Audiohobby.pl

Elektrostaty - wątek ogólny

escaflowne

  • 190 / 5157
  • Aktywny użytkownik
05-06-2020, 13:22
Witam, tak na szybkości, nie ma mnie w domu. Canada to rozwinięcie wzmacniacza którego Słuchaliście w Poznaniu. Są już tam uwzględnione pewne wnioski Ductusa. M in podwyższony prąd stopnia sterujacego z 5.6mA do 8mA i końcówki z 9,5 do 12mA. Są też trochę wyższe napięcia zasilania. Dało to trochę więcej przestrzeni. Canada nie jest wzmacniaczem brzmiącym typowo "lampowo" .  Jest bardziej neutralna, bez lampowego ocieplania.
Nie jest wzorowana na żadnym projekcie z internetu, ale pewną inspiracją był "amity style amplifier" Lynna Olsona. Rozwiązania konstrukcyjne są inne, ale ogólna filozofia podobna.
Faktycznie wystawiłem z miesiąc temu podobny wzmacniacz na alledrogo, różni się minimalnie od tego który ma Radek - głównie rodzajem rezystorów - niektóre są zastąpione wersjami w obudowach smd.
gnuśny kocur

ductus

  • 1247 / 4838
  • Ekspert
11-06-2020, 12:41
Adam (escaflowne) zrobił dla mnie wzmacniacz mocno podobny do Canady - "escaff" (foto). Popieram słowa Karola: "Według mnie Canada to wzmacniacz lepszy od firmowych wzmacniaczy Staksa." Testowałem z trzema staxowymi wzmac., też z T8000 i Staxy SRM nie dorównują. Swojego nie sprzedaję!
Meeting - fajna sprawa, pozdrawiam wszystkich zaangażowanych.   

RadekBe

  • 31 / 1997
  • Użytkownik
12-06-2020, 21:24
Czołem Panowie!
Czy znajdzie się we Wrocławiu chętny do dania sposobności do posłuchania 007 mk2?
Chętnie, w ramach rewanżu, udostępnię Canadę kolegi Adama, z którą mają grać (aktualnie Lambda PRO). Oczywiście sposobność i rewanż mogą odbyć się w tym samym terminie na ustalonym gruncie :).

Hej! Po takiej zachęcie kolegów nie widzę możliwości by, cytując samego siebie, nie namówić kogoś na w/w wymianę krzyżową ;). Z opowieści 007 brzmią jak coś czego szukam.

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
13-06-2020, 22:55
Aż je wyciągnąłem i posłuchałem. Niestety nic się nie zmieniło. :)
To nie są szczególnie uniwersalne słuchawki. Są świetne pod warunkiem, że słuchana muzyka jest lekka, łatwa i przyjemna.
Najlepiej jakiś klimatyczny jazzik, przyjemny soul, hawajskie gitary, itp. W czymś takim są trudne do pobicia.
Nie wiem jakiej muzyki słuchasz, ale już do ostrzejszego popu, te słuchawki nie za bardzo się nadają.
Według mnie mają lepszą opinię, niż na to zasługują. @RadekBe, to oczywiście tylko moje zdanie.
Znam kilku kolegów, którzy nie spojrzą nawet na nic innego, niż elektrostaty Staksa.
Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i czego szukasz. Może rzeczywiście to SR-007 szukasz...
Ja uważam, że jeżeli koniecznie muszą być Staksy, to lepsze i to znacznie od 007 MK1, są SR-009.

RadekBe

  • 31 / 1997
  • Użytkownik
14-06-2020, 17:27
Aż je wyciągnąłem i posłuchałem. Niestety nic się nie zmieniło. :)
To nie są szczególnie uniwersalne słuchawki. Są świetne pod warunkiem, że słuchana muzyka jest lekka, łatwa i przyjemna.
Najlepiej jakiś klimatyczny jazzik, przyjemny soul, hawajskie gitary, itp. W czymś takim są trudne do pobicia.
Nie wiem jakiej muzyki słuchasz, ale już do ostrzejszego popu, te słuchawki nie za bardzo się nadają.
Według mnie mają lepszą opinię, niż na to zasługują. @RadekBe, to oczywiście tylko moje zdanie.
Znam kilku kolegów, którzy nie spojrzą nawet na nic innego, niż elektrostaty Staksa.
Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i czego szukasz. Może rzeczywiście to SR-007 szukasz...
Ja uważam, że jeżeli koniecznie muszą być Staksy, to lepsze i to znacznie od 007 MK1, są SR-009.

Hej. Dzięki za opinię. Przerobiłem już 202/207/507 i aktualnie Lambda PRO. 202 i 207 zniknęły, bo chciałem spróbować czegoś bardziej wyczynowego - padło na 507. Kupiłem jednak w cienmno. I pomimo ich ogólnej wczynowości problem polegał na tym, że są dla mnie męczące na dłużą metę - dostaję za dużo info na każdym polu, plus brakowało mi w nich holografii, precyzji umiejscowienia źródeł. Padło na Lambdy PRO, które w tym aspekcie są już znacznie lepsze, pomimo tego, że są słabsze w pozostałych. Cały czas czuję, że to jednak nie koniec i cały czas czegoś brakuje - możliwe, że nie osiągnę tego ze Staxami.
Swoją drogą zacząłem przygodę słuchawkową od Staxów właśnie, zatem wszystko przede mną i zakładam, że nie muszę ograniczać się do jednej technologii by pokryć wszystkie potrzeby ;)
Np. ostatni nabytek Audeze LCD-2C, także pierwsze planary i jestem zauroczony.
Słucham głónie elektroniki, aambientu, IDM, jazzu, folku, indie. A tego chyba nie da się pokryć jednym zestawem.
Podsumowując - chcę sprawdzić 007 by poznać granice Stax'a. No chyba, że poznać granicę to usłyszeć 009.

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
14-06-2020, 17:43
...
Podsumowując - chcę sprawdzić 007 by poznać granice Stax'a. No chyba, że poznać granicę to usłyszeć 009.

Moim zdaniem raczej to drugie, bo mimo wszystkich zalet SR-007MK1, dziewiątki potrafią znacznie więcej.
Poza tym SR-009 są dalej produkowane i w razie co przetworniki są do nich dostępne.
Mam nadzieję,że @Krzysztof_M podzieli moje odczucia. Co o tym sądzisz Krzysztofie?

RadekBe

  • 31 / 1997
  • Użytkownik
14-06-2020, 17:54
Moim zdaniem raczej to drugie, bo mimo wszystkich zalet SR-007MK1, dziewiątki potrafią znacznie więcej.
Poza tym SR-009 są dalej produkowane i w razie co przetworniki są do nich dostępne.
Mam nadzieję,że @Krzysztof_M podzieli moje odczucia. Co o tym sądzisz Krzysztofie?

mk2 nie biorą nawet udziału w zawodach?

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
14-06-2020, 17:58
Biorą. :) Ale chyba nie są lepsze od MK1.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
14-06-2020, 18:07
Hej

Wywołany do tablicy powtórzę tylko, że 007 Mk1 nie są awaryjnymi słuchawkami.
Nawet ich samoregulujący się sposób trzymania na głowie jest w sumie niezniszczalny.
Czego nie można powiedzieć o 009, ponieważ plastikowe elementy strzeliły nawet Wiktorowi, którego o złe traktowanie swoich Staxów posądzić żadna miarą nie można.

Ale nie można Karolowi odmówić słuszności, że w razie jakiejkolwiek nadzwyczajnej awarii przetworników, Stax nie pomoże, Mk1 to stary model.
Ale z drugiej strony i tak byłoby to nieopłacalne, nawet gdyby je posiadał - nie wierzę, że naprawa byłaby w jakikolwiek sposób tańsza niż kolejna sprawna para z drugiej ręki.

To samo dotyczy jednak każdego innego modelu Staxa - możliwość wymiany przetworników ma sens jedynie gdy kupujesz nowe modele prosto od dystrybutora.
Nawet jak sobie kupisz 009 z drugiej ręki, to jeśli dojdzie do uszkodzenia przetworników kontaktowanie się ze Staxem nie ma sensu.
Przetworników do Polski nie wyślą - słuchawki musiałyby lecieć do Japonii na naprawę.

Jedyny szansa, to, jeśli nie przejechał po nich walec, próba regeneracji.


Co do brzmienia - Skoro RadekBe miał już 507 i wie jak grają, to 009 są na tej samej osi brzmieniowej.
Dla jasności - również posiadałem 507 i mam do nich podobne spostrzeżenia i po roku się rozstaliśmy bez żalu.
A mimo to z 009 bardzo się polubiłem - to co w 507 było dobre 009 mają jeszcze lepsze, ale bez wad mniejszych braci.
Sposób prezentacji jednak w stosunku do 007 - niebo i ziemia, dlatego warto mieć obie wersje w domu :)
Gdybym miał jednak wybierać miedzy tymi dwoma modelami, wybrałbym 007 na podróż jako kolonista Marsa :)

Karol, jak tak psioczysz na swoje 007 - dawaj cenę, potrzebuję czegoś do komputera - Stare Omegi i 009 są za wielkie do tego celu :)

A co do Mk2 - po bardzo drobnej modyfikacji, według mnie, spokojnie wpisują się w szkołę 007, to ta sama filozofia konstrukcji przetworników, padów, trzymania na głowie.
Różnice są, ale jak ja uwielbiam potem te dywagacje z ludźmi, którym nawet kabel sieci komputerowej gra ... Wiarygodność tych "przepaści" brzmieniowych potem dla mnie spada lawinowo :)
Lepiej jednak sobie samemu posłuchać.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
14-06-2020, 18:35
Krzysztof odpowiem pytaniem na pytanie...
To ile to mówiłeś że chcesz, za te swoje stare Omegi z podmienionymi głośnikami? :)

RadekBe

  • 31 / 1997
  • Użytkownik
14-06-2020, 19:02
Dzięki Panowie,
reasumując, bo to co piszecie zgadza się z moim wyobrażeniem (bo nie ze słuchu) zarówno na temat samych słuchawek jak i brania czynnika wieku (z opinii forumowych)... słuchawek należy posłuchać :).
Z ciekawości jednak rozszerzę listę życzeń o 009, lokując je na pozycji nr 2.
I proszę niczym nie handlować bez konsultacji (żart) ;)

Karol

  • 2011 / 4323
  • Ekspert
14-06-2020, 19:40
;-))

Krzysztof_M

  • 1471 / 5285
  • Ekspert
14-06-2020, 21:50
Karolu - za bardzo Cię szanuję aby Ci sprzedawać takie stare heble, Niemiec (jeśli to kiedyś posiadał) to pewnie nawet nie płakał jak to sprzedawał :D
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Ged

  • 1715 / 5895
  • Ekspert
15-06-2020, 10:37
Dobrze zrozumiałem, Krzysztof, masz stare SR-Omegi i używasz ich na co dzień ?
Włodek

ductus

  • 1247 / 4838
  • Ekspert
15-06-2020, 12:36
Hehe, stare omegi na co dzień w pracy? To tak, jak barokowa zabytkowa porcelana na stoliku komputerowym, używana do codziennej kawy. Chapeau - tak daleko jeszcze nie jestem...