Audiohobby.pl

Yamaha CDX-700 - nie czyta płyt

JAJO

  • 30 / 5880
  • Użytkownik
30-04-2008, 14:18
Witam.

Niecały tydzień temu kupiłem odtwarzacz CD Yamaha CDX-700 (Allegro) i do tej pory sprawował się OK.
Ale dzisiaj pojawił się dziwny problem. Mianowicie po włożeniu kolejnej płyty poprostu przestał czytać. Tzn. chwile czyta (dosłownie pare sekund) i cisza. Zachowuje sie tak jakby nie było CD w napedzie.
Próbowałem z różnymi płytami, nawet tymi które do tej pory odtwarzał ale to samo.

Co może być przyczyną, że nagle przestało mi czytać płyty CD? Czyżby laser się zepsuł tak nagle? A może coś innego?

Bardzo proszę o pomoc czy jakieś wskazówki bo naprawde nie wiem co z tym fantem zrobić.

Z góry dziękuję.

PZDR.
q(-_-)p

paww

  • 327 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
30-04-2008, 14:26
Proponuję na początek "powalczyć" z regulacją serwa. Chociaż może to niestety być objaw padniętego lasera.

michal

  • 59 / 5891
  • Użytkownik
30-04-2008, 18:33
Czy soczewka podnosi się i zaświeca się na chwilę? Czy CD kręci płytą ?
Na początek sprężone powietrze i wacik z izopropanolem.

JAJO

  • 30 / 5880
  • Użytkownik
30-04-2008, 21:36
Patrzylem do srodka i ku mojemu zdziwieniu wszystko wyglada jak nowe jak na tak wiekowy sprzet. Postaram sie zamiescic fotki jak tylko uda mi sie je zgrac z aparatu kolegi.

Jesli chodzi o poruszanie sie plyty nic wlasciwie nie slysze. Wkladam CD, mrugnie 2x napis \'disc\' na wyswietlaczu i stoi tak jakby nie bylo wogole plyty. O_o

Postaram sie przeczyscic laser najpierw tylko jak to dokladnie zrobic zeby nic nie uszkodzic?

Ile kosztuje nowy laser do takiego sprzetu jesli jest wogole dostepny albo zamiennik? Oplaca sie to wogole wymieniac?
q(-_-)p

AmAdeuz

  • 44 / 5892
  • Użytkownik
30-04-2008, 23:08
Moze Ci Twoj kontrahent z allegro dopalil (podkrecil) laser przed sprzedaza, a teraz biedak juz zionie ducha (laser, nie kontahent ;-) Sprawdz jeszcze prowadnice, moze ja lekko nasmaruj (ja uzywam do tego rowerowego finishline\'a)
pozdrawiam

JAJO

  • 30 / 5880
  • Użytkownik
01-05-2008, 01:36
Kontaktowalem sie z nim i mowil ze nie mial problemow podczas 3-miesiecznego uzytkowania.
Dziwne to ze nagle przestalo dzialac kiedy dzialalo wczesniej bez zarzutu. Moze podczas transportu cos sie pouzowalo albo odczepilo. Kompletnie wiem na co mam patrzec. O_o
q(-_-)p

JAJO

  • 30 / 5880
  • Użytkownik
03-05-2008, 14:56
Tak wyglada wnetrze tego CDX\'a. Moglby ktos mi wskazac w ktorym miejscu cos jest nie tak i co sprawdzic?
q(-_-)p

Molibden

  • 1906 / 5898
  • Ekspert
03-05-2008, 16:04
Przede wszytkim to czy laser świeci i czy próbuje zakręcić płytą. Tam masz 5-6 potencjometrów na druku do regulacji servo, poisane tracking / focus offset / gain i pewnie PLL. zaznacz ich położenie pisakiem, jeśli laser świecia po przeczyszczeniu go nie kręci to te regulacje nie zaszkodzą (czasami trzeba minimalnie ruszyć). Inna rzecz to mocowanie napędu i jego zawieszenie, jeżeli tam jest coś nie tak i np.  płyta jest za nisko ta tależyku to też nie czyta.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

paww

  • 327 / 5896
  • Zaawansowany użytkownik
03-05-2008, 19:16
W tej sytuacji wszelkie regulacje mogą tylko pomóc. Jednak trzeba pamiętać o jednym: cierpliwość i wytrwałość - to jest bardzo ważne jeśli chce się coś uzyskać.

Molibden

  • 1906 / 5898
  • Ekspert
03-05-2008, 20:21
OK ale trzeba zacząć od sprawdzenia lasera, no i przydałoby się ustalić czy nie był podkręcony (niełatwo, bez pomairu prądu lasera).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

JAJO

  • 30 / 5880
  • Użytkownik
04-05-2008, 00:19
Sprawdzalem po wlozeniu plytki i faktycznie ani drgnie. Nawet sie nie porusza. Wniosek z tego taki ze byc moze siedzi za nisko albo cos ja blokuje.

Z tym ze co dokladnie mam ruszyc, sprawdzic?

Moglby ktos sciagnac to zdjecie i zaznaczyc strzalka w ktorym miejscu mam cokolwiek zrobic (pomijajac laser bo mniej wiecej wiem jak to wyglada) z tego wzgledu ze jestem kompletnym laikiem w kwesti sprzetu elektronicznego. Gdybym wiedzial jak to funkcjonuje pewnie bym dal rade ale nie widzialem wczesniej.

Z gory dzX.
q(-_-)p

AWS 303

  • 854 / 5893
  • Ekspert
04-05-2008, 12:11
Witam.
1. Sprawdź poprawny styk zaznaczonych na niebiesko przewodów (wtyczek)
2. Sprawdź, czy płytka nie próbuje się poruszyć, czy ją coś nie blokuje itp.
3. Zaznacz pisakiem położenie zaznaczonych na czerwono potencjometrów, a później spróbuj nimi wyregulować.

Jeśli to nic nie da, będziemy myśleć dalej... :)

AWS 303

  • 854 / 5893
  • Ekspert
04-05-2008, 12:16
PS. Napisz jaki typ lasera siedzi w tym CD. To jest napisane na laserze.

AWS 303

  • 854 / 5893
  • Ekspert
04-05-2008, 12:18
Jeszcze fota

przemo_sunny

  • 521 / 5882
  • Ekspert
04-05-2008, 12:35
>> JAJO, 2008-05-04 00:19:01
Sprawdzalem po wlozeniu plytki i faktycznie ani drgnie. Nawet sie nie porusza. Wniosek z tego taki ze byc moze siedzi za nisko albo cos ja blokuje.

Tzn co?  Płytka nie drgnie czy laser nie drgnie? To różnica. Otwórz obudowę i tam jest taka płaska tacka z kółkiem co dociska płytę. Nad tą żółtą naklejką z ostrzeżeniem są dwie śrubki, odkręć je i zdejmij tą tackę, uważaj przy tym na sprężynę która jest nieco dalej bo może wystrzelić. Włącz odtwarzacz i obserwuj soczewkę lasera czy unosi się góra-dół przez chwilę od włączenia. Możesz też ostrożnie spojrzeć na soczewkę (również zaraz po włączeniu - tylko nie patrz za długo) czy laser świecie (takie cieniutkie czerwone światełko). Jakbyś mógł to podaj fotki samego lasera (po wyjęciu tej tacki która dociska płytę). Miałem odtwarzacz z identycznym napędem, ale nie pamiętam już jak się laser z niego wyciągało. Możliwe, że będzie widać PRka od mocy lasera. Będzie na 100% zalakowany jakąś farbą w ilościach wystarczających do sprawdzenia czy był ruszany. PRek od serwa nie ruszaj na razie (jeśli odtwarzacz działał to są dobrze ustawione). Z przodu przed tym dużym kółkiem od wysuwu szuflady jest malutka płyteczka z przełącznikiem, sprawdź te styki i ewentualnie popraw.