Audiohobby.pl

Wzmak słuchawkowy na TPA6120 + DS1802

  • Gość
12-05-2008, 23:42
majkel ~ poprawka - pytales przeciez o te rezystory 10R nad FETami ustalajacymi prad - jak sa takie same rezystory w zrodle pradowym i pomiedzy FETami to DC na wyjsciu jest teoretycznie 0V i zalezy tylko od tolerancji elementow - obu tranzystorow i obu rezystorow oraz symetrii napiecia zasilania :) Tak prawde mowiac to ten bufor w takiej koonfiguracji to zadne odkrycie - znany jest od lat na diyaudio i w innych starych projektach - ja go tylko uzywam bo mi sie bardzo dobrze spisuje :)

  • Gość
12-05-2008, 23:49
majkel ~ a jeszcze dodatek do tych filtrow RC - z tych samych stabilizatorow sa zasilane TPA :( jest tylko jedno zrodlo napiecia stabilizowanego dla calego ukladu. Tak sobie myslalem ze jak TPA bedzie glosno sterowal niskoomowe sluchawki to moze sie sygnal przeniesc na zasilanie i dalej po zasilaniu dostac do stopnia wejsciowego ... taki moj skromny pomysl ... dlatego wcisnalem RC zeby ten efekt jak najbardziej ograniczyc - wlasciwie mozliwosc jego wystapienia :) Staralem sie tez tak robic PCB zeby wszystko bylo zasilane z tych samych punktow w miare stalego napiecia na elektrolitach. Moze najlepiej bylo by rozdzielic zasilanie TPA i stopni wejsciowych z osobnych mostkow ... ale to by jeszcze rozbudowalo uklad ...

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
12-05-2008, 23:56
No fakt, o DC nie pomyślałem, a działanie bufora rozumiem, sam kiedyś używałem podobnych, tylko na bipolarnych tranzystorach, FET był tylko do biasu, a bufor symetryczny typu diamond. Zawsze możesz zrobić tak, że stabilizator jest tylko źródłem napięcia referencyjnego, a za nim dajesz właściwy regulator napięcia na tranzystorze mocy lub dwóch. No ale to też skomplikuje. Będziesz miał kiedyś wersję demo do wypożyczenia/posłuchania? Nie chce mi się składać w ciemno. Płytki na lampiaka OTL czekają, a ja czasu nie mam. :(

  • Gość
13-05-2008, 00:18
Tak - jak pisalem bede skladal wersje demo do posluchania i chetnie przesle wszystkim zainteresowanym. Wersja demo bedzie pewnie wymagaly tylko podlaczenia trafo jakiegos na 2x15V bo chyba nie ma sesu przysylac ciezkiego trafa :) ale to sie jeszcze ustali jak bedzie poskladana.

  • Gość
19-05-2008, 21:36
Wreszcie znalazlem troche czasu na objektywne pomierzenie wzmacniacza zeby nie opowiadac jedynie o subiektywnych odczuciach ktore dla kazdego moga byc inne :) Pomiary wykonane sa analizatorem UPV firmy Rohde&Schwarz http://www2.rohde-schwarz.com/product/upv.html

Wyniki pomiarow sa bardziej niz satysfakcjonujace i jak najbardziej tlumacza doskonale i neutralne brzmienie ukladu. Wzmacniacz mierzylem z obciazeniem 600R bo do takich sluchawek chce go ostatecznie wykorzystywac ale z 300R i 250R jest prawie tak samo dobrze. Na wejsciu pelne wysterowanie sinusem 1V RMS. Na wyjsciu poziom sygnalu widac na obrazkach. Jak widac w wiekszej czesci pasma wzmacniacz ma znieksztalcenia na poziomie ponizej 0,001% co mysle ze jest super wartoscia jak na uklad z dwoma buforami bez sprzezenia zwrotnego :) Zdecydowana czesc tych niewielkich znieksztalcen przypada na nieparzyste harmoniczne ale calosc jest tak mala ze mozna powiedziec ze chyba nieslyszalana

  • Gość
19-05-2008, 21:38
poziom tonu podstawowego i poziomy kolejnych znaczacych harmonicznych :)

  • Gość
19-05-2008, 21:39

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
10-09-2008, 12:59
W ktorym miejscu mozna sie podpiac by regulacja glosnosci sluzyla rowniez dla pre jako potek ? Zaraz na wyjsciach z DS czy gdzies za buforami ? Czy nie obciazy to ukladu gdy bede chcial uzyc go jako pasywki w pre zbudowanym wokol calego tego ukladu ?

x500

  • 461 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
25-09-2008, 01:52
Zlozylem do kupy ten projekt i pozwole sobie wkleic to co wypocilem na jego temat na audiostereo .

Coz , mysle ze skoro juz slysze roznice brzmien pomiedzy moimi dwoma cd i kilkoma wzmacniaczami sluchawkowymi ( mam bzika na punkcie sluchawkowego odbioru muzyki ) to moge podjac sie opisu brzmienia . Musze dodac ze nigdy recenzji zadnej nie pisalem , stad byc moze bedzie odczuwalny pewien niedosyt jesli chodzi o merytoryke .

Wzmacniacz dziala bez przerwy nawet teraz katowany w tej chwili z 40Gb empeyrojek z pc . Jestem teraz w pracy ale mam dostep do swojego \'\'peceta\'\' z poziomu pocket pc z ktorego owa \'\'recenzje\'\' pisze .
Dzis sluchalem przez okolo 4 godziny roznej muzyki i doszedlem do wniosku ze moj sluch juz calkowicie sie \'\'naprawil\'\' . Niedzielny koncert sklepal nieco kowadelko z mloteczkiem ale juz jest ok .

Hmm , wzmacniacz Schumiego przede wszystkim jest jak najbardziej poprawny zas jego brzmienie moge odniesc jedynie do head box\'a ProJect\'a , do wzmaka na LT1210 , do MxM\'a na opampach i wirtualnej masie ( czyli zasilanie bateryjne ze sztucznie wywolanym punktem 0V w odniesieniu do +/- oraz do Gainclone\'a ze wzmocnieniem x5 na elementach premium . Pamietam tez brzmienie Cayina ha a1 .
Sluchawki to :
grado sr60 , beyerdynamic dt880pro oraz akg k601 i .... ep630 creative .
Z porownania z LT1210 wzmak na TPA wyszedl obronna reka , klasa dzwieku ta sama ale brzmienie mikroskopijnie ocieplone - to lubie . Dynamika na poziomie LT1210 i MxM a leosza niz w drogim fabrycznym Cayin\'ie . Walory przestrzenne swietne , wybrzmienia , odbicia od scian w pomieszczeniu podczas realizacji nagrania nie sa sztucznie wyolbrzymione i nie zubozone , sa takie jak powinny byc . LT1210 w tym wzgledzie wykazywal pewne niescislosci , zmniejszal \'\'pomieszczenie\'\' . TPA z buforami na fetach pod tym wzgledem ma konkurencje w MxM\'ie czyli wspimnianym wzmaku na opampie ( AD8397 ) , tu nawet MxM zagral wyrazniej aczkolwiek przegrywal pod innymi wzgledami . Przede wszystkim atak sciany dzwieku czy basowe uderzenia strun gitary byly w przypadku wzmacniacza Chumiego REWELACYJNE , niezwykle silne , szybkie , bez kompresji , bez jakiegokolwiek znieksztalcenia dzwieku .
Koloryt instrumentow smyczkowych , szczegolnie skrzypiec oddany byl lepiej tylko przez lampowy Cayin a TPA zagral magia jak dobrze zbudowany Gainclone . Slychac ze gra drewno , slychac sile przykladanego smyczka ... wyrazniej niz na LT1210 i dokladniej niz w MxM\'ie ( dla scislosci dodam ze MxM\'a uwazam za wzmacniacz poprawny pod kazdym wzgledem ale rowniez pod zadnym wzgledem nie cudowny , taka 4+ w szkolnej skali ocen ).
Glosy damskie brzmia prawdziwie , bez pogrubienia , bez przesadnego podkreslania wysokosci a co najwazniejsze bez sycacych sybilantow . Slychac idealnie gdy w wysokim solo Whitney Houston \'\'spiewa\'\' gardlem a nie ustami zas wokal w O\'stravaganza jest gruby bo ma byc gruby . Reasumujac  bez sztucznosci , bez odmladzania czy postarzania wokalistek . To \'\'postarzanie\'\' jest domena head boxa ktory ode mnie otrzymal 3- za caloksztalt . TPA i fety to zwiazek dajacy najwieksza przyjemnosc pidczas sluchania rock\'a , nie slucham metalu ale wydaje sie ze tez by swietnie sobie radzil . Gitary , gitary , gitary - tych mozna sluchac w nieskonczonosc , roznice w sposobie gry kilku gitarzystow sa podkreslone i latwo je wychwycic  , czy to gitara akustyczna czy elektronika basowa - to wzmacniacz do gitar i ogolnie mocnej ciezszej muzyki . W bardzo gestych aranzacjach gdzie fala najprzerozniejszych instrumentow tworzy sciane dzwieku ChumiAMP zachowal dobra rozdzielczosc , bardzo latwo odseparowac poszczegolne dzwieki i znow zupelny brak kompresji , lekkie ocieplenie podane naprawde w subtelny sposob pozwala na przezywanie koncertow Queen czy Stones\'ow bez jakiegokolwiek zmeczenia . Tu czarowal lepiej jedynie LM3875 zaimplantowany do GC .
TPA gra tak jakby ktos wlal pare kropel wrzatku do szklanki z chlodna herbata , czujemy poprawnosc czesto nudna poprawnosc oslodzona czy delikatnie ocieplona przez sam wzmacniacz .
Najlepiej zagraly AKG , to dobry wzmacniacz do tych sluchawek . Tam gdzie w MxM\'ie brakowalo pradu , Tam gdzie dla LT1210 braklo przestrzeni , tam gdzie ProJect polegl na calej linii ChumiAMP wyszedl calo i bez wstydu . Do klasyki wole LT1210 a jeszcze lepiej Gainclone\'a . Do jazzu czy muzyki celtyckiej Cayin\'a ( juz go niestety nie mam ) ale Rock to to co TPA lubi najbardziej . Grado sr60 niestety pomimo swojego rockowego harakteru nie zgraly sie idealnie z projektem Chumi\'ego , czegos mi brakowalo , chyba przestrzeni ale w zestawieniu z beyerami i akg te grado nie blyszcza tak czy tak .
Ostatecznie wedlug mojej opinii Bufory iTPA moga spokojnie otrzymac ocene 5 . Dla ulatwienia dodam ze 5 rowniez przyznalem Cayin\'owi , LT1210 to czworka z duuuzym plusem . GC 5+ za barwe i przestrzennosc ale tylko z Black Gate na pokladzie . Zaluje ze nie mam juz CAL bo pewnie kilku z Was zainteresowaloby sie opinia o takim polaczeniu , no niestety ... :-( .

Reasumujac to niezwykle udana konstrukcja , jeszcze nie magiczna ale juz bezsprzecznie bardzo dobra . Nie sluchalem nigdy holdegrona ( tez na tpa6120 ) , kraza opinie o jego chlodnym harakterze - w przypadku wzmaka od Schumi\'ego nie mozna wyrazic sie w ten sposob .

Mam nadzieje ze choc w malym stopniu to przyblizylem co nieco Wam konstrukcje ampka z tematu . Howgh ! :-)