych), podając je jako przykład.

Cieszę się, że robisz to już 20 lat. Serio. Na pewno masz wiedzę. Ale trochę kłóci mi się to z teoriami, które rzucasz. Niemniej, całkiem możliwe, że to ja nie mam racji.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 17:58
tolerancje +-20% ma większość kondensatorów. Są oczywiście takie co mają +-1% ale jest ich zdecydowana mniejszość.

Jak mierzę 30 letni kondensator który ma założoną pojemność 100uF i tol.+-20%, i jego pomiar to np. 80uF, to mieści się w założonych parametrach czy nie?

Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 18:02
uwalone kondy mogą mieć np. 20% założonej pojemności i rezystancję np. 1kohm, spotkałem takie ostatnio i dac grał :)

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 18:11
uwalone kondy mogą mieć np. 20% założonej pojemności i rezystancję np. 1kohm, spotkałem takie ostatnio i dac grał :)
Zdajesz sobie sprawę, że wylutowanie większości kondensatorów nie spowoduje, że urządzenie przestanie działać?
Tylko te które, przez które bezpośrednio przepływa zasilanie czy sygnał spowodują umilknięcie urządzenia. Reszta służy jako odsprzęganie, filtracja, akumulacja itd.

I tak, wymieniam tylko takie, których parametry wykraczają poza fabryczną specyfikacje. Problem w tym, że podane przez Ciebie fabryczne 20% dla kondensatorów odnosi się nie do parametrów bazowych, a do odchyleń jakie mają miejsce m.in. wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli miałbyś kondy o 20% odchyle parametrów bazowych to w skrajnych warunkach dochodziło by to do 40%, a tego chyba żaden konstruktor urządzeń precyzyjnych nie chciał by w swoim urządzeniu.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 18:22
Jeśli miałbyś kondy o 20% odchyle parametrów bazowych to w skrajnych warunkach dochodziło by to do 40%, a tego chyba żaden konstruktor urządzeń precyzyjnych nie chciał by w swoim urządzeniu.

Nie pisałem, że są 100% sprawne tylko, że postanowiłem je a takim stanie jeszcze zostawić.

wiem, do czego służą kondensatory i jak wygląda sprawa ich eksploatacji i nie chce mi się juz z tobą gadać, ty i tak wiesz przecież lepiej, chciałeś się pochwalić, ze coś wymieniasz, czy tak klepiesz dla zabicia czasu?


Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 18:34
Prośba do moderatorów, posprzątajcie ten bajzel z tych dwóch wątków. Sorry.

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 18:54
Prośba do moderatorów, posprzątajcie ten bajzel z tych dwóch wątków. Sorry.
Nie wydaje mi się aby sprzątanie dyskusji na temat miało sens.
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Fatso

  • 290 / 4013
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2015, 18:55
Jeśli miałbyś kondy o 20% odchyle parametrów bazowych to w skrajnych warunkach dochodziło by to do 40%, a tego chyba żaden konstruktor urządzeń precyzyjnych nie chciał by w swoim urządzeniu.

Nie pisałem, że są 100% sprawne tylko, że postanowiłem je a takim stanie jeszcze zostawić.

wiem, do czego służą kondensatory i jak wygląda sprawa ich eksploatacji i nie chce mi się juz z tobą gadać, ty i tak wiesz przecież lepiej, chciałeś się pochwalić, ze coś wymieniasz, czy tak klepiesz dla zabicia czasu?
Probujesz mnie obrazić, czy wszystkich swoich rozmówców traktujesz w ten sposób? Świetne rady o nie wymienianiu padłych kondensatorów należy stosować ślepo bo tak?
To co powyżej napisałem to moje zdanie na dzień w którym je wygłosiłem. Dzisiaj mogę mieć już inne przekonania, zgodnie z zasadą, że tylko krowa się nie myli. I nie możesz mieć o to do mnie, drogi użytkowniku, pretensji. Jeśli zaś zawiodłeś się na moim braku stałości w przekonaniach, to trudno.

Robeeert1

  • 722 / 5527
  • Ekspert
07-03-2015, 19:09
człowieku, przestań pieprzyć głupoty, gdzie napisałem, żeby padniętych kondów nie wymieniać? czytaj ze zrozumieniem, to co ci napisałem, a może piwko przy sobocie popijasz i czytasz między wierszami?


4m

  • Gość
07-03-2015, 19:19
Osoby 'w temacie' vintage wymieniając u siebie kondensatory, które utraciły swoje parametry szukają dokładnie takich samych kondensatorów, ale trzymających parametry. Stąd zdarza się, że posiadają w szafie 2-3 sztuki tego samego modelu, na części :) Zapytane o wymianę na Black Gate czy współczesne (jw. Robert napisał) tylko się uśmiechają nie mówiąc ani słowa.
Rozumiem, że 10cio letni wzmacniacz Stax SRM1-MK2 lub 5cio letni SRM007tII to wzmacniacze vintage? No to fajnie.

To Twoje słowa, to co i jak rozumiesz z mojej wypowiedzi to też Twoja sprawa, ale zażyj lepiej jakieś ziółka na uspokojenie ;) Nawiązałem do wypowiedzi Wiktora o wymianie kondensatorów i vintage. Osoby 'w temacie' vintage mają doskonałe pojęcie i doświadczenie jeżeli chodzi o wymianę kondensatorów, regulację sprzętu. Bo któż jak nie oni powinien taką wiedzę posiadać? :)