Audiohobby.pl

Obudowa tubowa vs TL

Lutek

  • 535 / 5859
  • Ekspert
03-02-2010, 12:59
Ale czy - w zwiazku z wysoka sprawnoscia tuby - nie bedzie tak, ze z koaksjala w takiej obudowie nie dostaniemy glosniejszego basu ? A jesli tego nalezy sie spodziewac, to zapewne ucierpi srednica, bedzie slabsza szczegolowosc, gorzej slyszalne kontury, a co za tym idzie, gorsza rozdzielczosc itp. - dzialanie "przyslony basowej". Obawiam sie o zachwanie rownowagi tonalnej na korzysc basu w stosunku do rownowagi, jaka byla w oryginalnych skrzynkach.
A jak wyglada sprawa skutecznosci TL w stosunku do obudowy tubowej i br. ?

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
03-02-2010, 13:19
Jesli kolumna ma miec akceptowalne rozmiary domowe, to nie da sie zrobic tuby back horn ( wspomaganie basu ), ktora bedzie miala zejscie basu rowne obudowie TL podobnych rozmiarow.
Sprawnosc lini transmisyjnej jest podobna do bas refleksu. Jednak jej zaleta jest lagodny spadek ponizej czestotliwosci strojenia w porownaniu do tuby i basrefleksu. Razem z podbiciem jakie daje nam pomieszczenie zysk na niskim basie jest znaczny z obudowy TL.
Oczywiscie tuby maja niskie znieksztalcenia, jednak obudowa TL legitymuje sie najnizszymi znieksztalceniami z szeregu obudow klasycznych typu basrefleks czy konstrukcji zamknietych.
Nalezy tez pamietac, ze wykonanie od podstaw konstrukcji TL jest prostsze od wykonania i zaprojektowania obudowy tubowej back horn loaded.

lancaster

  • Gość
03-02-2010, 13:29
Projekt horna do lekkich nie należy....w domowych warunkach można zapomnieć o "pełnej" tubie np. 30Hz.
Polecam poczytać Bruce Edgara
Dobre rozwiazania jakie widziałem opierają sie o np tubę strojoną 100Hz + poniżej sub LT. Wtedy mamay "strzał"/impakt z tuby i zejście z TL....takie trochę "żenienie" dla pasma, bo z tego co kojarzę LaScala jest zaprojektowana na ok 100Hz i pomimo, że wiele osób preferuje ją w porównaniu z Cornwallem to najniższej oktawy  LaScala rzecz jasna nie przetwarza.
Innym rozwiązaniem dla np. LaScali jakie widziałem w necie(nie słuchałem) jest dołożenie od dołu skrzyni z otworami B-R....nie wiem jak to ogólnie brzmi, ale idea jest taka, ze przednia część membrany woofera promieniuje w horn, a tylna cześć promieniuje w obudowę B-R(dokładkę)

magus

  • 20990 / 5895
  • Ekspert
03-02-2010, 13:44
na papierze LaScala schodzi do 53 Hz

(Klipschorn do 33 Hz)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
03-02-2010, 13:54
Lutek w swoich SRM masz obecnie pasmo 1,2-up z tuby i to się nie zmieni.
Odnośnie samego basu. W tej chwili przetwarza go u Ciebie B-R i na 100% lepszym rozwiązaniem będzie horn.
Zresztą w wyższych modelach Tannoy stosuje właśnie takie rozwiązanie...pomijając to które strojenie całości podoba mi się bardziej(a podoba mi się bardziej żwawe - jak u Ciebie) sam bas z B-R nie broni się przy tym z tuby....jedynie pod względem zejścia ma przewage. Skala, szybkość, barwa(mniejsze thd o których wspomniał Bacek - dotyczy to oczywiście całego pasma) w przetwarzanym paśmie na korzyść tuby.
Acapella w swoich hornach stosuje na średnicy głośniki Dynaudio - w tubie grają nie do poznania(szybko i z kopem).

lancaster

  • Gość
03-02-2010, 14:01
magus, pewnie w pomieszczeniu odpowiednio ustawione da radę....

http://www.klipsch.com/na-en/products/la-scala-ii-specifications/

powyżej w opisie 51Hz z informacją +/-4dB.
Wiedząc że La Scala jest dość liniowa możemy się spodziewać ze przy tych 53Hz mamy np. -6dB

Bacek

  • 2366 / 5888
  • Ekspert
03-02-2010, 16:23
Do lascali ludzie dorabiają sobie bassreflex i podobno wychodzi to świetnie. Tuba działa tu w swoim zakresie, bassreflex daje zejście, a że woofer pracuje do 400 Hz to specjalnie wiele średnicy nie psuje.

A w praktyce KHorn ma strojenie  na 50Hz a Jubilee do 40Hz. LaScala natomiast coś kole 90 Hz.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Lutek

  • 535 / 5859
  • Ekspert
03-02-2010, 18:32
>> Bacek, 2010-02-03 16:23:52
"...a że woofer pracuje do 400 Hz to specjalnie wiele średnicy nie psuje."

No..., tylko to pomieszczenie, juz wystarczajaco wszystko popsuje :-)

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
19-06-2011, 20:45
Zrobiłem symulacje TL w LspCAD i chyba średnio do tego ten program się nadaje.