Audiohobby.pl

DAC

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 11:48
No to mi się klikło :-)

  Proponuję w temacie wpisywać opisy tego typu urządzeń. Dość często pojawiaja się pytania - jaki DAC wybrać, więc taka podręczna baza wiedzy chyba się przyda.

  Jakiś czas temu stanąłem przed wyborem przetwornika C/A, wymagania były następujące : trzy wejścia elektryczne / napęd CD , musicserver i jedno na zapas / oraz jakość odczuwalnie przewyższająca używany przeze mnie CD CEC 51XR. Po wstępnym zbadaniu rynku okazało się, że ze spełnieniem warunków użytkowych nie będzie w większości przypadków problemu. Często można liczyć na kilka wejść, w tym USB, wyjście słuchawkowe , reg. głośności. Brałem pod uwagę popularne urządzenia jak Apogee , Benchmark , Mytek i oczywiście CECa 71/51 ,,do kompletu\'\'.
  Ta historia miała być dłuższa, ale czy to z lenistwa, czy znużenia tematyką audio, a może braku zapału gasnącego z wiekiem pozostał u mnie przetwornik, który jako pierwszy zawitał na test.
  Opis Myteka Stereo96DAC zacznę od charakterystyki systemu przed jego podłączeniem. Najlepiej ubrał to w słowa kolega-meloman goszczący u mnie, który użytkuje zestaw Primare / B&W 804. Po półgodzinnym słuchaniu powiedział ,że jego system nie gra trochę inaczej, on gra totalnie inaczej. To znaczy jak ?- zapytałem. Mój gra miękko , a twój twardo - odpowiedział. Nie pytałem o szczególy...
  Z Mytekiem jest jeszcze bardziej twardo :-) Bas ze znakomitego przeszedł w wyczynowy, podobnie dynamika. Głośniki stanowią ograniczenie w rozciągnięciu basu. Ale to co jest, jest znakomite. Lepsza jest też przestrzeń, oddech nagrania. Inna sprawa, że te szerokie kloce Klipscha znikają lepiej od podstawkowych monitorów - pitolenie o szerokości ścianki przedniej mozna sobie wsadzić w ...
  Dźwięk Myteka jest nijaki /wielki +/, nie ociepla nagrania i jest bardzo, bardzo dynamiczny. Przydaje się to także przy fortepianie solo, i wokalach. Nic nie dzieje się na siłę, jest energia w uderzeniu w klawisz fortepianu i w wibraji głosu wokalisty.
  Mytek jest wyposażony w wyjście słuchawkowe dobrej jakości, które napędzi każde słuchawki i regulację głośności. Wyjście tylko XLR, wejścia AES/EBU, 2 X SPDIF, Toslink.
Jest brzydki ,aż ładny :-)      

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 12:08
fotki zamieszczone w sąsiednim wątku - dopiero zobaczyłem :-)

http://audiohobby.pl/index.php?id=show_topic&catid=4&topid=214#koniec

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 12:19
lancaster,
nie czytałem wcześniej Twojego wstępnego opisu Myteka w wątku o monitorach studyjnych, ubiegłeś mnie :-)
czekam na obszerniejszą recenzję

lancaster

  • Gość
20-03-2008, 12:22
holy, wrażenia mamy podobne ;) Dobry DAC i tyle....jak zwykletrzeba samemu posuchac, ale nie jest to zaden marketingowy dxwiekowy badziew w stylu accuphase etc. ....sluchalismy go przy kilku DAC....np. CEC DX71II i nic nie bolało....a biorąc pod uwagę moj spaczony gust wybrałbym chyba Myteka....choc ze 3 razy tańszy....no i brzydal tak jak lubię ;)

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 12:27
>>>no i brzydal tak jak lubię ;)

...wytłumacz to mojej żonie :-)

lancaster

  • Gość
20-03-2008, 12:28
holy, ha....no to moze zamów mu jakas ładną alu obudowę pod kolor CECa i pos prawie....tylko diode wyrzucisz na zewnatrz i po sprawie....

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 12:35
to byłby wilk w owczej skórze :-)

Gonzalez

  • 94 / 5892
  • Użytkownik
20-03-2008, 12:43
Co do przetworników to w Twoje oczekiwania (skoro chwaliłeś neutralność) trafi Benchmark. Jest liniowo, aż do "bólu". Cena sh w granicach 2 tys PLN, trochę droższy z wejściem USB.
CEC 71 - w porównaniu do 51xr - nie stworzy moim zdaniem jakiejś dramatycznej różnicy. W niektórych konfiguracjach zarówno przetwornik, jak i sam 51, brzmi sucho i ostro (sam tego doświadczyłem). A owiana legendą "analogowość" i "gramofonowość" Ceca rozwiewa się w krótkiej chwili przy porównaniu z jakimkolwiek NOS DAC.

Lan> Accuphase to chyba rodzaj uczulenia u Ciebie:) Kopiesz firmę, gdzie się da. Miałem (kiedyś) CD Accu w domu i nie jest aż tak źle.

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 12:52
Gonzalez
tego Myteka kupiłem i od miesiąca gra u mnie, ciekaw jestem tych DACów CECa, bo sam CD 51XR odbieram włąśnie ,,analogowo\'\'

lancaster

  • Gość
20-03-2008, 13:00
Gonzalez, tylko dla równowagi nad niewiadomego pochodzenia zachwytami koloegów na as :)
....poza tym stalo sie to dla mnie synonimem badziewia za sporą kase po niegdysiejszym odsłuchu topowej elektroniki te firmy z zestawami(rowniez wysokimi) KEFa....no ale niech będzie ze to wypadek przy pracy ;) Ppo prostu trzeba bardzo uważać moim zdaniem....
...ale dobra juz nie będe ;)

Micke

  • 19 / 5893
  • Nowy użytkownik
20-03-2008, 14:17
No, o takim wątku jak ten myślałem w moim założonym stricte o DACu Stelmacha ;)

Tu mam małą prośbę do naszego czcigodnego admina :)
Fajnie byłoby na poważnie potraktować dział opinie, coś na kształt jaki jest na audiostereo.
Proponuje w dziale opinie o sprzęcie skonstruować specjalne rubryki, które będą musiały zostać wypełnione by opinia mogła być umieszczona. Tak więc w opiniach o DACach trzeba zrobić rubrykę dotyczącą napędu z jakim jest stosowany, bo jak mi wiadomo ma on niezaprzeczalny wpływ na brzmienie urządzenia.

Ale tu oczywiście fajnie będzie zamieszczać luźne uwagi i polemikę użytkowników DACów. Niestety przepraszam że jeszcze żadnego nie słuchałem i nie mogę się niczym z wami podzielić :] Z wielkim zainteresowaniem jednak będę śledził ten wątek :)
View from a bridge, can't take anymore

Gonzalez

  • 94 / 5892
  • Użytkownik
20-03-2008, 15:29
Ja odbieram CEC-a nieco inaczej:) Dźwięk z 51XR jest dynamiczny, dobry bas ale barwa, "plastyka" to jest taka sobie.

holy

  • 114 / 5893
  • Aktywny użytkownik
20-03-2008, 16:31
Użyłem ,,analogowy\'\' , ale nie słucham gramofonu od ponad 10 lat.....

Trzeba by się zapytać jakiegoś recenzenta z audio prasy, jaka jest prawda ;-)