Audiohobby.pl

Balanced czy unbalanced ?

holy

  • 114 / 5900
  • Aktywny użytkownik
08-05-2008, 10:18
Majkel,
 
Z badziewnym kablem w AKG i Beyerach jest , jak to opisałem. Główny kabel jest dobry, a podłaczenie drugiej słuchawki kawałkiem byle czego. To się nazywa dbałość o szczególy w produkcie za 1000 pln.

Sugerujesz, że wymieniłem kabel na pierwszy lepszy z brzegu i zmiany odbieram jako poprawę ? Niech i tak będzie, ale to są właśnie dylematy związane z przeróbką słuchawek na symetryczne.



majkel

  • 7476 / 5897
  • Ekspert
08-05-2008, 12:14
holy,

nie sugeruję niczego w Twoim konkretnym przypadku, a raczej odwołałem się do zbiorowych opinii popularyzowanych zwłaszcza na pewnym forum o słuchawkach. Puszczanie sygnału przez pałąk to jest lekkie przegięcie, ale ten w Beyerdynamikach nie razi mnie w żaden sposób. Jest to kabelek wykonany tak jak pisałem, a jego cienkość uzasadnia wysoka impedancja słuchawek. Nie ma potrzeby dawać grubszego do 250 ohm, zwłaszcza na takim krótkim odcinku.

holy

  • 114 / 5900
  • Aktywny użytkownik
08-05-2008, 12:38
Majkel,

ten kabelek w Beyerach wzdłuż pałąka jest cienszy tylko zewnetrznie, sam przewodnik jest grubszy, nie zaden emaliowany tylko zwykla skretka miedziana w ekranie/ wykorzystany na mase/, ale juz to moze zostawmy...

fallow

  • 6457 / 5867
  • Ekspert
09-05-2008, 13:10
Mnie np. przekonuje przypadek kabla z HD 25-1 ktory usilowano wymieniac na ten z HD 600. Okazalo sie, ze lepiej zostac przy pierwotnym. Sadzac po opiniach ludzi a takze np. rozmowy z przedstawicielem RudiStora na USA, Ultrasone E9 w zasadzie nie zyskuja nic kiedy podlaczy sie je zbalansowanym kablem. Wiele glosow jest takich, ze lepiej zainwestwoac w lepszy tor niezbalansowany.

Dla mnie jednak logiczne jest samo doprowadzenie sygnalu do wzmacniacza zbalansowanym polaczeniem. Mimo np. ze sluchawki podlacze SE. W sumie nie mam za bardzo doswiadczenie ale mysle, ze Majkel ma tu racje mowiac, ze po prostu transmisja po XLR jest o wiele mniej narazona na jakiekolwiek wplywy czy spadki. Kupujac wzmacniacz z wejsciami RCA trzeba bedzie wiecej wydac na interkonekt. A kupujac z wejsciami XLR na poczatku mozna ciut mniej wydac na XLR, ktore potem bardzo prosto jest wymienic. Wzmacniacz wymienic nie jest juz tak prosto :)

A na upartego kabel sluchawkowy tez pozniej mozna zmodowac jak sie ktos uprze. Jednak z perspektywy czasu lepsza inwestycja wydaje sie byc wzmacniacz posiadajacy i wejscia i wyjscia zbalansowane oprocz SE.

Inna rzecz, ze skoro juz sa w zrodle wyjscia XLR - domyslnie, to szkoda ich nie wykorzystac :)

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5860
  • Zaawansowany użytkownik
10-05-2008, 13:33
A ja mam takie pytanie, co daja wam słuchawki "symetryczne" Nie wiem czy wiecie ale końcówka mocy może mieć wejście symetryczne, ale wyjście juz nie będzie symetryczne. wyjście wzmacniacza zawsze przez cewke głośnika jest dołączone do masy zasilacza w wzmacniaczu, więc gdzie tu jakaś symetria? To o czym piszecie to zwykłe podłączenie słuchawle 2 kabelkami na strone zamist 1 + i wspólną masą. Zobaczcie schemat jakiegokolwiek wzmacniacza mocy.

odnoście urządzeń symetrycznych, najczęściej sygnał wewnątrz jest niesymetryczny, a dopiero na wyjściu jest symetryzowany elektronicznie. Zabawa w pełni symetryczny sygnał ma racje bytu w systemach całkiem analogowych. Natomist w DAC zasze jest on symetryzowany na końcu, bo nie ma DACa który by pracował symetrycznie (sam przetwornik).

josef

  • 536 / 5900
  • Ekspert
10-05-2008, 14:41
>> ciasteczkowypotwor, 2008-05-10 13:33:02
A ja mam takie pytanie, co daja wam słuchawki "symetryczne" Nie wiem czy wiecie ale końcówka mocy może mieć wejście symetryczne, ale wyjście juz nie będzie symetryczne. wyjście wzmacniacza zawsze przez cewke głośnika jest dołączone do masy zasilacza w wzmacniaczu, więc gdzie tu jakaś symetria? To o czym piszecie to zwykłe podłączenie słuchawle 2 kabelkami na strone zamist 1 + i wspólną masą. Zobaczcie schemat jakiegokolwiek wzmacniacza mocy.

i tak i nie
szczególnie to słowo ZAWSZE - można zrobić wzmacniacz w pełni symetryczny np. pracujący w mostku - wtedy nie ma jednej wspólnej masy - patrz rysunek

odnoście urządzeń symetrycznych, najczęściej sygnał wewnątrz jest niesymetryczny, a dopiero na wyjściu jest symetryzowany elektronicznie. Zabawa w pełni symetryczny sygnał ma racje bytu w systemach całkiem analogowych. Natomist w DAC zasze jest on symetryzowany na końcu, bo nie ma DACa który by pracował symetrycznie (sam przetwornik).

sam DAC nie musi być symetryczny co nie znaczy, że nie da się zrobić pełnego zbalansowanego toru - dajesz dwa DACe poprzedzone odwracaczem fazy i od tego momentu masz już symetrie

majkel

  • 7476 / 5897
  • Ekspert
10-05-2008, 14:50
Ja jeszcze dodam, że jest całkiem sporo DACy symetrycznych, zwłaszcza jednobitowce z komplementarnymi wyjściami napięciowymi. Przykłady: Wolfson WM8740, Analog Devices AD8740, MASH Technicsa czyli MN6474 albo MN64761. Tak więc nieprawdą jest, że nie ma DACy symetrycznych, bo są, ale to nie są te najtańsze modele.

majkel

  • 7476 / 5897
  • Ekspert
10-05-2008, 14:51
Miało być AD1955.

zoltar7

  • 1309 / 5900
  • Ekspert
10-05-2008, 15:43
Ten wygląda na dość symetryczny ;-)

2xPCM1796