Audiohobby.pl

Czy w audio zostało coś jeszcze do wymyślenia ?

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
01-04-2012, 20:44
>> almagra, 2012-04-01 19:45:42
Wciąż nie skonstruowano głośnika. Ciągle epoka kamienia łupanego,tylko kewlar zamiast kamienia...

Współczesne samochody też mają cztery koła i kierownicę jak Ford T

magus

  • 20990 / 5895
  • Ekspert
01-04-2012, 20:50
Marek,

kto jak kto, ale ty pewnie zdajesz sobie sprawę lepiej, niż większość z nas
że wystarczy naprawdę niewielka kasa - w stosunku do tego, co inwestuje przeciętny producent
żeby wyprodukować całą gamę kolumn bijących na głowę współczesny hi-end
i które, przy większej produkcji, można oferować klientom za ludzkie pieniądze

jest wiedza, są udane konstrukcje do dalszego twórczego rozwijania - tylko działać
ale prościej jest wydać tę samą kasę na reklamy w pisemkach

ale fakt - większości to wystarcza
choć nie wiadomo, czy rzeczywiście nie są w stanie docenić, czy zwyczajnie dali sobie wmówić, że lepiej się nie da (chyba że za chore pieniądze)
Odszedł 13.10.2016r.

almagra

  • 11514 / 5547
  • Ekspert
01-04-2012, 20:50
No i nadal są turlającymi się puszkami o nieco innym dizajnie.

reactor

  • 1649 / 5333
  • Ekspert
01-04-2012, 20:58
Almagra Ty chyba jesteś dzisiaj w kiepskim humorze? :)

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
01-04-2012, 20:59
Kiedyś jedna pani magister na wykładzie tłumaczyła, że cegła na krześle postawionym w galerii  jest dziełem sztuki i tylko prostak tego nie może zrozumieć.

almagra

  • 11514 / 5547
  • Ekspert
01-04-2012, 21:09
Wypraszam sobie!Ja zawsze jestem w złym humorze,a nie tylko dzisiaj!

Corvus5

  • 2596 / 5359
  • Ekspert
01-04-2012, 21:12
Jest jeszcze do zrobienia: kostka, pod którą podpinasz opcjonalnie kartę pamięci, ma wbudowane wifi, proc, wbudowane ze 128GB pamięci i najwyższej jakości DAC i potężny wzmacniacz. wszystko najlepiej w DIP8, do 100zł i brak martwienia się o kondensatory, filtrowanie, długą linię, indukcyjność ścieżek i nóżek oraz pojemności między liniami, itp. ;) Wszystko w jakości bezkonkurencyjnej i bezkompromisowej.

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
01-04-2012, 21:13
"W audio nie przewiduję jakiegoś rewolucyjnego przyśpieszenia bo nikt nie wyłoży miliardow na badania by zaspokoić potrzeby kilku % społeczeństwa dla których zawsze było, jest i będzie celem posiadanie naprawdę dobrego dźwięku."

Chyba że tematem audio zainteresuje się wojsko i udostępnią jakieś ochłapy ze swoich badań jak to podobno było z DML.

ogorek

  • 855 / 5232
  • Ekspert
01-04-2012, 21:39
A nie zauważyliście, że wszędzie liczą się wskaźniki:

- prawie HD, 720p, full HD (do tego kable HDMI, 1.3, 1.4, ...)
- DAC-i obsługujące 24 bity 32 bity, przepływnosci natywne dla formatu CD Audio (44.1) są już postrzegane jako słabe ..
- w CD-kach już nie mam czym zainteresować klienta bo wszystkie urządzenia mają idealne pasmo, tdh, ... i inne parametry a w DAC-ach czy serwerach muzycznych można jechac z przepływnością i bitami do nieskończoności

Tylko, że większość tych urządzeń ma takie parametry dla idealnego (niezakłóconego napięcia stałego).
Nawet w urządzeniu (które sam chwaliłem) w którym producent zachwala, że ma własne zegary, filtrowanie i stabilizowane zasilanie - widać różnicę - jak się zasili baterią.

W autach kiedyś epatowano mocą a obecnie spalaniem.

Najzabawniejsze jest to, że spotkałem wiele szczerych osób, które przyznały się, że ich auta (2.0, 2.5 CRD, 1.8 TSI) mają spalanie wyższe (lub analogiczne) jak mój 3.5 V6 - a z parametrów i broszurek powinny być znacznie bardziej ekonomiczne (te same trasy przejazdu - sąsiedzi).

W aparatach najlepiej epatować megapixelami - a potem na dPreview wychodzi, że 14M robi gorsze zdjęcia niż starszy dobry aparat 5M ... (oczywiście przy założeniu wydruku do max A4)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

lancaster

  • Gość
01-04-2012, 21:40
Maciej, niekoniecznie ceny byłyby dużo bardziej strawne (czyt Cornwalle za 2-3Kzł w sklepie są mrzonką).
Jeśli mówimy o tych głośnikach o których myślę ze mówimy :-) ...przyzwoite drivery + tuby to już kasa, do tego najczęściej spore woofery kosztują więcej niz 15cm pierdziawki... do tego sam wiesz jak na taką kolumnę przynajmniej na początku patrzy druga połowa. Zwłaszcza kiedy koleżanka przyniosła do domu "satelitki" :-)
Jakbyś chciał zaproponować to w opakowaniu podniecającym wizualnie to cena za stolarkę winduje cenę o kolejnych ładnych parę tysięcy w detalu. Niestety takie są realia. Nikt nie am pretensji, masz ochotę na lepsze wykończenie - więcej płacisz, nikt za darmo tego nie robi ani nie dokłada do interesu. Fakt że w branzy niektóre rzeczy popłynęły cenowo dośc wesoło ... spoko, rynek przedmiotów luksusowych, jak ktoś chce tanio to idzie do marketu i kupi
plastikową "wieżę" za 500zł i jeszcze mp3 mu odtworzy :-)
Najtaniej w  klamotach wychodzą DAC-e, później wzmacniacze a najdrożej kolumny. Stąd wniosek, ze przyzwoity DAC można mieć za stosunkowo najniższą cenę a za kolumny stety/niestety trzeba zapłacić (jeśli do tego dojdzie extra wykończenie - najczęściej sporo). Tanio dobrego głośnika też sie nie da zrobić. Odpowiedni napęd kosztuje itp.

magus

  • 20990 / 5895
  • Ekspert
01-04-2012, 21:55
Niekoniecznie trzeba od razu porywać się na Cornwalle :)

sam zrobiłeś kolumny za śmieszne pieniądze, które podobają się ludziom, i nie bez powodu
i pewnie, przy "odrobinie" funduszy (czyli również czasu na dalsze poszukiwania driverów, etc.) można by wyeliminować kilka ich minusów
jestem pewien, że w każdym segmencie cenowym można zrobić podobne rzeczy

a co do Cornwalli, które można u nas kupić nowe za 25 kzł bodajże
sam wiesz, że to naprawdę nie jest dużo w porównaniu z większością wynalazków z takiego AS
a przy drobnych kompromisach, jak dla mnie pewnie do zaakceptowania, można pewnie osiągnąc niewiele gorszy dźwięk, za sporo mniejszą kasę i w o wiele bardziej akceptowalnej formie
zgaduję, ale chyba wiele się nie mylę? :)
Odszedł 13.10.2016r.

magus

  • 20990 / 5895
  • Ekspert
01-04-2012, 22:06
uciekamy z tematu, więc podsumuję o co mi się rozchodzi tak naprawdę

na mojego czuja nie trzeba obecnie nowych wynalazków, żeby każdy miłośnik audio miał w domu taki dźwięk, jakiego poszukuje - za rozsądną kasę
trzeba tylko poeksplorować to, co już wymyślono i przetestowano i mądrze zaadoptować, może lekko rozwinąć
(oczywiście, zawsze można dalej dążyć do ideału, czyli dźwięku porównywalnego z live, ale to co już istnieje jest na tyle blisko, że można z tym żyć :) )

to co pozostało do zrobienia moim zdaniem, to doprowadzenie źródeł typu PC-audio do akceptowalnego poziomu
(nadal cierpliwie czekam na daca, którego mógłbym podpiąć pod mój odtwarzacz WD TV Live, który służy mi do filmów :) )
Odszedł 13.10.2016r.

Gustaw

  • Gość
01-04-2012, 22:32
>> magus, 2012-04-01 22:06:43
doprowadzenie źródeł typu PC-audio do akceptowalnego poziomu

To już dawno zrobione (kilka lat temu). Pech chciał, że już w pierwszym teście CD vs. PC,  komputer okazał się porównywalny z Wadią 16.

Gustaw

  • Gość
01-04-2012, 22:36
Ja nie mam wątpliwości, że jest miejsce na robienie nowych, dobrych rzeczy w audio. Problem polega na tym, że od dawna nie wymyślono nic takiego coby rozdziawiło gęby słuchaczy. Nie ma takiego postępu jakości jak w wideo, przy przejściu z VHS na DVD a teraz na BluRay.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
02-04-2012, 00:42
>Czy w dziedzinie wysokojakościowego audio wszystko już zostało powiedziane ? Czy może wszystko już było i nastał tylko okres odcinania kuponów i mieszania wciąż tej samej zupy bez faktycznej poprawy jej smaku ?

Podam tu taką ciekawostkę - u mojego kolegi gra lampowa końcówka mocy z połowy lat 60-tych XX wieku popędzana preampem aktywnym, którego wykonanie w XX wieku było niemożliwe z braku części skonstruowanych już w XXI-szym. Pasywki i pre lampowe również robiły podchody, i nie dały rady. Jedno i drugie urządzenie znalazło się w torze drogą świadomego wyboru i porównań. Czy dałoby się zrobić taki wzmacniacz jak 45 lat temu dzisiaj - pewnie tak, ale z jakichś przyczyn nikomu się nie chce. A czemu się nie chce? Bo się nie opłaca, nawijać trafa wyjściowe ręcznie stosując wszystkie pożądane tricki, a pewnie niemożliwe do wykonania dla nawijarki automatycznej.