Audiohobby.pl

ELAC

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
04-06-2008, 19:36
Nie wiem czy się tu czymś nie zasugerowałem , ale mam wrażenie , że moje 105 straciły coś na przestrzenności - baza stereo jest jakby zawężona do środka a wcześniej nie mogłem się nadziwić , że nie muszę siedzieć idealnie pośrodku żeby tą przestrzeń odebrać . Była wszędzie . Może to kwesia przyzwyczajenia ( mam je już kilka lat ) ale może spróbuję przynajmniej uciąć parę cm kabla i na nowo  powkręcać je w zaciski i do kolumn i do ampli . Nie wiem czy aby z czasem przewody na końcach nie skorodowały/zestarzały się  ( itp ) i sygnał jest już przez to jakoś zakłócony/tracony .
Spotkał się ktoś juz z czymś takim w praktyce.

Triceramops

  • 280 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
04-06-2008, 22:44
Jeśli końcówki przewodów się utleniły , to może mieś to zauważalny wpływ na brzmienie. Warto przyjrzeć się, czy cały przewód nie zmienił barwy - w skrajnych przypadkach miedź potrafi zzielenieć pod wpływem agresywnych substancji zawartych w izolacji. Jeśli przewód zmienił barwę to pora pomyśleć o zmianie kabla, Elaki zasługują na coś więcej niż budżetowy Monster. Z tańszych przewodów nieźle sprawdza się Cordial...

XeNeX

  • 1 / 5897
  • Nowy użytkownik
05-06-2008, 10:13
Witam.

Sam mam te kolumny i szukałem trochę informacji na ich temat jednak nic ciekawego nie znalazłem. Jeśli chodzi o kable to nie oczekiwał być cudów, jedynie jakieś minimalne zmian na granicy autosugestii. Obecnie mam je podłączone za pomocą ProCab LS-25 do PMA-915r. Natomiast rozważając sprawę tuningu nie mogę się za bardzo wypowiedzieć, nie znam się i do tego jeszcze ich nie rozkręcałem. Kilka lat temu czytając audiostereo zauważyłem wypowiedz McGyver’a że wystarczy dokonać malej zmiany aby uzyskać słyszalną poprawę. Oczywiście nasuwa się pytanie jak mała to zmiana będzie i czy będzie się opłacała?

Pozdrawiam.

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
05-06-2008, 17:19
Witam. Miałem już taki przypadek , gdy w bardzo krótkim okresie czasy kable "zzieleniały" a od końcówek można było się normalnie pobrudzić - wtedy wymieniłem jw na te obecne , którym optycznie nic nie dolega.
Teraz czekam na zamówione 3 interkonekty więc kable głośnikowe zostaną na razie poddane tylko "obcięciu" końcówek. Pozdrawiam .

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
05-06-2008, 17:27
Poprawka .
  • lśnienie . Teraz mam Quehlbach a właśnie wcześniej te "zielone" to były MonsterCable .

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
06-06-2008, 20:06
A swoją drogą to  ciekawe jak grają te maleństwa - cena bowiem jest konkretna .

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
10-06-2008, 20:58
Czy są osoby , które mogłyby pochwalić się swoimi Elacami i coś o nich wiecej powiedzieć ?
Dochodzą mnie słuchy , że ta marka skończyła sie jakieś 15 lat temu i nie wartu już w jej stronę spoglądać ( tak jak i Infinity ), już lepiej Jamo lub Jbl .

blomin

  • 55 / 5898
  • Użytkownik
10-06-2008, 21:10
Dochodzą mnie słuchy , że ta marka skończyła sie jakieś 15 lat temu i nie wartu już w jej stronę spoglądać ( tak jak i Infinity ), już lepiej Jamo lub Jbl .
bzdura, 15 czy iles lat temu wymyslili kanapke i jeta , ktore sa dopracowane i utrzymuja charakter firmy i od tej pory niewiele zmieniaja, bo i po co. skonczyl sie raczej jbl, porownywales materialy i wykonastwo jbl i elaka? inna liga. a jamo? no coz, te cudowne soprany.

Triceramops

  • 280 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
11-06-2008, 01:31
>wymyslili (...) jeta
Dla ścisłości - zastosowali, ze znakomitym skutkiem, wynalazek O. Heila (Air Motion Transformer).
;-)

blomin

  • 55 / 5898
  • Użytkownik
11-06-2008, 08:10
zgadza sie jego know ale elac go dopracowal. zreszta nie tylko elak uzywa tego pomyslu.

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
11-06-2008, 17:51
>> blomin, 2008-06-10 21:10:56
\'porownywales materialy i wykonastwo jbl i elaka? inna liga. a jamo? no coz, te cudowne soprany.\'

To fakt  , że Elac\'i są wykonane bardzo starannie , ale nie za bardzo można to porównywać z JBL , bo ten jest akurat obecny najbardziej w marketach jako głośniki do kina domowego na dodatek z tych z nienajwyższej półki ( za to tani i wielce konkurencyjny dla ChRL) .
Nie są dla mnie też dostępne kolumny ze szczytu , ale chodzi mi głównie o dobrą klase średnią - wydaje mi się , że albo ktoś kupuje hiend albo KD - a średnica wychodzi na tym najgorzej i pod tym względem jakoby w/w marki były cenione wyżej.
Pozdrawiam.

poniżej stara ( dobra? ) szkoła

blomin

  • 55 / 5898
  • Użytkownik
11-06-2008, 19:12
sam porownywales w 1 poscie jbl i elaka, a tak w ogole to w cenie jbl sa i elaki z nizszych serii. albo np. dali - tez dosyc przyzwoite

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
03-07-2008, 19:19
A swoją drogą to wszyscy producenci mają w swojej ofercie przeważnie smukłe kolumienki ( bardziej kojarzone z kinem  domowym ) niż takie do prawdziwego stereo - widać kiedyś takie zestawy nie przepraszały , że stoją .
Stare dobre Elac\'i.
Pozdrowionka.

Dudeck

  • 5101 / 5863
  • Ekspert
21-07-2008, 18:57
">> Triceramops, 2008-06-04 22:44:02
Jeśli końcówki przewodów się utleniły , to może mieś to zauważalny wpływ na brzmienie. "

Trochę długo to trwało , ale czekałem na zamówione ic ( 3 miesiące ! ) i zająłem sie sprawą kabli - obciąłem końcówki kabli ( kolumny + wzmak ) i podpiąłem ponownie- zagrało lepiej , przestrzeń wróciła jak dawniej ( 4 lata  ) ; trzeba jednak o tym pamiętać i to robić od czasu do czasu - pozdrawiam Elac\'owców.

Road To Nowhere

  • 1033 / 5898
  • Ekspert
21-07-2008, 21:03
Z Elac-ami nie miałem za wiele doczynienia ,są to kolumny w Polsce małe znane i wg mnie niedoceniane.
Byłem w czerwcu u znajomego w Monachium i u niego grały Elac-ki FS247 w połączeniu z Naimem....i powiem,że dzwięk mnie oczarował.Szczególnie "góra" jest spektakularna ,rozdzielcza ale bez nachalności.