Audiohobby.pl

Problemy z wkładką AT-120E

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
26-02-2011, 18:59
Witam wszystkich.

Na tym forum jestem całkiem "nowy" i od razu proszę o pomoc :). Otóż kupiłem niedawno wkładkę Audio Technica AT-120E i odnoszę wrażenie, że coś z nią jest chyba "nie tak". Chodzi o to, że wkładka "wzbudza" się przy odtwarzaniu niskich częstotliwości. Przynajmniej tak to słychać. Bas, który powinien wybrzmieć, nasila się i przechodzi w buczenie o tej samej częstotliwości. Dopiero "uderzenie" następnego "basu" powoduje wygaszenie poprzedniego, ale za to wzbudza się ten nowy... Dzieje się tak na większości płyt, ale nie na wszystkich. Nawet na starych polskich Muzach czasem się to zdarza.

Mam kilka wkładek, które nigdy się tak nie zachowują. Używam m.in. Shure M97XE, Auto Technica AT-110E, Ortofon OM-5 a nawet leciwy Tenorel T-2001D. Żadna z nich się nie "wzbudza" i każda z płyt odtwarzana jest poprawnie. Problem jest tylko z AT-120E.

Co może być przyczyną? Czy jest możliwe, że nowa wkładka jest uszkodzona?

Żeby obraz był pełny, używam gramofonu z napędem bezpośrednim z prostym, ultra lekkim ramieniem.

Będę wdzięczny za rady i z góry za nie dziękuję :)

cadam

  • 4401 / 5898
  • Ekspert
26-02-2011, 19:48
Sprawdź czy włączenie filtra subsonicznego likwiduje wzbudzanie.

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
26-02-2011, 21:02
Ja szukam na tym forum pomocy technicznej dotyczącej wkładki gramofonowej a niejaki "michałko" rżnie głupa i udaje, że nie wie o co chodzi. Zachowaj sobie bracie "michałko" te szczeniackie "porady" i durne uwagi dla swoich kolegów z podwórka.

Bardzo proszę innych "forumowiczów" o pomoc w wyjaśnieniu przyczyny takiego stanu rzeczy. Może wkładka Audio Technica At-120E jest kiepsko ekranowana?

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
26-02-2011, 21:04
Nie bardzo wiem co to za filtr i gdzie się go włącza... Bardzo Cie proszę o więcej szczegółów na ten temat.

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
26-02-2011, 21:08
Sorry, nie napisałem, że pytam o to kolegę, który używa nicka "cadam" ... A więc raz jeszcze...
Nie bardzo wiem co to jest filtr subsoniczny ... bardzo Cię proszę o więcej informacji na ten temat.

cadam

  • 4401 / 5898
  • Ekspert
26-02-2011, 21:48
Filtr subsoniczny to filtr górnoprzepustowy odcinający najniższe częstotliwości. Jeśli masz wejście gramofonowe we wzmacniaczu to powinien też mieć włącznik filtra.

cles

  • 1604 / 5898
  • Ekspert
26-02-2011, 21:49
Filt subsoniczny to filtr obcinający najniższe częstotliwości poniżej 20Hz
Bywa w preampach lub magnetofonach.

cles

  • 1604 / 5898
  • Ekspert
26-02-2011, 21:49
o szybszy byłeś.

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
26-02-2011, 23:59
Słuchaj "michalko", cieciu jeden, granatem od pługa oderwany. Odpisuję na twoją zaczepkę ostatni raz. Bardzo cię proszę, nie doradzaj mi, bo twoje rady można o kant stołu rozbić. Ja pytam o AT-120E a ty mi tu wyjeżdżasz z Ortofonem za parę tysięcy... czy się czegoś nawąchałeś?

Do "cadam" i "cles"... dzięki ... jutro zobaczę co i jak i nie omieszkam napisać jaki będzie tego efekt. Oby pomogło ...

lancaster

  • Gość
27-02-2011, 10:24
Spatz, spokojnie. Michałko prawdopodobnie jest narodowości przyjezdnej :-)
Sorry za zamieszanie, usuwam trolla.

T-34/85

  • 111 / 5529
  • Aktywny użytkownik
27-02-2011, 15:19
@Spatz

Takie objawy o jakich piszesz to są dokładnie wtedy jak masz klape od gramofonu zamkniętą a kolumny ustawione za blisko powodują jej drgania co przenosi sie na niskie czestotliwości.Sprawdź czy przy otwartej klapie też zachodzi ten rezonans.Ja bym proponował jakaś solidna granitową podstawe pod gramofon i zmienić ustawienie głosników.AT 120E schodzi nisko moze nawet nizej od Shure M97xE wiec może sie tak czasem dziać.Sprawdź czy na pewno jest podłączona masa od gramofonu do masy wzmacniacza.

Stawiam też 10% że masz uszkodzona wkładke


T-Bolt

T-34/85

  • 111 / 5529
  • Aktywny użytkownik
27-02-2011, 15:25
z wymienionych wkładek tylko Shure mogłaby zejśc porównywalnie do AT 120E nisko i sie wzbudzić ale nie zrobi tego poniewaz jej szczoteczka jest tłumikiem antyrezonansowm.Popróbuj też przeciwwagą zwiększyc nacisk na igłe nawet do 2,5g.


T-Bolt

T-34/85

  • 111 / 5529
  • Aktywny użytkownik
27-02-2011, 15:32
..i sprawdź czy nie pomyliłeś kolejności przewodów w headshellu.

T-Bolt

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
02-03-2011, 23:50
Klapę mam zawsze otwartą bo używam docisku, który nie pozwala zamknąć klapy (jest za wysoki). Ale zauważyłem, że jeśli nie używam docisku, to jest zdecydowanie gorzej. Idąc tym tropem obciążyłem dodatkowo obudowę gramofonu (nie talerz) dociskając ją do blatu, na którym gramofon stoi i pomogło... może nie do końca, ale tak na 70%. Żeby wkładka wzbudziła się przy tak dociążonym gramofonie, trzeba trochę podkręcić wzmocnienie...

Kolumna (prawa) jest rzeczywiście dosyć blisko gramofonu, ale przesuwałem ją w inne miejsce i nic to nie dawało.
Podpinanie masy do masy wzmacniacza nic nie zmienia... kabelków w head shellu nie pomyliłem.

Zauważyłem również, że jeśli zwiększam nacisk igły, to efekt wzbudzania jest zdecydowanie większy. Przy nacisku 0,75 g prawie się nie wzbudza, ale płyta gra bardzo kiepsko (wyraźnie brakuje niskich). Optymalnie jest na 1,4 g. Shure M97xe niezależnie od tego czy odtwarzam płytę "ze szczoteczką" czy bez NIGDY się tak nie zachowuje. Nawet bez docisku gra tak jak trzeba.

Jeśli chodzi o wzmacniacz, to nie wiem gdzie może być ten filtr subsoniczny. Chyba czegoś takiego u mnie nie ma. Jest "loudness", mam 15 pasmowy equalizer, jakieś inne filtry... w załączeniu na wszelki wypadek przesyłam kilka fotografii. Może mi ktoś z Was podpowie...

Przyznam szczerze, że nie podoba mi się ta wkładka :) "Coś" mi mówi, że jest "walnięta" ...

Spatz

  • 8 / 4814
  • Nowy użytkownik
02-03-2011, 23:52
I jeszcze do kompletu 2 zdjęcia...