Audiohobby.pl

Zwrotnica przestrajalna, pasywna

  • Gość
12-05-2010, 09:01
Jak powinna być zrobiona pasywna zwrotnica do strojenia brzmienia zestawu głosnikowego? Czodzi o taką zwrotnicę która ma mozliwość zmiany kluczowych parametrów bez konieczności żąglowania cewkami, kondensatorami i rezystorami. Coś na zasadzie - siadam w fotelu i kręcę trzema gałkami/zworkami w zwrotnicy mogąc natychmiast porównywać efekty brzmieniowe.

Czy coś takiego jest mozliwe dla uniwersalnych [w miarę] zastosowań?
Na stronie pewnego producenta przeczytałem następujący tekst: "Wykonalismy setki...fizycznych układów filtrów dzieki naszej 12 strumieniowej przestrajalnej zwrotnicy pasywnej"

Czegoś podobnego poszukuję. Zwrotnica przestrajalna - jak zbudować co przestrajać i w jaki sposób?

mordensiur

  • 934 / 5804
  • Ekspert
12-05-2010, 09:15
na diyaudio.pl jest taki schemat gdzieś.
Jak wrócę z egzaminu to wyszperam to.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

  • Gość
12-05-2010, 10:19
Bedę wdzięczny za wszelkie informację na temat takiej zwrotnicy.

Krysew

  • 541 / 5889
  • Ekspert
12-05-2010, 12:22

mordensiur

  • 934 / 5804
  • Ekspert
12-05-2010, 14:44
Cadam, tu ten link:
http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=13000&highlight=zwrotnica

BTW - Biotechnologia na "5" :)

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

  • Gość
12-05-2010, 16:28
Dzięki. Poczytałem wszystkie wątki. Postanowiłem rozwiązać problem bardziej prymitywnie. Zrobię pajączka na zaciskach sprężynowych do szybkiej zamiany elementów w trakcie prób. Może najwyżej tłumik rezystorowy na przełączniku obrotowym.

Wykonywanie zwrotnicy całkowicie przestrajalnej w formie ostatecznej konstrukcji mogłoby spowodować duży dylemat. Kiedy już bym wszystko podłączył zasiadł do słuchania i zapadł w zadumę...
Co by tu jeszcze pokręcić???

  • Gość
12-05-2010, 17:13
Swoją drogą na tym diyaudio.pl bardzo dziwne problemy ludzie mają. Na  kłóca się czyje pomiary sa mniej wiarygodne a na końcu dochodza do wniosku że najlepiej nie mierzyć bo każdy pomiar wprowadza błąd. Albo taka dyskusja jak ta: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=11903&postdays=0&postorder=asc&start=75&sid=d0234a8b6d5c041bc49d8648f1f17b47  „interesuje mnie to jak wygląda sprawa np.norm czy czegoś takiego.Produkując zestaw głośnikowy powinien on być spolaryzowany,bo przecież odwracając polaryzację na niskotonowym a nie kopółce,robimy to samo ja byśmy pomylili plusa z minusem przy terminalu....”

Ja nie mogę jacy dokładni. Zmieni polaryzację kolumny jak sobie na schemacie odwróci polaryzację niskotonowego zamiast wysokotonowego? Ale jak przekręci terminal żeby miał „czerwony” z powrotem na plusie zamiast na minusie, to też zmieni polaryzację kolumny?

Zrobię coś podobnego jak tutaj http://www.audioxpress.com/magsdirx/ax/addenda/media/ramaswamy2749.pdf
Tylko bez bananków, lecz wprost na sprężynkach.

mordensiur

  • 934 / 5804
  • Ekspert
12-05-2010, 17:37
cadam, avw - przepraszam pomyliłem nicki :)

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać