Audiohobby.pl

Probkowanie dla karty dzwiekowej

tommy_mm

  • 4 / 4925
  • Nowy użytkownik
10-10-2010, 15:10
Jestem w trakcie wyboru karty dzwiekowej do laptopa i glosnikow Studiophile AV40, nurtuje mnie jedna kwestia probkowania. Karta ma sluzyc wylacznie do sluchania muzyki, ogldania filmow. Nie mam zamiaru zajmowac sie tworzeniem muzyki. Zalezy mi jedynie na dobrej jakosci dzwieku.

Na oku mam 4 modele: Behringer uca222, emu0202, M-Audio Fast Track Pro i M-Audio Audiophile USB. Bralem tez pod uwage Audigy 2NX, ale mam wrazenie ze Creative produkuje bardziej masowo niz z dobra jakoscia.

Behringer ma maksymalne probkowanie 48 kHz, z kolei emu to az max 192 kHz. Czy probkowanie 48 kHz jest w zupelnosci wystarczajace ?

Radical

  • 721 / 5168
  • Ekspert
10-10-2010, 16:31
Próbkowanie na płycie cd to 44,1khz więc jeśli masz zamiar używać karty do słuchania zwykłych płyt to masz nawet zapas. DVD audio może zawierać nawet 192khz ale śmiem wątpić czy na urządzeniach tego typu da się docenić wyższe próbkowanie.

ogorek

  • 855 / 5205
  • Ekspert
10-10-2010, 17:53
Odpowiadasz na wpis
>> Radical, 2010-10-10 16:31:12
Próbkowanie na płycie cd to 44,1khz  


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Potwierdzam to co mówi Radical, płyta CD to 44.1, płyta HDCD to ... 44.1, co więcej -> jak mnie uświadmił konstruktor urządzeń hiFace -> płyty HDCD powinno się przesyłać z takim własnie próbkowanie do DAC-a, jeżeli załeży nam na przesyle typu "bitperfect" a DAC posiada dekoder HDCD.

Jeżeli DAC nie posiada takiego dekodera to dekodowanie HDCD następuje np w WMP a potem należy przesłać sygnał 24 bit-y dalej.

Oczywiscie modne jest stwierdzenie, że jak się kupi oryginalną muzykę (z tasmy matki) przetworzoną do FLAC 192/24 bit to "czysto teoretycznie" karta z taką przepustowoscią bedzie lepsza.

Nie sądzę, żeby na budżetowym (a nawet zaliczanym do wyżsych) sprzęcie stereo dało się usłyszeć róznicę 44.1/16 a 192/24 ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …