Audiohobby.pl

Odsłuchy słuchawkowe w RMS.pl - 9-10 luty 2012

majkel

  • 7476 / 5894
  • Ekspert
14-02-2012, 14:39
No to ja Ci powiem, że HE-500 grają według mnie ciekawiej niż LCD-2 MkI, ale żadne nie są w lidze ani starych orto pokroju Yamaha YH-100, ani nowych dynamików z górnej półki.

szwagiero

  • 2239 / 5896
  • Ekspert
14-02-2012, 14:49
A ja Wam powiem, że co jak komu gra to jest sprawa względna czego dowodem opinie na temat HE-5LE z tego forum - skrajnie różne, co więcej, różne nawet wśród miłośników ortodynamików.

Reklama i marketing poszły pełną parą - wiadomo kto jest dystrybutorem HiFiMAN! Dynamiki sprzedają wszyscy, ortodynamiki w Polsce tylko RMS. Jak widać lansujemy nową modę na orto - coś odmiennego, coś innego, coś lepszego... Jako fan ortodynamików (vintage) powinienem się cieszyć... niestety jakoś mi nie do śmiechu, bo to jest sranie za przeproszeniem w temat słuchawek o tej zacnej konstrukcji.

Wolałbym poczytać co mają do powiedzenia uczestnicy spotkania - choćby W. Łuczyński?

ogorek

  • 855 / 5234
  • Ekspert
14-02-2012, 15:03
>> szwagiero, 2012-02-14 14:49:02
Wolałbym poczytać co mają do powiedzenia uczestnicy spotkania - choćby W. Łuczyński?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Wydawało mi się, że W.Łuczyński tu opisał swoje wrażenia:

http://audiohobby.pl/topic/10/6896#koniec
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

reactor

  • 1649 / 5335
  • Ekspert
14-02-2012, 15:47
Nie widzę nic zdrożnego w reklamowaniu produktu w taki sposób jak ma to miejsce w przypadku tego artykułu, ostatecznie autor robi to w wątku ku temu przeznaczonym. Jednakowoż jestem zdania, że taki biedny nowicjusz, który przeczyta taki artykuł może sobie pomyśleć, że wśród dynamików nie ma czego szukać co oczywiście nie jest prawdą.

ogorek

  • 855 / 5234
  • Ekspert
14-02-2012, 16:17
>> reactor, 2012-02-14 15:47:10

Ale na forum nie ma konsensusu, które słuchawki można kupić "w ciemno".
Każde mają zwolenników i przeciwników. Jak wspomniany "nowicjusz" zapyta się o słuchawki w granicach 2 tys PLN to odpowiedzi będzie tyle ilu forumowiczów ...

Jednym się podoba holografia K701, inni że przekłamują wysokie (wszyscy się zgodzą ze słabym basem)
I tak można z każdym modelem dynamików
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

reactor

  • 1649 / 5335
  • Ekspert
14-02-2012, 16:36
>> ogorek, 2012-02-14 16:17:46

Czy ja gdzieś napisałem, że konsensus jest możliwy w tej materii? ;)

Oczywiście można się sugerować recenzjami lub opiniami kolegów z forum, ale prawda jest taka, że jak człowiek nie posłucha to się nie przekona czy dane słuchawki  odpowiadają jego preferencjom.

aallen

  • 651 / 5344
  • Ekspert
14-02-2012, 17:20
Może zaufać ten ktoś wtedy statystyce i wyciągnie średnią :)  

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
14-02-2012, 18:10
Ja nie mam uprzedzeń do rms.pl, niejedne słuchawki w rms.pl nabyłem, że o kablach i innych drobiazgach nie wspomnę. Bardzo wysoko cenię tu obsługę klienta, czas realizacji itd.

Niemniej jednak nie lubię gdy reklamę, która jest dźwignią handlu, próbuje się ukrywać pod postacią niby obiektywnych testów.

Generalnie, nie wiem jaka marża jest na którym produkcie, ale odradzają klientom nabywanie D7000, HD800, T1, PS1000 .... na rzecz HFM, specyficzna strategia marketingowa.

Ged

  • 1715 / 5896
  • Ekspert
14-02-2012, 18:36
Relacja z testowania słuchawek w RMS dnia 10 lutego 2012 - jak zwykle wersja mocno subiektywna:

Koledzy naprawdę się przygotowali, było dużo stanowisk z pełnymi torami (źródło, wzmak, słuchawki do wyboru, w różnych przedziałach cenowych). Słuchawki były wygrzewane specjalnie na spotkanie, chyba ok. 100h.
Dziwne, że nikt poza mną nie miał ze sobą pasywki - gratuluję słuchu, bo ja nie jestem w stanie porównywać zabawek z pamięci.

Zaczynam od negatywów bo będę krótkie:
- prawie na samym początku spaliliśmy Czarną Perłę Majkela bo chcieliśmy udowodnić, że wzmacniacz Bayerdynamik jest gorszy niż Black Pearl. Bayer gra chyba nieco gorzej, ale się nie pali przy ataku audiophilia nervosa (szybka zmiana wzmaka poprzez wkładanie i wyjmowanie dużych jacków).
- po raz kolejny nie przypadły mi do gustu słuchawki zamknięte, tym razem były to AudioTechnica 1000 oraz Denon 5000,
jedynymi słuchawkami zamkniętymi, które mi się kiedykolwiek podobały były Ultrasone (8 i 9)

Teraz już same plusy dodatnie:

Dynamiki porównywałem do moich Grado PS-1000, które miałem ze sobą dla bezpośredniej konfrontacji.  

AKG Q701 - kolejny raz słucham topowego modelu AKG z nowych czasów i ponownie przyznaję, że mi się podoba. Nie ma w nim nic powalającego, ale słucha się go bardzo przyjemnie, dźwięk niemęczący, wygoda średnia, mało basu, mało super-detali, ale naprawdę fajnie. Może będziecie się śmiali, ale to są słuchawki do pracy, w trakcie słuchania można pracować na komputerze, prasować, gotować, co kto lubi. Zawsze dobra scena bez względu na wzmacniacz.Najbardziej podobają mi się podobne modele używane do wzięcia za kilkaset PLN na giełdzie audio.

Bayery T1 - nie wiem dlaczego wymagają strasznie dużo mocy jak na zwykłe dynamiki. Musiałem odkręcać Black Pearl do godziny 13-14, a wzmak Bayera prawie na maxa. Niestety nawet po odkręceniu gałki do końca, nie usłyszałem nic ciekawego. Nie było żadnego aspektu grania T1, który by mi się podobał. Rozczarowanie. Ciekawe, bo wydaje mi się, że Majkel miał te słuchawki i zapewne napędzał je swoim dziełem.

Grado GS-1000i vs. Sennheiser HD800 - podejście drugie. Za pierwszym razem miałem kilka dni na podjęcie decyzji. Wtedy wygrały GS-1000 (bez i). Dzisiaj, z perspektywy elektrostatów różnice wydają się niewielkie. Grado grają średnicą i górą, Sennki - mają nadmuchaną przestrzeń.

Grado PS-1000, na które wcześniej tak narzekałem, okazują się generalnie bardzo dobrymi słuchawkami dynamicznymi,
napędza je dobrze zarówno wzmak Bayera, jak i Black Pearl Majkela.

Podsumowanie dynamików: Grado PS-1000 zdecydowanie górą, potem co kto lubi, słuchawki zamknięte nie są dla mnie.
Pytanie do wielbicieli słuchawek zamkniętych - co w nich jest fajniejszego od słuchawek otwartych ? bas ?

Odkrycie tegorocznych odsłuchów to zestaw HiFiMan :) W sumie mija 7 lat, odkąd wróciłem do słuchania muzyki i interesuję się zestawami słuchawkowymi. Przyzwyczaiłem się już do nowości, "przełomów", "odkryć", "high-endu" za grosze itp.
Ten zestaw jednak przykuł moja uwagę i zainteresował. Najprawdopodobniej dlatego, że jego brzmienie jest najbardziej zbliżone
do brzmienia elektrostatów, których słucham od kilku miesięcy. Plusy HiFiMan 5: reprezentowane wszystkie pasma dźwięku, sporo precyzyjnego basu, średnica - naprawdę niezła, góra - bez syczenia, sporo szczegółów, do kupienia w zestawie, nie trzeba szukać wzmacniacza, aktrakcyjny design.

Po odsłuchach przeczytałem recenzję Piotra Ryki, powiedzmy, że potrafię odnaleść mniej niż 30% tego co on usłyszał, jeszcze mniej potrafię opisać, ale z jednym się zgadzam - warto się z nimi zapoznać, z pewnością bardziej mi się spodobały niż HD800 czy Grado GS-1000, nie mówiąc o Bayerach, Audiotechnice czy Denonach. PS-1000 grały lepiej, ale też kosztują sporo.

Naprawdę fajne spotkanie, dużo ludzi, mało czasu by pogadać, a to zawsze jest najcenniejsze, ciągle jednak widzę/słyszę mnóstwo młodych kolegów, którzy strasznie dużo czytają recenzji i opinii na forum zamiast słuchać.


Po przeczytaniu Waszych komentarzy łącznie z tymi nieprzyjemnymi postanowiłem dopisać poniższy fragment.

Prawie na całym świecie wiele wykładów zaczyna się od tzw. zgłoszenia konfliktu interesów. Otóż ja uprzejmie nie zgłaszam konfliktu interesów. W firmie RMS zakupiłem do tej pory 7 stojaczków na słuchawki (po mniej więcej 30-40 PLN) oraz 4 pary kabli RCA (po 45 PLN). Poza tym byłem kilka razy u nich na odsłuchach, nic nie jadłem ani nie piłem :) Od Szefa firmy dostałem ostatnio bilet na AudioShow (chyba 20 czy 30 PLN) - dzięki temu nie musiałem stać w kolejce.
Firma - jak możecie przeczytać w ogłoszeniu (pierwszy post) zachęcała do przynoszenia własnych słuchawek, wzmacniaczy, źródeł, co wielu uczestników wykorzystało. Z mojej strony przyniosłem zestaw Staxa oraz Grado PS-1000 ze wzmakiem Majkela. Black Pearl byłby zapewne gwiazdą wieczoru, gdyby nie to, ze go sam własnoręcznie spaliłem zbyt szybkiem przełączaniem słuchawek.

Sugerowanie zatem, że odsłuchy czy opinie mają charakter mocno komercyjny jest conajmniej trudne do zaakceptowania. A już szukanie jakiś podtekstów w stylu "promują HiFImana bo są jedynym dystrybutorem" czy coś w stym stylu wydaje się niesprawiedliwe. W podobnym zresztą stylu opinie wyrażano 2 lata temu przy pierwszym teście słuchawek w RMS.

Pan Andrzej Lemański, autor tekstu, zbierał opinie od wszystkich uczestników i w ten sposób jak rozumiem to opracowanie powstało. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale podpisuję się pod dwiema sentencjami: z mojego punktu widzenia nie ma sensu porównywanie Staxów z dynamikami ponieważ to inny sposób prezentacji dźwięku (co nie znaczy, że nie robiłem tego porównania, przecież wiecie, że robiłem wiele razy, ale nic z tego nie wynika, przynajmniej dla mnie), po drugie - zestaw HiFiMan jest ciekawszy od takich słuchawek jak HD800, Grado GS-1000 czy Bayer T1. Obie opinie są bardzo subietywne i rozumiem, że nie musicie się z nimi zgadzać. Takie miałem wrażenia i je opisuję.
Co do przewagi elektrostatów - jedynym ich przedstawicielem na spotkaniu były 009 ze wzmakiem 727, dla mnie przewaga 009 czy MKI nad PS-1000 napędzanymi Black Pearl jest miażdżąca.

Po raz kolejny apeluję o powstrzymanie się od nawalanki dla czystej, negatywnej przyjemności. To po prostu niesprawiedliwe. Bądźmy "pozytywnymi wojownikami"
Chętnie odpowiem na pytania, ew. jak coś sobie przypomnę to jeszcze napiszę.
Dziękuję firmie RMS za zaproszenie do udziału w spotkaniu, wpisuję się na następne.
Włodek

zibra

  • 812 / 4990
  • Ekspert
14-02-2012, 19:20
"dla mnie przewaga 009 czy MKI nad PS-1000 napędzanymi Black Pearl jest miażdżąca. "
Na czym polega miazdzenie?
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
14-02-2012, 19:48
SJP.pl
miażdżyć:
"gnieść, tłuc coś na miazgę; rozkruszać, rozbijać coś"

;)

zibra

  • 812 / 4990
  • Ekspert
14-02-2012, 19:57
no to cale szczescie, ze PS1000 sa pancerne:P
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
14-02-2012, 20:12
Ha ha ha ... to było dobre. Naprawdę się uśmiałem :)

Gustaw

  • Gość
14-02-2012, 20:57
Panowie,

Dla Włodka Staxy zagrały lepiej niż dynamiki i trzeba to przyjąć do wiadomości. Dodatkowo, to Włodek był na tych odsłuchach a nie kto inny.


Włodek, przy okazji dziękuję za opis.

pastwa

  • 3815 / 5894
  • Ekspert
14-02-2012, 21:23
>> w.luczynski, 2012-02-14 18:36:08

Ja sie wcale nie dziwie ze T1 nie zagraly pelna para ze wzmacniaczem Beyerdynamika, ten jest bowiem do tych sluchawek mocno dyskusyjnym partenerem, a i generalnie dosc sredni to grajek , a juz zdecydowanie za malo pokazuje muzycznie jak na te pieniadze (bo na ile go tam wyceniaja, 3000PLN ?), skoro duzo tanszy Project Headbox (800PLN) jakos porazajaco od niego nie odstaje.

ps. poza tym fajnie ze sie jeszcze komus chce pisac takie relacje, wielkie dzieki.