Audiohobby.pl

Nagrywanie na dysk wysokiej klasy dźwięku ze źródła analogowego.

aulait

  • 1373 / 5543
  • Ekspert
18-11-2011, 10:53
Czy nagrywanie dźwięku z wysokiej klasy źródeł analogowych ma sens? Jeśli tak to ile trzeba wydać, co kupić, żeby nie czuć spadku jakości z wysokiej klasy tunera analogowego. Żeby trąbka brzmiała jak trąbka, fortepian jak fortepian itd. Wiem, że większość dzisiejszych stacji radiowych FM to sieczka, ale II program PR czy niektóre audycje na Trójce są nadawane w naprawdę wysokiej jakości nieosiągalnej dla tunerów Polsatu, telewizji N czy podobnych ustrojstw.

Molibden

  • 1906 / 5886
  • Ekspert
18-11-2011, 23:12
Ma sens tylko wtedy jeśli materiał źródłowy jest niedostępny w postaci cyfrowej.
Sygnał PR jest retransmitowany do RTCNów cyfrowo przez satelitę, więc jakość jest automatycznie nieco kompromisowa (tylko 15kHz).
IMO wystarczy dowolna nieco lepsza karta dźwiękowa. W tym przypadku ograniczeniem jest  źródło a nie karta.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

aulait

  • 1373 / 5543
  • Ekspert
19-11-2011, 16:52
  Tylko pasmo przenoszenia nie jest dla mnie priorytetem, a raczej jak to gra? Tak przykładowo standardowe wbudowane w nowych laptopach karty grają dla mnie plastikowo, bezbarwnie, płasko.   Mają się kiepsko  do dźwięku z dobrego tunera, właściwie nie ma co porównywać  mimo większego pasma przenoszenia czy mniejszych szumów.  

 Jakie to są w miarę dobre karty dźwiękowe?  Nie za bardzo mam doświadczenia w tym względzie. Ile muszę wydać, żeby taki zakup miał sens. W sieci widzę raczej jakieś karty z wejściami gitarowymi czy mikrofonowymi, czy któraś z nich będzie dobra?
 

Molibden

  • 1906 / 5886
  • Ekspert
19-11-2011, 17:21
Ja też nie za bardzo bo to dla mnie problem drugorzędny. Karty są tanie. Laptop się nie nadaje, tam nie ma dobrych wejść liniowych, o ile w ogóle. No ale myślę że obecnie karta na PCI za 3 stówy to już będzie wypas do nagrywania. Sprzęt pro - jak najbardziej, tylko musi mieć albo wejścia cinch albo np. 2x duży jack mono, no i w przypadku laptopa trzeba wybrać coś z USB. Trzeba tylko sobie wybrać, dopasować, poczytać opinie, pożyczyć. Chodzi oczywiście gł. o stronę ADC.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

aulait

  • 1373 / 5543
  • Ekspert
19-11-2011, 17:45
Właśnie z tymi opiniami to trochę dziwnie jest , każdy piszę co innego a jeśli chodzi o zgrywanie analogu to trudno znaleźć coś sensownego, piszą o parametrach a nie mogę znaleźć konkretnych opinii jak to zgrywa naprawdę, jaki dźwięk jest po zgraniu, co z niego zostaje?