Audiohobby.pl

Modyfikacje głośników szerokopasmowych

Cervantes

  • 398 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
15-03-2008, 12:40
stare głośniki pokrywało się szelakiem.




no box is best box
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

lancaster

  • Gość
15-03-2008, 12:47
graaf, mnie by raczej przekonywała waga memmbrany po pomalowaniu....a to juz jakas precyzyjna waga by sie przydała.

lancaster

  • Gość
15-03-2008, 12:49
Cervantes, z tym szelakiem można spróbować.....bardzo dobry pomysł szczerze mowiać....macie omysly gdzie sie za tym rozgladac ? Wiem ze mebla byly tym malowane i z tego co widziaem wygladalo super.

Cervantes

  • 398 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
15-03-2008, 18:22
jak chcesz to mam trochę szelaku już rozrobionego (w czystym spirycie :) oraz w płatkach. Jak wpadniesz to Ci odleję  : )



no box is best box
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

lancaster

  • Gość
15-03-2008, 18:45
  !!!! Poczekaj aż przyjadą 2A3 EH od Piotra to przy okazji posluchamy wzmaka....

lancaster

  • Gość
15-03-2008, 19:51
...cięzko powiedzieć graafie, bo jezeli glośnik ma mms na poziomie 7-10g to 1g moze już swoe robić...przyznam ze nie wiem ja to wygląda w rzeczywistości bo nie ważylem

ahaja

  • 513 / 5888
  • Ekspert
15-03-2008, 21:55
Jakie praktycznie i czy w ogóle można uzyskać zmiany (in plus) w Monacor\'ach sph60x stosując taki stożek?

Cervantes

  • 398 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 19:08
graff ma rację : )

jeżeli chodzi o szlak to do polmalowania 1 m^2 zużyłem z 20 ml w których mogło być z 10 g szelaku. przy 8 calach głośnika to wyszło by około 1 g szelaku tak myślę. 1 słoiczkiem o,5 litra to z 10 odgród by się pokryło  : )


no box is best box
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

Cashlack

  • 1566 / 5789
  • Ekspert
05-09-2017, 11:16
właśnie odebrałem paczkę z 2x Saba Greencone, owalne 14x20 cm, podobno AlNiCo.

Będą grały w dużej odgrodzie, na razie z 300B, docelowo na 45. Źródło to Chord Mojo.

W ramach eksperymentów, chcę zrobić dziurę w drzwiach do pokoju i uszczelnić szczelinę framuga/drzwi coby nie telepało, czyli obudowa zamknięta o objętości około 50 metrów sześciennych.

Jaki zastosować  filtr typu loudness, aby wyrównać trochę średnicę z resztą pasma ? Cyfrowy jak z kompa (zwykłe EQ) to oczywiście, ale jak bym chciał posłuchać np. z Shozy Alien albo innego DAPa aby było bezszumowo ? Pasywnie chłodzony serwer dźwiekowy musi jeszcze poczekać.


chcę w nich wyciąć nakładkę przeciwpyłową, wkleić stożek, i pomalować membranę miękkim lakierem lutniczym w niejednolite szlaczki/wężyki (nie po całości).

Czy masa dodana lakieru po wyschnięciu mniej więcej wyrówna się z wagą po wyciętej nakładce przeciwpyłowej?

Czeka mnie teraz długi research w zakresie polecanych rodzajów lakierów po forach lutniczych itp, ale czy ma może ktoś "gotowca", tj. polecany lakier, który jak najbardziej TŁUMI wibracje ? Pierwsze zapytanie wujak google wskazuje na szelak i c37..

https://www.scienceinternational.com/fulltext/?doi=sciintl.2013.401.407
http://www.ennemoser.com/eundf.html

Czy próbować wpierw zaobserwować mody z mąką na membranie w pozycji poziomej ? (oczywiście jeszcze Z nakładką ;-). Docelowo chodzi mi o jak najszersze rozproszenie breakup`u membrany, rozmasowanie tego czego się nie dało zamienić na ciepło na wiele różnych częstotliwości (stąd wolałem owalny głośnik).

Jakieś sugestie i porady ? Zalecenia, tudzież kategoryczne zakazy ?

Oczywiście poza tym, aby wpierw posłuchać tak jak jest ;-)
« Ostatnia zmiana: 05-09-2017, 11:38 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
05-09-2017, 11:48
Najlepiej w roli takiego loudnessu spisuje się przesuwnik fazowy typu all-pass filter.Jest to układ naprzemiennie połączonych cewek i kondensatorów w kwadrat.Sygnał włączamy w jedną przekątną,a głośnik w drugą.
Wartości indukcyjności i pojemności są jednakowe i należy je dobrać doświadczalnie.Cewki od zwrotnic,kondensatory PIO.

Cashlack

  • 1566 / 5789
  • Ekspert
05-09-2017, 11:52
a jak dołożyć do tego jeszcze filtr górnoprzepustowy na np. 30 Hz? Aktywnie (na pre?). Nie chcę przeciążać tych papierzaków na harmonijkowym zawieszeniu dużymi przesunięciami.

Priorytetem jest jednak nadal oczywiście zbieżność fazowa, a nie częstotliwościowa!
« Ostatnia zmiana: 05-09-2017, 11:55 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
05-09-2017, 12:10
Nic więcej nie potrzeba.Będzie Pan zadowolony!
Zrobi się ogólnie głośniej i dźwięk wyjdzie przed.
Pamiętaj o kierunkowości cewek,tzn trzeba ustalić prawidłowy zwrot drutu zwrotnicy względem drutu głośnika.
Kondensatory najlepiej włączyć przeciwrównolegle.
Tam potrzeba wypadkową pojemność 2 mikro zdaje się.Czyli cztery kondensatorki po 2 mikro.Dwa przeciwrównolegle w jednej gałęzi i dwa w drugiej.Cewki można wzajemnie zbliżać w fazie lub przeciwfazie i w ten sposób zestroić na sicher.
A może masz dwa uzwojenia wtórne?Albo środek wyprowadzony?

Cashlack

  • 1566 / 5789
  • Ekspert
05-09-2017, 12:53
nie wiem jak jest zrobiona cewka w Saba Greencone, nie jestem w stanie tego również zmienić, więc traktujemy to jako stałą. Wyprowadzenie jest prozaiczne - 2 piny do lutowania.

chodzi ci o ten schemtat ?

Lity drut, first watt, full range.

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
05-09-2017, 13:42
Tak,taki układ.Pytałem,czy może masz podwójne uzwojenie,albo ze środkiem w trafie głośnikowym.
Można go narysować też w postaci kwadratu bez skrzyżowań.Łatwo zrozumieć o co chodzi w nim.
Sygnały dążące do dołu częstotliwości,czyli do składowej stałej będą włączane do głośnika zupełnie odwrotnie niż sygnały sopranowe.Dla basów głośnik jest włączony tak,a dla sopranów siak!A w funkcji częstotliwości jeszcze płynnie przechodzi fazę od tak,do siak.Niezły patent!
Układ takowy w dużej mierze kompensuje błędy fazowe głośnika nie tylko fullrange,ale też zespołu głośników.
Dzięki temu odpowiedź na pobudzenie impulsowe bardziej podobne do ludzi.
« Ostatnia zmiana: 05-09-2017, 13:53 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5540
  • Ekspert
05-09-2017, 13:56
Jeżeli masz podwójne lub dzielone uzwojenie wyjściowe w trafie głośnikowym,to bardzo ułatwia sprawę.Wystarczy wówczas jedna cewka i jeden kondensator!