Audiohobby.pl

Obudowa tubowa vs TL

lancaster

  • Gość
10-01-2010, 18:29
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
19:27 / 23 godz. temu
>> Dudeck, 2010-01-09 13:50:55
Z wszystkich iluśnastu tam kolumn jakie miałem ( dostępnych dla mnie finansowo ) takie właśnie zagrały najlepszym basem . Ale niskotonowiec w nich był "zauważalny" . Posłuchajcie współczesnych słupków drogowych z membranami "basowymi" wielkości spodka filiżanki i basreflexem . Ble .


Twoja odpowiedź
A przerabiales moze TL - linie transmisyjna ? Interesuje mnie ten temat. Jakich roznic mozna sie spodziewac w zakresie niskotonowym przyjmujac, ze taki sam glosnik znajdzie sie w dwu roznych obudowach - BR i TL ?

odpowiedz
konrad
(55/1/311)
Avatar: konrad
WYŚLIJ PW    
19:33 / 23 godz. temu
>> Lutek, 2010-01-09 19:27:41
http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=17504&;start=0

odpowiedz
yolaos
(508/8/674)
Oława /Wrocław
Avatar: yolaos
WYŚLIJ PW    
19:39 / 23 godz. temu
Przerabiałem na kolumnach T+A jest niezły ale w porównaniu do konstrukcji bas reflex nawet bym nie wiedzial ze opiera sie o inne rozwiązania, natomiast w Castlach bardzo mi sie podobał bardzo zywy i różnorodny jednak tych kolumn słuchałem kupe lat temu i inne pojecie miałem o brzmieniu.

odpowiedz
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
20:20 / 22 godz. temu
Teoretycznie ten sam glosnik w BR i TL zagra inaczej. TL bedzie miala lepsze wlasciwosci impulsowe, wiecej najnizszego basu ( lagodniejszy spadek ponizej cz. strojenia ukladu w porownaniu do BR ) z lepsza kontrola. Pytanie tylko jak duza bedzie musiala byc taka TL zeby to spelnic. Tutaj juz musimy sami zdecydowac czy wielkosc calej obudowy nie bedzie nam przeszkadzac.

odpowiedz
L3VY
(70/0/415)
Z lasu
Avatar: L3VY
WYŚLIJ PW    
22:12 / 20 godz. temu
Co do konstrukcji 3way to wg mnie jest to minimum aby mieć dobry bas. Żaden 1way czy 2way nie da tak niskiego basu jak 3way czy więcej. Padła kwestia większej ilości podziałów, ale przecież można tak dobrać przetworniki, że podziały będą np. na 800Hz i 4kHz.

odpowiedz
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
23:09 / 19 godz. temu
Meczy mnie, jaki bylby bas z glosnika koaksjalnego - Tannoy Dual Concentric - w obudowie z linia transmisyjna ? Zastanawiam sie, czy udaloby sie uzyskac jakas poprawe w tym zakresie, w stosunku do tego, co mam obecnie, dajac mu taka obudowe ?

odpowiedz
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
23:33 / 19 godz. temu
Jakie ten Tannoy ma parametry? Glownie Fs i Qts.

odpowiedz
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
23:50 / 19 godz. temu
Sprobuje poszukac, ale juz nie dzisiaj bo zbyt pozno.

odpowiedz
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
23:52 / 19 godz. temu
W kazdym razie jest troche projektow takich obudow do tych glosnikow. Juto postaram sie wkleic pare rysunkow i zdjec.

odpowiedz
Rafaell
(3454/29/671)
USZKA MACIE ? TO
UŻYWAJCIE
Avatar: Rafaell
WYŚLIJ PW    
02:26 / 16 godz. temu
może Was zainteresuje

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.kogerer.ru/subj/pic/tad34013.jpg&;imgrefurl=http://cheaptubeaudio.blogspot.com/2009/06/home-visit-tad-3401-kondo.html&;usg=__c7qDPudS4KWtKYgUUTSD35HNLG0=&h=432&w=800&sz=24&hl=pl&start=7&um=1&tbnid=UmE0qZ8VWeehOM:&tbnh=77&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dspeakers%2BExclusive%2B3401%26hl%3Dpl%26client%3Dopera%26rls%3Dpl%26sa%3DN%26um%3D1


odpowiedz
Rafaell
(3454/29/671)
USZKA MACIE ? TO
UŻYWAJCIE
Avatar: Rafaell
WYŚLIJ PW    
02:28 / 16 godz. temu
http://cheaptubeaudio.blogspot.com/2009/06/home-visit-tad-3401-kondo.html

odpowiedz
lancaster
(9955/296/677)
Poznań
Avatar: lancaster
WYŚLIJ PW    
10:59 / 8 godz. temu
Lutek, masz już nowe obudowy do Tannoy ? Jak wrażenia ? TL jak dla mnie nie ma tak bezpośredniego charakteru jaki masz u siebie(kiedy ostatnio słuchałem)
Masz przecież zwarty, dobrze kontrolowany bas. Parę deko więcej moze by sie przydało(wiem, ze lubisz :)),tylko zeby nie "popłynął" przy okazji.

odpowiedz
Krs47
(859/7/674)
Szczecin
Avatar: Krs47
WYŚLIJ PW    
11:55 / 7 godz. temu
Moim zdaniem akurat w przypadku Tannoy z przed kilkudziesięciu lat wypadałoby zmierzyć parametry konkretnych, posiadanych egzemplarzy. Tak jak wspomniałem wcześniej, te głośniki nieraz mają fabrycznie duży rozrzut, a czas też robi swoje.

odpowiedz

Dudeck
(2629/201/642)
Avatar: Dudeck
WYŚLIJ PW    
12:39 / 6 godz. temu
Skonstruowanie dobrej kolumny z obudową zamknięta jest jak ze strojeniem instrumentu . Dużo wysiłku , ale efekt wynagrodzi wszystko . Wspólczesne BR to jakieś nieporozumienie .
Nigdy nie miałem u siebie arystokraty w postaci TL .

odpowiedz | zgłoś do moderacji
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
14:27 / 4 godz. temu
Wydaje mi sie, ze kazda kolumna wymaga precyzyjnego i czasochlonnego strojenia niczym instrumentu i obudowa zamknieta nie jest tutaj zadnym wyjatkiem. Powiedzialbym, ze jest najbardziej przewidywalna w koncowym efekcie, a jedynie zrobienie samej skrzyni aby byla naprawde solidna jest pracochlonne i wcale nie takie tanie.
Ja poki co poswiecam swoj czas jedynie liniom transmisyjnym i odgrodom.

odpowiedz | zgłoś do moderacji
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
16:57 / 2 godz. temu
>> lancaster, 2010-01-10 10:59:46
" Lutek, masz juz nowe obudowy do Tannoy ? ... "

Nowe obudowy jeszcze nie gotowe. Sa na etapie takim, ze juz czas na dostarczenie glosnika i zwrotki w celu natrasowania i probnego zamocowania - mysle, ze w przyszlym tygodniu. Chyba troche sie pospieszylem z tymi obudowami, nie doswiadczajac najpierw grania w obudowach z TL - chocby sprawdzic w prowizorycznych, z tymi glosnikami. Juz wydatek nie maly w zwiazku z obecnie budowanymi, a i tak jeszcze z TL beda mnie meczyly i zapewne jakies prowizorki trzeba bedzie sklecic z pomoca kolegow forumowiczow, dla zaspokojenia ciekawosci - a noz zagraja jeszcze lepiej ? :-)
Z tego co czytam, koledzy majacy stycznosc z TL naogol twierdza, ze bas jest jednak jakosciowo lepszy niz z BR, a to juz jest konkretny powod aby sprobowac. Mam tylko nadzieje, ze srednica nie bedzie gorsza jak obecnie, bo na to nie moge pozwolic, nawet nie zgodze sie, kosztem lepszego basu.

odpowiedz | zgłoś do moderacji
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
17:05 / 1 godz. temu
W poprawnie wykonanej i wytlumionej TL srednica jest lepsza niz w obudowie zamknietej oraz bas refleksie i nie jest to widzi misie tylko fakt wynikajacy ze specyfiki pracy glosnika w takiej obudowie. Slimak B&W jest tutaj dobrym przykladem.


odpowiedz | zgłoś do moderacji
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
17:11 / 1 godz. temu
>> Krs47, 2010-01-10 11:55:19
" Moim zdaniem akurat w przypadku Tannoy z przed kilkudziesięciu lat ..."

Moje, to mlodzieniaszki..., zaledwie 30 lat :-)



odpowiedz | zgłoś do moderacji
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
17:13 / 1 godz. temu
>> meloV8, 2010-01-10 17:05:49

No..., po tym wpisie, to juz musze je zbudowac... :-)

odpowiedz | zgłoś do moderacji
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
17:15 / 1 godz. temu
>> Lutek
Nie to zeby to byla moja teoria, ale poczytaj troszke na temat TL i sam sie dowiesz, ze dla srednicy glosnik w TL ma lepsze warunki pracy niz w obudowie zamknietej czy bas refleks. Pytanie tylko czy zawsze jest to roznica slyszalna na plus dla TL. Na to Ci nie potrafie odpowiedziec :)

odpowiedz | zgłoś do moderacji
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
17:29 / 1 godz. temu
>> konrad, 2010-01-09 19:33:54
>> Lutek, 2010-01-09 19:27:41
http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=17504&;;start=0

Czyzby koledzy z powyzszego linka sie mylili w opisie zmniejszajacego sie przekroju tunelu w obudowach TL w kierunku wylotu i z takim bledem wykonali swoje obudowy ?
Przeciez z projektow i zdjec tego typu obudow wyjika, ze jest odwrotnie... Przekroj kanalu zwieksza sie a nie zmniejsza w kierunku wylotu i przy wylocie nawet gwaltownie przyrasta. Co ciekawe..., pierwszy kanal - ten za glosnikiem - na calej dlugosci ma taki sam przekroj i dopiero dalej - od zalamania - kolejny kanal stopniowo powieksza swoj przekroj

Na dowod kilka przykladow rysunkow i zdjec takich obudow:

http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy31.htm

http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy18.htm

http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy119.htm

http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy127.htm

http://www.hilberink.nl/codehans/tannoy126.htm

http://www.creationaudio.com.au/c-horn.html


To jak w koncu prawidlowo powinien byc zbudowany ten kanal ?




odpowiedz | zgłoś do moderacji
lancaster
(9955/296/677)
Poznań
Avatar: lancaster
WYŚLIJ PW    
17:32 / 1 godz. temu
Lutek, z tego o widzę w linkach tunel rozchodzi się ku wylotowi...wygląda to na backload horn a nie na TL

odpowiedz | zgłoś do moderacji
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
17:32 / 1 godz. temu
To sa obudowy tubowe ( Horn ), nie linie transmisyjne.

odpowiedz | zgłoś do moderacji
yolaos
(508/8/674)
Oława /Wrocław
Avatar: yolaos
WYŚLIJ PW    
17:32 / 1 godz. temu
Przypominam ,że wątek jest o konfrontacji ilości głosników a nie rodzaju obudów))

odpowiedz | zgłoś do moderacji
meloV8
(374/2/643)
Jawor
Avatar: meloV8
WYŚLIJ PW    
17:38 / 1 godz. temu
Wiec chyba pora taki zalozyc, bo nie ma zadnego tematu o krolowej Linii Transmisyjnej.

odpowiedz | zgłoś do moderacji
lancaster
(9955/296/677)
Poznań
Avatar: lancaster
WYŚLIJ PW    
17:43 / 1 godz. temu
Zanim zdecydujesz się na horna dobrze pocznaj teorie Lutek
Większosc projektow w sieci(nie wyłączając komercyjnych)jest skopana.
Policz dla jakiej f chcesz stroić tubę....zresztą zależności jest od groma, łącznie z jajami jakie się dzieją wewnątrz(odbicia)
Zaokrąglone zakręty są do bani np. Cześć energii wraca i robią się dziury w ch-ce, duzo lepsze są plaskie powierzchnie ustawione pod odpowiednim kątem....ojoj...temat rzeka....taka LaScala Klipscha np. ma profil tuby do poprawki - ludzie doklejają rózne rzeczy, żeby zmieniac profil z prawie tubowego na tubowy....jest zabawa :)

odpowiedz | zgłoś do moderacji
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
18:22 / 41 min. temu
>yolaos
Wybacz, ale jak juz tak daleko zabrnelismy to pozwol, ze jeszcze takie pytanka :

To w takim razie roznice miedzy TL a tubowa - horn - polegaja na tym, ze w TL tunel zweza sie ku wylotowi - raczej rownomiernie, a w tubowej odwrotnie - rozszerza sie ku wylotowi, gwaltownie w koncowce przyspieszajac..., czyli konczac sie tuba ?

I co najwazniejsze...
W takim razie z ktorej z tych obudow mozemy spodziewac sie lepszego dzwieku ? Jakos nie znalazlem kolumn Tannoya z TL. Bylbym bardziej sklonny przychylic sie do rozwiazania tubowego - wiedzac szczegolnie, co potrafia ich glosniki wspolosiowe Dual Concentric, ktore w takich obudowach jednak sie rowniez aplikowalo..., np. GRF, R-GRF, Rectangular. A jak nazwac ich obudowy z glosnikami D.C. takie jak: Edinburg - dokladnie z moim modelem glosnika, Canterbury, Yorkminister, flagowy Wetminster. Mowimy na nie , ze labiryntowe..., ale dokladniej ? Nie wiem, co mozna powiedziec o tych obudowach Westminstrow, bo przed glosnikiem tuba, a nie widac, aby kanaly sekcji niskotonowej stopniowo sie zwezaly badz rozszezaly i nie maja u wylotu tub.
http://www.uptownaudio.com/tannoy/Westminster_cutaway.jpg

Co koledzy na to, co powyzej napisalem ?





odpowiedz | zgłoś do moderacji
lancaster
(9955/296/677)
Poznań
Avatar: lancaster
WYŚLIJ PW    
18:29 / 33 min. temu
Lutek otwarłem nowy temat:
http://audiohobby.pl/topic/1/4833

odpowiedz | zgłoś do moderacji
Lutek
(170/0/641)
północna
Wielkopolska
Avatar: Lutek
WYŚLIJ PW    
18:43 / 19 min. temu
>lancaster
Ok.
A mozesz przekleic wszystkie wpisy do tego nowego watku poczawszy od mojego:
>> Lutek, 2010-01-09 19:27:41
>> Dudeck, 2010-01-09 13:50:55
i jednoczesnie od tego wpisu usunac wszystko w tym watku ?

Bo w zasadzie od tego miejsca wszystkie wpisy dotycza poruszonych przeze mnie kwestii, bedzie porzadek, no i nowi czytelnicy od poczatku beda wiedziec o co chodzi.
« Ostatnia zmiana: 01-01-1970, 01:00 wysłana przez lancaster »

lancaster

  • Gość
10-01-2010, 18:36
Westminster ma krotką tub przed 15 calowym coaxwm i większą tubę basową wewnątrz.
Westminstrer jako całość jest zestrojony ciemniej/mniej dobitnie od Twoich SRM.

Dudeck

  • 5101 / 5859
  • Ekspert
10-01-2010, 21:45
TL , obudowa labiryntowa .
Niby działanie takiego rodzaju obudowy jest zbliżone do BR , ale jednak jej konstrukcja jest zupełnie inna .
W obudowie typu TL rezonatorem nie jest tunel lecz kanał , który ma działanie podobne do organowej piszczałki .
Kanał ten należy dostroić do częstotliwości rezonansowej głośnika ( winien mieć 1/4 długości fali dla częstotliwości rezonansowej głośnika ) .
W kanale oprócz rezonansu dla częstotliwości podstawowej mogą tworzyć się też inne ( 3/4 , 5/4 , itp. ) , powodujące zawirowania na charakterystyce gotowej kolumny . By temu w jakiś sposób przeszkodzić wytłumia się cały kanał ( pamiętajmy o zagięciach w przebiegu tunelu ) – pomaga to zwłaszcza przy stłumianiu wyższych rezonansów . Środek stanowiący wytłumienie umieszcza się w dużej ilości przy samym głośniku , stopniowo dając go mniej w kierunku ku wylotowi kanału . Dodatkowa cechą wytłumienia jest spowolnienie rozchodzenia się dźwięku co daje możliwość skrócenia tunelu .
Jeśli chodzi o kanał , to w tym przypadku ( TL ) zmniejsza się jego przekrój wraz z długością w kierunku wylotu tunelu ; sam zaś wylot powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż ¼ powierzchni membrany głośnika .
Dobrze zaprojektowana kolumna z obudową TL potrafi zagrać zniewalającym dźwiękiem , minusem jest trudność , by to wszystko zaprojektować i starannie wykonać . No i tym samym koszty tego przedsięwzięcia są większe .
Nasz Tonsil też miał w ofercie taki produkt .

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
10-01-2010, 21:59
Choc na pozor tuba i TL moze wygladac podobnie to sa to bardzo rozne obudowy. TL wcale nie musi miec zmniejszajacego sie tunelu. Moze byc on staly, jednak stosuje sie go po to aby zmniejszyc rezonanse w tunelu oraz pozwala to rowniez na skrocenie dlugosci samego tunelu jaki wynikalby z typowego wzoru liczonego na 1/4 fali.
Glowna zaleta tuby jest jej wysoka sprawnosc i po to sie ja stosuje do glosnikow typu Tannoy coax. Zaprojektowanie tuby od podstaw jest bardzo trudne, a sama konstrukcja obudowy bardzo zlozona. Minusem Tub jest wielkosc jesli chcemy aby tuba przenosila bardzo niskie czestotliwosci. Zbudowanie tuby, ktora siegnie ponizej 30hz w warunkach domowych jest wlasciwie niemozliwe. Niewatpliwa zaleta tub jest ich dzwiek, szybkosc basu, jego precyzja pod warunkiem, ze jest to oczywiscie dobrze zbudowana. Jako wade mozna jeszcze zaliczyc bardzo stromy spadek przetwarzania basu ponizej czestotliwosci do jakiej strojona jest tuba oraz niekiedy nieco podkolorowany dzwiek.

Co daje nam w takim razie TL? Zdecydowanie mniejsza sprawnosc niz tuba, jednak wlasciwie taka sama jak obudowa BR czy OZ. Niewatpliwa zaleta TL jest niskie zejscie basu jakie oferuje, o wiele mniejsze cisnienie panujace wewnatrz obudowy ( TL nie musi miec tak solidnych i grubych scianek jak obudowa BR czy OZ) oraz swobodna praca glosnika nie skrepowana poduszka powietrzna jak ma to miejsce w obudowie zamknietej.
Choc obudowa TL jest przewaznie wieksza od BR czy OZ to jednak nie ma wlasciwie problemu wykonaniem i zmieszczeniem w przecietnym pomieszczeniu TL, ktora siegnie czestotliwosci 20hz.
Rzecza ktora odstrasza od budowy TL jest najczesciej wielkosc obudowy oraz teoretycznie skomplikowana budowa oraz rezonanse panujace wewnatrz. W praktyce majac system pomiarowy nie ma wlasciwie zadnych specjalnych utrudniej w budowie i  wytlumieniu. Sa sprawdzone metody konstruowania oraz materialy tlumiace zdajace swietnie egzamin.
Jak z kazda obudowa, rowniez z TL trzeba spedzic troszke czasu na dostrojenie jej i dopasowanie brzmienia za pomoca wytlumienia.

To tak w wielkim, wielkim skrocie.

Majac do dyspozycji glosniki Tannoy coax zdecydowalbym sie na obudowe TL zamiast obudowy Tubowej poniewaz zysk z niskiego basu jest wiekszy, obudowa mniejsza, bardziej kompaktowa, prostsza do zaprojektowania od podstaw oraz bardzo dobre warunki pracy dla glosnika szerokopasmowego.

Dudeck

  • 5101 / 5859
  • Ekspert
10-01-2010, 23:03
"Zbudowanie tuby, ktora siegnie ponizej 30hz w warunkach domowych jest wlasciwie niemozliwe"

"Choc obudowa TL jest przewaznie wieksza od BR czy OZ to jednak nie ma wlasciwie problemu wykonaniem i zmieszczeniem w przecietnym pomieszczeniu TL, ktora siegnie czestotliwosci 20hz."

?

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
10-01-2010, 23:09
Czego nie wiesz kolego? :)

Dudeck

  • 5101 / 5859
  • Ekspert
10-01-2010, 23:13
Chyba przejęzyczenie . Te zdania się wykluczają .

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
10-01-2010, 23:16
To moze prosciej:

1. Tuby z zejsciem 20-30hz do pokoju 15m2 nie zrobisz-nie zmiescisz.
2. TL zrobisz i zmiescisz bez problemu.

Dudeck

  • 5101 / 5859
  • Ekspert
10-01-2010, 23:19
Aaa , to pierwsze zdanie odnosi się do BR , drugie do TL .
Wziąłem to do jednego rozwiązania - tylko TL .

RockOnTm

  • 6 / 5208
  • Nowy użytkownik
02-02-2010, 18:30
Według mnie obudowa TL ma sens tylko w układach trójdrożnych lub tzw obudowach modułowych, gdzie TL służy jedynie za subwoofer, a na niej stoi powiedzmy monitor przenoszący pasmo 200Hz-20kHz. Jak już wyżej wspomniano w obudowie typu quarter wave (1/4frezonansu obudowy) powastają podbicia i dołki dla wielokrotności 1/4 frezonansu obudowy. Zjawisko to można w mniejszym lub większym stopniu zredukować odpowiednio wytłumiając tunel. Efektywniejsze będzie jednak odcięcie głośnika powyżej 200Hz. Wadą tego rozwiązania jest oczywiście zwiększenie kosztów. Zastanawiam się właśnie nad budową takiego ustrojstwa gdzie bas w obudowie TL będzie napędzany aktywnie ze zwrotnicą cyfrową oraz korekcją charakterystyki podobnie jak w subwooferach Velodyne. Na górę dałbym np dwie 15-stki lub 18-stki magnezowych excel i wstęgę w układzie MTM. Muszę jednak zwiększyć sobie pokój odsłuchowy. Teraz mam zaledwie 10m2 z gąbką na ścianach bocznych tuż przy kolumnie (kolumny zbyt blisko ścian) i ścianę tylną za miejscem odsluchowym wytłumioną wełną mineralną  o grubości 5cm. Muszę  przyznać ze z głośników 18cm po adaptacji akustycznej pomieszczenia basu jest naprawdę dużo. Najlepsze jest to że basowe dudnienie przerodziło się w rytmiczne wykopy. W końcu stopa perkucji nabrała rytmu. Zalety w średnich i wysokich częstotliwościach są jeszcze lepsze. Polecam zabawę w adaptację akustyczną  bo daje więcej efektów niż ładowanie 10x razy więcej w lepszy sprzęt. Koszt adaptacji akustycznej - 200PLN.:D
RockON!!!
Sprzęt warty 1000000$ zagra źle w nieadoptowanym akustycznie pomieszczeniu.
RockON!!!

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
02-02-2010, 20:51
Pozwole sobie zupelnie nie zgodzic sie z tym co jest napisane powyzej. Linia transmisyjna daje najlepsze warunki pracy dla glosnika w obudowie. Rzekome rezonanse powyzej czestotliwosci 200hz w praktyce sa zupelnie nieszkodliwe, szczegolnie przy pomiarze bliskim glosnika. Jedynie pomiar promieniowania tunelu pokazuje nam pierwsze zwarcie akustyczne i spadek czestotliwosci z nim zwiazanych. Ponizej tego wytlumienie LT pracuje wydajnie i spelnia swoje zdanie w zupelnosci.
Wlasciwie jedynym powodem dla ktorego porzucono ten rodzaj obudowy, to wielkosc samej konstrukcji. Nie jakies tam bajki o rezonansach, dziurach w pasmie czy inne farmazony.
Kazdy chce miec w domu mozliwie male glosniki, a dobra linia transmisyjna niestety jest duza, szczegolnie w konstrukcjach trojdroznych czy czterodroznych.

RockOnTm

  • 6 / 5208
  • Nowy użytkownik
02-02-2010, 23:40
Oczywiście masz w pewnym sensie rację. Sam napisałem, że koszty wtedy rosną drastycznie(więcej głośników). Podałem tylko sposób, w jaki można ją skuteczniej usunąć przy dużych konstrukcjach, powiedzmy referencyjnych. Przy konstrukcjach 2-way istnieje kilka sposobów minimalizacji nierówności charakterystyki: wytłumienie, zmienny przekrój tunelu i tzw odsunięcie głośnika (offset) od początku tunelu.  Wszystkie zabiegi mają swoje wady i zalety, ale czyż konstruowanie zespołów głosnikowych nie jest sztuką kompromisów?
   Jednak i tak będzie trudno wyeliminować rezonanse z przedziału 100-300Hz przy pomocy materiału tłumiącego. Praktyka pokazuje, że łatwiej jest tłumić częstotliwości wyższe niż niższe i ma to także zastosowanie przy wygłuszaniu sal i pokoi odsłuchowych. Ciężko jest wytłumić bas. Dobre rezultaty daje odsunięcie głośnika od początku tunelu, co przesuwa nierównomierności wyżej, wówczas wytłumienie materiałem ma większą skuteczność (gdzieś Zaph opisał i mierzył to na swojej stronie). Bez pomiarów nie ma szans dobrze wytłumić obudowy i znaleźć właściwy kompromis. Ponadto pomiary MLS w warunkach domowych są mniej więcej wiarygodne powyżej 500Hz. Nawet w komorze bezechowej trudno jest dokładnie zmierzyć charakterystykę bo są odbicia od krat podłogowych np. na 100/200Hz. Ale jak to się mówi wykresy nie grają:)
Pewnie już to widzieliście:
kilka przydatnych trików oraz praktycznej wiedzy o konstruowaniu TL w jednym miejscu
http://www.t-linespeakers.org/design/MJK-for-dummies/index.html
Ciekawe tabele zawierające wpływ gęstości i rodzaju wytłumienia są dostępne w pdf na str:
http://www.quarter-wave.com/TLs/TL_Theory.html
http://www.quarter-wave.com/TLs/Test_Line_Results.pdf

Z literatury polecam Andrzej Dobrucki - Przetworniki Elektroakustyczne (jest rozdział o TL)
Jeśli ktoś potrzebuje mogę przesłać na PW tabelę z własciwosciami materiałów tłumiacych w funkcji częstotliwości itp. Można z niej wyczytać np dlaczego beton komórkowy i wełna mineralna tłumią najskuteczniej szerokie pasmo częstotliwości. Ponadto są to materiały tanie ....i co ciekawe powszechnie stosowane w studiach nagraniowych. Ale tłumienie wnętrz i kolumn to nieco inny temat.

Sprzęt warty 1000000$ zagra źle w nieadoptowanym akustycznie pomieszczeniu.
RockON!!!

meloV8

  • 1552 / 5860
  • Ekspert
02-02-2010, 23:54
Z mojego niewielkiego doswiadczenia z TL i jej pomiarami wynika, ze latwo jest wyeliminowac rezonans powyzej 100hz z tunelu lini za pomoca dosc prostych, tanich i dostepnych materialow. Gdybys zmierzyl pomiar bliski glosnika znajdujacego sie w LT to pomiar jest absolutnie "plaski" i nie widac na nim zadnych dziur. Dziury wystepuja ja jedynie przypomiare z tunelu. W zaleznosci od jego dlugosci dziura zwarcia akustycznego przesuwa sie miedzy powiedzmy 100hz, a 200hz. Nie ma tutaj zadnej tragedii. Przy odpowiednim tlumieniu nie ma wiekszych roznic jak 3db co jest zupelnie dopuszczalne. Gdybys polaczyl pomiar glosnika z tunelem okazaloby sie, ze wypadkowa charakterystyka jest zupelnie normalna i nie przejawia sie zadnymi dziurami pomiarze.
Zgadza sie rownie, ze pomiary basu w domu to troche pic na wode, dlatego trzeba posilkowac sie pomiarem bliskim, ktory powie nam najwiecej co sie dzieje w tunelu.

Generalnie nie widze zadnego problemu z tym nieszczesnym zwarciem akustycznym w tunelu linii. Gdyby byl to problem powazny, to nie stosowanoby monitorow PMC opartych o linie transmisyjne w studiach nagraniowych i masteringowych.
Strony, ktore podales sa znane i chyba kazdy ciekawski LT juz je przestudiowal :)

Welna mineralna fajny material akustyczny, lecz nigdy bym go nie uzyl w srodku pomieszczenia. Pyl welny mineralnej moze byc niemal zabojczy dla naszego ukladu oddechowego. Lepiej stosowac nowoczesne ekologiczne materialy jak welna z lnu czy konopii.

RockOnTm

  • 6 / 5208
  • Nowy użytkownik
03-02-2010, 00:06
W tym momencie nie mam praktycznie doświadczenia w TL. Slyszalem konstrukcje oparte o TL i przypadly mi do gustu. PMC produkuje zacne, małe monitory w oparciu o TL. Chciałbym ich kiedyś posłuchać. Być może naczytałem się zbyt wiele teorii:) Jak wiemy praktyka vs. teoria to niejednokrotnie ogień i woda. Pomysł z TL ciętą nisko wypłyną z przyszłego projektu cyfrowej zwrotnicy aktywnej...
Co do wełny stosowałem ROCKTON - wełna bazaltowa. Pył był, ręce poocierane:P, ale kilka warstw bardzo gęstej flizeliny załatwiło sprawę, do tego materiał obiciowy i pyłu nie ma. Zazwyczaj taką wełnę daje się pomiędzy karton gips. Ale to już off topic. Wracajmy do TL. Pozdrawiam

Sprzęt warty 1000000$ zagra źle w nieadoptowanym akustycznie pomieszczeniu.
RockON!!!

Bacek

  • 2366 / 5887
  • Ekspert
03-02-2010, 10:52
>Glowna zaleta tuby jest jej wysoka sprawnosc i po to sie ja stosuje do glosnikow typu Tannoy coax.

Drugą zaletą są niskie THD. Dobra tuba może je mieć na poziomie 0.5% gdzie aktualnie królujące rozwiązania mają w dobrych przypadkach 5% a w złych więcej.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES