Audiohobby.pl

Tani wzmacniacz do HD600 + Xonar Essence STX

almagra

  • 11515 / 5599
  • Ekspert
06-09-2013, 23:40
jjurek,przepraszam,ale w świetle moich doświadczeń nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem,że żaden wzmacniacz niczego nie może poprawić.Być może wygląda to niedorzecznie,ale odpowiednie lampy zachowują się jakby umiały dodawać do sygnału utracone informacje.Nie chodzi tu wcale o produkcję miłego THD bo dla niskich sygnałów zjawisko byłoby pomijalnie niskie,ponieważ wszelkie nieliniowości dla sygnałów dążących do zera również dążą do zera w kl.A.A jednak zjawisko sygnatury dźwiękowej występuje również w przedwzmacniaczach niskopoziomowych.Przyczynę zjawiska osobiście upatruję w zjawiskach elektromechanicznych rezonansów elementów składowych lampy elektronowej.Stąd biorą się diametralne różnice brzmienia tych samych lamp wykonywanych w różnych latach przez różnych producentów,pomimo jednakowych parametrów takich jak nachylenie i pojemności pasożytnicze i kształt charakterystyk.

walkman6

  • 333 / 5825
  • Zaawansowany użytkownik
06-09-2013, 23:47
A myslalem ze tylko ja slysze takie czary mary z lampy. Cos jest na rzeczy, ale sam troche za malo takich wzmacniaczy slyszalem zeby to jednoznacznie potwierdzic.

Perul

  • 246 / 4413
  • Aktywny użytkownik
07-09-2013, 00:58
Ja akurat mam porównanie O2 z P113 http://forum.mp3store.pl/topic/104577-wzmacniacz-suchawkowy-p113/?hl=p113 ze słuchawkami HD580 (praktycznie to samo co HD600 - grillami się różnią). Właśnie P113 dawał sobie lepiej radę. Dźwięk był lepiej dociążony i ciut bardziej przestrzenny.
Opisuję swój P113, który ma wymienione kondensatory i potencjometr względem tego podlinkowanego. P113 to taki "mini klon" - jest na tych samych tranzystorach i gra dość podobnie, aczkolwiek mniej szczegółowo i ogólnie klasę niżej od mojego klona http://forum.mp3store.pl/topic/103923-lovely-cube-modyfikowany/
Druga sprawa - jaki masz kabel w tych słuchawkach? Jak w HD580 wymieniłem na Canare, to bas zauważalnie zyskał a słuchawki jakby trochę złagodniały.
Trzecia sprawa - w jakim stanie masz gąbki zasłaniające przetwornik? One też potrafią złagodzić przekaz (jak nie są wytarte i porozrywane). Możesz nawet zamiennie jakieś grubsze/gęstsze użyć albo cienki filc. Spore znaczenie mają też pady, jak są klapnięte i przetwornik jest bliżej ucha, to scena jest bliżej i podbijane są średnie i wysokie tony.

Bachnaify

  • 45 / 4361
  • Użytkownik
07-09-2013, 09:57
Do tej pary nie miałem do czynienia ze żadnym zewnętrznym wzmacniaczem.
Kabel w HD600 nie był zmieniany (fakt jest dość kiepski jeśli chodzi o grubość, nie mniej nie jestem pewien czy zmiana kabla poprawi dźwięk w słyszalnym stopniu)
Gąbki (pady) w HD600 są w świetnym stanie - słuchawki są nowe (z marca b.r.)

Biorę różne wzmacniacze pod uwagę, ale jak mówię mocno zaciekawił mnie Espressivo oraz Holdegron.
ASUS Xonar Essence STX + HD600

jjurek

  • 2067 / 5875
  • Ekspert
07-09-2013, 12:33
Odpowiadasz na wpis
>> almagra

Nie neguję Twoich doświadczeń- osobiście nie wydusiłem nic takiego z lamp- oprócz milusich parzystych.
"Barwa" grania to zespół/widmo odpowiednich proporcji parzystych i nieparzystych.
I tu jest loteria- wstrzelić się w ulubioną sygnaturę.
Zostają jedynie doświaczenia poprzez złożenie CAŁEGO systemu.
Opisy dzwięku pojedynczych klocków/niepełnych systemów wnoszą jedynie podpowiedź a nie pewnik (sprawa z grubsza nie dotyczy kolumn/słuchawek).

Kraft

  • 448 / 5906
  • Zaawansowany użytkownik
07-09-2013, 12:56
>> Chcę nieco ocieplić dźwięk

Proponuję inną drogę. Marantz PM 68 i wyższe, a jeśli nie chcesz grzebać w starociach to coś z obecnej oferty NAD. Te wszystkie tanie pierdziawki na opampach mogą uciekać w kąt.

jjurek

  • 2067 / 5875
  • Ekspert
07-09-2013, 12:59
Odpowiadasz na wpis
>> Bachnaify

Holdegrona nie słuchałem, miałem natomiast do czynienia z kilkunastoma wersjami aplikacji TPA6120.
Wszystkie pod wzgledem wypełnienia barwy wypadły średnio. Resza- przestrzeń, lokalizacja były na wysokim poziomie.
Jeśli nie razi Cię garażowy nieco wygląd Espressivo i mocne nagrzewanie się obudowy- polecam.
Słuchałem go wiele razy na HD600/650 i DT990.
To jest typowe lampowe, geste granie bez zamulania.
Piotrkowy 608 też gra OK ale jest bardziej wrazliwy na źródło.
Opis dotyczy grania wzmacniaczy w dopasowanym, zgranym systemie- z dobrym DACiem.

jjurek

  • 2067 / 5875
  • Ekspert
07-09-2013, 13:02
Pomysł Kraft tez jest OK.

Ale tu trzeba ostroznie- czasami "duże" wzmacniacze szumia w słuchawkach- trzeba sprawdzać indywidualnie.

Bachnaify

  • 45 / 4361
  • Użytkownik
07-09-2013, 20:58
W ogóle to jakie wzmocnienie ma Espressivo-E, bo np. wbudowany wzmacniacz na karcie Essence sTX daje max +18dB, ile espressivo ?
ASUS Xonar Essence STX + HD600

Corvus5

  • 2596 / 5411
  • Ekspert
07-09-2013, 21:20
To +18dB to zupełnie coś innego.

Bachnaify

  • 45 / 4361
  • Użytkownik
07-09-2013, 21:22
To znaczy ? W każdym razie myślę, że zewnętrzny wzmacniacz pozwoli na większą głośność maksymalną ?
ASUS Xonar Essence STX + HD600

jjurek

  • 2067 / 5875
  • Ekspert
07-09-2013, 22:03
W tym przypadku jest to ok. 8-krotnie wieksza wartość napiecia wyjsciowego w stosunku do maksymalnego napięcia z wyjścia liniowego karty.

Wzmacniacz pana  Feliksa ma wiekszy współczynnik wzmocnienia. Nie wiem jaki dokładnie.
Ale, cytując klasyka, "wystarczający".

Bachnaify

  • 45 / 4361
  • Użytkownik
08-09-2013, 18:39
Jeszcze mam takie pytanie odnośnie dźwięku 5.1 na komputerze.
Podłączając Espressivo-E do Essence STX nie będę miał problemów z emulacją dżwięku 5.1 przez Dolby Headphone ? W sensie, że ten wzmacniacz nie downmixuje czasem do stereo ?
ASUS Xonar Essence STX + HD600

kross

  • 55 / 5742
  • Użytkownik
10-09-2013, 15:57
A po co wam wzmacniacze? Podłącz najpierw HD600 wprost do gniazd RCA zródła przejściówką za 10 zł z allegro.Ja w ten sposób słuchałem muzyki kilka lat.Stopień wyjściowy w Cd , Dac-u itp spokojnie napędza Senki 600.Nie wiem dlaczego tak jest bo sie nie znam ale grają bardzo ,bardzo przyzwoicie.Takie podłączenie pozwala ocenić brzmienie Cedeka,DACa,pomijając wpływ interkonektu i wzmacniacza słuchawkowego.Spodoba się to tak zostanie a jak nie nie to wtedy szukaj wzmaka.Clon Lehmanna z upradem w EarStream to najlepsza i najtańsza opcja jak dla mnie.
Wiecej na PW.

Bachnaify

  • 45 / 4361
  • Użytkownik
11-09-2013, 18:25
Mogę spróbować, tylko muszę skoczyć po przelotkę. Nie mniej omijając TPA to nie będzie czasem gorzej ?

Jestem już niemal zdecydowany co do wzmacniacza - Espressivo-E, ale zastanawiam się co tak naprawdę mi to da ? Moim problemem jest to, że góra jest bardzo ostra i kuje w uszy. Słychać to zarówno podczas słuchania muzyki (kobiecy wokal często syczy, kłuje), ale także podczas grania np. w fifie uderzenie w piłkę na arenie treningowej ma ostry, wysoki dźwięk i kuje nawet na niezbyt dużej głośności, podobnie w Skyrim pociski lodowe wystrzeliwane przez przeciwników wyrywają z fotela ostrością. Dźwięk jest suchy, bardzo mało muzykalny. Mnóstwo detali i duża analityczność. No i ogólnie detali jest tyle, że melt my face. Zero polotu.

Mam nadzieję, że Espressivo mocno zetnie górę dodając basu ?

P.S. W FPS-ach te detale pomagają i to mocno, ale w innych grach czy w muzyce to jest słabo.

Ta góra po prostu jest nachalna, sucha, płaska, natarczywa i męczy.
ASUS Xonar Essence STX + HD600