Audiohobby.pl

Transformator step up

lancaster

  • Gość
11-04-2008, 11:09
Zdaje sie ze tak to sie nazywa :) Jakie własciwosci powinien posiadac transformator dopasowujacy wkładkę mc do poziomu potrzebnego aby mozna bylo ją "obslużyć" preampem mm ?
Są dostepne znakomite trafa Lundhalla, ale ....no własnie co stanowi o tym ze sa znakomite ?

ahaja

  • 513 / 5886
  • Ekspert

lancaster

  • Gość
12-04-2008, 17:50
ciekawe, ciekawa, ale moz ektos wie jak( dlaczego) zbudowany jest Lundahl ????
Widziaem schemat z dwoma uzwoeniami pierwotnymi..... wiecie na co jeszcze zwrócić uwagę ?
Najwyzej bede eksetymentowal :)

lancaster

  • Gość
12-04-2008, 19:24
....a moze lepiej zrobic jedno...w koncu bede używał 1 wkladki(pewnie dL103)....jaką impedancje byscie idzieli na pierwotnym dla Denona ?

rekin

  • 147 / 5886
  • Aktywny użytkownik
12-04-2008, 21:29
Potrzebujesz dwa trafa (chyba, że chcesz słuchać jednego kanału). Niekiedy występują 2,4 lub więcej uzwojeń pierwotnych. Można w różny sposób wybrać sobie przekładnie zwojową. Dodatkowo umożliwia to (2 uzwojenia) wyprowadzenie "zera", które stanowi punkt odniesienia dla sygnału symetrycznego. W niektórych rozwiązaniach preferuje się podłączenie ekranu właśnie po stronie pierwotnej z tym "zerem". Na sieci jest troszkę o tym napisane w kontekście pre mikrofonowych i do wkładek MC.
Jeśli masz zamiar samodzielnie wykonać takie trafko, to podziwiam. Próbowałem z mizernym skutkiem. Dobry rdzeń amorficzny na kształtce, którą da się nawinąć i złożyć jest trudny do zdobycia. Rdzenie proszkowe o dużym Uo są zwykle toroidalne i ciężko nawinąć kilkaset do kilka tysięcy zwojów wtórnego bez odsiadywania dożywocia ;) (wiem - próbowałem z drutem o średnicy 0,05mm)
Od kwadratu przkładni zależy  impedancja wyjściowa wkładki widziana przez pre MM. Z prostego przeliczenia pojemności przewodów łączących i imp wyjściowej łatwo obliczyć jaki filtr sobie fundujemy. Ogólnie fajnie step-up zrobić z przekładnią jak największą (życzę powodzenia), albo kupić gotowce z Lundahla czy Jensena.

rekin

  • 147 / 5886
  • Aktywny użytkownik
12-04-2008, 22:36
Jeszcze kawałek noty aplikacyjnej Lundahla:

Note: The Lundahl transformers have a special winding technology. It means you will NOT have two coils as you may expect, one for primary, one for secondary. The true construction is, the primary and secondairy coils are sectioned into each other. This gives best possible results for audio transformers. The user must connect the sections as indicated in the datasheet, to get the transformer you need.

lancaster

  • Gość
15-04-2008, 23:31
rekin, to mnie ucieszyłeś :)
...kilkaset zwoi ??? popytam ak to widza zawodowcy od naiania traf.....pozostaje kwestia rdzeni....onoc w mozna kupic amorficzne w jakiejs fabrye w Irlandii produkujacej na potrzeby medycyny....ale na razie to bardziej legenda niz konkrety.....no i nie wiadomo jaka cena tych rdzeni....ze taż nie maą takich na Łąkowej :))

lok

  • 432 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
17-04-2008, 15:30
Marek silniczek od wycieraczki samochodowej i jazda. Napewno sie uda.

lancaster

  • Gość
22-04-2008, 20:22
Krystian, ostatnio rozmawialiśmy o tym projekcie....no niestety bedziesz musiał sie poswięcic i otworzymy Lundahla którego kupisz...a potem pan Kazio zrobi kopię 1:1 :))))

lok

  • 432 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
25-04-2008, 13:39
Posiadam wkładkę Ortofon MC 10 mkII oraz Denon DL-103. Poszukuję do tych wkładek transformatorów.
Najprawdopodobniej będą to Lundahl LL1678.
http://www.lundahl.se/catframe.html

Czy w tej lub podobnej cenie są jeszcze jakieś trafa warte zainteresowania. Jakie trafa polecacie i co o nich sądzicie.
Gdzie jeszcze szukać traf w podobnej cenie.
Co sądzicie o starych trafach vintage które czasami pojawiają się na ebay jak Altec i inne.

rekin

  • 147 / 5886
  • Aktywny użytkownik
25-04-2008, 16:41
Ja myślę, że porównamy nawinięte własnoręcznie z Lundahlem i się zobaczy jaka będzie różnica.
Przy 1:12 nie ma zbyt wielkich problemów z nawinięciem, a kwestię rdzeni i sposobu nawijania wydaje się że rozwiązałem. Niestety z braku czasu jeszcze nie porównywałem. Oprócz Jansena są też tanie rdzenie (około 3$ za szt.), które poleca facet ze stronki:
http://home.comcast.net/~hendentures/index_files/Page430.htm
Dla ułatwienia chodzi o rdzenie:
http://www.bgmicro.com/index.asp?PageAction=VIEWCATS&Category=378
O podobnych parametrach s jak najbardziej osigalne w Poznaniu :)

lok

  • 432 / 5886
  • Zaawansowany użytkownik
25-04-2008, 18:15
Rekin a czy ty może przypadkiem masz już nawinięte te trafa i są gotowe do pracy..?

lancaster

  • Gość
25-04-2008, 19:05
rekin, gdzie w Poznaniu ????
W trafosie ???? Caly tydzien bedę nawijał a nawine....zresztą ja cały czas nawijam :))))
Jak ponawijac uzwojenia ? 1:12 to rozumiem, ale ile zwoi na pierwotnym ?

Walery

  • 79 / 5886
  • Użytkownik
26-04-2008, 10:41
>> lok, 2008-04-25 13:39:02
Posiadam wkładkę Ortofon MC 10 mkII oraz Denon DL-103. Poszukuję do tych wkładek transformatorów.
Najprawdopodobniej będą to Lundahl LL1678.
http://www.lundahl.se/catframe.html

Tungsol używa jakiegoś StepUpa Denona i bardzo sobie chwali z tego co pamiętam. Możesz poszukać jego wpisów na AS.