Audiohobby.pl

8 cali na bas do wzm malej mocy...

WaldeK

  • 188 / 5388
  • Aktywny użytkownik
01-06-2010, 12:13
Witam!


Pytanie jak w temacie . Szukam 8 calowego głośnika basowego , który  łatwo będzie wysterować wzmacniaczem o niedużej mocy - około 10W/8 Ohm . Obudowa to OZ lub BR .
Z doświadczenia jednak wiem ze OZ ma w kwestii wysterowania spore wymagania...
Potrzebuje uzyskać docelowo w obudowie około 89- 91dB Ma pracować do około 200- 300 Hz .

Tzw niskie zejście nie jest  priorytetem

Cena - do 250 - 300 zl /szt

Macie jakieś sprawdzone propozycje?

WaldeK

mordensiur

  • 934 / 5803
  • Ekspert
01-06-2010, 13:46
Może Tonsil 20/100/3?
http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=1114

Już się na forum pojawiały pomysły na jego aplikację.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
01-06-2010, 15:20
Ten Tonsil jest 4Ohmowy ale efektywnośc w karcie podają dla jednego wata, nie dla 2,83V. Czyli teoretycznie ma 89db 1w/1m i 92db 2,83V/1m. Jeśli wzmacniacz nie będzie miał problemów z impedancją 4Ohm powinno być ok.

CA22RNY to świetny głośnik ale aż 3 razy droższy, 375pln vs 135 pln. Jego główne przewagi to linowość charakterystyki i optymalizacja dla większych wychyleń. Biorąc pod uwagę dostępną moc i aplikację jako dół 3way, owa linowość w funkcji wychylenia oraz sporo większe Xmax tracą na znaczeniu, więc rzeczywiście Tonsil może być ciekawym pomysłem.

mordensiur

  • 934 / 5803
  • Ekspert
01-06-2010, 15:47
Może to trochę nie po drodze przy tym projekcie, ale ciekaw jestem tego Founteka:
http://www.allegro.pl/item1056882392_fountek_fw200_glosnik_basowy_precyzja_basu_extra.html

Cenowo i nie tylko, to bezpośredni konkuremt Daytona RS225.


Jest też jeszcze BEYMA 8 BR 40 dostepna w Elmuzie.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

mordensiur

  • 934 / 5803
  • Ekspert
01-06-2010, 16:18
Ew. coś używanego:
http://www.allegro.pl/item1057926967_duze_basowe_rft_40va_4ohmy_20cm_zobacz.html

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

WaldeK

  • 188 / 5388
  • Aktywny użytkownik
02-06-2010, 11:16
Witam!

Dzieki Panowie za sugestie!
Wzmacniacz nie sprawia problemów przy 4 Ohm wiec najprawdopodobniej mój wybór padnie na Tonsila .
Dodatkowym argumentem jest tu cena :-)



Pozdrawiam

WaldeK

lancaster

  • Gość
02-06-2010, 13:29
Ten Fountek wygląda na pomiarach dobrze nawet jako niskośredniotonowy.
Jezeli bys sie na niego zdecydował Waldek napisz kilka słów o wrażeniach.

WaldeK

  • 188 / 5388
  • Aktywny użytkownik
02-06-2010, 14:14


Lan

Jako ze mój nowy system będzie bardzo "eksperymentalny"  wiec póki co będę starał się nie pakować w koszta.
Na początek zabiorę się za Tonsila. Jak się coś wykluje to postaram się  wszystko opisać
Jeżeli moja koncepcja się sprawdzi ( chodzi o system  wzmacniacz- głośniki - pomieszczenie) i będę wiedzieć ze warto dalej iść w tym kierunku będę myślał o  wymianie na coś lepszego . O ile będzie taka konieczność :-)



 
WaldeK

  • Gość
04-06-2010, 19:00
Fountek FW200 wygląda raczej na głośnik do OZ.

Tonsil gdn 20/100/3 rzeczywiście ma sporą efektywność jak na basowca, ale nadaje się raczej do mniejszej obudowy i nie będzie bardzo nisko grał. Tonsil podaje zakres pasma od 55 hz. W praktyce to jest głośnik do suba aktywnego. Jeśli go przefiltrować bardzo nisko, poniżej 200 hz pasywnie, to również na efektywności dużo straci.
Jednak w tej cenie rzeczywiście nie widać dla niego konkurencji do konstrukcji 3 dr. tej wielkości.

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
04-06-2010, 21:45
Zgadzam się, że efektywność referencyjna, a właściwa efektywność na dole pasma po uwzględnieniu baffle step to dwie różne rzeczy. Tonsil pisze przy pomiarze, że zostal wykonany w OZ 24l, nie w odgrodzie. Poza tym room gain podciągnie trochę dół pasma, więc powinno być ok.

  • Gość
05-06-2010, 08:01
Tonsil dla wszystkich głośników 8’ wykonuje pomiary w OZ 24 litry.
Jeden symulator pokazuje mi dla niego małą obudowę optymalną bez niskiego basu, drugi pokazuje możliwość jej zwiększenia bez wywołania siodła na wykresie ciśnienia basu, ciekawe różnice.
Ciekawe jakby się sprawdził w układzie izobarycznym filtrowany poniżej 500 Hz w połączeniu szeregowym. Wychodzi mi, że dałby nisko schodzący bas w obudowie 20 litrów.
Można takie głośniki łączyć szeregowo do układów izobarycznch albo pasmowo-przepustowych?

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
05-06-2010, 10:53
Programy symulacyjne są dobre tylko do tego żeby złapać ogólny zarys. Prównałem Tonsila GDN 20/100/3 z Seasem CA22RNY. Tonsil w 35 litrach strojonych do 35Hz zachowuje się niemal identycznie do Seasa w 40 litrach fb 36Hz (moja aktualna aplikacja). Ten program nie uwzględnia szeregowej cewki w torze woofera wpływającej na jego Qts.

Na pierwszym wykresie nie oznaczałem kolrów, gdyż charakterystyki są niemal identyczne. Na drugim jest power handling i widać bardzo dużą różnicę, w okolicach 50Hz Tonsil wytrzymuje zaledwie 23 waty nie przekraczając swojego Xmax, podczas gdy Seas ponad 50 watów. W tej konkretnej aplikacji nie ma to większego znaczenia, gdyż niewielka moc wzmacniacza nie będzie w stanie spowodować przesterowania amplitudowego.

W praktyce taka charakterystyka basu, jaką ma Seas CA22RNY w 40l fb-35-38Hz jest dla mnie absolutnie wystaczająca, z room gain schodzi w okolice 30-35Hz z wyraźnym natężeniem.

  • Gość
06-06-2010, 00:05
Charakterystyka mocy zależy od przyjętego wychylenia (mówimy o głośnikach tej samej wielkości). Przy tym dla normy stosowanej w Tonsilu jest to wychylenie geometryczne pracy liniowej. Dla innych norm może być to wychylenie o ok. 30% wyższe ponad liniowe.
W taki sam sposób różni się moc znamionowa, może byś katowanie sinusem bez przerwy ale przerwa i pik jak u skandynawów albo jeszcze inna swobodna fantazja.
Na szczęście wykres charakterystyki mocy w WinISD nic nie mówi o wytrzymałości. Jeśli prawidłowo i jednakowo wprowadzimy parametr mocy oraz wychylenie geometryczne to uzyskamy porównanie mocy przenoszonej z najmniejszymi zniekształceniami od amplitudy membrany.

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
06-06-2010, 11:07
"Charakterystyka mocy zależy od przyjętego wychylenia (mówimy o głośnikach tej samej wielkości)"

Głównie choć czynników jest znacznie więcej. Objętość i ewentualne strojenie obudowy oraz podatność zawieszeń ma tutaj dużo do powiedzenia.


"Przy tym dla normy stosowanej w Tonsilu jest to wychylenie geometryczne pracy liniowej. Dla innych norm może być to wychylenie o ok. 30% wyższe ponad liniowe."

Zarówno dla Tonsila, jak i dla Seasa wprowdzałem parametr Xmax na podstawie połowy różnicy wysokości cewki i szczeliny magnetycznej. Dal przykładu, według innej normy wychyleniem linowym jest określane maksymalne wychylenie, podczas którego poziom zniekształceń nie przekracza 10%. Na tej zasadzie określa wyniki np. magazyn voice coil, mierząc linowość napędów w funkcji wychylenia i rzadko kiedy osiągają THD poniżej 10% dla swojego geometrycznego Xmax.


W taki sam sposób różni się moc znamionowa, może byś katowanie sinusem bez przerwy ale przerwa i pik jak u skandynawów albo jeszcze inna swobodna fantazja."

Cóż moc znamionowa mnie zbytnio nie ineresuje, więcej w tym temacie mówi mi budowa głośnika. Seas CA22RNY ma większą i dłuższą cewkę (śr. 39mm, dł 18mm vs śr. 35mm, dł 15,5mm) i nieporównywalnie lepszą wentylację, a mimo wszystko podają dla nie 90 watów mocy znamionowej, a dla Tonsila 100 ;)


"Na szczęście wykres charakterystyki mocy w WinISD nic nie mówi o wytrzymałości. Jeśli prawidłowo i jednakowo wprowadzimy parametr mocy oraz wychylenie geometryczne to uzyskamy porównanie mocy przenoszonej z najmniejszymi zniekształceniami od amplitudy membrany."

To co przedstwaiłem jest wykresem maksymalnej mocy dla xmax głośnika w funkcji częstotliwości. Są to tylko symulacje ale dają ogólne pojęcie, gdzie głośnik ma njawiększe wychylenia i jaka moc jest potrzebna dla przekroczenia jego geometrycznego xmax.

benek161

  • 2 / 4949
  • Nowy użytkownik
09-04-2012, 22:45
Sorry że odświeżam temat ale nie chcę zakładać drugiego...
Otóż mam prawie za darmo parę głośników 8 calowych seasów CA21RE (membrana papierowa, lakierowana na gumie, wymaga obudowy zamkniętej). Zastanawiam się czy nadawałby się do dużych monitorów lub kolumn podłogowych 2 drożnych (8+1 cala)? Oczywiście jestem świadomy że trzeba by łączyć je z dobrą kopułką znoszącą niski podział (planowałem z seasem 27TBFC/G). Warto bawić się tymi głośnikami czy dać sobie spokój i kupić coś współczesnego np 22 cm papierowego seasa ?
http://www.seas.no/images/stories/vintage/pdfdataheet/h0397_ca21re.pdf