Audiohobby.pl

Jak to jest zrobione?

  • Gość
03-07-2009, 19:26
Chodzi o membrany głośnikowe, kopułki, resory i cewki głośników.

No właśnie jak to jest zrobione, czyli jak się to wytwarza, jakich narzędzi trzeba do kształtowania stożków i kopułek, jakich parametrów procesu itp. Krótko mówiąc gdzie mogę zapoznać się z procesami technologicznymi produkcji membran stożkowych i kopułek oraz kompletnych układów drgających w tym także zawieszeń i resorów?

Znacie może jakieś szersze opracowania na ten temat? Można takie w ogóle znaleźć?




PS. A jeśli nie można o tym poczytać, to może poznaniacy mający bliżej do Wrześni namówiliby byłych technologów z Tonsila i przez nich opisali proces produkcji np. membran z tektury, polipropylenu, tkaniny, metalu itp. zawieszeń gumowych i resorów z tkanin?

Paszeko

  • 1277 / 5452
  • Ekspert
03-07-2009, 19:36
Z tektury membran się nie robi, tzn. nie wycina się siatki rozwiniętego stożka z arkusza. O ile się orientuję to membrany wytwarza się podobnie jak papier czerpany z mokrej pulpy, na sitach.

  • Gość
03-07-2009, 19:48
No ale jak pulpa jest z włókien drzewnych i odpowiednio spilśniona to powstaje z tego tektura czyli chyba celuloza drzewna?

Właśnie chciałbym się dowiedzieć jak się to wszystko robi, jakie sita, jak się czerpie jak się suszy jak się kształtuje, jak i czym się lepi, powleka itp. Normalnie po prostu mnie to ciekawi.

Paszeko

  • 1277 / 5452
  • Ekspert
03-07-2009, 20:29
Qubrik, a masz jakiś adres email? Dysponuję 4-stronicowym pdf-em z opisem produkcji membran wraz z fotografiami.
Pamiętam też wycieczkę po Audaxie opisaną w jednym z wczesnych nunerów Magazynu Hi-Fi. Był nawet przybliżony sklad audaxowej pulpy zdaje się...

asmagus

  • 4439 / 5432
  • Ekspert
03-07-2009, 23:32
Na Discowery leci program "how it is made" - był odcinek właśnie o głośnikach, cały proces technologiczny od granulatu do testów gotowego głośnika. Zapewne znajdziesz na YT

  • Gość
04-07-2009, 21:37
Widziałem ten program z cyklu How it is made jak produkowano, a właściwie składano ogromny głosik estradowy JR Transducer. Np. zaskoczeniem dla mnie było że dolny nabiegunnik czyli T-joke był tam złożony z dwóch elementów sklejonych i skręconych ze sobą. Ale to chyba jest do zrobienia w przypadku naprawdę dużych obwodów magnetycznych. Głośnik nie miał bajerów w postaci ekranowania miedzią czy profilowania nabiegunnika - zresztą mam wrażenie że w głośnikach estradowych takie zbędne marketingowe elementy rzadko występują.

 Jednak ten odcinek How it is made nie pokazywał etapu produkcji membrany.


PS. W którym numerze Magazynu HiFi był reportaż z wycieczki po Audaxie? Widziałem gdzieś taki reportaż w Internecie, teraz nie pamiętam gdzie. Ale o składzie mieszanki na membrany nic tam nie napisali. Są może jakieś publikacje książkowe na ten temat?

Rafaell

  • 5033 / 5880
  • Ekspert
04-07-2009, 22:17
>> Qubric_, 2009-07-04 21:37:06
Po łebkach był reportaz z Focala (link chyba na as; oni jak i inne firmy używają w niskotonowcach pomiedzy wewnętrzna i zewnętrzna częśc membrany (budowa sandwich) taką specjalną piankę wypełniajacą i sprzedaje to Du Point tak że nie jest to informacja tabu. Problem jest w tym ze tych pianek o tej samej nazwie (odmian) jest trochę (głowny odbiorca lotnictwo, przemysł zbrojeniowy). O przypomniałem sobie Rochacell nazwa zastrzezona. Z zewnatrz to maty z Kevlaru lub Nomexu nie wiem po jaka cholerę skoro oba materiały są mocne tylko na rozciąganie (gdyby nie pianka  i budowa sandwich to by było fatality) a siły zginające też w membranie występują.
                 

cadam

  • 4401 / 5885
  • Ekspert
04-07-2009, 22:25

  • Gość
04-07-2009, 23:03
Miło mi że trochę zainteresowania tematem wzbudziłem. Potrafimy długo rozprawiać o zaletach głośników tymczasem informacji o technologii produkcji praktycznie nie ma.

Nie chodzi mi o wyliczanie materiałów, nazw itp. lecz od przedstawienie procesu produkcji konkretnych części głośnika w tym membrany z określonych materiałów.

Tkaniny nomexowe można kupić, używają ich w ubraniach strażackich, myślę że bez problemu są dostępne w Instytucie Włókiennictwa albo w Moratexie w Łodzi, Nawet do celulozy bakteryjnej byłby dostęp.
Te informacje jednak są na nic, bo efekt końcowy zależy od technologii produkcji a nie tylko od materiału. Dlatego ja chciałem poznać sposób produkcji membran z jego wszystkimi parametrami.




PS. Kojarzę Rafaell ten reportaż z Focala. Pokazano tam naciąganie tej pianki na formę i rozciąganie tkaniny. Technologia produkcji dość prymitywna. Nie pokazano jednak samego procesu sklejania membrany i nie wiadomo czy to było pod ciśnieniem łączone czy próżniowo, ściskane pod jakąś prasą czy może zostawiane do wyschnięcia, ani czym klejone i jak nakładanym klejem.
Są podobno gdzieś dostępne maty z tkanin grafitowych nasączone klejem samoprzylepne, które wystarczy uformować i wstawić do piekarnika żeby wyschły a otrzymamy gotową bardzo sztywną konstrukcję. Ale ja tego nie spotkałem, tylko widziałem właśnie w How it is made jak produkowano wędki z włókna węglowego stosując takie właśnie maty samoprzylepne.

cadam

  • 4401 / 5885
  • Ekspert
04-07-2009, 23:15

misiomor

  • 2094 / 5885
  • Ekspert
04-07-2009, 23:23
>> Qubric_, 2009-07-04 23:03

Maty samoprzylepne - obawiam się że mogłyby być problemy z uzyskaniem w miarę jednorodnej struktury jednowarstowej, o równo rozłożonej masie na dodatek.

Rafaell

  • 5033 / 5880
  • Ekspert
04-07-2009, 23:31
>> mwp05, 2009-07-04 23:20:21
Toż to całe najnowsze głośnikowe technologie u nas wymyślono :)
A gdzie indziej produkuja i sprzedają :(
                 

  • Gość
05-07-2009, 10:30
No dzięki, rzeczywiście strony UP są skarbnica wiedzy, pod warunkiem że szukamy rozwiązań które kiedykolwiek ktoś zgłosił do patentu. Należy jednak pamiętać że w opracowaniach patentowych nie zamieszcza się wszystkich elementów technologii w celu uniknięcia kopiowania.
Co do patentu membran wolno suszonych na odwróconym sicie to np. nie znalazłem tam opisu kształtu sita. Z rysunku wynika że sito ma przekrój stożkowy. Gdybyśmy zastosowali przekrój wykładniczy wtedy osiadanie masy na sicie będzie nieco inne i nie wiadomo czy uda się uzyskać zakładaną zmianę grubości przekroju. Nie wiadomo jak duże podciśnienie zastosowano i w jaki sposób itp.




PS. Misiomor, dlaczego? W reportażu z Focala pokazywano kształtowanie ręczne membrany tkanej z kevlaru potem przekładkę z czegoś co przypominało cienką piankę pod panele podłogowe.
Tkanina o splocie krzyżowym rozciąga się jednakowo w dwóch kierunkach po przekątnej splotu. Człowiek nakłada tkaninę ręcznie na formę stożka głośnika od jego strony zewnętrznej rozciągając  w dwóch kierunkach w celu równego ułożenia.
Ale gdyby tak bardziej pomyśleć to zapewne w Łodzi znajdzie się maszyny do tkania promieniowego. I mamy membranę o włóknach ułożonych pod jednakowym kątem od środka membrany z tkanin grafitowych, szklanych czy nomexowych. Zwłaszcza ciekawe byłoby zrobienie kopułek z jedwabiu balistycznego i drobno tkanego kevlaru.




PS. Rafaell też tak sobie pomyślałem kiedy przeczytałem o membranach nie prasowanych tylko suszonych na sicie z publikacji UP PL 74953. Wcześniej gdzieś czytałem, że Tonsil miał jakieś prasy o wysokim nacisku do tłoczenia membran, a tu w patencie technologia podobna do wolno suszonych weglowo-celulozowych Scan Speaków. Przy czym ci którzy je wymyślali np. Tonsil i Boruta Zgierz już od dość dawna nie istnieją... A Niemcy – już bez NRD membrany do głośników produkują chyba dla wszystkich  liczących się producentów głośników.