Audiohobby.pl

Zastapienie Vify PL27TG05-06 Seas 27TBC/GTV

Piasek

  • 5 / 4782
  • Nowy użytkownik
01-11-2011, 10:51
Witam, posiadam kolumny Magnat Vector 55, znalazłem projekt modyfikacji tych kolumn, mam pytanie czy bez przeróbek w zwrotnicy można zastąpić Vifę (obecnie produkowaną przez Scan -Speak) PL27TG05-06 Seasem 27TBC/GTV? Nie wiem co lepiej zastosować, obydwa głośniki są w porównywalnej cenie i mają zbliżone parametry.
Schemat nowej zwrotnicy (L1-0,7mH, C1-10uF, R1-1,5ohm, C2-4,7uF, L2-0,22mH)

Piasek

  • 5 / 4782
  • Nowy użytkownik
01-11-2011, 10:53
Zwrotnia jest zaprojektowana do Vify TC26 ale podobno mozna zastosować zamiennie PL27TG05-06, nie wiem czy ten Seas się nada.

lancaster

  • Gość
01-11-2011, 13:08
Nie porównywałem wymienionych przez Ciebie głośników, ale wkładanie jednego po drugim na zasadzie "zastępstwa" to loteryjka.
Głośnika nie spalisz...ale czy będziesz zadowolony z efektu dźwiękowego sam ocenisz.

PS. nie wierz magikom opowiadającym o cudownych aplikacjach głośników których w danej konfiguracji nie mieli.
...co mogę jeszcze powiedzieć to wartości elementów typowe dla zwrotnicy typu "gotowiec". Nie oznacza to ze będzie xle samo z siebie. Po prostu weź pod uwagę ewentualność że coś będziesz musiał w niej ruszyć żeby dostać oczekiwany efekt. Być może nawet sama topologia, punkt podziału nie będą optymalne itp.
Miłej zabawy i powodzenia, w końcu na tym polega DIY:-)

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
01-11-2011, 23:04
Seas ma zdaje się 1dB mniejszą efektywność więc być może będzie trzeba zmniejszyć R1 do np. 0,47 ohma albo dać równolegle do niego rezystor 1-2ohm żeby ją dopasować (choć to często jest sprawą przyzwyczajeń, akustyki i własnego upodobania). Rzecz w tym na ile schemat zwrotnicy jest dobry. Na dole niby II rząd (bez korekcji impedancji), a fazy głośników zgodne... mało tu miejsca na teoretyzowanie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Piasek

  • 5 / 4782
  • Nowy użytkownik
02-11-2011, 16:59
Modyfikacja tych kolumn była opracowana przez McGyver-a projekt oraz schemat oryginalnej zwrotnicy jest na jego stronie http://audiosurgery.beepworld.pl/kolumnygonikowe.htm
Ten Seas ma 91dB Vifa PL27 ma 91,4dB Vifa TC26 ma 91dB. Rezystancja cewek seas-a i Vify jest bardzo zbliżona różni się chyba 0,2ohma.  

lancaster

  • Gość
02-11-2011, 18:02
OK :-)

Piasek

  • 5 / 4782
  • Nowy użytkownik
02-11-2011, 18:35
Z tego co widać na wykresach głośników to Seas ma niżej położony rezonans i szersze pasmo w dół częstotliwości z mniej stromym spadkiem niż Vifa, czy możecie mi podpowiedzieć czy może mieć to wpływ w przypadku tej zwrotnicy? i czy np. można regulować poziom wysokich tonów rezystorem R1 zmieniając delikatnie jego wartości. Nie znam się na projektowaniu zwrotnic i dlatego proszę Was o pomoc. Pozdrawiam

lancaster

  • Gość
02-11-2011, 19:40
Ja akurat też sie nie znam na projektowaniu takich zwrotnic :-) Pogadaj z autorem.
 
Generalnie zmiana wartości rezystora o którym piszesz (R1) ma wpływ na tłumienie tweetera i nie będzie miała znaczenia dla zależności fazowych zestawu (jeśli przyjąć że zwrotnica działa sensownie* sama z siebie)

*prawidłowo (co nie musi znaczyć idealnie) układa głośniki pod względem spl/fazy

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
02-11-2011, 19:41
Tym rezystorem można skorygować w pewnym niewielkim zakresie efektywność nie odstrajając filtracji. Jak wynika z różnic efektywności wspomnianych głośników jest to tylko około 0,4dB więc większe zmiany i tak nie będą potrzebne ani wskazane, chyba że wyraźnie zmieni się filtr górnoprzepustowy lub tak ma się zmienić ch-ka całości.
Zarówno rezonans jak i zbocze opadające ch-ki głośnika będą się znajdowały w zakresie tłumienia filtra więc ich znaczenie będzie zawsze pomniejszone o wartość tego tłumienia na konkretnym punkcie. W prawidłowo zaprojektowanym filtrze górnoprzepustowym, który tak jak tutaj przy II rzędzie powinien ciąć głośnik minimum 1 oktawę powyżej cz. rezonansu, zakres przejściowy ch-ki filtra znajdzie się w płaskim obszarze ch-ki głośnika a nie poza dolnym zakresem przenoszenia podawanym przez producenta. Tak więc efekty zbocza i rezonansu nie powinny przeszkadzać.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Piasek

  • 5 / 4782
  • Nowy użytkownik
02-11-2011, 19:55
Dziękuje za odpowiedź. Pozostaje tylko dylemat co do wyboru głośnika. Seas-a miałem okazję posłuchać dość ciekawy głośnik. Vifę słuchałem tylko w kolumnach Avance Omega 509mk2, też było ok. Czytałem ogólnie że ten Seas to chyba najlepszy wybór w tej cenie. Ciekawe tylko jak się zgra z całością.

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
02-11-2011, 19:59
Jak dla mnie przy tak dobrych głośnikach, które grają już od 2kHz można pokusić się nawet o I rząd filtracji wysokotonówki, gra to często duużooo ciekawiej niż po II rzędzie, oczywiście trzeba go odpowienio małą pojemnością przyciąć (rezystor zostawić, tym razem powinien mieć raczej 2,2ohma) a głośnik będzie mieć prawie tak dobre warunki pracy jak w układzie aktywnym.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!