Audiohobby.pl

Budować nowe czy modyfikować stare ?

kondrax

  • 96 / 5803
  • Użytkownik
09-06-2008, 22:27
Witam

Mam takie pytania, czy modyfikować swoje stare kolumny i subwoofer czy zbierać na nowe. Aktualnie posiadam kolumny D25AG-05-06 + M18WH-08-08 vify 21L 48hz zwrotka robiona na słuch od lete a także Ravemaster BSW 124II 50L 38hz subwoofer. W obecnym zestawie są nie dociągnięcia np. nie odpowiednie zszycie suba z kolumnami, niska wytrzymałość mocowa kolumn i parę innych ale do poprawiania, typu kolumny w monitory closed zamienić, suba niżej stroić, poprawić według pomiarów zwrotkę czy lepiej jest zbierać na nowe głośniki kasę i zacząć coś od nowa od poczatku. Te vify już maja parę lat technologicznych jak bardzo się różnią od nowych przetworników.
Np. taka vifa D25AG-05-06 od seas 27TBFC/G jak bardzo się różnią czy grają podobnie czy jest różnica znacząca? Czy wartą np. w nią inwestować? J
Wiem że M18WH nie ma basu ale jest mi on nie potrzebny nadrobię to subem. Czy jest sens inwestować np w takiego L18RNX/P czy innego 18 cm perlesa? Czy jakość średnich tonów jest podobna czy dużo większa klasę prezentuje?
Chodzi mi o to czy inwestować w nowe czy poprawić stare i jak te nowe % (procentowo) według was sie różnią?
Za odpowiedzi z góry dziękuję.

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
10-06-2008, 16:47
Masz odciety bas ponizej 80Hz z M18? Jezeli nie to na pewno poprawiloby brzmienie...

Ten subwoofer to jakos wyjatkowo wysoko strojony.

kondrax

  • 96 / 5803
  • Użytkownik
10-06-2008, 20:44
Dlatego pytam czy szarpać się na nowe czy doprowadzić do porządku stare.  Czy np takie zestawik seasów to jest duży skok jakościowy do przodu czy różnice minimalne. Sub jest już z 3 lata ma i tak to jest jak się człowiek mało znał i koledzy z elektrody doradzili że zrób na 38hz. Teraz bym zaczął od 28zh. Ale tak koło 30hz było by okej myślę według symulacji. Kolumny są obecnie zatkane na b-r ale maja 21L.  Wytrzymałość mocowa m18wh jest mała odkręci człowiek na 11 godzinę na b-r i lata membrana głośnika ze mało nie wyskoczy, podobnie na closed w takiej dużej objętości ale trochę lepiej niż b-r.  Zwrotka na słuch nie najlepszy pomysł ale taka jest obecnie. Kupiłem JIG-a i zlutowałem a także preamp tylko płytki jeszcze nie mam.

McGyver

  • 114 / 5898
  • Aktywny użytkownik
10-06-2008, 20:51
A zmniejsz że tą obudowę do 18l, choćby przez nawkładanie cegieł. Wydłuż bassreflex. Poprawi się wytrzymałość mocowa.

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
10-06-2008, 21:06
Kondrax,
seasy w polinku sa tanie, dobrze opracowanych projektow jest sporo, jezeli chcesz zmian to sprzedaj obecny zestaw  i zbuduj cos np. MTM, jezeli nisko to zestroisz to moze nawet subwoofer nie bedzie potrzeby.

Krs47 zbudowal wg. jednego z projektow monitor, zacznij od wproszenia sie na odsluch;) Bedziesz wiedzial na czym stoisz...

kondrax

  • 96 / 5803
  • Użytkownik
10-06-2008, 21:10
Jak by nie robić symulacji czy bassboxem czy lspcadem zawsze wychodzi przy objętości 16-18 L spora górka na charakterystyce. Bass z kolumn nakłada się tym z subwoofera i jest jedno wielkie buuum. Po zatkaniu b-r jest lepiej i charakterystyka jest płaska kolumny są odciążone. Misiomor radzi mi 8,5L closed bardzo mocno tłumione dla m18wh i do tego sub nisko strojony 50L 30-32hz. Dostał Pan moja PW na audiostereo? No i do poprawy zwrotka według pomiarów. Widzę że raczej proponujecie za obecne głośniki zabrać jak kupować nowe.

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
10-06-2008, 21:10
A co do tej vify M18 w OZ, wrzuc jej parametry w WinISD i zobacz dla jakiej objetosci Qtc bedzie wynosilo 0,9 (lub jeszcze wyzej). Teraz w 21 litrach to nie dziwne, ze glosnik malo nie wypluje membrany.

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
10-06-2008, 21:14
O tym sposobie misiomora wlasnie napisalem, w takim razie zmiejsz objetosc do 8,5 litra i nawkladaj wlokniny, tylko tak, aby nie utrudniac ruchu membrany glosnika. Czyli cegly w ruch;)
Oczywiscie strojenie suba obniz, 38Hz to dobre strojenie, ale dla monitora;)

kondrax

  • 96 / 5803
  • Użytkownik
10-06-2008, 21:28
W subie nie da rady zestroić inaczej bo rura jest tak wsadzona ze kończy się 10 cm przed ścianką. W grę wchodzi nowa obudowa. Ta ma za cienkie ścianki i za wielką ma komorę na wzmacniacz, bo się wzmacniacz z matronixa zmienił na panelowy od irka sub300 z diyaudio.pl . Podobają mi się bardzo monitory a teraz krzynki bardzo dużo miejsca zajmują a mam tylko 12 m2. Chyba dobrym będzie rozwiązaniem 2 monitory + sub lub w przyszłości suby i modernizacja starego audio niż kupowanie nowego.

kondrax

  • 96 / 5803
  • Użytkownik
10-06-2008, 21:31
Symulacje wisind są o pupe rozbić. Jak patrze na symulacje to bassbox lub lsp cad 5 i w jednym i drugim wychodzi 8,2-8,5 L przy tym samym Ql, przy dobroci równej qtc = 1. Obudowę trzeba będzie mocno tłumić bo jest górka prawie 1dB przy bassie, też rada misiomora.

EMiL

  • 531 / 5882
  • Ekspert
10-06-2008, 21:35
Tak maly pokoj, po co stoiles tak wysoko?

Wg mnie masz dwa wyjscia:
1. Na razie odlacz suba, obj. dla M18 zostaw bez zmian, za to wydluz lub zmniejsz srednice rury BR za pomoca rulonika z filcu. Im rulonik dluzszy tym strojenie nizsze.
2. Zatkaj b. szczelnie wylot BR suba, reszta jak wyzej. Nie wiadomo tylko jak Twoj glosnik sub radzi sobie w OZ.

kondrax

  • 96 / 5803
  • Użytkownik
10-06-2008, 21:56
Nie uznaje muzyki bez suba. Niech tam sie audiofile męczą z bassem z 15 czy 18cm głosików ale nikt mi nie powie ze to jest wtedy realne granie. Jak chłop walnie w wielki bemben to jak sie ma suba to po ciele czuć jak uderza jak na żywo prawie czuć, a jak z 15 czy 18 to tak jak by chłop walił w garnek łyżka drewnianą jest. Mój głośnik nie nadaje się do OZ strojenie jest EBS.