Audiohobby.pl

Renowacja sprzętu

grishnack

  • 849 / 5820
  • Ekspert
26-06-2008, 14:35
Witam zakładam nowy wątek mówiący o tym jak odnowić, odświeżyć nasz sprzęt, nie tylko wygląd ale i wnętrze. Jeśli macie jakieś porady jak własnymi siłami do tego podejść proszę o wpisy.
Ja chciałem się spytać jak odnowić kolumny, dzisiaj na jednej z nich zauważyłem rysę, dość długą i kilka mniejszych. Jak domowymi sposobami można je usunąć?

grishnack

  • 849 / 5820
  • Ekspert
26-06-2008, 15:00
A to foto kolumny i największej z rys

AWS 303

  • 854 / 5889
  • Ekspert
26-06-2008, 15:04
Najskuteczniej:
1. Rozmontować kolumnę (wyciągnąć głosniki, zwrotnicę, terminal).
2. Jeśli są naklejki/tabliczki z danymi, to zdjąć.
3a. Starą okleinę zdejmować, podgrzewając i odrywając podgrzany fragment.
3b. Stary fornir zeszlifować szlifierką oscylacyjną. Papier ścierny dobrać metodą prób i błędów.
4. Nowy fornir (okleiny nie warto dawać), kleić, potem równomiernie docisnąć, i obciąć to, co wystaje.
5. Fornir polakierować bezbarwnym lakierem, najlepiej natryskowo, po kilka warstw.
6. Po wyschnięciu lakieru, obejrzeć kolumnę, czy nie ma zacieków. Jeśli są, szlifować i ponownie lakierować.
7. Jeśli nie ma zacieków na lakierze, montujemy naklejki/tabliczki z danymi, jeżeli były.
8. Zmontować kolumnę (założyć głośniki, zwrotnicę, terminal).
9. Powtórzyć pkt. 1-8 na drugiej kolumnie.

Trochę pracochłonne i kosztowne, ale efekt naprawdę zwala z nóg. Jeśli nie zależy nam na wyglądzie, to zamiast forniru można zastosować okleinę (w tym przypadku nie lakierować), ale warto zainwestować kilkadziesiąt złotych wiecej i kupić fornir i lakier.

PS. To nie dotyczy plastikowych (nawet częściowo) kolumn...

AWS 303

  • 854 / 5889
  • Ekspert
26-06-2008, 15:05
W twoim przypadku, nie trzeba tak robić, ale zawsze warto.