Audiohobby.pl

Wyłączać odtwarzacz CD czy nie?

marcow

  • 1045 / 5321
  • Ekspert
14-11-2009, 08:31
Czy jak odtwarzacz CD (tranzystorowy) zostawia się nie wyłączony to się bardziej zużywa ?
marcow

G.Mark

  • 152 / 5465
  • Aktywny użytkownik
14-11-2009, 09:13
A co się ma niby zużyć? Włókna żarzenia wyświetlacza?

GM

lancaster

  • Gość
14-11-2009, 10:10
marcow, ludzie b. czesto ostawiają xrodzła cyfrowe wlaczone i twierdza ze wowczas lepiej graja. Całkiem mozliwe -nie nabijam się. Raczej nic sie tam prędzej nie zuzywa.

Rafaell

  • 5033 / 5862
  • Ekspert
14-11-2009, 10:57
 To że źródło cyfrowe jest cały czas pod prądem świadczy o tym że jest lepsza stabilizacja temperaturowa. Nic tam się wtedy nie rozgrzewa i np. quartze nie zmieniaja długości (czytaj częstotliwości) i po prostu jest tak jak z samochodem z rozgrzanym silnikiem :)

W wielu DAC-ach po wyłączeniu przycisku power część wrażliwa na zmiany temperatury jest dalej pod prądem i się grzeje cały czas-no chyba ze wyłączasz listwą zasilającą całość elektroniki.  

Co do zużycia to jeśli coś się w tranzystorze zużywa to raczej część obok czyli kondensator i to też nie na pewno. Jeśli jest porządnie zrobiony i temperatura wewnątrz obudowy nie jest wysoka (poniżej 40 stopni) to popracuje to latka.  

Dobrze jak jest możliwość wyłączenia displaya w odtwarzaczu ja np. wyłączam sam display bo po prostu on jest jednak bardziej wrażliwy na zużycie w wyniku emisji światła.

Mimo dobrego efektu jakim jest nie wypinanie urządzenia z prądu polecam jednak dostarczenie czystego prądu do sprzętu. Często przy zakłóceniach przemysłowych to może być większym czynnikiem polepszającym dźwięk niż samo utrzymanie elektroniki do startu z "pełną mocą"                              

marcow

  • 1045 / 5321
  • Ekspert
14-11-2009, 11:20
Dokonałem pewnego skrutu to jest transport CD ale myślę że, powyższe uwagi za które, dziękuję
dotyczą jak najbardziej i transportu. Wyświetlacz mam wyłączony bo w AVM-ie jest zupełnie nieczytelny.
Co ciekawe wyświetlacz jest odłączany mechanicznie.DAC też nie wyłączam.
marcow

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
14-11-2009, 22:35
Po kilku minutach i tak całość się wystarczająco rozgrzeje. Na wszelki wypadek bym wyłączał gdyby miały pojawić się jakieś przepięcia w sieci itp. Podejrzewam że żywotność takiego urządzenia się zwiększy ale na ogół mamy zbyt małą populację różnych urządzeń wyprodukowanych z różnych elementów w różnym czasie by to ocenić.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

dd6

  • 2 / 5491
  • Nowy użytkownik
16-12-2009, 10:21
Żywotność urzadzeń elektronicznych skacają najbardziej następujące czynniki:

1. Zbyt wysoka temperatura
2. Skoki temperatury
3. Częste włączanie
4. Kurz

Ponieważ odtwarzacz pracuje w niskiej temperaturze, najlepiej go w ogóle nie wyłączać.

majkel

  • 7476 / 5865
  • Ekspert
16-12-2009, 12:47
Niedawne doświadczenia nVidii z procesorami graficznymi pokazały, iż strukturom półprzewodnikowym najbardziej szkodzą cykle grzania i studzenia, co jest logiczne, bo wywołuje zmienne naprężenia mechaniczne. Tak więc należy minimalizować ilość włączeń i wyłączeń, zwłaszcza gdy urządzenie nie wytwarza dużych ilości ciepła. Praca non-stop w wysokiej temperaturze też szkodzi, bo wtedy złącza krzemowe są bliskie temperatury zniszczenia szacowanej na 150 stopni z reguły.

^
Sprzedam słuchawki: Sony MDR-EX700LP,  Sennheiser HD 565 Ovation

Molibden

  • 1906 / 5868
  • Ekspert
16-12-2009, 19:14
Ale szkoda też wypalać wyświetlacz VFD ciągłą pracą jeśli nie można go wyłączyć lub przyciemić.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

JacekSzulc

  • 11 / 5478
  • Nowy użytkownik
16-12-2009, 19:21
Ha, a w TV teraz trąbią żeby wszystko wyłączać :-)
Jakby ta dyskusję podejrzał jakiś ekolog to by się działo...

Reaper

  • 521 / 5865
  • Ekspert
16-12-2009, 21:40
Kurz?? Otwarłem jakiś czas temu ponad 20-to letni CD i w środku nie było grama kurzu.

Jedynie w szczelinach przy przyciskach i szufladzie. Wiec chyba ten czynnik można wyeliminować.

Rafaell

  • 5033 / 5862
  • Ekspert
16-12-2009, 21:54
>> Reaper, 2009-12-16 21:40:10
To jak z myciem okien w Olsztynie możesz pół roku nie myć a na Śląsku po tygodniu już nie jest pięknie. To samo masz z kurzem w mieszkaniu wystarczy że mieszkasz przy ruchliwej estakadzie to po prostu dwa razy w tygodniu możesz sprzątać i kurz też będzie na meblach widoczny.

gotyk1

  • 1310 / 5852
  • Ekspert
21-12-2009, 14:41
>> Reaper, 2009-12-16 21:40:10
Kurz?? Otwarłem jakiś czas temu ponad 20-to letni CD i w środku nie było grama kurzu.


JEśli odtwarzacz nie ma kratownicy chłodzącej to środek pozostanie czysty.

A z tym nie-gaszeniem to chyba producent mojego cd nie podziela Waszego zdania.. funkcja display off wogóle nie chce się aktywować gdy laser nie czyta płyty. Pewnie po to, aby nie zostawić włączonego urządzenia niepotrzebnie przez nieuwagę.