Audiohobby.pl

Wzmacniacz słuchawkowy.

Lonzoo

  • 3 / 14
  • Nowy użytkownik
08-10-2024, 18:11
Witam wszystkich

Mam pytanko, czy do złącza słuchawkowego wzmacniacza iFi Audio ZEN Air Can można podpiąć kolumny aktywne bez szkody dla obu urządzeń ?

Karol

  • 2025 / 4503
  • Ekspert
08-10-2024, 23:15
Według mnie można, tylko nie bardzo rozumiem po co.
Kolumny aktywne mają swój wbudowany wzmacniacz, wystarczy dostarczyć im sygnał.
Podłączasz je bezpośrednio do źródła dźwięku i gra muzyka. :)

Lonzoo

  • 3 / 14
  • Nowy użytkownik
09-10-2024, 06:25
Dzięki za odpowiedź.
Pytam bo obawiam się o zbyt wysokie napięcie podawane na tym złączu. Niby przy 0 dB mogę zwiększyć głośność na wzmacniaczu do 100% i nie słychać przesterów ale prz 9 dB pojawiają się już przy 70%.. I teraz dodatkowe pytanie czy lepiej ustawić 45% głośności przy 9 dB czy 75% prz 0 dB (sygnał wtedy ma podobne wzmocnienie )?
A próbuje tak podłączyć bo jakość sygnału podawanego na głośniki jest dużo lepsza niż z Dac-a podłączonego przez złącze liniowe RCA :)

Karol

  • 2025 / 4503
  • Ekspert
09-10-2024, 08:21
A próbuje tak podłączyć bo jakość sygnału podawanego na głośniki jest dużo lepsza niż z Dac-a podłączonego przez złącze liniowe RCA :)

Nie wydaje mi się a by tak było, nawet jeżeli masz bardzo kiepskiego DAC-a
Wzmacniacz, jak sama nazwa wskazuje, wzmacnia otrzymany sygnał czyli i to, co jest złe w tym sygnale (np. zakłócenia).
@Lonzoo, żeby sprawę uprościć (albo zagmatwać ;)), wyobraź sobie sytuację, że masz zwykłe kolumny.
Do komputera, który ma kiepską kartę dźwiękową, masz podłączonego DAC-a i w ten sposób omijasz tę kartę.
Teraz to DAC jest źródłem dźwięku. Do DAC-a masz podłączony wzmacniacz kolumnowy i do niego te zwykłe kolumny.
Nie jesteś zadowolony z grania tego zestawu i szukasz jakiegoś rozwiązania.
Dla odwzorowywania sytuacji z kolumnami aktywnymi, wzmacniacza w tym hipotetycznym torze wymienić nie możesz.
Zatem wstawiasz przed wzmacniaczem kolumnowym, wzmacniacz słuchawkowy.
Sygnał na wzmacniacz kolumnowy, podajesz z wyjścia słuchawkowego wstawionego wzmacniacza.
Według mnie nawet jeżeli Ci się wydaje, że masz lepiej, to nie jest to rozwiązanie.
Co byś nie postawił na drodze sygnału, to na koniec musi on przejść przez wzmacniacz w kolumnach aktywnych.
Jeżeli jesteś niezadowolony z dźwięku, to w twoim przypadku rozwiązaniem jest wymiana DAC-a.
Zakładam, że kolumn aktywnych wymieniać nie zamierzasz. :)

W audio jest zasada, że najlepiej jest wtedy, gdy sygnał ma jak najkrótszą i prostą drogę.
@Lonzoo uważam, że całkiem niepotrzebnie, bardzo tę drogę komplikujesz i znacząco wydłużasz. :)
« Ostatnia zmiana: 09-10-2024, 08:37 wysłana przez Karol »

Lonzoo

  • 3 / 14
  • Nowy użytkownik
09-10-2024, 08:51
Jeszcze raz dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Może rzeczywiście masz racje , Dac-a którego mam jest z niskiej półki tj. ifi audio dac uno , mam wrażenie że na wyjściu z tego Dac-a na złączu RCA sygnał jest płaski a moje monitory sobie z tym nie radzą a puszczając przez wzmacniacz mogę sobie bassy podbić.
Ale przyznaję ci rację lepiej zmienić monitory 😁

Karol

  • 2025 / 4503
  • Ekspert
09-10-2024, 09:46
Jeszcze raz dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź.
...

Nie ma za co. :)

Widać, że masz ciekawość w sobie, (bo zdecydowanie lubisz eksperymentować) i dobrze, że nie masz oporów by pytać.
Według mnie, to też jest jakiś sposób aby zdobyć potrzebną wiedzę, mając przy tym niezłą frajdę. :-)
« Ostatnia zmiana: 09-10-2024, 10:42 wysłana przez Karol »