Audiohobby.pl

Tani dobry wzmacniacz do słuchawek.

Dawid-SS

  • 325 / 5525
  • Zaawansowany użytkownik
02-02-2010, 11:42
Witam! Chciałbym kupić jakiś tani wzmacniacz słuchawkowy, do domu, napędzane będą nim słuchawki od 32Ohm do 120Ohm. Zalezy mi na dobrym brzmieniu, a raczej na niewtrącaniu się w brzmienie tak bardzo - czytać neutralnosc - Aktualnie posiadam beresforda TC-7520V2 po modyfikacjach potencjometru i portu USB, lecz zauważyłem ze nie jest on w stanie dobrze napędzić słuchawki takie jak HD595. Gra to przyjemnie ale wymaga przekręcenia gałki na drugą strone w celu głosniejszego posłuchania. I co byście polecili, chciałbym coś taniego i dobrego, ceny wydaje mi się ze do 500zl max, czy lepiej lampe czy tranzystorek, a moze układ scalony ??

asmagus

  • 4439 / 5482
  • Ekspert
02-02-2010, 11:54
Wałkowałem ten temat od pół roku - do niskomowych słuchawek lepszy będzie tranzystorek niż OTL, choć z wysokoefektywnymi słuchawkami, mały OTL jakim jest HPA-03 radzi sobie całkiem dobrze (nowy w wersji podstawowej kosztuj 650 - w lepszej ok 1000). Do 500 pln z nowych rzeczy to chyba tylko Holdegron Ci zostaje.

Robiłem ostatnio porównanie mojego HPA-03 R (z różnymi dodatkowymi modami i EHG 6922 na drivie i 2 x Tesla Gold Pin na mocy) i Meier Audio Corda Swing (oba kosztowały mnie ok 1100 pln plus do HPA kilka dopłat za modyfikacje) z słuchawkami 24 omowymi Sony 7509 HD. Posłużyłem się tu "patentem" Piotra Ryki, który w jedym z tyestów wyczytałem, tzn. do CD playera podłączyłem jeden wzmak do wyjścia wariable, drugi do wyjści FIXed, w obu wzmacniaczach ustawiłem "na ucho" taką samą głośność i tylko przepinałem jacka z jednego wzmaka do drugiego (wzmaki na wyjściach cd również zamieniałem).

Wnioski, przynajmniej mnie bardzo zaskoczyły, spodziewałem się znacznej różnicy a różnice są niewielkie mimo, iż konstrukcje zupełnie inne.

Swing - zdecydowanie lepiej prowadzi dolne rejestry, bas jest kontrolowany i nie rozłazi się, dźwięk jest gładki, szybki i przyjemnie relaksujący, ciepły w miarę, góra czytelna ale nie kuje.
HPA-03 - z pewnością średnica ma więcej "powietrza" i jest bardziej szczegółowa a góra wyraźniejsza (pewnie za sprawą EHG 6922).

Doświadczenie to pokazał mi, że nie ma co drzeć kotów o to jakie rozwiązanie konstrukcyjne (OTL, SS itd) jest co do idei lepsze gdyż, każdym z nich można zrobić dobry wzmacniacz.



Dawid-SS

  • 325 / 5525
  • Zaawansowany użytkownik
02-02-2010, 12:10
Rozumiem, dzięki za odpowiedz. Myślałem o holdegronie ale jakoś nie moge się przekonać ze takie gówienko malusi poradzi sobie z słuchawkami jakimiś. Musiał bym od kogoś pożyczyć i posłuchać. Dla jasnosci, ja swój wzmacniacz będe spinał z beresfordem, myślę jeszcze czy czasem nie połącze obu konstrukcji w jedną, chociaz na przyszłościowe myślenie mija się to z celem gdyż może kiedyś kupie znów coś lepszego a beresford zostanie, jest to jedyny DAC ktory spinam z PC za pomocą USB bez żadnych dodatków, kupiłem ze względu na opinie i to że mam laptopa i był on wspaniałym wyjsciem na początek zabaw z słuchawkami(wzmacniaczyk słuchawkowy) no ale to początek, teraz chce lepiej. Co do OTL, znalazłem stronke http://www.audiolamp.za.pl/ i tutaj oferowane są wzmacniacze do 500zł myślałem żeby kupić wzmacniacz na 6N13S. Ogolnie nie mam doświadczenia z wzmacniaczami słuchawkowymi gdyż zadnego jeszcze nie posiadałem, a odsłuchu dokonać nigdzie blisko nie moge...

Dawid-SS

  • 325 / 5525
  • Zaawansowany użytkownik
02-02-2010, 12:14
P.S. Suchawki też się zmienia i nie wiem czy nie będe miał wysokoomowców kiedyś a znów wtedy nie będzie mnie jednocześnie stać na nowe sluchawki i na nowy wzmacniaczyk do nich więc system taki z przemyśleniem bym wolal, dlatego zadałem tutaj pytanie bo na reszcie forum w necie czytam tylko opinie o kazdym wzmacniaczu i kazda jest mega pozytywna...

Tomeku

  • 16 / 5365
  • Nowy użytkownik
02-02-2010, 12:15
Holdegrona można wypożyczyć od samego konstruktora za kaucją: http://holdegron.fm.interia.pl/bezryzyka.htm

Według mnie z HD595 poradzi sobie bezproblemowo.

Dawid-SS

  • 325 / 5525
  • Zaawansowany użytkownik
02-02-2010, 12:32
Uff 800zl kaucji ;D no nieźle :) Chciałbym żeby ktoś mi powiedział co jest dobre i już to przerobił itd :) Ale nie chce opinie jednej osoby, wiem że wiecej ludzi słuchało wiekszości wzmacniaczy z tych półek, czyli moonlight, holdegron, jakieś OTL tańsze, itd...

P.S. Jakbym chciał coś przenośnego to kupiłbym MxM, a ja chce do domu :) nie bawie się w portable ;)

asmagus

  • 4439 / 5482
  • Ekspert
02-02-2010, 13:02
Tani OTL i uniwersalność to pojęcie sprzeczne, przynajmniej tak wygląda moje dotychczasowe doświadczenie.

Moonlight z pewnością jest lepszy niż holdegron tylko trudno kupić... majkel ma małe moce przerobowe z tego co się orientuję.

Co do kwoty ok 500 pln, może coś używanego lepiej poszukać ... lub chińczyka? Ostatnio gdzieś na forum wklejałem linka do taniego kolna Lehmanna.

Tomeku

  • 16 / 5365
  • Nowy użytkownik
02-02-2010, 13:08

asmagus

  • 4439 / 5482
  • Ekspert
02-02-2010, 13:15
Z 400 pln trudno kupić coś lepszego.

voegelin

  • 14 / 5311
  • Nowy użytkownik
02-02-2010, 13:49
Polecam jeszcze napisać do Piotra608. Wystawia regularnie na allegro nową wersję wzmacniacza Meritum608.  Ja nabylem wersję heavy duty i np.  AKG k530 graly z nim bardzo ladnie. Natomiast  sluchawek 250 ohmowych już nie ,,wyciągal".

Cena tego wzmacniacza waha się od 55 zl do 190 zlotych. Zależy co jest w środku.

Dawid-SS

  • 325 / 5525
  • Zaawansowany użytkownik
02-02-2010, 14:05
Dziekuje za odpowiedzi, troche smieszne mi sie wydaje to wszystko bo moonlight zasilany jest zasilaczem ktory ma gora 5W(tak wynika z obrazka) nie wiem jak inne. OTL jest dla mnie pewnym wejsciem w swiat lampek tez, sam nie wiem co dla mnie lepsze, nie chodzi zaraz o jakieś mega moce, głównie chodzi o sterowanie słuchawkami, co z mocą ma troche wspolnego. Korzystał ktoś z OTL tych co podałem ?? Do 6S19P jest podana " Moc dla obciążenia 32 om - 25mW , 300 om - 95mW " holdegron ma natomiast 100mW przy 32R i 85mW przy 600R... Znacznie wieksza moc, co może pomóc sterowaniu słuchawkami małej impredancji. Lampki najczesciej pracują w klasie A, a holdegron?

Jestem nastawiony albo na małą lampe, albo na holdegrona.

http://www.audioton.republika.pl/wzm-sluchaw.html podobna konstrukcja do tej http://www.audiolamp.za.pl/6n13s.html#200 ale ta pierwsza ma chyba trafko wyjsciowe co da nam lepsze sterowanie(tak mi sie wydaje) dla słuchawek niskoomowych.

majkel

  • 7476 / 5933
  • Ekspert
02-02-2010, 15:06
Możesz sobie kupić mocniejszy zasilacz tylko po co skoro wydajność prądowa Moonlighta to 500mA prądu szczytowego i 10V napięcia międzyszczytowego? W 32 omy wpompowuje 300~400mW na kanał, 40mW w 300 omów, 20mW w 600 omów. AKG K601 i K701 napędza optymalnie, bo ma 100mW i 200mW (tyle jest maks) dla jednych i drugich odpowiednio.

>Jestem nastawiony albo na małą lampe, albo na holdegrona.

To jest postawienie sprawy w stylu "zjem cukierka, albo zjem cytrynę". Ja Ciebie nie namawiam na zakup Moonlighta, bo to nie moja aukcja, a sprzedają się one szybko z drugiej ręki. Do Denonów, Beyerdynamiców lub Sennheiserów miałbyś dobry napęd, do AKG lub Grado to już zależy od modelu i źródła.

x500

  • 461 / 5912
  • Zaawansowany użytkownik
02-02-2010, 15:35
Przepraszam ze tak wtrace ... mam soha III na sprzedarz , za 800pln

intuos

  • 1003 / 5933
  • Ekspert
02-02-2010, 15:35
>> Dawid-SS, 2010-02-02 14:05:05
Dziekuje za odpowiedzi, troche smieszne mi sie wydaje to wszystko bo moonlight zasilany jest zasilaczem ktory ma gora 5W(tak wynika z obrazka) nie wiem jak inne. OTL jest dla mnie pewnym wejsciem w swiat lampek tez, sam nie wiem co dla mnie lepsze, nie chodzi zaraz o jakieś mega moce, głównie chodzi o sterowanie słuchawkami, co z mocą ma troche wspolnego. Korzystał ktoś z OTL tych co podałem ?? Do 6S19P jest podana " Moc dla obciążenia 32 om - 25mW , 300 om - 95mW " holdegron ma natomiast 100mW przy 32R i 85mW przy 600R... Znacznie wieksza moc, co może pomóc sterowaniu słuchawkami małej impredancji. Lampki najczesciej pracują w klasie A, a holdegron?

Jestem nastawiony albo na małą lampe, albo na holdegrona.

Dawid,
nie patrz sie na specyfikacje bo ma ona malo wspolnego z rzeczywistoscia....
posluchaj tych co sluchali obarozwiązania i nie wyrabiaj sobie zdania na podsawie danych technicznych.

aasat

  • 2264 / 5916
  • Ekspert
02-02-2010, 15:39
>> Dawid-SS, 2010-02-02 14:05:05
holdegron ma natomiast 100mW przy 32R i 85mW przy 600R... Znacznie wieksza moc, co może pomóc sterowaniu słuchawkami małej impredancji. Lampki najczesciej pracują w klasie A, a holdegron?

Z tą mocą Holdegrona to uważałbym, u mnie nie wyrabiał z k340 czesto musiałem przekręcać gałkę na max\'a aby było w miarę głośno.