Audiohobby.pl

Komputery, gry i awantury

Dawindyk

  • 140 / 5880
  • Aktywny użytkownik
05-10-2010, 15:15
1. Coz - tak jak juz wczesniej pisalem nie zgadzam sie z ta teza bo nie znajduje dla nie poparcia w praktyce. Ostatnio wiecej problemow mialem z NVidia niz z Ati a wiekszosc i tak dawalo sie rozwiazac aktualnymi sterownikami lub zmiana ich ustawien. Co do obiektywnosci testow - opieraja sie zwykle o okreslone scenariusze ktore nie zawsze uwzgledniaja wszystkie problematyczne elementy w grze. Opieraja sie rowniez o okreslana konfiguracje - na innym komputerze wyniki niekoniecznie musza byc identyczne

2. To w duzej mierze zalezy od tego czego oczekujesz - czy zalezy Ci na wydajnym i w miare cichym komputerze, czy interesuje Cie rozwiazanie bezglosne czy cos po srodku. Temat jest jak ocean i tylko od ilosci pieniedzy i oczekiwanego efektu zalezy jakie podzespoly wybierzemy

3. Na ten temat juz sie wypowiedzialem - nie bardzo wiem co moglbym dodac

andrzejs82

  • 15 / 4962
  • Nowy użytkownik
05-10-2010, 16:19
nvidia dostala dużego kopa od ati i należało im się przynajmniej skończył się ich monopol , co do tego co lepsze - w tym wypadku wszystko zależy od tego jak do tego podejdziemy jesli nie liczyc sie z pieniedzmi to nvidia jest o te 10-15% wydajniejsza od ati ( np GF 480 - Radeon 5870 ) ale różnica w cenie jest w okolicach 400zl wiec zupełnie nie warto tyle dopłacać, minusów jest wiecej karty nvidi generują o wiele wiecej ciepla niz radeony ( na ogrzewaniu można zaoszczędzić )  kolejny minus ( tutaj tez zależy czy mamy do czynienia z karta z referencyjnym chłodzeniem czy nie) ale ogólnie sprowadza sie to do tego ze sa o wiele głośniejsze kolejny minus bardzo ważny to zapotrzebowanie na energie gdzie GF lubi sobie zjesc bez porownania wiecej od ATI .
W tym momencie na rynku jedyny rozsądny zakup  GF to gigabyte 460 i tyle . po lekkim oc ma wydajnosc na poziomie 5850 a jest tanszy.
P.Ryka ma Pan zle zdanie na temat Radeonow po nie udanym kupnie 5830 i sie Panu nie dziwie bo karta jest nie opłacalna jej wydajność jest na poziomie 4890 a cena wyższa- ktos zle Panu doradził w wyborze ale to jest jednyny taki przypadek jesli chodzi o radeony
Zaznaczam ze nie jestem jakims fanboyem radeonow itd tylko troche znam sie na sprzecie od wielu lat pomagam ludziom kupować komputery jak i sam je składam moje wiedza opiera sie na doświadczeniach nie pracuje w zadnej z tych firm robie to z przyjemnosci.
 
co do drugiego pytania : odpowiem tak sam piecyk bez peryferiów na dobrym poziomie można złożyć za 2800-3000 tys.  gwarantuje ze za takie pieniądze można byc juz szczęśliwym posiadaczem wydajnej maszynki ale tak jak w przypadku audio tak samo jest tutaj cena może bez problemu przeskoczyć 10-20 tys za piecyk


Gustaw

  • Gość
05-10-2010, 16:53
Piotr Ryka,

Przy okazji, niedyskretnie, zapytam. W jakie gry pogrywa nasz główny słuchawkowiec ? ;-)

Arek_50

  • 1130 / 5894
  • Ekspert
05-10-2010, 17:16
Dla mnie osobiscie jak ktos ....lubi gry a niby mieni sie melomanem, audiofilem  czy cos w tym rodzaju ...to niestety tylko zdaje mu sie ze lubi muzyke...marnuje czas...muzyka jest zazdrosna   pamietajcie o tym...

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
05-10-2010, 17:46
W grach też jest muzyka ;)

Dawindyk

  • 140 / 5880
  • Aktywny użytkownik
05-10-2010, 17:54
Zawsze mozna tez grac sluchajac muzyki :) A moze Arku uwazasz ze piszac tu nie marnujesz czasu? :)

pastwa

  • 3815 / 5891
  • Ekspert
05-10-2010, 21:30
Ja mialem okres kiedy zawziecie grywalem w Shoguna...

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
05-10-2010, 22:06
andrzejs82 a co z grami które będą chodzić tylko i wyłącznie na physx? W grach typu mafia 2 czy mirrors edge physx jest to dodatkowa opcja ale F1 2010 działa tylko na nim. Dla porównania Dirt2 które szczerze mówiąc nie wiem na jakimś silniku ma fizyke ale chyba nie physx działał mi ze wszystkim na full, a animacja nie spadała poniżej 45klatek. Wyszedł F1 2010 tego samego developera który moim zdaniem jest mniej spektakularny od dirta i co za niespodzianka animacja spada mi do 14klatek, nieważne od ustawionych detali. Byłem zmuszony zmienić procesor dwurdzeniowy na cztero i teraz mogę grać w detalach ustawionych a high a animacja trzyma stałe 30fps. Skoro już wspomniałem o Mafii2 to wczoraj robiłem sobie mały test FRAPsem i bez physxa ze wszystkim na full razem z AA mam miedzy 45 a 60 fps. Po uruchomieniu Physxa animacja spada mi do 8fps w zasadzie za każdym razem gdy coś się rozwala. Z tego co wiem na geforcach physx zabiera raptem 15-20% wydajności. Nie wiem jak inni ale ja jakbym teraz chciał wydać np 600zł i więcej na kartę graficzną to chciałbym być pewny że pójdzie mi na tym każda gra w możliwie najwyższych ustawieniach a kupując Radeona na dzień dzisiejszy takiej pewności nie mam.

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
05-10-2010, 22:06
Aha, nie dodałem że mam HD4850 ;)

andrzejs82

  • 15 / 4962
  • Nowy użytkownik
05-10-2010, 23:10
gier z physx jest jak na lekarstwo i nie spotkałem się jeszcze z taka gra która wymaga physx bo inaczej nie będzie działać jest to tylko opcja i tak juz zostanie nie wiem gdzie sie dowiedziales ze F1 2010 dziala tylko na physx bo jest to totalna bzdura.
Jesli komus bardzo zalezy jednak na fizyce zawsze mozna kupic jakiegos slabego GF i polaczyc go z radeonem a jego zadaniem bedzie tylko i wylacznie  physx.
koszt takiego zestawienia i tak bedzie niższy niz kupno GF np 480 a wydajosc bedzie wieksza .
co do wydajnosci radeonow a GF to sprawa wyglada mnie wiecej tak (oczywiscie jest to bardzo ogolnie )
460 po oc to zbliżona wydajność do +/- 5850
5850 to mniej wiecej 470 po oc 5850 jest troche mocniejsza
5870 jest o 10% slabszy od 480 po oc jest na tym samym poziomie co 480
GF strasznie sie grzeją oczywiscie w ich przypadku tez jest mozliwe oc ale jakby na to nie patrzeć ceny tych kart sa z kosmosu w porównaniu do problemów jakie sie ma z nimi ktore wymienilem wczesniej.
Co do spadku klatek itd pamietaj ze dzisiejsze gry coraz czesciej wymagaja 4 rdzeniowych CPU i co lepsze bez OC sie nie obejdzie wszystkie te karty osiagaja 100% swoich mozliwosci na zegarach CPU w okolicach 3,8-4 Ghz dopiero wtedy pracują pelna para i pokazują na co je stac.
nawet twoj 4850 na podkreconym CPU dostanie skrzydeł - nie wiem jakiego masz procka ale czy to intel czy AMD daj mu 3,6Ghz i sam zobaczysz różnice. Sama karta wiosny nie czyni procek jest równie ważny.
 


Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
06-10-2010, 02:21
Informacja http://www.benchmark.pl/aktualnosci/F1_2010_-_kolejna_gra_z_zaawansowana_fizyka_od_CodeMasters-18767.html

absolutnie się zgodzę że im więcej rdzeni i wyższe taktowanie to różnice będą mniejsze ale to tylko dlatego że procesor przejmie obliczanie fizyki. A mówienie że 4850 dostanie skrzydeł na na 4ghz i 4 rdzeniach jest co najmniej śmieszne. Kupiłem tą kartę 2 lata temu, a wtedy 4 rdzeniowe procesory za ludzkie pieniądze były taktowane 1,8ghz. Idąc tym tropem zaraz się okaże że voodoo3 dostaje skrzydeł na 6 rdzeniach....

Co do kupowania dodatkowego geforca to nvidia zablokowała w sterownikach taką możliwość i jeśli wykryją w systemie że radeon jest główną kartą to przestaje obliczać physxa. Zapewne da się to obejść stosując jakieś modyfikowane sterowniki ale nie każda płyta posiada 2 sloty PCIe 16x. Do tego jeśli ktoś wydaje ostatni grosz na kartę za 300zł to raczej nie będzie też inwestował w kolejnego geforca. Inna sprawa że mając płytę do SLI albo crossfire to chyba więcej korzyści przyniesie nam spięcie dwóch kart tego samego producenta ale to z kolei stwarza problem z zasilaczem i podniesieniem temperatury w obudowie.

W tej chwili posiadam od kilku dni Athlona x4 2,9ghz, a wcześniej x2 również 2,9ghz. Poprawiło to dramatycznie wydajność w tym nieszczęsnym F1. Wydaje mi się tylko że gdybym posiadał porównywalnego geforca do mojego HD4850 to mógłbym dalej grać na x2 który nie byłby obarczony w takim stopniu fizyką.

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
06-10-2010, 02:25
"nie spotkałem się jeszcze z taka gra która wymaga physx bo inaczej nie będzie działać jest to tylko opcja" - będzie działać tylko że wtedy physxa oblicza procesor. Przykładem jest mafia II w którym na radeonie odpale sobie go, problem w tym że mam 8 klatek pomimo tego że mam 4 rdzenie.

andrzejs82

  • 15 / 4962
  • Nowy użytkownik
06-10-2010, 14:19
zacznijmy od tego ze twój procesor to kastrat i do gier to on sie za bardzo nie nadaje juz lepiej bylo w tej cenie kupic x2 Phenoma i liczyc na odblokowanie dwóch pozostalych rdzeni niz kupowac tego athlona pozbawionego L3 ktory ma calkiem istotny wplyw na wydajnosc w grach

co do tego ze 4850 dostanie slrzydel przy 4 Ghz ( no moze troche przesadzilem z tymi skrzydlami bo jest to juz dosc stara karta ale ciagle jara i przy 3,6 Ghz na procku wydajnosc w grach z ta karta znaczaco wzrosnie oczwysicie nie mozna oczekiwać cudów ale bedzie to odczuwalne )

na rynku praktycznie wszystkie mobo posiadaja przynajmniej dwa sloty PCI-E x16 wiec polaczenie dwoch kart nie stanowi dzisiaj problemu, co do SLI czy CF to tez nie jest tak bajecznie bo wydajnosc wcale nie wzrasta dwukrotnie oraz mamy microstuttering
polaczenie radeona i GF byl przykladem ktory oczywiscie bez problemu mozna zastosować przy odpowiedniej płycie  

 

andrzejs82

  • 15 / 4962
  • Nowy użytkownik
06-10-2010, 14:25
zapomnialem napisac ze moje wypowiedzi maja charakter ogólny mamy sporo rodzajów radeonow ( nie ktore znacząco okrojone itd inne z możliwością dobrego oc jak gigabyte 4850 cooled by zalman) tyczy sie to seri 4xxx i  5xxx
tak samo sprawa wyglada z GF  

Radical

  • 721 / 5194
  • Ekspert
06-10-2010, 22:24
może i mój athlon nie ma L3 ale przed zakupem porównywałem benchmarki do phenoma x4 3ghz w grach i różnica była rzedu 5-6 fps przy wynikach rzędu 50-60 więc uznałem że dopłacanie kolejnych 150zł nie ma sensu bo tyle to uzyskam po OC. W niektórych aplikacjach różnica była taka że phenom był prawie 2 krotnie szybszy no ale że żadnej z tych aplikacji nie używam.... Ja np mam płytę micro ATX i nie mam 2 slotów. Zanim powiesz że trzeba było kupić inną płytę to Ci powiem że kupiłem ją 4 lata temu pod semprona 3000, później siedział w niej x2 a teraz po upgrejdzie biosu x4. Biorąc pod uwagę że kosztowała niecałe 300zł to jest to niesłychane że po tylu latach mogę do niej wstawić nawet phenoma x4.