Audiohobby.pl

Magnetofon

Hammer

  • 4693 / 2312
  • Ekspert
27-01-2021, 20:44
Panie Kielarski.... cytat...
"Witam,
To mój pierwszy wpis. Chciałem Wam podziękować za Waszą wiedzę i chęć dzielenia się swoją pasją i nabytym doświadczeniem.
Kila tygodni temu w piwnicy znalazłem część swych starych kaset. Szybka myśl, że fajnie byłoby znów posłuchać kaset z czasów kiedy miałem 14-20 lat.  Mój brak jakiejkolwiek wiedzy na temat magnetofonów zaprowadził mnie na Wasze forum.
Dzięki Wam od poniedziałku jestem posiadaczem Denona DRM 710.  Gdy pierwszy raz odpaliłem sprzęt to zdziwiły mnie dwie rzeczy. Pierwsza to, że dźwięk był mocno "wytłumiony", "schowany"... na szczęście na amplitunerze znalazłem odpowiednią opcję "Straight Analog" i dźwięk był taki jaki być powinien. Druga sprawa, której nie rozgryzłem to dlaczego chcąc odtwarzać kasetę wciskam przycisk "play" i wszystko gra, a innym razem po wciśnięciu "play" po ok.7 sekundach kaseta zatrzymuje się i powtórnie trzeba wcisnąć "play" by grała dalej?

P.S. Fajnie znów posłuchać kaset Iron Maiden, Ozziego, Mercuful Fate, Sepultury, Deicide, Vader :)
"
............................................................................
Już o tym pisałeś, przeglądając ten mechanizm z neta stwierdziłem że tam nie widzę idlera bo jest zębatka w mechanizmie i poradziliśmy abyś przepatrzył mechanizm pod względem zabrudzeń na czujnikach obrotów pod szpulkami jeśli takowe są .
Z Twoich opowieści wynika że magnetofon był zdrowo brudny i być może te czujniki też są usyfione, tak samo warto odczyścić czujniki obecności kasety i rodzaju taśmy.
Dla przykładu, zrobiłem model Denona700, wszystko cacy, ale czasem mruga mi funkcja żelazo albo chrom i muszę odczyścić przełączniki rodzaju taśmy.
To na początek włącznie ze sprawdzeniem czy pasek(i) ma dobry naciąg.
Bez tego szkoda się męczyć.
Warto też przy okazji zmierzyć switche funkcyjne Play itd czy nie są zabrudzone, wtedy też mogą się dziać różne rzeczy.
Kupując magnetofon niestety stajesz się jego użytkownikiem i serwisantem.

Kielarski

  • 16 / 1217
  • Nowy użytkownik
27-01-2021, 21:15
 Myślałem naiwnie, że samoistne zatrzymywanie się kasety to problem znany Wam tak jak wiele innych przypadłości.
Okazuje się, że to prawdopodobnie grubsza sprawa. Wolę uniknąć ingerencji w mechanikę, ponieważ ja się na tym kompletnie nie znam. Po drugie to już wiekowa konstrukcja i mam obawy, że jak ruszę jedną rzecz to za chwilę wystąpią kłopoty z czymś kolejnym i będę miał do czynienia z efektem kuli śniegowej.
 Przypadłość o której zawracam Wam głowę jest  wkurzająca, ale ważniejsze jest to by magnetofon grał i dawał radość z obcowania z muzyką i nie chcę ryzykować, że przez swoją nieudolność unieruchomię magnetofon.
 Jutro raz jeszcze przeczyszczę mechanizmy zwracając uwagę na te elementy, które odpowiadają za wykrywanie kasety.
Raz jeszcze dzięki za pomoc.

AUDIOTONE

  • 9407 / 5851
  • Ekspert
27-01-2021, 21:47
Każdy z magnetofonów wymaga odpowiedniego podejścia. Zakupując w obecnym czasie takie ustrojstwo jakim jest magnetofon to jak ładnie stwierdził kolega Hammer :
Kupując magnetofon niestety stajesz się jego użytkownikiem i serwisantem.
Pokrywa się prawie z każdym zakupionym na portalach aukcyjnych magnetofonem. Owszem są wyjątki i bywają magnetofony które przeszły faktyczny serwis ale i ceny są wtedy inne.
Pozostaje mam obecnie grzebanie samemu w naszych ulubieńcach. Lub oddanie ich do prawdziwych serwisów, gdzie zajmą się tam nimi osoby które wiedzą co robią. Ale i koszty mogą wtedy odstraszyć. I wiele niższych modeli ląduje jako uszkodzone na portalach aukcyjnych lub w elektrośmieciach... trochę to smutne ale prawdziwe.

Możesz założyć tematy tutaj ze Swoim DRM-710 i powalczymy dalej :) Jeśli Ci się będzie oczywiście chciało.
http://audiohobby.pl/index.php?board=75.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4693 / 2312
  • Ekspert
27-01-2021, 22:09
Dodajmy że jeśli zrobisz to co ma być zrobione to powiedzmy ze masz na jakiś czas spokój ......

Kielarski

  • 16 / 1217
  • Nowy użytkownik
27-01-2021, 22:13
Założenie nowego tematu o moim DRM710 to fajny pomysł. Natomiast wcześniej chciałbym się zgłosić do jednego serwisu, który naprawia sprzęt audio-video. Dostałem namiar z informacją, że właściciel jest ogarnięty i zobaczymy co on powie. Wówczas, gdy będę miał nowe wiadomości to będzie dobry moment na założenie nowego wątku.

Destroyer

  • 339 / 1331
  • Zaawansowany użytkownik
27-01-2021, 22:14
Myślałem naiwnie, że samoistne zatrzymywanie się kasety to problem znany Wam tak jak wiele innych przypadłości.
Okazuje się, że to prawdopodobnie grubsza sprawa. Wolę uniknąć ingerencji w mechanikę, ponieważ ja się na tym kompletnie nie znam. Po drugie to już wiekowa konstrukcja i mam obawy, że jak ruszę jedną rzecz to za chwilę wystąpią kłopoty z czymś kolejnym i będę miał do czynienia z efektem kuli śniegowej.
 Przypadłość o której zawracam Wam głowę jest  wkurzająca, ale ważniejsze jest to by magnetofon grał i dawał radość z obcowania z muzyką i nie chcę ryzykować, że przez swoją nieudolność unieruchomię magnetofon.
 Jutro raz jeszcze przeczyszczę mechanizmy zwracając uwagę na te elementy, które odpowiadają za wykrywanie kasety.
Raz jeszcze dzięki za pomoc.
Nie ma się co zrażać i poddawać się. Początki są trudne ale do opanowania. Przez 20 lat nie jeden egzemplarz uśmierciłem zanim nauczyłem się coś sensownie naprawić. W tym też tkwi jakiś sposób na życie...))
St.

Kielarski

  • 16 / 1217
  • Nowy użytkownik
27-01-2021, 22:33
Hehehe...mam nadzieję, że ja Denona nie uśmiercę bo go mocno polubiłem :)
Dzisiaj  po raz pierwszy od długiego czasu przez jakieś 40 minut byłem sam w mieszkaniu...skorzystałem i włączyłem kasetę pewnego młodzieżowego zespołu Deicide -"Once upon ..." Gdy żona z dzieckiem wrócili do domu to okazało się, że ich sąsiadka z piętra wyżej zaczepiła pytając jak moja żona nauczycielka może uczyć takich warunkach :)
Sąsiadka nawet nie jest świadoma, że  jeszcze sporo mocy w głośnikach do wykorzystania pozostało :)

Hammer

  • 4693 / 2312
  • Ekspert
28-01-2021, 09:57
Powiem Ci beszczelnie, jak nie będziesz idiotą ( bez obrazy) to nie uśmiercisz, warto zapytać 10 razy i upewnić się niż od razu śrubowkręt i jazda.
Są tu "wybitni" specjaliści i na pewno Ci pomogą tylko załóż nowy temat o tym modelu.
Jak serwis Ci pomoże, to daj znać co było usterką, przyda się informacja dla następnych.
« Ostatnia zmiana: 28-01-2021, 12:41 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9407 / 5851
  • Ekspert
28-01-2021, 11:56
Wybaczcie za off-a... Zmarł Ryszard Kotys, serialowy "Paździoch".
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4693 / 2312
  • Ekspert
28-01-2021, 18:46
Wniósł sporo "radości" w postaci "Paździocha" do serialu........ no cóż....nikt nie żyje wiecznie, ale przynajmniej on zapisał się w historii na swój sposób.
Boczka też już niema, miejmy nadzieje że to nie seriia......
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dalej w tematach napraw......dlaczego warto dokładnie sprawdzać kondensatory w sprzęcie  każdym nie tylko w magnetofonach starych.
Taki przykład, tuner Technicsa, starszy model, robię go w wolnej chwili i podczas pomiarów zasilania wyszło że ma 13,4 V na jednym zasilaniu......hm..... trochę mało, więc nie wiele zastanawiając się wywaliłem z zasilacza wszystkie kondensatory i dałem nowe, koszty minimalistyczne, parę złotych....
I co ? Napięcie stanęło jak drucik teraz na 15,0 V prawidłowo. przy okazji tranzystor w stabilizacji dostał mały radiatorek bo się zbytnio grzał jak na moje oko.

matwiej72

  • 255 / 3043
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2021, 19:16
przy okazji tranzystor w stabilizacji dostał mały radiatorek bo się zbytnio grzał jak na moje oko.
dobra akcja :)
wszystkie tunery które robiłem (głównie sony - te potrafią nagrzać obudowę...) uzbrajałem stabilizatory w chłodzenie

AUDIOTONE

  • 9407 / 5851
  • Ekspert
28-01-2021, 19:32
Większość urządzeń Technics-a z lat 90-tych ma problem z zasilaczem. Wypalone (od temperatury) ścieżki, punkty lutownicze, multum zimnych lutów, marnej jakości laminat, elementy na pograniczu swoich wydajności itp. To plaga nowszych Technics-ów, czy to tuner czy magnetofon wszystko jedno. Coś konstruktorzy szli na łatwiznę i także takim sposobem Technics znalazł się na rówi pochyłej....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 339 / 1331
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2021, 20:30
Większość urządzeń Technics-a z lat 90-tych ma problem z zasilaczem. Wypalone (od temperatury) ścieżki, punkty lutownicze, multum zimnych lutów, marnej jakości laminat, elementy na pograniczu swoich wydajności itp. To plaga nowszych Technics-ów, czy to tuner czy magnetofon wszystko jedno. Coś konstruktorzy szli na łatwiznę i także takim sposobem Technics znalazł się na rówi pochyłej....
Pamiętam że w M-95 którego w pewnym okresie miałem, wszystkie ścieżki na płycie były z czystej miedzi.
St.

Hammer

  • 4693 / 2312
  • Ekspert
28-01-2021, 21:43
No to panowie, kto kolejny?

AUDIOTONE

  • 9407 / 5851
  • Ekspert
28-01-2021, 21:50
Już to kiedyś widziałem....
Tak się zastanawiam, jaki cel przyświecał tej sprawie? By zdezintegrować jeden z bardziej poszukiwanych modeli Optoniki ?
Ale widać po łapkach w dół że film się podobał....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.