Audiohobby.pl

Zwrotnica aktywna w domowycm systemie audio

marcin7711

  • 4 / 3866
  • Nowy użytkownik
09-05-2014, 09:28
Witam wszystkich!

Mam pytanie, skierowane głównie dla audiofili i/lub osób technicznych w tematyce audio.

Koncepcja jest taka, żeby podłączyć poprzez XLR cyfrową zwrotnicę aktywną (np. Behringer 2496 lub Dynacord DSP 260) do domowego systemu audio.
Chodzi mi o to, aby uzyskać możliwie wyrównaną charakterystykę pasma przenoszenia poszczególnych głośników oraz w efekcie całej kolumny, poprzez eksperymentalny dobór ustawień filtrów cyfrowych tejże zwrotnicy i pominięcie zwrotnicy pasywnej w kolumnie. Drugim celem jest korekcja całej charakterystyki częstotliwościowej aby dostosować ją do akustyki pomieszczenia odsłuchowego.

Wiem, że rozwiązania takie są stosowane przy sprzęcie estradowym. Czy celowe jest zastosowanie w/w rozwiązania do celów audiofilskich ? Obawiam się, że dźwięk może ulec niepożądanym zmianom lub nawet zniekształceniom w procesie zmiany sygnału z analogowego na cyfrowy (ADC), jego obróbce przez cyfrowe filtry i na końcu zamianie z cyfrowego na analogowy (DAC).

Oczywiście każde wyjście analogowe XLR podłączone jest do osobnego wzmacniacza i dalej do poszczególnego głośnika: niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego.

Drugie moje pytanie, to jakie polecacie końcówki mocy dla tych trzech głośników (trzech różnych pasm) ?
Czy warto na średni i wysoki ton zastosować lampę a na głośnik basowy tranzystor ?

Podobne rozwiązanie jest zastosowane np. w kolumnie aktywnej Avantgarde Acoustic ZERO 1 (http://www.avantgarde-acoustic.de/zero1/_en/innovationen.html), gdzie każda kolumna posiada wbudowane trzy wzmacniacze: 2x50W i 1x400W.

Proszę o opinie na ten temat.

lancaster

  • Gość
09-05-2014, 11:52
ludzie robia takie rzeczy od lat, takie rozwiazania znajdziesz w najtanszych monitorach studyjnych za 500zl wiec podniety technologicznej jakby brak.

Zmontuj sobie system pomiarowy w stylu karta z fantomem + mikrofon (moze byc begringer) + np. Arta darmowa (nie potrzebujesz wysylac plikow do symulacji).
Znajomy nma system tubowy postawiony na Behringerze + 3 koncowki stereo rowniez behringer i nie ma problemu.
Gra to calkiem OK.
Łątwe do wykonania w sumie ze 2-3 godziny roboty i masz optimum jak juz sie kiedys bawiles, jak nie to ciezko ocenic ile czasu zejdzie, moze byc 15 minut (fux) a moze byc i rok :-)

Milej zabawy.