Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
06-02-2023, 19:19
...Film niedostępny
Właściciel filmu wyłączył możliwość odtwarzania na innych stronach....
Trochę z ..upy ;-(

Ale sam fakt że mechanizm SM od BASF-a był używany tylko w "starszych rocznikach" i tylko raczej w niemieckich kasetach to rodzi pytanie dlaczego zaprzestali go produkować? Moim zdaniem problemem były mechanizmy magnetofonów które nie miały odpowiednich naciągów taśmy podczas przewijania i odtwarzania . A taśma "latała sobie po wnętrzu kasety na luźno"... co rodziło problemy. Po dopracowaniu mechanizmów ten problem znikł i prowadnice były zbędne. Ja mam takie wytłumaczenie na ten stan.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
08-02-2023, 09:29
Cytat: AUDIOTONE
Ale sam fakt że mechanizm SM od BASF-a był używany tylko w "starszych rocznikach" i tylko raczej w niemieckich kasetach to rodzi pytanie dlaczego zaprzestali go produkować? Moim zdaniem problemem były mechanizmy magnetofonów które nie miały odpowiednich naciągów taśmy podczas przewijania i odtwarzania . A taśma "latała sobie po wnętrzu kasety na luźno"... co rodziło problemy. Po dopracowaniu mechanizmów ten problem znikł i prowadnice były zbędne. Ja mam takie wytłumaczenie na ten stan.
Mechanizm SM zaprzestano stosować, gdyż na sprzęcie szybko przewijającym, po dojściu do końca taśmy, następowało jej odbicie do tyłu i powstawała pętla mogąca zakleszczyć ją w obudowie, właśnie w okolicach góry "łapki" SM.

Tutaj można o tym przeczytać:
http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recording/Library/Cassette_Housing.pdf

Inne firmy nie stosowały tego systemu (nie licząc jak sądzę innych firm niemieckich np.: AGFA), ponieważ BASF miał patent i zapewne nie chciał się nim z nikim podzielić ;)
« Ostatnia zmiana: 08-02-2023, 09:35 wysłana przez RetroTape »

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
08-02-2023, 09:41
Uważam że to prawda :)   Noo  z tymi Basf-ami z łapkami i magnetofonami.   Bo np.  w takich niby lepszych dual-capstan   to te taśmy to mód malina :)  A taki na ten przykład KX  5010  co to ma zwykły mechanizm to mi wziął i urwał taśmę z łapkami.   Znaczy łapki zostały-  taśma się urwała

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
08-02-2023, 10:12
Cytat: AUDIOTONE
Ale sam fakt że mechanizm SM od BASF-a był używany tylko w "starszych rocznikach" i tylko raczej w niemieckich kasetach to rodzi pytanie dlaczego zaprzestali go produkować? Moim zdaniem problemem były mechanizmy magnetofonów które nie miały odpowiednich naciągów taśmy podczas przewijania i odtwarzania . A taśma "latała sobie po wnętrzu kasety na luźno"... co rodziło problemy. Po dopracowaniu mechanizmów ten problem znikł i prowadnice były zbędne. Ja mam takie wytłumaczenie na ten stan.
Mechanizm SM zaprzestano stosować, gdyż na sprzęcie szybko przewijającym, po dojściu do końca taśmy, następowało jej odbicie do tyłu i powstawała pętla mogąca zakleszczyć ją w obudowie, właśnie w okolicach góry "łapki" SM.

Tutaj można o tym przeczytać:
http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recording/Library/Cassette_Housing.pdf

Inne firmy nie stosowały tego systemu (nie licząc jak sądzę innych firm niemieckich np.: AGFA), ponieważ BASF miał patent i zapewne nie chciał się nim z nikim podzielić ;)
To ma sens. Jak pisałem powyżej to były tylko moje domysły, gdyż nigdy jakoś ten problem mnie bardziej nie interesował. Dzięki za rozjaśnienie tematu ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
08-02-2023, 11:40
Trochę szkoda tego systemu, gdyż faktycznie zabezpieczał dobrze krawędzie taśmy przed uszkodzeniami i poprawiał jej równomierne nawijanie na rolki. Do tego brak było efektów odciskania na taśmie tych plastikowych kołków, które ostatecznie zastosowano później w powszechnym użyciu. Czasem denerwuje mnie, że jak naciągnę za mocno taśmę palcem aby poprawić naciąg, to potem widać odciśnięty ten plastikowy kołek na taśmie, a w systemie SM nie ma możliwości aby się to stało. Dla mnie z wyraźnych minusów SM był większy hałas w działaniu taśmy, przy odtwarzaniu i przewijaniu słychać charakterystyczny szmer/świst.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
08-02-2023, 11:56
N Denonie DRW-660 nie słychać ani na playu, ani na przewijaniu żadnych świstów.....robie tego decka teraz i mechanizm chodzi na wszystkich taśmach baaaardzo cichutko.
Sporo takich obudów SM wypełniłem nową taśma, bo stare Basfy brudziły głowice.
Odnośnie SM ... to bardzo dużo decków nie ma hamulca z lewej strony, czy prowadnice SM pomagają ... nie wiem , trza zrobić pomiary.

Można temat wydzielić o tym, ale coś kojarze że był takowy.

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
08-02-2023, 12:38
Ja mam kilka sztuk chromdioxid super II i nie zauważyłem aby brudziły, natomiast wersje chromdioxid II (bez super) już tak, a nawet czasem odpada w nich warstwa magnetyczna od podkładu. Zamieszczam zdjęcie co mi się stało w jednej z nich. Modele "super" są dwuwarstwowe i były swojego czasu najlepszymi w ofercie, wyraźnie droższe niż pozostałe, stąd pewnie nieco lepsza jakość. Wszystkie natomiast mają efekty dźwiękowe o których wspominałem ;)

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
08-02-2023, 20:13
Mi jeszcze się nie zdarzyło, żeby któraś chromówka BASFa (ani żadna inna) tak się posypała.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
08-02-2023, 20:26
Mi jeszcze się nie zdarzyło, żeby któraś chromówka BASFa (ani żadna inna) tak się posypała.
Mam tak samo - nie spotkałem się z taką degradacją.
To może być spowodowane "ciężkimi i traumatycznymi" warunkami w jakich kaseta kiedyś bytowała (duża wilgotność i temperatura).
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
08-02-2023, 20:44
Ja kupowałem z ziemi pobrane i z kałuży przy padającym śniegu sterte właśnie takich Basfów.
Po wysuszeniu kasety nagrywały się....oczywiście ze swoimi wadami czyli niski poziom zapisu jak inne te same,
Jednakże nie były uszkodzone, śmigają dalej, tyle że były kupione jako dawcy obudowy i prowadnic do innych kaset....

Kiedyś kupiłem worek TDK SA uzywane z odtwarzacza w samochodzie....fakt miały lekkie tam nierówności ale na dobrym kaseciaku nagrywało się na nich dobrze, ... z przeznaczeniem do samochodu głównie.

Gorzej niestety wyglądały AGFY z SM, tutaj taśma w środku degradowała się szybciej i syfiła mechanizmy.

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
08-02-2023, 21:44
Cytat: Krzysztof_M link
Mam tak samo - nie spotkałem się z taką degradacją.
To może być spowodowane "ciężkimi i traumatycznymi" warunkami w jakich kaseta kiedyś bytowała (duża wilgotność i temperatura).
Kaseta nie była przechowywana raczej w bardzo ciężkich warunkach, gdyż jak ją kupiłem (naturalnie używaną) wyglądała niemal jak nowa. Nagrała się też bez większych problemów, standardowo z nieco niższym poziomem, ale jakość była zaskakująco dobra. Zaznaczyć muszę, że po nagraniu używałem ją dość intensywnie i w ciągu około roku czasu została przesłuchana przynajmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy.

Pewnego dnia przez okienko obudowy zobaczyłem czarne paprochy, patrzę a tam warstwa magnetyczna się nasypała, po przewinięciu kawałka taśmy zobaczyłem jak na zdjęciu. Ot cała historia. Mocno mnie to zdziwiło, bo też takiej degradacji nigdy wcześniej nie widziałem, ale to 40 letnia taśma, więc teorię mam taką, że ją przeciążyłem używaniem i biedna nie dała rady.

Jak pisałem wcześniej te jednowarstwowe chromdioxid'y bardziej brudzą tor przesuwu, są wyraźnie gorsze jakościowo od wersji dwuwarstwowych "super", choć w brzmieniu nie ma jakiejś diametralnej różnicy. Zresztą teraz po latach, gdy wiadomo że formuła tlenku chromu stosowana w tych kasetach się mocno degraduje, trudno ocenić obiektywnie różnice w jakości brzmienia.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
08-02-2023, 23:05
Rozumiem, więc pozostaje omijać te kasety szerokim łukiem o ile to możliwe.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
08-02-2023, 23:07
Dlatego że posypało się kilka sztuk?..
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
08-02-2023, 23:26
Dlatego że posypało się kilka sztuk?..
Nie chodzi mi o wyrzucanie obecnych. Ale jakbym miał kupić to może rozważyć czy warto rydzykować ;)
No i oczywiście sprawdzić te, które są w posiadaniu.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

JaKub92

  • 1822 / 5482
  • Ekspert
08-02-2023, 23:30
No tak, ale myślę, że prawdopodobieństwo trafienia na zgniłki tj. na powyższym foto jest niewielkie.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub