Audiohobby.pl

Przyjemność Audio.

Astaroth

  • 392 / 6031
  • Zaawansowany użytkownik
18-10-2008, 22:39
Anioł a zna się na elektronice ;-)

Ps. nieprzypadkowo w niektórych urządzeniach automatyki przemysłowej  stosuje się prądowy system przekazywania sygnału.

Zwrotnik

  • 29 / 6058
  • Użytkownik
18-10-2008, 22:41
System, który ostatnio daje mi najwięcej frajdy ze słuchania: iPod Classic 80 GB, płyty zgrywane bez kompresji ( WAV ), dźwięk idzie wyjściem line out i kablem Apple do Head Boxa mk II i Grado SR 60. Nad niczym się nie zastanawiam, po prostu słucham.

Astaroth

  • 392 / 6031
  • Zaawansowany użytkownik
18-10-2008, 22:46
Chociaż zakres rozpiętości dynamicznej wynosi na ogół 2-20mA ;-) Niewiele ale cóż... ten system też ma swoje ograniczenia.

majkel

  • 7477 / 6104
  • Ekspert
18-10-2008, 22:56
Kolejne zagadnienie, o którym już kiedyś pisałem w innym wątku, to odporność stopni wyjściowych na obciążenie pojemnościowe pod kątem stabilności. Wyjście analogowe z CD to przeważnie op-amp, a te z reguły nie lubią obciążania pojemnościami, bo im to psuje zapas fazy i zaczynają pracować mniej stabilnie. Poza tym kondensator obniża slew-rate, czyli prędkość narastania sygnału, a to świetna droga do wzrostu zniekształceń typu IMD i TIM, które najbardziej dają po uszach.
Poza tym w kablach oprócz RLC są takie zjawiska jak efekt naskórkowy (głośnikowe się tu kłaniają), efekt zbliżenia, działanie jak antena (zbiera śmieci mniej lub bardziej z otoczenia), sprzęganie się elektromagnetyczne żył, czyli przesłuchy się kłaniają.
Na każdym styku wtyczka-gniazdo potrafią się tworzyć mikro-diody i mikroogniwa o bardzo niewielkim stałym potencjale, ale jednak. Dobór wtyczek też ma wpływ i to słyszalny. Jak ktoś chce, niech mi przeprowadzi ślepy test na przejściówkę jack do słuchawek.

Gabriel

  • 1229 / 5901
  • Ekspert
19-10-2008, 00:19
@Astaroth:demon@localhost - a nie przypadkiemdaemon  :)ps.
Siewcę Wiatru czytałeś ? ;)~~~~~~~~~~~~~~~@Zwrotnik - używałem nano3 8GB czarny + MDR-V150 i jedyne co do szczęścia mi tam brakowało po pierwszym włączeniu to wyłączenie klikania przy przewijaniu.. jak to zrobić doszedłem w 15 sekund.
Kiedyś nie odpuszczę i wgram Linuksa.
Teraz noszę "kamyk" Creative - lżejszy. ~~~~~~~~~~~~~~~`
@majkel:
Pojemności na wyjściach wzmacniaczy i innych scalaków niedobra rzecz.Tutaj pisałem o lampowym wyjściu / lampowym wejściu, not OpAmp więc
"w,,,ć" efekt millera :)W swoim CD nie mam lamp na wyjściu (jeszcze) i nie używam chwilowo(?) wzmacniacza hybrydowego stąd mogę mieć takie kable jak pisałem wcześniej.Wpiąłem na pająka prosto w DSP  TDA1543A.
Działa fajnie i czysto tylko pomiary mówią mi coś innego:Harmoniczne całkowite na poziomie:
Lewy: 0,717%    Prawy 0,222%
Harmoniczne całkowite (sygnał ważony) + szumy na poziomie:
Lewy: 0,715%   Prawy: 0,243%.
Dynamika:
Lewy: 90,8dB    Prawy: 90,5dB
Dynamika (ważony):
Lewy: 92,1dBA  Prawy: 90.6dBA
Odstęp Sygnał / Szum:
Lewy: -84,3dB      Prawy: -91,0dB
Odstęp Sygnał / Szum ważony:
Lewy: -89,4dBA    Prawy: -93,6dBAEfekt naskórkowości rzeczywiście - może powstać przy oscylacjach wzmacniacza czyli przy kilkudziesięciu MHz, dlatego właśnie cewki wcz to srebrzanka.
Lepiej wyjaśni to każdy spec od wcz. Nadajnik zrobię, odbiorniki wolę kupne:)
Wtyczki złocone - tutaj to część posiadaczy bardzo drogich wtyczek złoconych powinna sobie sprawdzić czy już im się starła warstwa złocenia galwanicznego (0,02 mm) od tych ciągłych przełączeń czy jeszcze jest.. :)
Co do diod to jeszcze jest fajny myk. W triodzie podczas radykalnego obniżenia napięcia zasilającego "dioda powstała w bańce" pomiędzy siatką a katodą obniża swój próg przewodzenia, stąd nie wszystkie triody mogą pracować w audio przy 12V zasilania, bo obniżenie progu i podanie sygnału audio na siatkę powoduje przepływ prądu siatkowego siatka -> rezystor siatkowy -> masa
A przepływ prądu przez rezystor siatkowy da nam spadek napięcia na tym rezystorze co w sumie da nam ujemne(!) napięcie polaryzujące siatkę triody co będzie w końcu mieć mniejszą wartość niż napięcie katoda -> masa no bo w końcu jest ujemne..,,, ale Ciiiiiiiii, poniosło mnie :)~~~~~~~~~~@XYZPaweł"charakterystyka czestotliwościowa mojej karty graf."   icznej??Karta audio ma bardzo małą impedancję wyjścia, stąd trzeba by było moooooooocno się postarać, aby kable wpływały na nią.Ostatecznie możesz odłączyć na płytce przy analogowych we/wy karty kondensatorki około 1nF, które raczej tam są.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

Astaroth

  • 392 / 6031
  • Zaawansowany użytkownik
19-10-2008, 00:29
>demon@localhost - a nie przypadkiem

>daemon :)

Yeah, też się zastanawiałem czy tak nie było by lepiej ;-) Ostatecznie jednak pobudki patriotyczne we mnie przeważyły.

>Siewcę Wiatru czytałeś ? ;)

Niestety nie, ale zainteresuję się jeśli ciekawa.

Dobra, zmykam do mojej czeluści na pogaduchach :D

Gabriel

  • 1229 / 5901
  • Ekspert
19-10-2008, 00:32
@XYZPawełWyszły wyszły.4 x mierzyłem, a to chwilę trwa.
Podobno TDA1543 czasem tak ma nie wiem jak mój bo to TDA1543A - EIAJ.No i konwersja I/U na rezystorach całość zas 8V.
Aktywna będzie mieć minimalne THD.Dobrej nocki wszystkim :)Gab
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..