Audiohobby.pl

Zgrywanie płyt. Jaki napęd?

hesodix

  • 1 / 182
  • Nowy użytkownik
28-10-2023, 16:52
Siemaneczko, sprawa wygląda tak, że posiadam obszerną bibliotekę rzadkich/drogich płyt. Nie chcę ich męczyć w odtwarzaczach CD, a jako, że niektórych albumów nie znajdę w internecie to chciałbym je zripować i wrzucić do chmury, ale tu pojawia się największy problem. Jaki napęd będzie do tego najlepszy i najmniej inwazyjny dla samej płyty - tak by jej nie uszkodzić?

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
28-10-2023, 17:04
Nie rozumiem jak napęd może być inwazyjny (uszkodzenie) dla cd-audio-?
Ewentualnie tylko mechaniczne uszkodzenie kiedy jest wkładania płyty na tackę nagrywarki.Często używam nagrywarki w komputerze i jakoś sama nagrywarka nie uszkodziła mechanicznie płyty.

« Ostatnia zmiana: 28-10-2023, 17:11 wysłana przez Wojciech7 »

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
28-10-2023, 20:15
Ja na potrzeby skopiowania odrobiny płyt CD zakupiłem komputerowy USB napęd-nagrywarkę Verbatim :)   Najtańsza jaka była w sklepie hehehe
Dosłownie za równowartość dużej paczki fajek (u mnie są takie po 48?  sztuk)
Wspomniana nagrywarka do demonów szybkości nie należy bo chyba 24x   i o to mi chodziło.  Bo w lepszych czasach miałem jakąś zajebiście fajną i szybką LG  której zdarzało się w pośpiechu rozerwać płytę.  Poważnie to piszę Wojciechu :)   Potrafiła tak szybko zakręcić płytę że gdy ona jakaś felerna albo słaba to rozlatywała się na strzępy. 
 Kilka płyt tak skończyło że trzeba było pędzelkiem szczątki wymiatać.
No ale wspomniany Verbatim skopiował ze 300?  CD i jeszcze nawet żywy jest :)  Po cichu liczyłem że zanim zdechnie to skopiuje co trzeba i pozytywnie mnie zaskoczyła.
 Mało tego-  nawet umie całkiem fajnie odpalić płytę.

ed:   żeby nie było za pięknie-   jeżeli płyta jest obczochrana albo ogólnie coś z nią nie tak to Verbatim wymięknie.   Kilka ważnych dla mnie płyt gdzie już nic ich nie czytało- zdołał skopiować- a jakże by inaczej-  napęd odtwarzaczka cd-DVD  firmy LG  -  który wyszperałem w kartonie ze śmieciami na bazarze i kupiłem za 2 euro.

  To jest takie coś jak na obrazku:



Przeczytałem nalepkę pod spodem i ze zdziwieniem odkryłem że to jest napęd-nagrywarka CD i DVD hehehehe
 Żadnej płytki nie rozwaliła - polecam
« Ostatnia zmiana: 28-10-2023, 20:29 wysłana przez pień »

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
28-10-2023, 20:52
Wiem że może taka sytuacja zaistnieć(rozerwanie  płyty). Miałem kiedyś  taką sytuacje z firmową płytą z  systemem operacyjnym-:((( Napisałem do producenta co się stało-po 7 dniach dostałem pocztą nową płytę z listem-)))
Teraz co do nagrywarek to mam w komputerze stacjonarnym kolejną nagrywarkę (teraz Pionieer) z dobrą korekcją zapisu/odczytu błędów.Zewnętrzną na wypadek awarii wewnętrznej w komputerze jest na stanie USB3.0-(niebieski wtyczki)-faktycznie śmiga aż miło. Były LG/Samsung/HP.Mam jeszcze Blu-ray-:)))
Jest taka duża stacjonarna Pionieer PDR509-tylko do nagrywania muzyki audiofilskiej-hehehe...
« Ostatnia zmiana: 28-10-2023, 21:00 wysłana przez Wojciech7 »

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
28-10-2023, 21:30
Najlepsza kopia byłaby przy zgrywaniu i nagrywaniu max X 4, nożna wtedy powiedzieć że masz wierna kopie materiału źródłowego jeśli chodzi o napędy komputerowe.
Najlepsze do tego nadawały się stare nagrywarki Plextora i Teac, miały szklane soczewki, były poszukiwane i cenione.
Jakby tak dorwał starego kompa z takim napędem można zrobić dobrą audiozgrywarke..

Reszta te nowe wynalazki to popelina i takie bele co już.

pień

  • 2238 / 1032
  • Ekspert
28-10-2023, 22:24
Komp nie musi być stary :)
  Chociaż przyznam że miałem trochę gimnastyki żeby tego trafionego na bazarze LG podłączyć do współczesności.
Skończyło się na jakimś starym module USB wpinanym w gniazdo napędu.  Potem kabel do USB i gdzieś od jakiejś pałętającej się wtyczki trochę prądu.
   No ale działa :)



Taki kołchoz w środku heheeh  ja p.....
   Tego LG wyrwałem w śmieciach na bazarze za 2 euro.  Ale to już później, po zakupie Verbatima.
  Teraz on kopie wali-  znaczy LG

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
28-10-2023, 22:43
Tak jak napisał kolega Hammer, Plextor jest numerem jeden jeśli chodzi o nagrywarki audio. Oczywiście jak to było tylko możliwe na SCSI. Potem może "Jamaszka" też na SCSI. Ale to było bardzo dawno, teraz używam też Plextor-a ale nowszego na Sata i jest ok.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
29-10-2023, 09:25
Fajnie w  środku wygląda "audiofilski-komputer"-:))) To teraz czas na fotki z wnętrzności komputerów-?

WOY

  • 585 / 4647
  • Ekspert
29-10-2023, 10:15
Mam tego Pioneera PDR 509 od czasu kiedy tylko pojawił się w sprzedaży. Kapitalny sprzęt nie tylko do nagrywania ale też jako źródło.
Trzeba jednak pamiętać że wypalane płyty niosą ze sobą pewne ograniczenia i im większa prędkość wypalania tym więcej błędów trafia na zapis.
Jest jeszcze jedno zasadnicze upośledzenie tego zapisu. Nie jest on wieczny i trafiam po latach na takie egzemplarze które czyta jedynie Pionieer.

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
29-10-2023, 11:16
Bardzo fajna stacjonarna nagrywarka PDR509.Płytki audio nagrywa z prędkością 8x tylko (CD-Audio). Z pilotem firmowym obsługa bardzo fajna.Wyświetlacz czytelny. Jako źródło kiedy podłączymy po cyfrowym to super. Można nagrywać płytki CDR  trzeba zrobić "sztukę magika"-hehe.... Nie wszystkie  takie dobrze nagrywa , czasami są dziury (takie teraz produkują płyty w fabryce):((((
Jak to u Pionieera soczewka szklana laserowa. Najlepsza jakość nagrywania to cyfrowo. Przydatna do zgrywania funkcja CD-Synchro (wtedy zapis cyfrowy) bez możliwości regulacji poziomu zapisu. Ddziała kiedy odtwarzacz cd jest
 Pionieera. Ale nachwaliłem tą nagrywarkę....

WOY

  • 585 / 4647
  • Ekspert
29-10-2023, 12:04
No 🤣 nachwaliłeś że hej.
Ale jest naprawdę co. To piękny i wartościowy sprzęt. Zaciekawiłeś mnie że można na niej robić kopie 8x. Moja jest z początków produkcji i robi kopie jedynie 1x. Ogromną zaletą jest też że kopie robi się i po cyfrze i po analogu. Pamiętam jak parę razy mi się to przydało bo płyta posiadała jakieś zabezpieczenia przed kopiowaniem.

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
29-10-2023, 13:34
Nie ma najmniejszego sensu robić kopii płyt CD-Audio, bo one nie ulegają zużyciu jeśli fizycznie się ich nie zniszczy. Działając w napędzie sprzętu hi-fi, odczyt odbywa się z prędkością pojedynczą 1x, jedynie przy włożeniu płyty do napędu w komputerze (na chwilę) lub przy zgrywaniu z większą, ale aby się płyta rozpadła musiałaby być poważnie mechanicznie uszkodzona np.: pęknięta, przedziurawiona, niewyważona w wyniku wygięcia czy rozklejenia warstw itp.

Obecnie jak sądzę tylko napędy Pioneer są godne polecenia, potrafią nagrywać z prędkością 4x CD-Audio, powiedzmy BD-R 209/211/212, ale one już chyba są nie do kupienia. Można poszukać też jakiś starszych nagrywarek CD (nie DVD) Lite-On z serii LTR, one miały bardzo dobre lasery Sanyo i elektronikę, a potrafią kosztować grosze - mniej jak dyszkę czasem ;)