Kiedyś próbowałem wygrzewać 18-AWX. Jechałem mu sygnałem 36Hz (z tego co pamiętam - to chyba jego Fs podawana przez producenta - do sprawdzenia) przez kilka godzin i... i nic. Parametry mierzone po wygrzaniu praktycznie nie różniły się od tych mierzonych przed wygrzewaniem - nieznaczne odchyłki traktuję tutaj jako błąd pomiarowy bo mierzę to czysto amatorsko.
Trochę inaczej sprawa miała się przy Tonsilu GDN 20/60/11, którego również przez pewien czas "katowałem" sygnałem o częstotliwości jego Fs i o dosyć znaczącym natężeniu. Tutaj co prawda zauważyłem różnicę w parametrach przed i po wygrzewaniu (pamiętam, że Fs spadło o ~4Hz, reszta też się jakoś tam pozmieniała ale już nie pamiętam jaki był zakres tych zmian) ale nie jestem w stanie ocenić na ile te pomiary były wiarygodne. Czy zmieniło się brzmienie - niestety nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć.
Spotkałem się z pewną powtarzalnością opinii wielu użytkowników Intertechnika MDS08, który to po pewnym czasie używania zaczyna grać "inaczej" niż pudełkowa "świeżucha" - i opinie te były potwierdzane bezpośrednimi odsłuchami nowego i używanego już egzemplarza - więc coś w tym musi być. Generalnie wygrzewanie polega na "rozruszaniu" elementów mechanicznych głośnika takich jak np zawieszenia górne i dolne - a idąc tym tropem wszystko zależy od tego, z jakich materiałów głośnik jest zrobiony. Jednym pewnie te parametry się zmienią innym również - ale w mniejszym stopniu, jeszcze inne pozostaną bez zauważalnych zmian. Ale szczerze Ci powiem, że chyba nie ma sensu przejmować się tym zjawiskiem bo różnice (jeśli faktycznie są...) to pewnie mieszczą się w zakresach tolerancji parametrów głośników - dodatkowo dochodzą jeszcze nasze ograniczenia i niedokładności pomiarowe wynikające z używanego amatorskiego sprzętu (no chyba, że masz dostęp do profesjonalnej aparatury). Jeśli zmienia się barwa brzmienia głośnika - to tego i tak nie zmierzysz tylko musisz ocenić "na ucho".