Audiohobby.pl

TEST ŁOSIA tfu............ głośnika niskotonowego w kolumnie

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
03-05-2008, 19:38
No więc warunek pierwszy w ramach zrzucenia brzuszka proponuję wstać i  poruszać się trochę po pokoju i postrzyc uszkami.  Ja wyskoczyłem przed tym pomysłem na rowerek tak że się teraz poobijam i chwile sobie odsapnę.

Pod Sukiennicami tłumy;na Małym Rynku-estrada, tłumy-czyli latem jedźcie nad jeziora, morze, w góry i tam znajdziecie to samo co w Krakowie-poza zabytkami  i nie skończoną buraczkowo seledynową operetką w której kiedyś konno jeździła moja babcia (no cóż ujeżdżalnia i operetka to podobny cyrk także budynek odpowiedni dalej). Szkoda się tu latem męczyć, pewnie macie  tam bliżej środowisko również z upałem, turystami a na dodatek jest większa szansa że nie przejedzie Was tam w centrum atrakcji dorożka (motorówki nie wykluczam) to było by nieszczęście w myśl powiedzenia "Zobaczyć Kraków i umrzeć"

A byłbym zapomniał weszliśmy do V RP zamiast z okazji wiadomych świat malować trawniki na zielono zaczęli w Krakowie malować ścieżki rowerowe na ładny buraczkowo beżowy; no cóż pamiętam zdjęcia z Londynu mojej mamy, tam już w 60 latach były kolorowe asfalty, no ale u nas wiadomo ten pierwszy raz też musi kiedyś być. Ciekawe na ile starczy tej ładnej posypki? czy tylko jak z poprzednich RP tylko na trawę w centrum VIP-ów?

Nie będę taki łosiu pisze o co chodzi ;
Spróbujcie sobie wyłączyć jedną kolumnę i na nagraniu ze sporą ilością niskich basów pochodzić po pokoju ,podczas strzyżenia uszkami usłyszycie jak dokładnie lokalizujecie najniższe częstotliwości kierunkowo , czy dalej macie punkt czy plamę albo audiofilskie plamisko na pół ściany. Jeśli będzie to przynajmniej taki punkt jak kolumna to jest już dobrze (oczywiście w różnych miejscach całego pokoju) Dla równowagi to samo można zrobić z drugą kolumną.

Napiszcie jak wyszły testy, czy coś wyszło nie tak albo co Was zdziwiło no i czy zgłodnieliście; bo to znaczy że strzyżenie uszkami było prawidłowo zrobione-jedzenie kanapek  odradzam; trzeba jak z absencja w seksie szklanka wody zamiast

Pozdrawiam

Rafaell


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

npl

  • 246 / 5888
  • Aktywny użytkownik
03-05-2008, 19:48
na jednym głośniku gorzej, mam problemy z lokalizacją. mam monitory, aktywne.

Triceramops

  • 280 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 20:07
A co, jeśli nie jestem w stanie wykonać owego strzyżenia uszkami, nawet jeśli rysunek obok sugeruje, że nie powinno z tym być problemów?

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
03-05-2008, 20:18
>> Triceramops, 2008-05-03 20:07:35
to pomachaj ogonkiem;) no i jak wyszło z słuchaniem ?

Rafaell
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
03-05-2008, 20:23
>> npl, 2008-05-03 19:48:16
Spróbuj zamienić kolumny, jak jest to samo to postaw kolumnę w miejsce gdzie normalnie słuchasz i zobacz w którym miejscu  (od strony ściany z kolumnami)  najlepiej punktowo lokalizujesz kolumny i  w tym miejscu powinieneś zostawić kolumnę tak bez ingerencji w pomieszczenie będzie najlepiej (to samo zrób z drugim głośnikiem)

Rafaell
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Triceramops

  • 280 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 20:36
Test wykonany. Plama ma rozmiary głosników, niestety nie moich monitorów (Elac 510), a sporych podłogówek (Wilson Audio?) Zgłodnieć nie zdążyłem, zaobserwowałem trzeszczenie parkietu, zaskakująco łatwe do zlokalizowania.
Trochę oszukiwałem (zamiast odłączenia kolumny użyłem regulacji balansu we wzmacniaczu).

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
03-05-2008, 20:45
No i zauważyłeś że nie jest za różowo to jest ten "robiony bas"nie wiem czy by coś pomogły grubsze skrzynki,macie na to jakiś pomysł ? pokój zachowuje się prawidłowo

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany


Triceramops

  • 280 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 21:05
Dodatkowe obciążenie, jakieś kamienne płyty na wierzch? Grube ścianki powinny pomóc, z tym że np. Harbeth stosuje dość cienkie (sklejka?), aby jak najszybciej oddawały pochłonięte drgania. Jeśli się nie mylę, w podobny sposób konstruowane są głośniki firmy Boesendorfer.
Z drugiej strony niskie częstotliwości są rzekomo  trudne do zlokalizowania, stąd zestawy z jednym subwooferem zamiast dwóch...

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
03-05-2008, 22:00
>> Triceramops, 2008-05-03 21:05:18
Guzik prawda z tą lokalizacją  jak byłem na koncercie w kościele św Katarzyny to były dwa aspekty dźwięku naturalnego :
Pierwszy dokładnie idealnie kierunkowo lokalizowany duży bęben z orkiestry Savalla
Drugi odpowiedź pomieszczenia na ten dźwiek w postaci wibracji ław elementów wzbudzanych i emitujących dźwięk wtórnie, zarówno w niższych jak i wyższych częstotliwościach. Czyli to co nazywamy masowaniem wątroby- to właśnie te wtórne wibracje . Dużo dobrych głośników  ma drgające obudowy ale skrzynki są tak dobrane na przykład u mnie 70 litrowej obudowy że ich rezonans się nie przenosi słyszalnie dla naszych uszu, jest raczej wyczuwalny dłonią i maskowany dźwiękiem głównym i dla tego obraz Twojego basu był większy niż kolumny-jednak to daje jak słyszałeś w kość. Dla tego ja dostałem w prezencie od pana Davea Wilsona materiał X który jest lepszy niż wszystkie materiały drewnopodobne bo ma dużą stratność. A byłbym zapomniał on powiedział przez posłańca a raczej pokazał co to za materiał, sugerując mi żebym go sobie kupił gdzie chcę :)  no ale to ja akurat z głupia frant wiem gdzie to jest gdzie chce.I jak się uporam z innymi pudełkami to wezmę się za kolumny Potwory będą ważyć ze 150 kilo ale dźwięk basu będę lokalizował kierunkowo tylko z membrany

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Triceramops

  • 280 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 22:38
Materiał X? Interesujące ;-) W sumie przy odsłuchu na dwa głosniki bas sprawia wrażenie mniej rozmytego.
Zastanawiam się na ile na lokalizację np. dużego bębna mają wpływ wyższe częstotliwości, bo zapewne i takie składowe wytwarza ów instrument?
Nasz eksperyment z bieganiem po pomieszczeniu \'z wywalonym ozorem\' należałoby powtórzyć z jakimś czystym tonem z testowego samplera (rzędu kilkudziesięciu Hz).

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
03-05-2008, 22:41
>> Triceramops, 2008-05-03 22:38:53
To ze smutkiem Ci powiem że dojdą Ci fale stojące które na muzyce się maskują
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Triceramops

  • 280 / 5893
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 22:43
Racja, to ja już nie testuję, zresztą pora późna, nie będę przeszkadzać sąsiadom.. ;-)

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
04-05-2008, 18:34
Pomierzyłem mikrofonem Kolumny u siebie jedna nie miała od wewnątrz wytłumionej przedniej ścianki mocującej głośniki a druga założone 3 warstwy specjalnej włókniny o różnej gęstości .Pomiar zrobiłem od 27Hz do 3169Hz Wyniki są pozytywne wyrównała się o ok 2dB i wyprostowała się o ok 1dB na skraju (od 38hz w dół) charakterystyka częstotliwościowa   i na 95 pomiarów (w sumie 200 dwie kolumny) przeważyły w stosunku 51 do 22 pomiarów (bardziej płaska charakterystyka,pozostałe pomiary były jednakowe) na korzyść wytłumienia włókniną, tak że w Kolumnie BR nie straszne jest nieduże zmniejszenie litrażu na koszt wytłumienia.
Idę wycinać i wklejać do drugiej kolumny włókninę jak może być tak banalnie lepiej to czemu tego nie zrobić na dodatek najniższy bas się trochę podciągnął i wyprostował.
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

clo2

  • 1702 / 5893
  • Ekspert
05-05-2008, 09:25
Jak dokładnie dokonujecie pomiarów w warunkach domowych? Chcę się pobawić trochę z jednymi kolumnami i tak się właśnie nad pomiarami charakterystyki zastanawiałem. Czy wystarczy do tego jakakolwiek karta dźwiękowa w kompie + soft i jakikolwiek mikrofon, czy też te urządzenia pośredniczące mogą wprowadzać przekłamania przy wyznaczaniu charakterystyki?
Nie chodzi mi o cały wykład bo to praktycznie off-top, tylko o "parę słów" plus ewentualne sugestie gdzie poszperać.  


audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

Rafaell

  • 5033 / 5887
  • Ekspert
05-05-2008, 10:49
U mnie to było po spartańsku i pewnie się żachną co niektórzy-profanacja; ale co tam to jest hobby a nie firma Tonsil której jak widać nawet największa w Polsce komora bezechowa nie pomogła :(
To więc jak Słodowy wziąłem kawałek papieru i drutu i zrobiłem sobie mikrofon,no dobra było ciut lepiej.Jako mikrofon służył bardzo dobry estradowy mikrofon MDU39 który dużym profesjonalnym kablem (3metry) był podpięty do wyjścia mikrofonowego magnetofonowego (pozostałe kabelki z magnetofonu wypiąłem) w którym wskaźnik jak wiemy jest wyskalowany w dB Mikrofon skorzystał z"profesjonalnego" statywu którym był statyw dla aparatów fotograficznych dzięki temu mogłem podpinając go gumka do włosów ustawić go bardzo precyzyjnie,zarówno co do osi mierzonej kolumny (przyjąłem środek symetrii za ten punkt). jak i odległości 1metr od maskownicy (pomiar robiłem specjalnie z założoną maskownicą, bo tak normalnie słucham) Kolumny normalnie wiszą znacznie wyżej ale mnie zależało tylko na porównaniu w tych samych warunkach, tak że stały sobie na 38cm wysokości zydelku którego przód robił za bazę do ustawiania następnej kolumny. Odległościowe warunki mi najlepiej wyszły ;) Ponieważ mam nie najmniejszy pokój odsunąłem mierzoną Kolumnę zarówno od ścian bocznych jak i tylnich.Na dodatek na parkiet na podłodze, przed dałem grube koce celem minimalizacji odbić od niej (najbliższa kolumnom płaszczyzna).Co do źródła generowanych dźwięków była nim płyta testowa którą kupiłem z Niemiec (tych akurat mam parę) ale ta na zdrowy rozum była najlepsza poza białym i różowym szumem i logarytmicznie zmienianym dźwiękiem było istotne to że dźwięki były generowane według zapisu nutowego (którego dzięki nauczycielce muzyki nie znam aż dziw że lubię muzykę baba wszystko robiła żeby ja obrzydzić) Przytoczę po niemiecku :od
Subkontra "C":16,35Hz poprzez Grosses Cis:34,65Hz, aż do Funfgestrichenes h"\'":3951Hz

Jeszcze raz powtarzam test był typu porównawczego i do takiej diagnostyki jak dla mnie był wystarczający !!!

W kolejnym kroku zrobię pomiary jak zmienia się charakterystyka po wyłożeniu przedniej ścianki,materiałem wytłumiającym ,tak na ucho jest na pewno poprawa co do czystości wysokich tonów (brak interferencji odbitych od przedniej ścianki dźwięków włóknina  była ) Jak znacie takie barwidło  coby można pociągnąć z białego na inny kolor włókninę ale nie zmieniający jej właściwości to byłbym wdzięczny białe z przodu za piknie nie będzie wyglądać nawet pod maskownicą.
Czasem warto się takimi pierdołami zająć żeby mieć trochę więcej frajdy z własnych kolumienek. trochę szkoda że nie porobiłem zdjęć jak podfrezowuję w trudnych amatorskich warunkach gniazdo pod nowe wysokotonowce (czołówka cofnięta i wokół jest ramka, głośnik dochodzi do ramki; naprawdę tudny dostęp dla frezarki ręcznej, ale jakby ktoś miał taki problem to proszę na PW to coś doradzę)

Z ciekawostek trafiłem też na punkt w fali gdzie mikrofon nie słyszał ;) ja słyszałem bo byłem w innym punkcie-może niech praktycy powiedzą wystąpiło to przy 659,26 Hz tak że właściwie w jakiej odległości od mikrofonu był punkt generowania dźwięku w niskotonowcu: wilgotnośc powietrza 60% temperatura 20 stopni +- 0,2 (byłbym zapomniał membrana mikrofonu jest o 3cm głębiej niż siatka ochronna do której od maskownicy był równo metr.
Zapraszam do zabawy z dżwiękiem

Pozdrawiam
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany