Audiohobby.pl

denon 103 ,r ,sa -jakie pre phono?

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
19-04-2011, 18:16
przez ponad miesiąc miałem na tapecie "r", i przyznam się bez bicia że czym dłużej słuchałem tym większy podziw mam dla tego przetwornika, koszt niecały 1kzł, a spokojnie może konkurować z 3krotnie droższymi wkładkami.
po analizie tematu i braku pre do ramienia na którym ta 103 wisi podąłem decyzję o budowie toru pod tą wkładkę.
jakieś typy mam ,ale liczę na odpowiedzi osób które użytkują ten przetwornik na co dzień

pytanie:
jakie najlepsze pre z tym przetwornikiem słyszeliście ?

ograniczenie to kwota nie więcej jak 4kzł.
jest mi to obojetne lampa czy tranzystor.

zaznaczę ze ramię jest bardzo ciężkie ,12 ''-denon "soki" puszcza
napęd sztywny, ciężki.

czekam na propozycje.

vinylfreak

  • 27 / 5365
  • Użytkownik
02-05-2011, 13:28
Witaj,
Widzę, że propozycji nie ma ale domyślam się, że sam grzebałeś w temacie i coś wymyśliłeś. Co wybrałeś?

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
15-05-2011, 16:55
pewnie ludzie mają większe "problemy" niż jakaś 103 ;)))
ograniczeniem jest finans i tej kwoty nie chcę przekraczać narazie
koncepcji było kilka najpowazniejsze to;
 nova phenomena(choć ostatnio po przeczytaniu kilku watków zagranicznych naszły mnie watpliwości -różne) nasz rodzimy amplifikator( nie mam jednak miejsca na takiego kloca), mały F117 lub ewentualnie polska lampa, a tu z kolei hamuje mnie 14 innych lamp w systemie analogowym i poprostu zastanawiam sie czy to nie będzie "przerost formy nad treścią".
na przeczekanie postanowiłem tak.
do mej najdroższej wkładki (celowo nie piszę najlepszej)zakupuje japoński transformator, który tak sie złożyło obsłuży też denona, jesli zagra to na odpowiadajacym mi poziomie będę szedł w odpowiedni step -up.
po miesiecznym odpoczynku znowu podpiołem 103 r i kręce stare -hamerykańskie- ciężkie naleśniki; czytać -tłoczenia
savoy brown, j.winter, procol harum, bloodrock, jethro.
moje pszczółki powiedziałyby że jest- miodnie.
pozdr.

vinylfreak

  • 27 / 5365
  • Użytkownik
15-05-2011, 21:01
Całkiem niedawno na giełdzie hifi widziałem Auditorium23 dedykowany dla 103. Na zagranicznych aukcjach pojawiają się też step up\'y świetnych vintage\'owych firm jak fidelity research, altec, a. technica i sporo Denonów dedykowanych dla 103. Niestety nigdy nie miałem okazji ich testować z powodu słabej dostępności w naszym kraju. Ze "staroci" używałem kiedyś Luxman CX-1 i to była dobra rzecz. Teraz mam EAR 834p i raczej u mnie zostanie na długo.

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
28-05-2011, 15:25
Allo!
-Nippońskie trafo przybyło-, a ja po 700 km maratonie po ukochanej ojczyźnie nie mogłem nie odpalić go w moim systemie nocą.
Wrażenia po jakimś czasie bo po 2  godzinach słuchania może być mocno złudnie.

Jednak przy odpałce wyszedł mi haczyk , którego prostowanie zajęło mi koło godziny, a logiczne wytłumaczenie zaistniałej sytuacji musi wykonać analogowy spec ,a nie taki –lajkonik- jak ja.

Na początek powiem ze nigdy , przenigdy nie miałem problemów z masą, cokolwiek było montowane w kolumnach i podwieszane pod ramionami po uruchomieniu układu było ciche jak przysłowiowa mysz pod miotłą, (a każdy element to zupełnie inna fabryka) ,tłumaczyłem sobie to w ten sposób że producent gramofonu jak i ci od ramion(okablowanie dedykowane)wkładek i pre ,jednak musieli znać się na rzeczy ,choć trochę.
Po podłączeniu japońskiego trafa pojawił się delikatny brum, kurcze nie był to koniec świata ,ale do dobrego człowiek się przyzwyczaja szybko i ciężko iść w jakieś półśrodki .
Nastąpiła chwila konsternacji i sięgniecie po instrukcję, a tam czarno na białym z rysunkiem dla nie czytatych:
-masę ramienia łączymy z gnd trafa ,a z niego ciągniemy masę na gnd pre
Tak zobiłem –brumi
Dalej, producent podaje druga opcję
-masę ramienia łączymy bezpośrednio z  gnd pre pomijając gnd trafa
Jest lepiej, ale ciszą bym tego nie nazwał.
Nic to ,kombinowałem że może trafo wymaga specjalnej absorbującej podstawy albo -filskiego kabla ,ale o tym nie było ani słowa  ;)))
,więc stwierdziłem ,że zanim się pogrążę w zakupach  wystarcza 2 mery linki o przekroju 0,5 i próba znalezienia zagubionej masy ,nie będę opowiadał gdzie wkładałem odizolowana końcówkę ;)
efekt tych zabiegów to cisza „absolutna” tylko to połączenie ją powodujące jest dla mnie niezrozumiałe.

Aby brum zamilkł trzeba było podać masę pre gramofowego na obudowę mikrosterownika kontrolujacego obroty!
Masa do trafa i z trafa nie podłączona, a podkreślę to jeszcze raz  wszystkie ramiona i wkładki podłączane do pre nie powodowały żadnych ekscesów,a mikrosterownik i silnik nie mają żadnego kontaktu z gramofonem-silikonowa gumka) a już aupełnie z pre.

Normalnie jazda bez trzymanki – ale efekt osiągnięty
i gra
ładnie;)
Pozdr.

daro-driver

  • 9 / 5134
  • Nowy użytkownik
28-05-2011, 16:10
Ładnie???? 103ka ma grać zaj..... po trafie co jest dalej?.

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
02-09-2011, 18:23
witam!
phono wybrane ,ale narazie czekam na jego przejazd ,więc nie zapeszam z informacjami.
w związku z bardzo pozytywnym eksperymentem z nipońskim trafem (choć nic na to nie wskazywało, pierwsze godziny z denonem sumując -porażka ,z kolei z phase techem od pierwszej chwili przeniesienie wrażeń sonicznych na zdecydowanie wyższy poziom, jednak nie poddałem sie i po ponad miesiącu
kolejne starcie 103r z trafem i
....
dużo by pisać ;)
powiem tylko tyle rodzina ,denona się powiększyła o niebieskiego brata
i na gwałt poszukiwane jest trafo własnie pod r i sa.
telegraficznie :
phono mm +trafo+cartridge mc -to tygryski lubią najbardziej
trochę deptam w miejscu bo rynek transformatorów jest mocno niszowy i na polskich stronach informacji niewiele a czym głębiej wchodzę w temat tym bardziej świadomy jestem kwot którą trzeba położyć za przyzwoite trafo.
wydaje mi się , a co tam napisze ze jestem pewien ,że dla tego denona pewnie żadna kwota nie będzie zamała
a na obczyznie wybór jest;,
np;
trafa at czy ortofona
nietani klasyk hasimoto-ponoć po tym trafie to już tylko koniec swiata
niedrogi sut boba 3440a bardzo pozytywnie opisywany na róznych forach
niemiecki auditorum 23 choć jakoś najmniej do niego zapalony jestem
czy może trafo denona  z 95roku zrobione zpecjalnie pod rodzinę 103 (ale nasuwa mi się pytanie jak by nie patrzeć to trafo to 15 latek-czy tam coś się starzeje? )
a w ogole ktoś w polsce produkuje trafa pod wkładki mc?
pozdr.vinyl fanów

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
02-09-2011, 22:22
tak apropo ,nie uważam się za krzyżowca ,który umrze pod sztandarem denona 103r(nie byłbym pierwszym i mysle ,że ostatnim też nie ;))
jednak uczciwie powiem ,że po kilku miesiącach słuchania,w porównaniu do innych wkładek które miałem, mam ten przetwornik oferuje jak dla mnie najlepszy stosunek jakosci czytaj -dzwięku- do ceny.
oczywiście poznałem jegowady, bo takie ma ,ale prawidłowo skonfigurowany potrafi zadziwić bezdwóch zdań.
przy nim człowiek zarzuca wyscig w pogoni za "kolejnymi -lepszymi-szlifami" ,a znowu zaczyna słuchać płyt ;)

-Innymi słowy nie ma sensu pod 103r walczyć z trafami.-
wiem masz większe doswiadczenie , pewnie słuchałeś ,robiłeś więcej pre ,ja pozwole się jednak z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
słuchałem tylko kilkuależadenznich nie potrafił zawalczyć z podstawowym zarzutem jakim obarcza sie rodzine denona 103 ,a mianowicie mizerną przestrzenią jaka daje ten prymitywny szlif.
jednak podpiecie japońskiego trafa mocno ograniczyło tą wadę, a lepiej kontrolowane najniższe składowe mamay za free.
pewnie uczciwie przyznam po tym tunningu denon nie pokonał kilkukrotnie drozszego phase techa, ale znowu do dużo drozszego hula mocno się zblizył.
wiec jak dla mnie trafo to gra warta świeczki.
pozdr.

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
19-02-2012, 14:42
nie wiem o co chodzi ,ale chyba ktoś pochlastał kilka wpisów ;(

Ostatnio mało w domu bywam i czas słuchania ograniczony.
Z denona 103r ktoś pewnie się cieszy, a ja –niestety-zarażony wirusem 103 jak wspomniałem przerzuciłem się na kolejny model 103sa.
Co prawda wątek nie tego dotyczy, ale faktycznie droższa wkładka oferuje znacznie więcej ,jak dla mnie -warta była poszukiwań i większych nakładów finansowych , natomiast nijak nie mogę się dosiąść i porównać 103sa retipowanej w niemczech z japońskim oryginałem.
A że tutaj mamy temat phono i transfomatora więc;
nowe phono łączące japoński tor phase techa-zlikwidowało całkowicie problem drucika na mikro sterownik- znaczy ,że producent umie budować urządzenia albo mu się udało;)
nowy transformator kupiony dla 103 nawet nie dał mi znać o jakimkolwiek problemie z masą- cisza jak na cmentarzu.
Mimo początkowych zapowiedzi , końcowo padło na niemca A23 który jest robiony specjalnie pod rodzinę 103.
Nie ukrywam ,że  recenzje troszkę mnie „męczyły” swym pozytywnym nastawieniem , ale po wcześniejszym trafie ,wiedziałem że kierunek jest słuszny
I pierwsze wrażenia po 12 godzinach użytkowania transformatora(pamiętajmy tylko o tym że sama wkładka oferuje słyszalny skok jakościowy w stosunku do 103 r przez chwile miałem obie)
na dzień dobry dostajemy większa -szerszą scenę , lepiej brzmiące wysokie tony i uporządkowanie dźwięku, o basie nie chce pisać po przy erce i sa jest on troszkę inaczej podany – nie napiszę, że to małe trafo zrobiło na mnie duże wrażenie , ja po prostu spadłem z krzesła, stare płyty w mintowym stanie zagrały niesamowice.
można przyjąć ,że to taka wisienka na torcie  i ostateczne dopracowanie układu.


 ogólnie , wyszło mi na to( w dwóch kombinacjach) że mając docelową wkładkę mc  , lepszy dźwięk dał mi transformator w torze niż super ustawialne przedwzmacniacze phono.

I na zakończenie „zacząłem” zastanawiać się czy jest różnica między transformatorami na tym samym systemie, przyjmując że trafo jest dostosowane do konkretnej wkładki odpowiedź jest niestety przewidywalna –po tych 12 godzinach napiszę że – jest ,
co samo z siebie nie jest dobra wiadomością

Pozdr.

lancaster

  • Gość
19-02-2012, 14:43
">> fubb, 2012-02-19 14:42:26
nie wiem o co chodzi ,ale chyba ktoś pochlastał kilka wpisów ;("

Jeśli zniknęły Tobie wpisy zagry, to życzył sobie ich usunięcia. Innych nie kojarzę, żeby były stąd usuwane.

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
19-02-2012, 14:49
szybki jesteś
tak to sobie wytłumaczyłem
pozdr.

lancaster

  • Gość
19-02-2012, 14:52
:-)

vinylfreak

  • 27 / 5365
  • Użytkownik
27-02-2012, 22:57
Czyli opinie w necie o Auditorium są słuszne i produkt wart jest uwagi. Kupowałeś nowe u Niemca czy z drugiej ręki?

fubb

  • 98 / 4980
  • Użytkownik
28-02-2012, 21:03
uwagi wart jest jak najbardziej, obowiązkowo do odsłuchu z wkładką denona.
ciekawe czy jeszcze ktoś  miał mozliwość odsłuchu tego trafa i ma podobne wrażenia.
kupiłem u producenta, czekałem na nie kilka tygodni bo brakował jakiegoś elementu ,ale
sumując warto było.

vinylfreak

  • 27 / 5365
  • Użytkownik
28-02-2012, 22:20
a miałeś może okazję sprawdzić jak gra z innymi współczesnymi wkładkami? Zastanawiam się czy jest to uniwersalne urządzenie czy jednak skrojone tylko pod rodzinę 103.