Audiohobby.pl

Przenośny zestaw słuchawkowy wysokiej klasy

iwok

  • 169 / 5889
  • Aktywny użytkownik
30-11-2008, 14:52
Wygląda na to, że obowiązki zawodowe zmuszą mnie do częstszych niż do tej pory wyjazdów poza miejsce zamieszkania.  
Nie chcialbym rezygnować z dobrego dźwięku.  Chciałbym kupić dobry zestaw słuchawkowy, który jednocześnie spełniałby kilka warunków: wysoka jakość dźwięku, wbudowany dac z wejściem usb, niewielki rozmiar.

Przegrzebałem troche internet i znalazłem takie propozycje:

- słuchawki Shure E530,nie miałem jeszcze okazji ich posłuchać, ale recenzje np. na headfi`u sabardzo obiecujace.
- przetwornik/wzmak firmy RSA Predator: http://www.raysamuelsaudio.com/products/predator
- przetwornik/wzmak firmy Headamp Pico: http://www.headamp.com/portable_amps/index.htm

Dwa powyższe wzmaki są chyba najczęściej wspominane na audio forach.  Są dostępne w Stanach w sprzedaży internetowej, nie mają dystrybutorów w Europie w związku z czym odsłuch jest trudny.

Chętnie poznałbym Wasze opinie na temat tych urządzeń.

Prosze także o inne propozycje takiego bezkompromisowego mikro zestawu.

Jako źródło służyć będzie laptop lub odtwarzacz/dysk z plikami we flac`u.

majkel

  • 7476 / 5890
  • Ekspert
30-11-2008, 14:55
A co będzie źródłem? Laptop czy grajek przenośny? iBasso D3 ma pochlebne opinie, a ze słuchawek to bym się zainteresował Ultimate Ears Triple.Fi 10 albo Sony MDR-EX700LP.

iwok

  • 169 / 5889
  • Aktywny użytkownik
30-11-2008, 15:20
>> majkel, 2008-11-30 14:55:17

Ibasso jest dwa razy tańszy niż headamp i RSA.  to na plus, ale podobno bywa zawodny.  Czytałem także o tym wzmaku, że wymaga wymiany wzmacniaczy operacyjnych.

Dzięki za typy słuchawkowe.  Miałeś okazję przetestować któreś z nich?

Źrodłem będzie prawdopodobnie laptop.  Największe odtwarzacze przenośne jakie widziałem w sieci miały pojemność 60gb to ciut mało.

majkel

  • 7476 / 5890
  • Ekspert
30-11-2008, 15:28
Najwięcej ma iPod Classic w wersji 160GB, poza tym ma line-out jakby chcieć używać wzmacniacza zewnętrznego. Wszystkie tu wymienione modele słuchawek znam, Sony nawet posiadam, i obydwa przeze mnie podane modele cenię wyżej niż Shure SE530. RSA to dobry wybór generalnie, nigdy konstrukcje Ray\'a nie grały źle, zawsze co najmniej dobrze.

iwok

  • 169 / 5889
  • Aktywny użytkownik
30-11-2008, 15:44
Miałem kiedys Ipoda Nano i szczerze mowiąc nie byłem specjalnie zadowolony z jakości
(dlatego chciałbym żeby mój zestaw przenośny miał "swojego" własnego dac`a dobrej jakości).  

W tej sytuacji źródłem może być właściwie tylko laptop.

Mógłbyś tak z grubsza nazwać co, Twoim zdaniem, przemawia bardziej za Sony lub Ultrasone niż Shure?

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
30-11-2008, 15:50
Ja zachecalbym Cie do innego rozwiazania niz sluchanie z laptopa i uzycie przenosnego DACa.

Starsze dyskowce oferuje swietna jakosc dzwieku, ktora moze sie spokojnie rownac z nawet nizszej sredniej klasy urzadzeniami stacjonarnymi.

Okresl tez czy rzeczywiscie chcesz IEMy czy tez moga byc wieksze sluchawki nauszne.

Bardzo wazne jest tez to, jaka kwote chcesz przeznaczyc na taki zestaw. Bo dobry przenosny zestaw moze kosztowac np. do 1.000 PLN do 2.000 PLN do 5.000 PLN a takze do 10.000 PLN

Z IEMow przerobione mamy w zasadzie duzo z tego co na rynku, ja radzilbym odejsc od produktow Shure z 2 powodow. Sa przewartosciowane, bardzo awaryjne (uogolniajac) bo sa tez modele czolg. Jednak te rzeczywiscie mid-endowe - SE530/E500 niestety sa awaryjne.

Z innych mid-endowych IEMow polecam bardzo Ultimate Ears Triple.fi 10 Pro - sonicznie jedne z najlepszych IEMow niecustomowych oparte podobnie jak SE530/E500 o kontrukcje podwojny woofer + tweeter.

SE530 kosztuja ~450 USD, Triple.fi ~350 USD. EX700 sa troche tansze i jest to kontrukcja w pelni dynamiczna. Sa zdecydowanie bardziej szczegolowe niz Triple.fi a juz 20 razy bardziej niz SE530. Sa tez najjasniejsze z tej trojki. Triple.fi sa w srodku.

Jezeli chcesz na IEMy wydac troche wiecej mozesz pokucisc sie o kontrukcje w pelni customowa - czyli najpierw wizyta u audiologa a nastepnie na podstawie wyciskow twoich kanalow sluchowych otrzymasz sluchawki w pelni dostosowane do Twojej budowy ucha. Z reguly koszt okolo ~1.000 USD

Jezeli chcesz uzywac wiekszych sluchawek portable to na celowniku sa latwo napedzalne Sennheisery HD 25-1 (b.dobre sluchawki) okolo 500-600 PLN, Audio-Technika ESW9 (800-900 PLN)  oraz AudioTechnika ESW10JPN (1500-1800 PLN). Mialem wszystkie 3 i wybralem ESW9. Model podobnie jak Triple.fi ktory bardzo dobrze wywazyl muzykalnosc ze szczegolowoscia, dzwiek raczej dzwieczny, muzykalny, szczegolow nie w nadmiarze. Cieply i ciemny ale bardziej przrestrzenny niz HD 25-1. ESW10JPN sa zdecydowanie jasniejsze i maja mniej basu, sa tak dokladne ze wypunktowuja wady owczesnych playerow i tylko z prawdziwie high-endowym bedzie dobrze.
Ich szczegolowosc jest na poziomie AudioTechniki W5000 wiec ...po prostu ciezko jest im dogodzic i mnie tez taka prezentacja nie pasowala, poniewaz na sprzecie przenosnym slucham raczej w tle i nie chce poswiecac wtedy muzyce calej uwagi, wolalem lagodniej i bardziej muzykalnie.

Wzmakow przenosnych jest tez do wyboru duzo - kontrukcje Majkela, Raya S, czy tez Musical Fidelity albo Rudi Stora.

Co do tych playerow ja poleclabym szlagiery dyskowe takie jak Iriver H100/H300, iAudio X5L, Rio Karma.

Sam wybralem z nich iRivera do ktorego takze mozna wsadzic 120GB dysk lub przerobic go na Compact Flash.
Ma wyjscie line-out a H100 takze cyfrowe - optyczne.

Mozna nawet kupic wieksze sluchawki i uzywac takie wzmaka jak Yamamoto HA-02 laczac go kabelkiem Jack->2XRCA z wyjscia Line-Out.

iRiver H340 -> Yamamoto HA-02 -> Grado GS1000 gral przyjemniej niz Theta Gen V jako zrodlo :)

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
30-11-2008, 15:53
Aha, z niecutomowych universalnych IEMow sa juz dostepne Westone 3 - pierwszy universalne IEMy 3 driverowe w ktorych kazdy z 3 driverow odpowiada za inne pasmo - low,mid,high.

Westone sa najmniej awaryjne i maja najbardziej ergonomiczna budowe ze wszystkich. Westone z reszta to firma ktora od dziesiecioleci robila aparaty sluchowe, wiec o ergonomicznej budowei maja pojecie :)

Westone takze zapoczatkowalo produkcje dla takich firm jak Shure czy UE - pierwsze modele Shure E1 i E5 maja pierwowzory wlasnie na projektach Westone.

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
30-11-2008, 15:55
Osobiscie po przeronnych doswiasczeniach z IEMami i universalnymi i customowymi - zdecydowalem sie na sluchawki nauszne portable, jednak przyznam ze bardzo ciekawia mnie Westone 3 i generalnie chetnie ich w przyszlosci sprobuje.

Regula jest prosta- IEMy sa drogie. I zeby zagraly na podobnym poziomie do sluchawek nausznych - trzeba na nie wydac 2 - 3 razy tyle.

Przykladowo np. Sennheisery HD 25-1 sa wyraznie lepsze niz Shure SE530. Cenowo oczywiscie 2.5 raza tansze.

iwok

  • 169 / 5889
  • Aktywny użytkownik
30-11-2008, 16:17
>> fallow

Dziękuję za bardzo wyczerpujace wpisy.  Widzę, że temat masz "przerobiony" :-)

Nie upieram się przy IEMach.  Przekonują mnie ich niewielkie rozmiary.  Miałem kiedyś stacjonarny zestaw słuchawkowy zbudowany na nausznikach i wzmaku hybrydowym.  Grado RS-2 były świetne, ale za duże i zbyt delikatne "do walizy".  Z HD-25 jest ten sam problem, ale priorytetem jest tu jednak bardziej jakość dźwięku niż "pakowność" - musze sprawe jeszcze przemyśleć.

Stare discmany rzeczywiscie są niezłe, ale chciałbym mieć pod ręką całą zawartość mojego serwera muzycznego (za dużo płyt do wożenia), dlatego myślę raczej o wersji laptop+dysk zewnętrzny+dac zewnetrzny.

iwok

  • 169 / 5889
  • Aktywny użytkownik
30-11-2008, 16:40
Jeszcze jedno Panowie, chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia, ponieważ raczej nie będę miał możliwości przesłuchania mikrowzmaków typu pico czy predator.  

Zastanawiam się czego właściwie powinienem sie spodziewać?
Czy można jakoś porównać planowany przeze mnie mikro-zestaw do "normalnego" stacjonarnego zestawu?  

Jako "słuchawkowiec" miałem kolejno takie wzmaki: Holdegron, Project mk2, Project Headbox SE, Paradox Extrema, Sugden Headmaster.  Do ktorego z w/w jest najbliżej np. RSA Predatorowi?

stogdan

  • 305 / 5865
  • Zaawansowany użytkownik
19-12-2008, 00:09
Podpinam się do wątku bo mówił również o odtwarzaczach. Chcę kupić sobie jakieś mp3 raczej flasz bo podobno lepiej grają. Musi mieć radio fm. Czytałem tu że Iriver H 100 jest ok. ale znalazłem w necie tylko E 100 8GB radio ,cena ok 400 zł . Porównywałem do Ipoda nano 8gb , ten nie ma radia a kosztuje 600 zł. Czy ta cena odzwierciedla różnicę w niezawodności/dźwięku w porównaniu z Iriver? To mój debiut w mp3 więc będę wdzięczny za radę. Następnie oczywiście lepsze słuchawki douszne ale na początek musze wybrać źródło. Nie będę używał dodatkowego wzmacniacza przenośnego.
"A może-co było najbardziej prawdopodobn

Robert W

  • 4 / 5862
  • Nowy użytkownik
19-12-2008, 17:32
Również dołączam się do wątku, bo także chcę skompletować zestaw przenośny wysokiej klasy z tym, że nie potrzebuję radia ani filmów, wyłącznie wysokiej jakości muzyka. Na poczatek kupiłem słuchawki ATH-ESW9 i teraz muszę dołączyć do tego jakiś dobry wzmacanicz, który będę mógł zabierać na wyjazdy - nie musi być de facto całkiem przenośny ponieważ zamierzam go używać w hotelu więc gniazdko z pewnością się znajdzie :-), jego przenośność ma być zapewniona w aspekcie możliwości i bezpieczeństwa jego przenoszenia ...  

GRADO__Fan

  • 299 / 5862
  • Zaawansowany użytkownik
20-12-2008, 02:04
iwok,

trafiłeś na Fallowowego konika ;)
Jak podobały Ci się RS2 to możesz spróbować sobie SR325i. Mechanicznie bardzo trwałe, komory ze stopu allu, obrotowe muszle, więc wchodzą na płasko do walizki, na przykład. Dźwiękowo też bardzo dobre. Jedyne to, że sporo cięższe od RS2, ale można się przyzwyczaić. Musiałbyś sam sprawdzić.

Co do przenośnych playerków to żaden ze mnie ekspert, ale kilka też już miałem. Kupiłem z polecenia E10 i po raz pierwszy usłyszałem dobry bas na takich maluchach. Dźwięk ogólnie cieplej, gęsto, barwnie. Nie obsługuje niestety flac\'ów, ale .wma i .ogg, owszem.
Stagdan,
Ma też niezłe radio FM i fajnie się zgra nawet z Twomi GS1000, serio ;)
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

Dawindyk

  • 140 / 5879
  • Aktywny użytkownik
20-12-2008, 19:19
>> Robert W

Akurat do ESW9 wzmacniacz nie bardzo bedzie Ci potrzebny bo srednio poddaja sie wzmocnieniu - no chyba ze chcesz zmienic wzmacniaczem brzmienie zrodla. Na ESW9 natomiast uwazaj - to dosc delikatny sprzet ...

renes

  • 214 / 5889
  • Aktywny użytkownik
20-12-2008, 23:25
renes