Audiohobby.pl

Regulacje CD lasera, elektroniki, mechaniki

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-11-2023, 11:39
Padło gdzieś pytanie Wojtka o regulacje odtwarzacza cd.......

Potrzebny jest do tego przede wszystkim oscyloskop i schemat, gdzie podane są przebiegi i napięcia.
Po drugie niektóre firmy stosują płyty serwisowe i bez tego nic nie zrobisz, np do Techniksa można czasem na ebayu kupić, niektóre stosują kody serwisowe  aby wchodzić w menu serwisowego itd.
Wszystko zależy od firmy, modelu itd.....
A więc bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy, doświadczenia w serwisowaniu nic nie zrobisz, nawet podmiana czasem lasera czy całego napędu może wymagać skorygowania ustawień, a jak nie ma czym kręcić to ustawienia są programowe.
A jeszcze są tacy co mierzą moc światła lasera prze regulacjami czy ma to sens, przyrząd nie jest tani i dla jednego cd nie opłaca się kupować.

Oprócz tego w napędach nie tylko sam laser jest ważny, dochodzą do tego systemy zawieszeń, które mechanicznie padają z czasem, silniki, zębatki i krańcówki......... takie małe plastyczki padają na chassis....
Szczerze to czasem grzebanie i szukanie wady jest gorsze niż w kaseciakach ....
Ja sobie odpuszczam taki pełny serwis oprócz czyszczenia systemu lasera czyli podstawowe czynności,bo po tylu latach co ma sprzęt to byle jakiś kondensator może syfić, albo nawet rezystor i można stracić kupe czasu a czas se już nie wrati nawet za kase....

ArturP

  • 1303 / 2791
  • Ekspert
26-11-2023, 11:54
A jak brakuje wszystkiego, to zostaje ułańska fantazja i wtedy, po takim dłubaniu pisze się, że sprzęt i dźwięk jest audiofilski :):):).

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
26-11-2023, 12:22
Super-dobra metoda- hehehe....
To zrobię z Pioneera  odtwarzacza cd - audiofilski, jest tam czym pokręcić-:))))
« Ostatnia zmiana: 26-11-2023, 12:27 wysłana przez Wojciech7 »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-11-2023, 14:55
Ułańska fantazja być może się przydaje na wypadach w nocnych klubach, tam se można na koniku poszaleć.....i szabelką pomachać, bo jak zaczniesz kręcić to można mieć ból głowy w najlepszym wypadku.

A teraz powróćmy na poważnie  dalej.

Co możemy zrobić jak nie mamy przyrządów, wiedzy, schematów i wiele innych przydasi do pracy ale mamy zacięcie  takie amatorskie a nasze cd troche szaleje.

Można umyć napęd, np na przykładzie napędu Soniaka CDP-470  z laserem KSS 150A
210, 211,212,.213, 240 itd mają bardzo podobne konstrukcje i problemów nie będzie.

Włączamy cd i wysuwamy tacke, po czym wyłączamy z sieci i zciągamy z tacki z przodu klapke delikatnie pod kątem do góry
Oodkręcamy napęd cały od podłoża, delikatnie odpinamy napęd od płyty głównej, prawidłowo powinno sięwczesniej zrobić zworke na płytce lasera dopiero potem odpiąć do płyty głównej.
Laser 240 tego nie wymaga tego, inne tak.
Wyciągamy cały napęd z cd na czysty stół.
Delikatnie patrzymy jak tacka ma pozakładane blokady wysuwania, czasem wkrętami na końcu, czasem odgina się delikatnie krzywki na chassi no różnie było zależnie od wersji.

Jeśli pasek od wysuwania tacki robi robotę dobrze to zostawiamy go, jeśli jest cd już stare to warto go od razu wymienić, czasem jest on na wierzchu, czasem pod pokrywką, w tym konkretnym akurat był do wymiany 25x1,6-1,8 mm kwadratowy.

Z chassi odkręcamy laser z ramka, potem od ramki, wyciągając prowadnice lasera wyciągamy laser.
Warto od ramki wyciągnąć kółka napędowe i dokładnie je wymyć w IPA , Sam laser ma podwójną prowadnice , myjemy to także na błysk,
Wszystkie powierzchnie zębate muszą być czyste i ich nie smarujemy.
Przy montażu kółek smarujemy tylko osie.

W laserze warto umyć oczko od góry i dołu i czasem pryzmat w głębi, ale w tym przypadku trzeba mieć spokój i nie urwać zawieszenia trackingu po zdjęciu osłony.
Przy silnikach sterujących pracą mechanizmu lasera są 1 lub 2 zestawy switchy długich, są to tzw krańcówki dostarczające prąd do silników, jak są zabrudzone, uszkodzone to są  kłopoty że cd nie startuje.

Całość odwrotnie składamy to do kupy.
Należy zwrócić uwagę przy montażu zwrotnym że ramka lasera może mieć gumki i sprężyny zawieszenia w różnych kolorach i twardości i tak musi być z powrotem.

Po zmontowani wszystkiego na sucho sprawdzamy czy tacka jest poruszana prawidłowo przez koło zębate i czy laser się podnosi, sprawdzamy ręcznie aby coś sie nie uszkodziło po podłączeniu zwrotnie do prądu,
Wszystko ma pracować lekko i bez zacięć.

Czysty system sterowania laserem to gwarancja bezproblemowej pracy.

Jeśli jesteśmy pewni że całość jest prawidłowo podpięta odpalamy cd i robimy testy.
Przed odpaleniem z prąd należy usunąć zworke lasera !


Jeżeli  po wypucowania lasera i napędu dalej coś jest nie tak, nie pracuje prawidłowo, to objaw albo mechanicznego zużycie jak już pisałem wcześniej amortyzatorów, silników lub po prostu elektronika do regulacji.
No ale to już wyższa klasa, i warto wtedy już szukać speca od tego.

WSZELKIE TAKIE PRACE WYKONUJEMY NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOSĆ BO BARDZO ŁATWO COŚ USZKODZIĆ, PRZY ROZKŁADANIU WARTO ROBIĆ DOKUMETACJE FOTO, ABY Z POWROTEM DOBRZE POSKŁADAC.

« Ostatnia zmiana: 26-11-2023, 15:21 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-11-2023, 14:55
next foto
« Ostatnia zmiana: 26-11-2023, 15:23 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-11-2023, 14:55
next foto

Na końcu widać wypucowany mechanizm, smarowanie zębatek nie jest dobrym pomysłem, bo zbiera kurz i brud ze szczelin w cdm zwłaszcza z tacki itd....Smaujemy osie obrotu.
« Ostatnia zmiana: 26-11-2023, 15:26 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
26-11-2023, 16:38
Bardzo dobrze wszystko opisane z dużymi poglądowymi zdjęciami.

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
27-11-2023, 09:27
Cyt." czy ustawienia regionalne odtwarzacza sa prawidłowe. "- nie  spotkałem się z tym w płytach audio.
Takie ustawienia (kody) są stosowane w płytach DVD lub Blu-ray.

ArturP

  • 1303 / 2791
  • Ekspert
27-11-2023, 09:49
A ja się z tym efektem spotkałem odtwarzając płyty "CD" w "regionalizowanym" odtwarzaczu "DVD". Po zmianie na "EE" (East Europe) zaczynały poprawnie działać. Było to ok. 2000, 2010 roku, wtedy miałem najwięcej płyt w oryginałach, a odtwarzacz to jakiś wczesny "samsung" BlueRay. Przy czym regiony "DVD" i regiony "BR" to nie to samo.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
27-11-2023, 09:59

Peter 766
Jak w cd ustawia się reg wysokich i niskich ? tak samo ustawienia regionalne ........  nie istnieje coś takiego w odtwarzaczach cd.
Nie pisz bzdur bo ktoś przeczyta i uwierzy, i będzie powielał w sieci  że tutaj się tak pisze.

Są czasem tzw ustawienia regionalne, ale opisane jako opcje zasilacza, do napięcia jaki występuje w danym regionie.

Np na USA, czy Japonię, czy też Polskę są inne wersje zasilania, bo są różne w sieci.

Regionalnie jedynie np wydaje się płyty z grami np do PS gdzie nie ma wyboru języka, np Skandynawia, czy Niemcy a w Szwajcarii to nawet w kantonach.

Panowie, temat nie dotyczy DVD tylko cd.
« Ostatnia zmiana: 27-11-2023, 10:02 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-12-2023, 13:22
Wojtek, nawiązując do Twojego z powrotem pytania co by ktoś Ci pokazał jak się reguluje cd to proszę bardzo, masz gościa co w tym siedzi, kupuj przyrządy i jazda....

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
10-12-2023, 15:49
Fajny filmik. Tylko aby dokonać sprawdzenia lub regulacji lasera to trzeba byłoby zakupić miernik moc lasera oraz
oscyloskop stacjonarny z okablowaniem.To już jak dla mnie  duże koszty  finansowe jednak-:(((
Dzięki za filmik-:)))

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
10-12-2023, 17:34
i dlatego napisałem wcześniej żeby lepiej wysłać komuś kto ma wiedze, przyrządy i zrobi to profesjonalnie, a że to kosztuje....chleb i baleron także.

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
10-12-2023, 18:44
i dlatego napisałem wcześniej żeby lepiej wysłać komuś kto ma wiedze, przyrządy i zrobi to profesjonalnie, a że to kosztuje....chleb i baleron także.

Z wysłaniem nie pomyślałem. Wiem że chleb i baleron kosztuje, za baleronem nie przepadam, bo podobno szkodzi
na  "błękitną krew" lub  "dobrze urodzonym" - hehehe....

Na razie  wszystkie jakie posiadam na  stanie urządzenia co mają cd lasery są sprawne, odtwarzają cd-audio-:)))