Audiohobby.pl

Optymalizacja pracy Transport - DAC

lancaster

  • Gość
19-11-2009, 08:13
andy, z TL0 teza nie maja:) Ne slyszalem. co do pomyłu na wzmocnienie sygnalu na wyjsciu i w zwiazkuz tym wększego kopa myślę ze mozna sprobowac pojedynczego trana(lub lampe jak kiedyś zaproonowal ŁF :))
Sprawdzalem z proonowana przez niego lampka i pod niektrycm względami jest faktycznie lepiej, ale dźwiek robi się tez bardziej charakterystyczny. Gestszy jako caloąść. Moze sie podobac, ale ostatecznie sluchalem z rezystoram na wyjściu. Spróbuje oe jeszcze trafa na wyjsciu - bo to jedyna rzecz ktorej nei sprawdzalem.
A co do reclockngu to tak jak molibden pisal jednym zegarem
Jocko miałem kilka egzemplarzy u siebieo daje to kazdorazowo efekt analogowego grania....ale tez nie pod kazdym wzgledem koniec koncow bylo lepiej. Do systemow grajacych chłodnoto na 100% super mod - da im "duszy"
Mialem natomiast po jakimś czasie meiszane uczucia jesli chodzi o własnie bezosobowość dźwieku - w dobrym tego slowa znaczeniu z uzycem tego zegara i oniec konców gralem na kwarcu.
Zegary posprzedawalem, jeśli Detom organizuje zamowienia to moze bym jeszcze raz sprobowal. Generalnie z tych wszystkich koncepcji odpowiada mi na czuja molibdenowa -jednym zegarem synchro DAC i transport.
Niestety nie mam bladego pojecia ak to wykonac :)
Wiem tylko ze nadajnik SPDIF i reciver mają wescia na rezonator/zegar.....a dalej-nie robiem/nie czuje tego.
Zrzynka schematu na "pałę" mnie nie kreci.
Jeśli ktoś jest w stanie opisac jak, co i dlaczego bardzo proszę:)
molibden ?;)

kajo

  • 80 / 6106
  • Użytkownik
19-11-2009, 10:52
>lancaster

Jedyna mozliwość w twoim przypadku i występujących u ciebie wątpliwości jest spróbować i ocenić samemu .U mnie zmiany miały taki przebieg . Odczucie co do zastosowania lub nie - przetaktowania i wogóle zabawy z tym u każdego  będzie miały różny finał . Pewno związane jest to z resztą towarzyszącego systemu i dla części z próbujących bedzie to krok milowy a u drugich może nawet porażka  Co do przetaktowania spdif po stronie transportu są zawarte informacje w wątku o shigaclonie w  www.audiostereo.pl i jak myślę ładnie rozrysowane . Co do przetaktowania  dac-a to zamieściłem schemat gdzie takowe przetaktowanie jest zabudowane w układ dac-a bliźniaczo podobnego do nos-a PD . Nie ukrywam sam mam wiele pytań co do zabudowy tego wszystkiego w dwóch różnych obudowach czyli w konfiguracji dzielonej . Np jak przesłać sygnał zegarowy z dac-a do transportu lub odwrotnie czyli np jakiś nadajniki/odbiorniki linii . Może ktoś ma już za sobą takie dokonania i mógłby się tym podzielić .

lancaster

  • Gość
19-11-2009, 11:00
kao, dzięki. Na sa ostatnio nie zagladam i to wcale nie "politycznie":) tylko zwyczajnie straciem zainteresowanie dokumentnie.
Zerknę i przy okazji przetestuję. Ani mi z atym ani po tym, po prostu wychodzę z zalozenia ze jeśli rozbudowane rozwiazanie nie jest ewidentnie lepsze od poprzedniego(w danym systemie) to pozostaję przy prostszym.
....ale tak jak piszesz...nie sprawdzi sie to sie nie będzie wiedzialo.
Próbowales na wyjściu transportu dawac elementy aktywne np. jak Łukasz polecał lampę(WK) ?
Niie chce za duzo kombinowac, bo nei mam jak tego pomierzyc(oscyloskop). W tej chwili oceniajac "na ucho" wolę cdm4+1543+lampa po I2S od Shigaclone+1543+lampa....no i poza tym philips czyta wszystko a shigaclonik mi czasami grymasi.

kajo

  • 80 / 6106
  • Użytkownik
19-11-2009, 11:22
Ja nie mam żadnego problemu z klonem a katuję go 24h/dobę . Mam jeszcze jednego dawcę i dodatkowy cały mechanizm sanyo . Nie próbowałem konfiguracji aktywnej Łukasza na wyjściu ponieważ dotychczas tak jak pisałem byłem tak zadowolony z klona że dopiero przetaktowanie uświadomiło mi że jednak warto próbować i samemu ocenić co to warte więc moja walka z przetaktowaniem . Chcę się wziąść za dac-a bo nie wiem czy przypadkowo to on nie jest najsłabszym ogniwem . Dac narazie nie ruszany ale w wersji premium . Chcę spróbować bo mam na wyjściu BGN i popróbować innych kondków a  może spróbować zamiast pasywnej konwersji na Rikenach coś aktywnego np na lampach . Słyszałem że to jaki się układ sprawdzi w danej konfiguracji zależy od samego zastosowanego daca. Czy ma wyjście napięciowe czy prądowe . Nawet zamieściłem zapytanie na audiohobby co najlepiej będzie pasować do TDA1543 ale jakoś odpowiedzi mi nikt nie udzielił . Nie mam tyle doświadczenia w technice lampowej aby świadomie bawić się z doborem układowym . Jakby ktoś mnie skierował w kierunku jakiegoś układu pasującego do rzeczonego dac-a to myślę że z resztą bym sobie poradziła a tak to problem po mojej stronie . Oczywiście napewno spróbuję przetaktowania dac-a i transportu z jednego zegara .

lancaster

  • Gość
19-11-2009, 18:14
Wlaśnie mialem okazje posluchać transportu z wyjściem AES/EBU(Studer) w porownaniu z innym posiadajacym klasyczne wyjscie SPDIF kosmos(in plus dla AES/EBU)

Rafaell

  • 5033 / 6101
  • Ekspert
19-11-2009, 18:29
 Nie na darmo takich Studerów D730 sprzedano masę japońcom oni wiedzieli co kupują :)                              

Molibden

  • 1906 / 6107
  • Ekspert
19-11-2009, 21:15
http://www.audiostereo.pl/zalaczniki/1491413_1.gif
Wyjście pin 5 lub 6 (obojętnie), dalej na bramkę (bufor) i dalej transformator lub dzielnik.
Układ to 74HCT74.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

kajo

  • 80 / 6106
  • Użytkownik
19-11-2009, 21:26
>> lancaster

Same wyjście AES/EBU nie gwarantuje że zawsze będzie lepiej . Zależy jak cały układ digital out jest zabudowany . Jeżeli byś porównywał wyjscie AES/EBU i RCA / BNC w tym samym urządzeniu czyli w ( Studer ) i to przy pomocy podobnie jakościowych kabli można pokusić się o porównanie a tak to test jest subiektywny . Oczywiście z twojego wpisu wywnioskowałem że były to dwa różne urządzenia . Np taka zabudowa jak na rysunku z przetaktowaniem . Wtedy można porównywać w ślepym teście mając dac-a z dwoma wejsciami .

kajo

  • 80 / 6106
  • Użytkownik
19-11-2009, 21:30
> Molibden ,  lancaster

Wszystko jest dokładnie opisane w wątku o shigaclonie na audiostereo włącznie z zamieszczonym rysunkiem .

Molibden

  • 1906 / 6107
  • Ekspert
19-11-2009, 21:32
Na schemacie który podałem zamiast sygnału z wyjścia SPDIF tak samo można przetaktować sygnał LRCK (WCK) z odbiornika i podać go z wyjścia Q do DACa. Oczywiście można też po stronie transportu przetaktować SPFIF w tym samym lub innym układzie gdyż ma on dwa przerzutniki D w strukturze.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

kajo

  • 80 / 6106
  • Użytkownik
19-11-2009, 22:13
> Molibden

Czy to może być tak zabudowane ??? . Tu przetaktowane są wszystkie sygnały jakie dochodzą z odbiornika do dac-a czyli SDATA / FSYNC/ SCK . Zastanawiam się cały czas jak puścić sygnał zegara z jednego urządzenia do drugiego jeżeli są to osobne urządzenia czyli transport osobno i dac osobno . Przy długich połączeniach aby podłaczyć transport i dac może pojawić się jitter . Myślałem o jakimś nadajniku/odbiorniku linii aby wysłać i odebrać sygnał zegara z np dac-a do transportu ( chyba wszędzie tak to jest zrealizowane że  z dac-a idzie sygnał zegarowy do transportu ) . Co do połączenia dwóch urządzen to chyba realizuje się to poprzez światłowód ST lub kabel cyfrowy po złączach BNC . Tylko nie wiem jakie powinny być parametry tego układu( nadajnka/ odbiornika itd ) żeby nic nie degradować . Narazie mam to wszystko połączone od strony zegara poprzez cienki kabelek koncentryczny gdzie sygnał zegarowy biegnie  w środku a masa w ekranie . Pytanie czy tak moze być na dłuższe odległosci czy nie będzie jittera .

shark700

  • 36 / 6104
  • Użytkownik
19-11-2009, 22:33
->Kajo
Zegar umieszczasz bezpośrednio w przetworniku, jitter będzie najmniejszy, dbasz o odpowiednie zasilanie, robisz izolację galwaniczną zegara od strony napędu tu trafka raczej odpadają mają za małe pasmo raczej jakieś optoizolatory jeżeli kabel będzie krótki np 1m to wystarczy prosty nadajnik linii odpowiednio zaterminowany.
To jaki jitter ma sygnał zegarowy po dojściu do napędu mało nas interesuje (oczywiśce w granicach rozsądku) i tak wszystko jest przetaktowane w przetworniku. Wpisz reclocking i odpowiednio użyj wyszukiwarki diyaudio.com

kajo

  • 80 / 6106
  • Użytkownik
20-11-2009, 00:11
>> shark700

Przeleciałem wszystkie wątki na diyaudio.com po wyszukiwaniu reclocking i było parę ciekawych tematów ale niestety nie jestem wstanie się zarejestrować ani zalogować się aby zobaczyć obszary dla zalogowanych . Niestety także nie jestem na tyle dobry z cyfry aby taki układzik wysyłania sygnału zegara zabudować . Może masz pod ręką  ( schemat itd )  by mi pomogło w dokonaniach

lancaster

  • Gość
20-11-2009, 18:14
kajo, moze byc problem z zapodaniem schematu, bo zdaniem kretynow na serwisach internetowych kradna schematy po to by je żywcem przeszczepiać w komercyjne twory :D....wiesz ludzie zaczęli sie bać narysowac rezystor :))))
A niech tam nawet. Na zachodzie to nie kłopot, najwyzej o prawa autorskie ktos komus sprawę zrobi....ale na naszym zadupiu handlarzyki niektóre mają z tego tytulu kłopot bo nagle sie okazuje że urzadzenia DIY za kilka stowek/tysiaków graja lepiej od haj-wypasów.
Nei zawsze tak jest oczywiscie...ale co szkodzi postekać, tym bardziej że poza kłapaniem dziobem trzeba umieć trzymać chocby lutownicę w niezgrabnej łapce :)

Spróbuj na poczatek układ wyjsciowy jaki proponuje Łukasz Fikus - mi do końca takie rozwiazanie nie podeszlo, co nie znaczy ze Tobie sie nie spodoba. Koszt czesci poniżej 100zl.
Słuchalem ostatnio wyjscia AES/EBU i raczej ejstem zainteresowany taką aplikacją.
Nei problem kupić serwisówkę i trzymac ja jak gollum w sejfie udajac ze samemu sie coś spłodzilo....oj ile tych wypasów co to ludzie publikowali to nic więcej jak tylko wariacje na temat tego co mozna znalexć w necie...generalnie urzadzenie żeby mialo kopa musi mieć mozliwosci w wysterowywaniu nastepnej sekcji. Wzmocnienie syganłu cyfrowego(AES/EBU ma wyższy poziom) to uwazam krok w dobrą stronę.


Apropos, moze ktos wkleic jakieś interesujace rozwiazanie AES/EBU z zalożeniem na "dzień dobry", że ktos je ukradnie ? :D
Jak dojrzeje do decyzji o takiej aplikacji to odszukam sam i wkleję, na razie nie mam weny a kajo widze coś by poeksperymentowal :)

Molibden

  • 1906 / 6107
  • Ekspert
20-11-2009, 18:59
Kajo,

to może tak wyglądać, jednak nie wiem czy jest sens przetaktowywać wszystkie sygnały, w końcu znaczenie dla TDA ma tylko WCK, do zasilania generatora zegarowego dodałbym tylko jeszcze stopień filtrujący RC np. z rezystorem 22-33ohm i za nim tripletem kondensatorów 10nF ceramiczny, 100nF foliowy, 10-22uF OSCON lub tantal i główny niskoimpedancyjny kondensator filtrujący 470-1000uF/16-25V.
Długość połączenia nie powinna mieć znaczenia, przy odległościach powiedzmy do 2-3m. Taki jitter kabla byłby znikomy. Połączenie koncentrykiem jest wyystarczające moim zdaniem o ile przynajmniej zgrubnie się je zaterminuje. Najlepiej DACa umieścić razem z transportem w jednej obudowie. Jeśli zegar jest przy DACu to jakość MCK przesyłanego do transportu ma znaczenie drugorzędne i z tego się korzysta.

Lancaster,

AES/EBU daje tylko wyższą odporność w studiu na zakłócenia dzięki symetrycznemu przesyłowi, ale poza tym niczym się nie różni - to jest wciąż ten sam SPDIF. Tak więc przyczyna może być inna. Są ważniejsze rzeczy: odbiorniki, zegary, reclocking, itp. Równie dobrze możesz przesyłać asymetryczny SPDIF o poziomie TTL a potem go zmniejszyć dzielnikiem 1:5 po stronie odbiornika
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!