Audiohobby.pl

Serwery muzyczne

yolaos

  • 605 / 5864
  • Ekspert
25-12-2009, 09:21
Witam
Oczywiście zdaje sobie sprawe ,że uczetnicy tego forum w tym i ja, idą cały czas pod prąd, ale czy nie uważacie,ze temat tego wątka to przyszłośc o ile juz nie terazniejszość wszytkich podręcznych biblotek muzycznych?
Mało tego podobno toto rozkłada na łopatki napedy, a dostepnośc i szybkośc usług tego urządzenia powala wszystkie formy powszechnie znanych żródeł.
Czy ktoś cos słyszał lub widział i z czym to się je ?
pozdrawiam

lancaster

  • Gość
25-12-2009, 10:54
yolaos, jak do tej pory nie słuyszałem źródła PC audio mogącego konkurować z dobrą kombinacją transport/DAC
Co do rozkłądania na łopatki to niestety ale od Makowskiego napędu klonik Shigaraki zagrał lepiej. Może nei była to tóżnica wielka ale była....więc o rozkladnaiu na łopatki póki co bym nie wyrokowal :)
Od muzyki odtwarzanej z dysku twardego lepiej wypadła Yamaszka z zestawu Piano craft zdaje się(zastosowano ten sam DAC zewnętrzny). W przypadku dysku b.ważny co oczywiste jest soft....wiec znow mamy temat napisania go optymalnie....i maniana zaczyna się niemal od początku :)

Nie mam nic przeciwko temu zeby PC audio zagrało lepiej, ale na razie nie mam żadnych doświadczeń z porwnań PC vs CD z nawet niewielkim wskazaniam na PC.
Myślę , ze to nei jest droga pod prąd, tylko zwtczajnie bez uprzedzeń.
Pamiętasz co było jak wchodził format CD ?
Dźwięk miał być "lepszy niż w filharmonii"....niektórym ludziom sprzęt w domu gra "lepiej niż na żywo" wiec pewnie jest lepiej niz w filharmonii :))) Ja niestety widze różnicę między łądną dziewczyna idącą ulicą a wyphotoshopowaną modelką na okładce gazety :)

marcow

  • 1045 / 5320
  • Ekspert
25-12-2009, 12:15
yolaos- owi nie chodzi chyba o PC tylko specjalne serwery jak Naim, Arcam itp.
Wesołych Świąt wszystkim!
marcow

lancaster

  • Gość
25-12-2009, 12:38
 Naim Arcam itp. ... w końcu czym jest taki serwer jeśli nie hard disc + soft + DAC ?
Sam nośnim danych - twardy dysk kompa ma plus w postaci"czystych" danych nie obarczonych blędami odczytu....ale już cała reszta ? Największe "ale" i pole do "nadużyć" :) to uwazam soft.
Nie mowię ze to nie ejst dobry sposób na audio w domu, na pewno wygodniejszy, na pewno szybszy, płytoteka zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Plusy użytkowe są niezaprzeczalne.

Gustaw

  • Gość
25-12-2009, 13:26
Odpowiadasz na wpis
>> lancaster, 2009-12-25 10:54:02
Co do rozkłądania na łopatki to niestety ale od Makowskiego napędu klonik Shigaraki zagrał lepiej.

Shigaraki zagrał lepiej, to fakt ale już bezpośrednie porównanie Wadii 16 z przenośnym Makiem, zasilanym bateryjnie, pokazało raczej zbliżony poziom.

yolaos

  • 605 / 5864
  • Ekspert
25-12-2009, 14:40
Dobra wobec tego zadam inne pytanie
Jak podnieść jakość muzyki wychodzacej z twardego dysku np z PC daci zewnetrzne , karta muzyczna zewnetrzna, jakies moze super stabilne twardziele?

rochu

  • 332 / 5834
  • Zaawansowany użytkownik
26-12-2009, 08:14
1. W Foobar włączyć Buffer Lengh na max wartość a Full file buffering gdzieś na 800MB.
2. Ustawić max. bufor karty - o ile gramy z ASIO.
3. Wyłączyć cache dysku twardego.
Jeszcze lepiej zastosować zewnętrzny RAID5 /nie 0 ani nie 1/.  Może to być byle jaki komputerek na byle gównianej płycie z postawionym FreeNAS.
Wiem, że 1 i 2 to herezje ale to słychać. Zmniejsza się cyfrowy nalot na nagraniu i pojawia się nieco zaokrąglenia w dźwięku.
Sam dźwięk robi się mniej studyjny a przez to bardziej strawny w odbiorze.

Jura666

  • 7 / 5612
  • Nowy użytkownik
03-01-2010, 13:38
Jeśli mówicie o serwerze muzycznym to jest już całe mnóstwo rozwiązań komercyjnych (linn np). Przy niższym budżecie pliki w formacie bezstratnym umieszczone na swerwerze pod linuxem (stary pecet z dużym dyskiem)  lub NAS, później "transport" logitecha np squeezebox i DAC. Jakość jest bardzo dobra i zdecydowanie porównywalna in plus z  cd ze średniej/wysokiej półki.  Ważną cecha jest bit-perfect i niski jitter otrzymywany z transportu cyfrowego ( stramera plików muzycznych, odtwarzacza sieciowego - jak kto chce).

rochu

  • 332 / 5834
  • Zaawansowany użytkownik
03-01-2010, 16:10
Jura666,

nie chciałbym Ciebie urazić, ale skoro piszesz w tak kategorycznej formie, to podaj proszę z jakimi CD z "średniej/wysokiej półki" porównywałeś Squeezeboxa. I oczywiście jaki DAC użyłeś.

Jura666

  • 7 / 5612
  • Nowy użytkownik
03-01-2010, 17:13
Rochu,
Efekt porównania z Karikiem Linna, którego mam od kilku lat był taki, że obecnie Karik stoi sobie przez większość czasu wyłączony, a DAC Numerik (też Linn)  jest zasilany właśnie ze Squeezeboxa.  Kolekcję płyt przegrałem w formacie flac na dysk serwera, z którego przez kabel ethernet zasilam squeezeboxa. Szczerze mówiąc różnica dla innych konfiguracji była przemawiająca również wielu innych użytkowników różnych systemów. Po szczegóły odsyłam do konkurencyjnego forum. Pozdrawiam j.

yolaos

  • 605 / 5864
  • Ekspert
03-01-2010, 17:27
No własnie to miałem na mysli.

Jesli chodzi o konkurecyjne forum to zabrali mi login bo chyba za długo sie nie podłączałem, tak czy siak chamstwo, wobec zaistaniałej sytuacji czy mogbys rozwinąć temat myslę,że i na tym forum znajdzie sie więcej chetnych do zapoznania  z tym tematem.

Czyli co należy kupić do czego podłaczyc itp,może jakies foty.
pozdrawiam

lancaster

  • Gość
03-01-2010, 17:31
Jura, były jakieś przypadki, że sqeezebox wypadł słabiej od któregoś napędu, czy może "kosił" wszystkie ?
W jakich aspektach miał przewagę nad Twoim Linnem ?
Osobiście nie jestem przekonany do PC audio jako absolutnie najlepszego źrodla. Natomiast z tego co wlasnousznie słyszałem jet to dobry a przede wszystkim wygodny sposób na dźwięk bardzo przyzwoity.....na razie mogę tylko napisać ze jako napęd można lepiej.
Jaki jest koszt Sqeezeboxa ?

lancaster

  • Gość
03-01-2010, 17:36
yolaos, jak to zabrali Tobie login "bo za długo się nie podłączałeś" ?:))))
Powód roku :)))

Napisz do jozwy, żeby się nie wtgłupiał...chyba ze np. zbierają pule loginow z "przebiegiem" żeby sobie pogadać jak stary user z zupełnie świeżym właścicielem :)
Żartuję, myślę ze to pomyłka.....okres "zapomnianych" hasel as ma już chyba za robą :)
...chociaż kto ich tam wie....mój login "redaktor" osunął bo ponoć miałem "negatywny elektorat"....już widzę tą radę mędrcuf :)))

yolaos

  • 605 / 5864
  • Ekspert
03-01-2010, 17:43
No)) się nie mogę zalogować ,chciałem to zrobić pierwszy raz moze od dwóch lat a moze trzech))), nielogowałem się odkąd jest Audiohobby,pisali jakies bzdety o An to postanowiłem cos wyklecić, a tu AKUKU

lancaster

  • Gość
03-01-2010, 17:45
yolaos, nie przejmuj się. Pewnie po prostu znalazłeś się na którejś gestapowskiej liście pacyfikacyjnej redaktora eR :D