Audiohobby.pl

VISATON FSR 8 W OB

kptsovva

  • 22 / 4735
  • Użytkownik
28-01-2013, 20:33
Chyba trochę niefortunnie zadałem pytanie;) chodzi mi o to jaka będzię impedancja kolumny gdy użyjemy różnych głośników tzn full. 8Ohm i woofer 4Ohm? Czy da się  do takiego połączenia poprawnie zaprojektować taką zwrotnicę?

kptsovva

  • 22 / 4735
  • Użytkownik
07-02-2013, 19:35
Odważę się i pokarzę na co mnie ponosi ;) Zostało lakierowanie i chcę jeszcze popracować nad otworem stratnym.

dabyl

  • 604 / 5447
  • Ekspert
17-02-2013, 23:40
>> kptsovva, 2013-01-28 20:33:29
Chyba trochę niefortunnie zadałem pytanie;) chodzi mi o to jaka będzię impedancja kolumny gdy użyjemy różnych głośników tzn full. 8Ohm i woofer 4Ohm? Czy da się do takiego połączenia poprawnie zaprojektować taką zwrotnicę?

Impedancja kolumny jest zmienna na osi charakterystyki i z punktu widzenia wzmacniacza najlepiej jest przyjąć jej najniższą zmierzoną wartość. Ale upraszczając przyjmuje się, że za wypadkową impedancję całej kolumny odpowiada impedancja woofera - bo to na niego przypada największa część mocy, jaka wydzieli się na wzmaku. W Twoim przypadku będzie to zapewne 4 omy (choć to zależy od tego, jak zaprojektujesz zwrotkę - widzę, że masz dwa woofery - ale jakie i jak połączone, nie wiem).

Zazwrotkowanie kolumny z głośnikami o różnej impedancji nie jest problemem z punktu widzenia filtrów i samej zwrotnicy.

kptsovva

  • 22 / 4735
  • Użytkownik
18-02-2013, 19:33
To dwa 4 Ohm , połączone szeregowo. Ogólnie przyjmuję do wiadomości co do impedancji w przypadku zwrotnicy równoległej :)  Ale chodziło mi jak to jest przy zwrotnicy szeregowej?
Minęło już kilka dni od czasu wklejenia fotek i popracowałem jeszcze nad tym projektem. Obecnie jest to obudowa stratna około 21litrów.