Audiohobby.pl

Czy stosujecie i z jakim skutkiem pierścienie antywibracyjne na lampach?

mark11

  • 356 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
06-04-2008, 21:07
Mam pytanie jak w tytule wątku, czy warto ich używać?
Markus

cypher

  • 252 / 5839
  • Zaawansowany użytkownik
07-04-2008, 11:46
Według mnie mogą działać na tych lampach, które mają tendencję do mikrofonowania. Wystarczy wykonać mały test pukając paznokciem w bankę podczas pracy przed i po założeniu pierścieni, taki test powinien wykazać czy ewentualne efekty związane z drganiami elementów lampy mogą być niwelowane przez pierścień.

IHMO
Pierścienie są tanie w stosunku do ceny lamp/wzmacniaczy/i innego sprzętu iż nie zawadzi zakupić i sprawdzić.
U mnie w "startm" wzmaku nie zauważyłem zmiany w dźwięku być może dlatego że w stopniu sterującym używałem militarnych lamp 6n1p-ew w które można było tłuc młotkiem i żadnego efektu mikrofonowania  czy też innych śmieci nie dało się słyszeć ;-))

Pozdrawaim,
Artur

mark11

  • 356 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
07-04-2008, 14:30
>> cypher, 2008-04-07 11:46:27
U mnie efekt jest zblizony do tego o czym piszesz i tak na lampce 5965 GE małej i delikatnej, pracującej w Crofcie efekt jest dość wyraźny, natomiast w przypadku 6SN7GT to kwestia bardziej wyobraźni i sugestii niż rzeczywistych różnic.
Markus

  • Gość
07-04-2008, 22:23
mam założone we wzmaku na l. sterujących, l. mocy i tej w zasilaczu oraz w cedeku na wyjściowej - ale różnicy w brzmieniu nie odczułem i nie bardzo wiem jakiej różnicy miałbym się spodziewać? W jaki sposób słychać ten efekt "mikrofonowania" lamp?
pzdr

cypher

  • 252 / 5839
  • Zaawansowany użytkownik
10-04-2008, 14:54
Wszelkiego rodzaju "śmieci" w dzwięku (trzaski, szumy itd itp..), niestety nie miałem okazji doświadczyć na własnej skurze tego typu efektów ponieważ moje lampy nie mikrofonują ..

audionet

  • 11 / 5853
  • Nowy użytkownik
19-05-2008, 00:10
  U mnie założyłem pierścienie na lampy ecc83 i ecc82 poprawił sie minimalnie dźwięk.Ja odczułem to jako poprawę stereofonii. Nie jest to duża różnica ale za cenę tych pierścieni nie kupi sie nawet jednej lampy więc myślę że warto.
Audionet

  • Gość
19-05-2008, 15:40
... teraz założyłem Telefunkeny w miejsce Mullardów - okazało się, że bańka ma minimalnie mniejszą średnicę i pierścienie spadają, zatem je zdjąłem, nic specjalnie się nie zmieniło w sensie pojawienia się jakiś dźwiękowo niekorzystnych efektów... Czyli mikrofonowanie ewentualne jest poza moim zakresem percepcji.
pzdr

yolaos

  • 605 / 5864
  • Ekspert
19-05-2008, 18:49
Acha czyli temat moge sobie odpuscić ))

tymek

  • 187 / 5867
  • Aktywny użytkownik
19-05-2008, 21:33
>StaszekS

jaka jest różnica pomiędzy Mulardem a Telefunkenem? Mam teraz Mularda e88cc i zastanawiam się nad zmianą na Siemensa albo Telefunkena.

  • Gość
20-05-2008, 16:30
hmmm - piszę o lampach mocy w moim wzmaku i powiem szczerze, ze specjalnej różnicy nie ma. Jedyne odczuwalne zmiany to wg mnie:
philips - ewidentnie dźwięk "siada", ginie mikrodynamika i generalnie ma się wrażenie, że ginie blask w dźwięku;
sovtek - dosć fajna góra, brak "body" - takie suchawe są, ale wolałem od philipsa;
mullard i telefunken - wg mnie grają podobnie - jest wystarczające "wypełnienie" dźwięku, jedynie w stosunku do sovteków trochę tych wysokich mniej. Tu kierowałbym sie ceną wylącznie.

Ideałem byłyby te ostatnie + jeszcze trochę "pazura" na górze :)

pzdr